Macadamia Fındığının Bilinmeyen Faydaları | diyetz

  Macadamia Fındığının Bilinmeyen Faydaları

   

  Macadamia ya da makademya fındığı, tereyağı benzeri bir tada ve kremsi yapıya sahip olan bir kuruyemiştir. Avustralya’ya özgü olan bu tür şimdi Brezilya, Kosta Rika, Havai ve Yeni Zelanda gibi dünyanın çeşitli yerlerinde yetişmektedir.

  Diğer pek çok kuruyemiş gibi, macadamia fındığı da besin bakımından zengindir ve faydalı bitki bileşikleri içerir. Ayrıca, sindirimin düzenlenmesi, kalp sağlığı, kilo yönetimi ve kan şekeri kontrolü dahil olmak üzere çeşitli yararları vardır.

   

  Macadamia Fındığı Besin Değeri

  Makademya fındığı; sağlıklı yağlar içerir, vitamin ve mineral bakımından zengindir, kalorisi de yüksektir. 30 gramlık porsiyonun besin içeriği şöyledir:

   

   

  makademya fındığı

   

   

  Kalori: 204

  Yağ: 23 gram

  Protein: 2 gram

  Karbonhidrat: 4 gram

  Şeker: 1 gram

  Lif: 3 gram

  Manganez: Günlük Değerin % 58’i (DV)

  Tiamin: DV’nin % 22’si

  Bakır: DV’nin % 11’i

  Magnezyum: DV’nin % 9’u

  Demir: DV’nin % 6’sı

  B6 Vitamini: DV’nin % 5’i

   

  Ayrıca, tekli doymamış yağlar bakımından da zengindir; toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp sağlığına faydalı bir yağ türüdür. Bu kuruyemişlerin, karbonhidrat ve şeker oranı düşüktür ve orta derecede bir lif içeriğine sahiptir.

   

   

  Macadamia Fındığı Faydaları

   

   

  Antioksidanlar içerir

  Çoğu kuruyemiş gibi gibi, macadamia fındığı da çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücresel hasara neden olabilen ve diyabet, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı gibi durumların riskini artırabilecek, kararsız moleküller olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

  Ek olarak, macadamia fındığı, diğer kuruyemişlere göre en yüksek flavonoid seviyesine sahiptir. Bu antioksidan, iltihaba karşı savaşır ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

  Ayrıca, antioksidan özelliklere sahip bir E vitamini biçimi olan tokotrienoller bakımından da zengindir. Bu bileşikler kanser ve beyin hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Macadamia fındığı kalp hastalığı riskini düşürür. Çeşitli araştırmalar bu kuruyemişi günlük 8-42 gram yemenin toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini % 10’a kadar düşürebildiğini göstermektedir.

  42-84 gram yemek ise lökotrien B4 gibi iltihap izlerini önemli ölçüde azaltır. Enflamasyon kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.

  Araştırmacılar, macadamia fındığının kalp sağlığına yararlarının, yüksek tekli doymamış yağ içeriğinden kaynaklandığını düşünüyor.

   

   

  Metabolik sendrom riskini azaltır

  Metabolik sendrom; inme, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artıran yüksek kan şekeri ve kolesterol düzeyleri dahil bir dizi risk faktörüdür.

  Araştırmalar, macadamia fındığının hem metabolik sendroma hem de tip 2 diyabete karşı koruyabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kahve Telvesinin Farklı Kullanım Alanları

   

  Macadamia fındığı ile zayıflama

  Kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, macadamia fındığı zayıflamaya yardımcı olur. Bunun sebebi ise açlık hissini azaltarak, tok tutan iki besin olan protein ve lif içermesidir.

  Macadamia fındığı ayrıca tekli doymamış yağlar, özellikle de istenmeyen kilo artışına karşı koruma sağlayabilecek omega-7 yağı palmitoleik asit bakımından zengindir.

   

   

  Bağırsak sağlığına faydalıdır

  Macadamia fındığı, sindirim ve bağırsak sağlığına faydalı lifler içerir. Çoğu kuruyemişte olduğu gibi, buradaki çözünür lifler prebiyotik görevi görür, yani yararlı bağırsak bakterilerini beslemeye yardımcı olur.

  Bu dost bakteriler, iltihabı azaltan ve irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi koşullara karşı koruyan asetat, bütirat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretir. Bazı çalışmalar SCFA’ların diyabet ve obezite riskini azaltabileceğini ileri sürüyor.

   

   

  Makademya Fındığı Diğer Faydaları

  Ortaya çıkan araştırmalar, macadamia fındığının aşağıdakiler dahil bazı yararlarını ortaya çıkatmıştır.

   

  Antikanser özellikleri

  Macadamia fındığında, test tüpü çalışmalarında kanser hücreleriyle savaşmaya ve öldürmeye yardımcı olabileceği gösterilen bitki bileşikleri flavonoidler ve tocotrienoller bulunur.

   

  Beyin sağlığı

  Tüp ve hayvan araştırmaları, tocotrienollerin, beyin hücrelerini Alzheimer ve Parkinson gibi durumlardan koruyabileceğini göstermektedir.

   

  Uzun ömürlülük

  Macadamia fındığı da dahil düzenli kuruyemiş tüketimi üçte bir oranında erken ölüm riskini azaltır.

   

   

  Makademya fındığı nasıl saklanır?

  Oda sıcaklığında bir ila beş ay boyunca, ideal olarak hava geçirmez bir kapta saklanabilir. Buzdolabında saklamak bir yıla kadar taze kalmalarını sağlayacaktır.

   

  Sonuç olarak;

  Macadamia fındığı; vitaminler, mineraller, lifler, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Potansiyel yararları arasında kilo kaybı, bağırsak sağlığını iyileştirme ve diyabet, metabolik sendrom ve kalp hastalığına karşı koruma vardır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ