Limon Kabuğunun Faydaları ve Zararları | diyetz

  Limon Kabuğunun Faydaları ve Zararları

   

  Limon ve limon suyunun faydalarını biliyoruz ama limon kabuğu hakkında pek fazla şey bilmiyoruz. Limonu sıktıktan sonra kabuklarını atma konusunda iki kere düşünün çünkü kabukları bile sağlığa çok faydalı.

  Limon Kabuğunun Yararları

   

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Kemik sağlığının korunmasına ve geliştirilmesine yardımcı olan yüksek miktarda kalsiyum ve C vitamini içerir. Ayrıca osteoporoz, romatoid artrit ve enflamatuar poliartrit gibi kemikle ilişkili hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olur.

   

  limon kabuğunun yararları

   

  Oksidatif stresi azaltır

  Vücuttaki oksidatif stresin azaltılması için çok güçlü bir kaynak olan narenciye biyo-flavonoidlerine sahiptir.

   

   

  Toksinleri yok eder

  Narenciye bioflavonoid içeriği nedeniyle vücudumuzda bulunan toksik elementlerin yok edilmesine yardımcı olur.

   

   

  Kanserle mücadeleye yardımcı olur

  Limon kabuğu vücutta bulunan kanserli hücrelerle mücadeleye yardımcı olan salvestrol Q40 ve limonene içerir.

   

   

  Kolesterolü düşürür

  Vücudumuzdaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığının korunmasını sağlar. Bunun nedeni limon kabuğunda polifenol flavonoidlerin bulunmasıdır.

   

   

  Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

  Limon kabuğunda potasyum bulunur, bu da vücudumuzdaki doğru kan basıncını korumanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, kalp hastalıklarının, kalp krizinin ve şeker hastalığının önlenmesini sağlar.

   

   

  Ağız sağlığını korur

  Ağız sağlığı ve hijyeni için de mükemmeldir. C vitamini eksikliği diş eti kanaması ve diş eti iltihabı gibi sorunlara neden olur. Limon kabuğu sitrik asit bakımından zengindir ve bu da C vitamini eksikliğini önlemeye yardımcı olur ve bilinen diş ve diş eti ile ilgili sorunlarla mücadele eder.

   

   

  Limon kabuğu zayıflatır mı?

  Pektin adı verilen bir bileşen içerdiği için limon kabuğuyla zayıflama mümkündür.

   

  Limon Kabuğunun Cilde Faydaları

  Limon kabuğunun yüze faydaları vardır; kırışıklıklar, sivilce, pigmentasyon ve koyu lekeler gibi cilt sorunlarının önlenmesine ve bunlarla mücadeleye yardımcı olur. Serbest radikaller ciltle ilgili sorunlara neden olduğundan, kabuktaki antioksidanlar serbest radikallerin yok edilmesinde etkilidir.

   

   

  Limon kabuğunun diğer faydaları nelerdir?

  Kas kasılmaları, felcin önlenmesi, kan dolaşımının hızlanması, kulak enfeksiyonlarının önlenmesi, kılcal damarların güçlendirilmesi, karaciğer temizliği gibi durumlarda etkilidir.

   

   

  Limon Kabuğunun Besin Değeri

  Her 100 gram limon kabuğu

  – 134 mg kalsiyum

  – 160 mg potasyum

  – 129 mg C vitamini

  – 10.6 g lif içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Neden Plastik Eşya Kullanılmamalı? Plastiğin Zararları

   

  Limon Kabuğunun Zararları

  Turunçgil meyvelerin kabukları oksalat denilen bir antinutrient yani besinlerin emilimini olumsuz etkileyen bir bileşik içerir. Bu yüzden böbrek taşı geliştirenler oksalat içeren yiyecekler konusunda dikkatli olmalıdır.

   

   

  Limon kabuğu nasıl kullanılır, nasıl yenir?

  – Birkaç saat boyunca limon kabuğunu derin dondurucuda bekletin ve ardından rendeleyin. Bu rendelenmiş kabuğu, içeceklerinize veya yiyeceklerinize serpebilirsiniz.

  – Çaya rendelenmiş limon da eklenebilir.

  – Limon kabuğunu 200 derece sıcaklıkta fırında kurutun. Kepekli mısır ekmeği ve deniz tuzu ekleyin ve bu karışımı öğütün. Akşam yemeğinde kullanmak için baharatınız hazır.

  – Kabukları kurutun ve sonra ince bir toz haline getirerek tamamen öğütün. Bu tozu saklayarak, ev yapımı yaşlanma karşıtı yüz toneri olarak kullanabilirsiniz.

  – Suya limon kabuğunu ekleyin ve kesilen meyveleri içine koyun. Bunu buzdolabında gerektiği kadar saklayabilirsiniz. Bu su meyvelerin kızarmasını önleyecektir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ