Maca Kökü Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Maca Kökü Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Maca kökü Peru’ya özgüdür ve genelde toz formunda veya kapsül olarak mevcuttur. Geleneksel olarak doğurganlığı ve cinsel gücü artırmak için kullanılmıştır. Ayrıca, enerji düzeylerini artırdığı da belirtilmektedir.

  Bu yazıda “maca kökü nedir”, “maca bitkisi ne işe yarar”, “maca kökü kullanımı”, “maca faydaları ve maca bitkisi zararları” hakkında bilgi verilecektir.

  Maca Nedir?

  Bilimsel olarak “Lepidium meyenii” olarak bilinen maca bitkisine bazen Peru ginsengi denir. Peru’da, sert koşullar altında ve çok yükseklerde 4.000 metrenin üzerinde yetişir.

  Turpgil sebzelerden olup brokoli, karnabahar, lahana  ile aynı ailedendir. Peru’da uzun bir mutfak ve tıbbi kullanım öyküsü vardır. Bitkinin yenilebilir kısmı, yeraltında yetişen köküdür. Beyazdan siyaha değişen çeşitli renklerde bulunur.

  Maca kökü genellikle kurutulur ve toz halde tüketilir ancak kapsül ve sıvı özüt olarak da bulunur. Bazı kişilerin sevmediği maca kökü tozu, yulaf ezmesi ve tatlılarla tüketilebilir.

   

  maca kökü faydaları

   

  Maca Besin Değeri

  Çok besleyicidir ve önemli bazı vitamin ve minerallerin büyük bir kaynağıdır. 28 gram maca kökü tozu aşağıdaki besin öğelerini içerir:

   

  Kalori: 91

  Karbonhidrat: 20 gram

  Protein: 4 gram

  Lif: 2 gram

  Yağ: 1 gram

  C vitamini: RDI’nin % 133’ü

  Bakır: RDI’nin % 85’i

  Demir: RDI’nin % 23’ü

  Potasyum: RDI’nin % 16’sı

  B6 vitamini: RDI’nin % 15’i

  Manganez: RDI’nın % 10’u

   

  Maca kökü, karbonhidrat ve protein açısından iyi bir kaynaktır, yağ oranı düşüktür ve oldukça iyi miktarda lif içerir. C vitamini, bakır ve demir gibi bazı gerekli vitamin ve minerallerde de yüksektir. Glukozinolatlar ve polifenoller de dahil olmak üzere çeşitli bitki bileşikleri içerir.

   

   

  Maca Kökü Faydaları

   

  Erkeklerde ve kadınlarda libidoyu artırır

  Cinsel isteğin azalması, yetişkinler arasında yaygın bir sorundur. Doğal olarak libidoyu artıran otlar ve bitkiler büyük ilgi görmektedir.

  Maca, cinsel arzunun iyileştirilmesinde etkili olarak pazarlanmaktadır ve bu talep araştırma ile desteklenmektedir. 2010 yılından itibaren toplam 132 katılımcıyla yapılan dört randomize klinik çalışma içeren bir gözden geçirme, maca ekstresinin en az altı haftalık bir süre boyunca cinsel isteği geliştirdiğine dair kanıtlar bulmuştur.

   

   

  Erkeklerde doğurganlığı artırır

  Erkeklerin doğurganlık konusunda, sperm kalitesi ve miktarı çok önemlidir. Maca kökünün erkek fertilitesini olumlu etkilediğine dair bazı kanıtlar vardır.

  Kısa bir inceleme, beş küçük çalışmanın bulgularını özetledi. Maca kapsülün hem infertil hem de sağlıklı erkeklerde sperm kalitesini geliştirdiğini gösterdi.

   

  İlginizi Çekebilir  Yoganın Bilim Tarafından Desteklenen Faydaları

   

  Menapoz belirtilerini rahatlatmaya yardımcı olur

  Menopoz, kadınlar için zor bir süreçtir. Östrojenin bu sürede meydana gelen doğal düşüşü hoş olmayan bir takım belirtilere neden olabilir. Bunlar arasında sıcak basması, vajinal kuruluk, ruh hallerinde değişkenlik, uyku sorunları ve sinirlilik vardır.

  Menopoza giren kadınlarda yapılan dört araştırmanın bir derlemesinde, maca bitkisi kapsülünün sıcak basması ve uyku kesintisi gibi menopoz semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olduğu bulundu.

   

   

  Ruh halini geliştirir

  Birkaç çalışma maca kökü kapsülünün ruh halini artırabileceğini göstermiştir. Özellikle menopoza giren kadınlarda anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltır. Çünkü bu bitki flavonoid denilen bitki bileşikleri içerir.

   

   

  Spor performansını artırır

  Maca kökü tozu, vücut geliştiriciler ve atletler arasında popüler bir takviyedir. Kas kazanma, güç artırma, enerji arttırma ve egzersiz performansını geliştirmeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Ayrıca, bazı hayvan çalışmaları, dayanıklılık performansını arttırdığını da gösteriyor.

   

   

  Cilde uygulandığında güneşten korur

  Güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlar korumasız cilde zarar verebilir. Zamanla UV radyasyonu kırışıklıklara neden olarak, cilt kanseri riskini artırır.

  Cilde konsantre bir maca özütü uygulamanın, UV ışınlarından korumaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bir çalışma, üç haftada bir beş sıçan derisine uygulanan maca özünün UV maruziyetinden kaynaklanan deri hasarını önlediğini buldu.

  Yine de bunun, geleneksel bir güneş kremin yerini alamayacağını unutmayın.

   

   

  Öğrenme gücü ve belleği güçlendirir

  Maca beynin işlevini geliştirir. Geleneksel olarak çocukların okuldaki performansını iyileştirmek için Peru’daki yerliler tarafından kullanılmıştır.

  Hayvan çalışmalarında maca hapı, kemirgenlerde bellek bozukluğu olan öğrenme ve hafızayı geliştirmiştir. Bu bağlamda, siyah macanın diğer çeşitlerden daha etkili olduğu belirtilmektedir.

   

   

  Prostat boyutunu azaltır

  Prostat sadece erkeklerde bulunan bir bezdir. Benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak da bilinen prostat bezinin büyümesi, yaşlı erkeklerde sık görülür.

  İdrarın vücuttan atıldığı tüpü çevrelediğinden, daha büyük bir prostat, idrarın geçişiyle ilgili çeşitli sorunlara neden olabilir.

  Kemirgenlerdeki birkaç çalışma, kırmızı macanın prostat boyutunu azalttığını belirtmiştir. Kırmızı macanın prostat üzerindeki etkisinin, yüksek miktarda glukosinolatlarla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bu maddeler aynı zamanda prostat kanseri riskinde azalma ile de ilişkilidir.

   

  maca bitkisel kapsül

   

  Maca Nasıl Kullanılır?

  Bir ek olarak alınabilir veya smoothieler, yulaf ezmesi, pişmiş ürünler ve enerji barlarına katılabilir. Tıbbi kullanım için en uygun doz belirlenmemiştir. Ancak araştırmalarda kullanılan maca kökü tozunun dozu genellikle günde 1.5-5 gram aralığındadır.

  Macayı bazı süpermarketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında ve online mağazalarda bulabilirsiniz. Sarı maca, en kolay temin edilebilir türüdür, kırmızı ve siyah gibi koyu renk türleri, daha farklı biyolojik özelliklere sahiptir.

   

  İlginizi Çekebilir  Glutatyon Seviyelerini Arttırmanın Doğal Yolları

   

  Maca Kökü Zararları

  Genellikle güvenli kabul edilir ancak maca bitkisinin yan etkileri de vardır. Perulu yerliler, taze maca kökünün tüketilmesinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve ilk önce kaynatılması gerektiğini düşünmektedir.

  Ayrıca, tiroid problemleriniz varsa, bu bitkiyi kullanma konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü goitrojenler, tiroid bezinin normal işlevine müdahale edebilecek maddeler içerir. Zayıflamış tiroid işleviniz varsa, bu bileşiklerin sizi etkilemesi daha muhtemeldir. Son olarak, gebe veya emziren kadınlar kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Maca bitkisel kapsül, libido artışı ve daha iyi bir ruh hali gibi çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Ancak, çalışmaların çoğu küçüktür ve hayvanlarda yapılmıştır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ