Lizin ve Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

Lizin ve Etkileyici Sağlık Faydaları

 

 

Lizin, protein için bir yapı taşıdır. Esansiyel bir amino asit, çünkü vücudunuz bunu yapamaz, bu yüzden onu yiyeceklerden almanız gerekir.

 

Normal büyüme ve kas döngüsü için önemlidir ve vücudunuzun çoğunda bulunan bir madde olan karnitin oluşturmak için kullanılır. Dahası, enerjinin yakılması için hücrelerinizdeki yağların taşınmasına yardımcı olur.

 

L-lizin, vücudunuzun kullanabileceği lizin şeklidir. Doğal olarak gıdada bulunur ve takviyelerde kullanılan tiptir.

 

İşte lizinin 4 etkileyici sağlık faydaları…

 

 

 

Uçuk çıkmasını engeller

 

Uçuk veya ateşli kabarcıklar genellikle dudak veya ağzın köşelerinde görülen bir enfeksiyonun belirtileridir.

 

Karıncalanma, ağrı ve yanma gibi rahatsızlıklara neden olabilecek sıvı dolu kabarcıklar olarak görünürler.

 

Uçuğa, omurganızda saklanabilen herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) neden olur. Stresli zamanlarda ya da bağışıklık sistemi zayıflamış ise, HSV-1 uçuk gelişimini tetikleyebilir.

 

Lizin takviyeleri, HSV-1’in , süresini çoğalmasını önlemeye yardımcı olabilir. Lizinin HSV-1’in çoğalması için ihtiyaç duyduğu arginin adı verilen başka bir amino asiti bloke ettiği düşünülmektedir.

 

Bir çalışmada, günlük 1.000 mg lizin takviyesi, tekrarlayan uçuğa yatkın 26 kişide daha az sayıda uçuk bulundu.

 

İlginç bir şekilde, çalışma, bir kişinin kan lizin ölçüsü 165 nmol / l’nin üzerinde tutulduğu zaman, uçuk kırılmalarını gözlemlemiştir. Kan seviyesi bu seviyenin altına düştüğünde uçuk çatlakları arttı.

 

30 kişide yapılan bir başka çalışmada, uçuğa lizin, otlar, vitaminler ve çinko içeren bir krem uygulanmasının üç gün içinde yaraların % 40’ının ve altı günde % 87’sinin iyileştiği bulunmuştur.

 

Bu çalışma umut verici olsa da, kremde kullanılan lizin veya diğer bileşenlerin miktarını belirtmemiştir.

 

 

 

 

Anksiyeteyi azaltır

 

Lizin, anksiyeteyi azaltmada rol oynayabilir. Bir çalışma, stres yanıtında rol alan reseptörleri bloke ettiğini bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Araştırmacılar, lizin verilen sıçanların strese bağlı gevşek bağırsak hareketlerinin oranlarını düşürdüğünü gözlemlemişlerdir.

 

50 sağlıklı insanda yapılan bir haftalık bir çalışma, 2.64 gram lizin ve arjinin ile takviyenin stres kaynaklı anksiyeteyi ve stres hormonu kortizol düzeylerini düşürdüğünü fark etmiştir.

 

Benzer şekilde, Suriye’deki yoksul köylerde 1 kilogram buğday unu başına 4.2 gram lizin eklenmesi, stres düzeylerinin çok yüksek olduğu erkeklerde anksiyete puanlarının azaltılmasına yardımcı olmuştur.

 

Üç ay sonra, lizin ile zenginleştirilmiş unu tüketmek de kadınlarda kortizol düzeylerini azaltmaya yardımcı olmuştur.

 

Lizin aynı zamanda şizofreni hastalarına, bireyin dış dünyayı algılayışını bozan ve genellikle gerçeği anlayamamaya neden olan bir zihinsel bozuklukta, yardımcı olabilir.

 

Araştırma hala erken aşamalarında olmasına rağmen, lizin, reçeteli ilaçlarla kombinasyon halinde şizofreni semptomlarını iyileştirme potansiyeline sahip olabilir.

 

 

 

Kalsiyum emilimini artırır

 

Lizin, vücudunuzun kalsiyuma tutunmasına yardımcı olur. Lizinin bağırsakta kalsiyum emilimini artırdığı ve böbreklerin minerallere tutunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

15 sağlıklı ve 15 osteoporoz toplam 30 kadın ile yapılan bir çalışmada, kalsiyum ve lizin takviyesi ile idrarda kalsiyum kaybının azaldığı bulunmuştur.

 

Tek başına 3 gram kalsiyum verilen kadınlar idrarlarında kalsiyumda ilerleyici bir artışa sahipti. Bununla birlikte, 400 mg lizin almış kadınlar idrarları yoluyla daha az kalsiyumu kaybettiler.

 

Lizin kemiklerinizi korur ve vücudunuzda kalsiyumun nereye taşındığını kontrol etmeyi de sağlar.

 

Örneğin, sıçanlarda kan damarlarında kalsiyum birikmesinin önlendiği gösterilmiştir. Bu tür bir birikim, kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.

 

Ayrıca, bir test tüpü çalışması, lizinsiz büyümüş hücrelerin, hücre dışına kalsiyumdan daha fazla hareket ettiğini göstermiştir. Bu artış lizin mevcut olan hücrelerde meydana gelmedi.

 

 

 

Yara iyileşmesini teşvik eder

 

İlginizi Çekebilir  Elma Sirkesi Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Lizin vücudunuzda yara iyileşmesini hızlandırabilir. Hayvan dokusunda, lizin bir yaranın yerinde daha aktif hale gelir ve onarım sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

 

Lizin, bir iskele görevi gören ve cildi ve kemikleri desteklemeye yardımcı olan bir protein olan kolajen oluşumu için gereklidir.

 

Lizin kendisi de bir bağlanma maddesi olarak hareket edebilir, böylece bir yaradaki yeni hücrelerin sayısını arttırır. Yeni kan damarlarının oluşumunu da teşvik eder.

 

Bir hayvan çalışmasında, lizin ve amino asit arjininin bir kombinasyonu, kırıkların iyileşme sürecini hızlandırdı ve iyileştirdi.

 

40 tavşanda yapılan başka bir çalışmada, kilo başına 47 mg lizin ve kilo başına 50 mg arjinin vücut ağırlığının önemli ölçüde iyileştiği ve genel kemik iyileşmesinin olduğu bulunmuştur.

 

Yara iyileşmesi, farklı mineraller, vitaminler ve diğer faktörleri gerektiren karmaşık bir süreçtir. Lizin, çok değerli bir role sahiptir ve yeterli lizin olmaksızın yara iyileşmesi bozulur.

 

Bugüne kadar, çalışmalar sadece yara iyileşmesi üzerine ağızdan alınan takviyeleri incelemiş ve doğrudan yaralara uygulanıp uygulanmadığı bilinmemektedir.

 

Bununla birlikte, bir çalışma, ülser yaralarına lizin içeren bir jelin uygulanmasının, jel kullanılmadığı duruma göre, daha az enfeksiyon ve daha hızlı iyileşme süresi ile sonuçlandığını bulmuştur.

 

 

 

Diğer Potansiyel Yararları

 

Lizin – tüm amino asitler gibi – vücudunuzdaki protein için bir yapı bloğu olarak kullanılır. Bu proteinler hormonlar, bağışıklık hücreleri ve enzimler üretmeye yardımcı olur.

 

Lizin, daha önce tartışılanlara ek olarak birkaç faydaya daha sahip olabilir. Lizinin sağlığınıza faydalı olabileceği diğer alanlar:

 

 

Kanser:

Bir hayvan çalışmasında, lizin antioksidan kateşin ile kombinasyon halinde farelerde kanser hücresi büyümesini azalttığı bulunmuştur.

 

 

Göz Sağlığı:

Diyabetli sıçanlarda yapılan bir çalışmada lizin takviyelerinin kataraktın gelişmesini engelleyebileceği bulunmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Köri-Ortak Baharatların Sağlık Yararı

 

Diyabet:

Bir çalışma, lizinin diyabetli kişilerde kan şekeri tepkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, bağlantı hala belirsizdir.

 

 

Kan Basıncı:

Lizin eksikliği ve yüksek tansiyonu olan 50 yetişkinde yapılan bir çalışmada lizin takviyelerinin kan basıncını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

 

Yeterli lizin normal sağlığın korunması için gereklidir ve takviyeler bazı insanlara ve koşullara fayda sağlayabilir.

 

 

 

En İyi Gıda Kaynakları ve Takviyeler

 

Lizin, protein bakımından doğal olarak yüksek olan gıdalarda, özellikle et ve süt ürünlerinde bulunur ve ayrıca az da olsa bitki besinlerinde bulunur.

İşte bazı harika lisin kaynakları:

 

  • Et: Sığır eti, tavuk ve kuzu

 

  • Deniz ürünleri: Midye, karides ve istiridye

 

  • Balık: Somon, morina ve ton balığı

 

  • Süt: Süt, peynir ve yoğurt

 

  • Sebzeler: Patates, biber ve pırasa

 

  • Meyveler: Avokado, kuru kayısı ve armut

 

  • Baklagiller: Soya, barbunya fasulyesi ve nohut

 

  • Ceviz ve tohumlar: Macadamia fındığı, kabak çekirdeği ve kaju

 

Tahıllar genellikle zayıf bir kaynaktır. Ancak, kinoa, amaranth ve karabuğday, iyi miktarda lizin içerir.

 

Uçuğa eğilimliyseniz, günlük 1 gram lizin veya lizin içeren bir jel kullanmak denemeye değerdir ancak önce sağlık uzmanınyla konuşmak en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

Lizin, uçuğun ve anksiyetenin azaltmasına ve yara iyileşmesini desteklemesine kadar birçok yararı olan önemli bir amino asittir.

 

Proteinlerin bir yapı bloğu olarak, birçok başka faydaları da olabilir. Yeterli lizin olmadan, vücudunuz yeterli veya uygun hormon ve bağışıklık hücresi üretemeyebilir.

 

Lizin, et, balık ve süt ürünlerinde yüksek miktarlarda bulunur, ancak baklagiller, meyve ve sebzelerde de az da olsa vardır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ