Macadamia Fındığının Bilinmeyen Faydaları | diyetz

Macadamia Fındığının Bilinmeyen Faydaları

 

Macadamia ya da makademya fındığı, tereyağı benzeri bir tada ve kremsi yapıya sahip olan bir kuruyemiştir. Avustralya’ya özgü olan bu tür şimdi Brezilya, Kosta Rika, Havai ve Yeni Zelanda gibi dünyanın çeşitli yerlerinde yetişmektedir.

 

Diğer pek çok kuruyemiş gibi, macadamia fındığı da besin bakımından zengindir ve faydalı bitki bileşikleri içerir. Ayrıca, sindirimin düzenlenmesi, kalp sağlığı, kilo yönetimi ve kan şekeri kontrolü dahil olmak üzere çeşitli yararları vardır.

 

makademya fındığı

 

Macadamia Fındığı Besin Değeri

Makademya fındığı; sağlıklı yağlar içerir, vitamin ve mineral bakımından zengindir, kalorisi de yüksektir. 30 gramlık porsiyonun besin içeriği şöyledir:

 

 • Kalori: 204
 • Yağ: 23 gram
 • Protein: 2 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Lif: 3 gram
 • Manganez: Günlük Değerin % 58’i (DV)
 • Tiamin: DV’nin % 22’si
 • Bakır: DV’nin % 11’i
 • Magnezyum: DV’nin % 9’u
 • Demir: DV’nin % 6’sı
 • B6 Vitamini: DV’nin % 5’i

Ayrıca, tekli doymamış yağlar bakımından da zengindir; toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp sağlığına faydalı bir yağ türüdür. Bu kuruyemişlerin, karbonhidrat ve şeker oranı düşüktür ve orta derecede bir lif içeriğine sahiptir.

 

 

Macadamia Fındığı Faydaları

 

 

Antioksidanlar içerir

Çoğu kuruyemiş gibi gibi, macadamia fındığı da çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücresel hasara neden olabilen ve diyabet, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı gibi durumların riskini artırabilecek, kararsız moleküller olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

 

Ek olarak, macadamia fındığı, diğer kuruyemişlere göre en yüksek flavonoid seviyesine sahiptir. Bu antioksidan, iltihaba karşı savaşır ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, antioksidan özelliklere sahip bir E vitamini biçimi olan tokotrienoller bakımından da zengindir. Bu bileşikler kanser ve beyin hastalıklarına karşı koruma sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Saç Dökülmesi ve Saç Uzaması İçin Yumurta Maskeleri

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Macadamia fındığı kalp hastalığı riskini düşürür. Çeşitli araştırmalar bu kuruyemişi günlük 8-42 gram yemenin toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini % 10’a kadar düşürebildiğini göstermektedir. 42-84 gram yemek ise lökotrien B4 gibi iltihap izlerini önemli ölçüde azaltır. Enflamasyon kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Araştırmacılar, macadamia fındığının kalp sağlığına yararlarının, yüksek tekli doymamış yağ içeriğinden kaynaklandığını düşünüyor.

 

 

Metabolik sendrom riskini azaltır

Metabolik sendrom; inme, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artıran yüksek kan şekeri ve kolesterol düzeyleri dahil bir dizi risk faktörüdür. Araştırmalar, macadamia fındığının hem metabolik sendroma hem de tip 2 diyabete karşı koruyabileceğini göstermektedir.

 

 

Macadamia fındığı ile zayıflama

Kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, macadamia fındığı zayıflamaya yardımcı olur. Bunun sebebi ise açlık hissini azaltarak, tok tutan iki besin olan protein ve lif içermesidir.

Macadamia fındığı ayrıca tekli doymamış yağlar, özellikle de istenmeyen kilo artışına karşı koruma sağlayabilecek omega-7 yağı palmitoleik asit bakımından zengindir.

 

 

Bağırsak sağlığına faydalıdır

Macadamia fındığı, sindirim ve bağırsak sağlığına faydalı lifler içerir. Çoğu kuruyemişte olduğu gibi, buradaki çözünür lifler prebiyotik görevi görür, yani yararlı bağırsak bakterilerini beslemeye yardımcı olur.

Bu dost bakteriler, iltihabı azaltan ve irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi koşullara karşı koruyan asetat, bütirat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretir. Bazı çalışmalar SCFA’ların diyabet ve obezite riskini azaltabileceğini ileri sürüyor.

 

 

Makademya Fındığı Diğer Faydaları

Ortaya çıkan araştırmalar, macadamia fındığının aşağıdakiler dahil bazı yararlarını ortaya çıkatmıştır.

 

Antikanser özellikleri

Macadamia fındığında, test tüpü çalışmalarında kanser hücreleriyle savaşmaya ve öldürmeye yardımcı olabileceği gösterilen bitki bileşikleri flavonoidler ve tocotrienoller bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Umami Nedir, Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Beyin sağlığı

Tüp ve hayvan araştırmaları, tocotrienollerin, beyin hücrelerini Alzheimer ve Parkinson gibi durumlardan koruyabileceğini göstermektedir.

 

Uzun ömürlülük

Macadamia fındığı da dahil düzenli kuruyemiş tüketimi üçte bir oranında erken ölüm riskini azaltır.

 

 

Makademya fındığı nasıl saklanır?

Oda sıcaklığında bir ila beş ay boyunca, ideal olarak hava geçirmez bir kapta saklanabilir. Buzdolabında saklamak bir yıla kadar taze kalmalarını sağlayacaktır.

 

Sonuç olarak;

Macadamia fındığı; vitaminler, mineraller, lifler, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Potansiyel yararları arasında kilo kaybı, bağırsak sağlığını iyileştirme ve diyabet, metabolik sendrom ve kalp hastalığına karşı koruma vardır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ