Limonun Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri | diyetz

Limonun Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

 

Limon, bilimsel olarak “Citrus” şeklinde adlandırılır ve dünyanın en popüler narenciye meyvesidir. Tek başına yenmeyecek kadar ekşi olan bu meyve, farklı tariflerde ve karışımlarda kullanılır. Genellikle diğer meyvelerle karıştırılıp meyve suyu şeklinde tüketilir. Ayrıca limonata da bu meyveden elde edilen popüler bir içecektir.

C vitamini ve lifin mükemmel bir kaynağıdır ve birçok bitki bileşiği, mineral ve uçucu yağ içerir. Limon yemek, kalp rahatsızlığı, kanser ve böbrek taşı riskini azaltır.

Bu yazıda, “limon nedir”, “limon ne işe yarar”, “limonun faydaları ve zararları”, “limonun besin değeri” gibi “limon hakkında bilgi” verilecektir.

Limon Besin Değeri

Bu meyvede çok az yağ ve protein bulunur. Genellikle karbonhidrat (% 10) ve sudan (% 88-89) oluşur.

 

Limon kaç kalori?

Orta boy bir limon kalori olarak yaklaşık 20 kalori sağlar. Aşağıdaki tablo, 100 gramlık meyvenin besin içeriği hakkında bilgi vermektedir;

 

limon asidi

 

Limon İçeriği Miktar
Kalori                                     29                                             
Su % 89
Protein 1.1 g
Karbonhidrat 9.3 g
Şeker 2.5 g
Lif 2.8 g
Yağ 0.3 g
Doymuş 0.04 g
Tekli doymamış 0.01 g
Çoklu doymamış 0.09 g
Omega-3 0.03 g
Omega-6 0.06 g
Trans yağ ~

 

 

Karbonhidrat

Karbonhidrat içeriği öncelikle, lif, glikoz, fruktoz ve sakkaroz gibi basit şekerlerden oluşmaktadır.

 

 

Lif

Meyvedeki ana lif pektindir. Pektin gibi çözünür lifler, şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini düşürür.

 

 

Limon Vitaminleri ve Mineralleri

Limon içindeki vitaminler ve mineraller şöyledir;

 

C Vitamini

Bağışıklık fonksiyonu ve cilt sağlığı için gerekli bir vitamin ve antioksidandır.

 

Potasyum

Potasyum seviyesi yüksek bir beslenme, kan basıncı seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratır.

 

B6 Vitamini

Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesiyle ilgili bir grup vitamindir.

 

 

Diğer Bitki Bileşikleri

Bitki bileşikleri, bazıları güçlü sağlık yararları olan, bitkilerde bulunan doğal biyoaktif maddelerdir. Bu meyvedeki bitki bileşikleri, kanser, kardiyovasküler hastalık ve inflamasyon üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Bu meyvede bulunan başlıca bitki bileşiklerinin türü şöyledir:

 

Sitrik asit

Limon asidi olup, böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Glisemik İndeks Nedir - Glisemik İndeks Tablosu

Hesperidin

Kan damarlarımızı güçlendirir ve aterosklerozu önleyebilecek bir antioksidandır.

 

Diosmin

Dolaşım sistemini etkileyen, bazı ilaçlarda kullanılan bir antioksidandır. Kan damarlarındaki kronik iltihaplanmayı azaltır.

 

Eriocitrin

Kabuğunda ve suyunda bulunan bir antioksidandır.

 

D-Limonene

Kabuğunda bulunur. Limon uçucu yağların ana bileşenidir ve meyvenin farklı kokusundan sorumludur.

 

Limondaki bitki bileşiklerinin birçoğu, suyunda yüksek miktarda bulunmadığından maksimum faydayı sağlamak için meyvenin kendisini yemek gerekir.

 

 

Limon Faydaları

Bu asitli meyvenin de içinde bulunduğu narenciye meyve grubu, sayısız faydaya sahiptir. Bu, vitaminler ve lif içeriğinin yanı sıra güçlü bitki bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. İşte limonun faydaları

 

 

Kardiyovasküler sağlık

Kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık, dünyanın en yaygın ölüm nedenidir. C vitamini yüksek meyvelerin tüketimi, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Kandaki C vitamini seviyelerinin düşük olması, özellikle aşırı kilolu olan veya yüksek tansiyonu olan kişilerde inme riskinde artışa neden olur.

Turunçgil meyvelerinden izole edilen lifler, kan kolesterol düzeylerini düşürür ve limon esansiyel yağı, LDL kolesterol partiküllerini okside hale getirir.

Sıçanlar üzerine yapılan son çalışmalar, bu meyvede bulunan bitki bileşikleri hesperidin ve diosminin kalp hastalığının bazı önemli risk faktörleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.

 

 

Böbrek taşlarının önlenmesi

Bu meyvede bulunan sitrik asit, böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olarak, idrar hacmini artırır.

 

 

Aneminin önlenmesi

Anemi genellikle demir eksikliğinden kaynaklanır ve menopoz öncesi kadınlarda daha sık görülür. Bu meyvede az miktarda demir bulunur, ancak diğer gıdalardaki demir emilimini artırabilecek C vitamini ve sitrik asit için mükemmel bir kaynaktır. Yani gıdalardaki demir emilimini artırarak, anemiyi önlemeye yardımcı olur.

 

 

Kanser

Meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türünün riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu esas olarak, hesperidin ve d-limonen gibi bitki bileşiklerinden kaynaklanmaktadır.

 

 

Sindirim sağlığını iyileştirir

Çoğunlukla çözünür lif ve basit şekerler şeklinde yaklaşık % 10 karbonhidrattan oluşur. Ana lif türü olan pektin, her türlü sağlık yararına bağlı çözünür lif biçimidir.

Çözünür lif bağırsak sağlığını iyileştirir, şekerlerin ve nişastaların sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler, kan şekeri düzeylerinin düşmesini sağlar.

Bununla birlikte, limonda bulunan liflerden yaralanabilmek için, eti ve kabuğu da dahil olmak üzere çok miktarda yemek gerekir. Kabuğu ve etini tüketmeden suyunu içen insanlar lifin yararlarını elde edemezler.

 

 

Limon kilo verdirir mi?

Kilo vermeye yardımcı bir meyvedir. Genellikle detoks özelliği kullanılmakta ve vücut temizliği hedeflenmektedir. İçeriğinde bulunan  pektin lifinin midede genişlediği ve daha uzun süre tokluk sağladığı düşünülmektedir. Ancak suyunda pektin bulunmadığından limon yemek yerine suyunu içmek aynı şekilde tokluk sağlamaz.

Meyvedeki bitki bileşiklerinin de kilo vermeye yardımcı olabileceği ileri sürülmektedir. Araştırmalar, limon özündeki bitki bileşiklerinin çeşitli şekillerde kilo alımını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Kuru Meyveler Faydalı mı Zararlı mı?

Bunlara ek olarak limonun faydası olarak şunlar sayılabilir;

– Limonun özelliklerinden biri iltihabı azaltan anti-inflamatuar etkileridir. Bundan dolayı gut ve artrit görülme olasılığını azaltır.

– Vücutta detoks etkisine sahiptir ve karaciğeri temizler.

– Anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Antibiyotik etkisi vardır ve kanseri önlemeye yardımcı fitokimyasallar içerir.

Limonun mideye faydaları vardır. Sindirimi ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Kabızlığı geçirmek için sabah bir bardak ılık limon suyu içmek gerekir.

– Hazımsızlık, şişkinliği rahatlatır. İshali hafifletmeye yardımcı olur.

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Öksürük, boğaz ağrısı hatta kulak enfeksiyonlarına faydalıdır.

– Kan basıncını düşürücü etkisi vardır ve kan damarlarını güçlendirir.

– Görme duyusunun güçlendirilmesinde ve kepek tedavisinde kullanılır.

– Solunuma iyi geldiği de bilinmektedir. Araştırmalar tamamlanmamış olsa da narenciyelerin astımı tedavi edebileceği de düşünülmektedir.

limon kaç kalori

 

Limon Zararları

Genellikle iyi tolere edilen bir meyvedir ancak sık rastlanmasa da bazı kişilerde limon alerjisi olabilir. Alerjisi olanlar, meyvenin kendisini veya suyunu tüketmekten kaçınmalıdır. Ne kadar sağlıklı bir meyve olsa limonun zararları da vardır.

 

 

Diş erozyonu

Araştırmalar limon suyu içilmesinin dişlerde erozyona neden olabileceğini göstermektedir. Faydaları olan bir içecektir ancak içtikten sonra dişlerinizi fırçalamak gibi önlemler almazsanız, dişleriniz aşınabilir.

 

 

 

Ağız Yaraları

Ağzın (veya diş etlerinin tabanı) içindeki yaralar acı vericidir. Bu meyvedeki sitrik asit, yaraları kötüleştirebilir ve hatta daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle, ağızda yaralarınız varsa, iyileşene kadar limon tüketmeyin.

 

 

Mide ekşimesi ve ülser

Araştırmaya göre, limon mide yanmasını tetikleyebilir ve hatta ağırlaştırabilir. Midedeki sindirim sularının geri akması; yemek borusu ve boğazdaki inaktif pepsin moleküllerini aktive edebilir, bu da mide yanmasına yol açar.

Meyvenin suyu da ayrıca peptik ülserleri kötüleştirebilir. Ülser, aşırı asitli sindirim suyuyla oluşur. Bazı uzmanlar limon suyunun reflü semptomlarını tetikleyebileceğini düşünüyor. Bu durumlarda meyveyi veya suyunu tüketmemek gerekir.

 

 

Mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir

Bu meyvede bulunan C vitamini, çok fazla alındığında mide bulantısına ve bazı durumlarda kusmaya neden olabilir. Limon suyunun fazla tüketilmesi aşırı miktarda C vitamini sağlar. Bu, ciddi bir tehdit oluşturmasa da, vücudunuz kusmaya neden olarak, aşırı C vitaminini atmaya çalışacaktır.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Oranda C Vitamini İçeren Besinler

 

Sık idrara çıkmaya yol açabilir

Limon suyu özellikle ılık suyla karıştırıldığında, bir idrar söktürücü olarak işlev görebilir. İdrar çıkışını artırabilir ve hatta aşırısı susuzluğa neden olabilir. Bunun gibi asitli meyveler mesaneyi tahriş edebilir. Bu daha sık idrara çıkma dürtüsünü artırır.

 

Kanda aşırı demir birikimine neden olabilir

C vitamini vücutta demir emilimi sağlar. Bunun fazlası, kan seviyelerinde bir artışa yol açar. Vücutta çok fazla demir olması tehlikelidir. Kandaki aşırı demir, iç organlara zarar verebilir.

 

Migreni tetikleyebilir

Az araştırma olmasına rağmen, bazı uzmanlar narenciyenin migreni tetikleyebileceğini düşünüyor.

 

 

Güneş yanığına neden olabilir

Bazı çalışmalar, ciltte limon suyuyla güneşe çıkmanın kabarcıklara ve siyah noktalara neden olabileceğini göstermektedir.

 

 

Limon Nasıl Saklanır?

Asitliğine rağmen, limon da diğer meyveler gibi bozulur. Buruşuk, yumuşak, lekelenme ve donuk bir renk, meyvenin lezzetini ve suyunu kaybetmeye başladığının işaretidir. Peki doğru şekilde nasıl saklanır?

 

– Satın aldıktan sonraki birkaç gün içinde kullanmayı planlıyorsanız, doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın. Oda sıcaklığında bir hafta kadar taze kalırlar. Bu noktadan sonra kırışmaya, canlı renklerini yitirmeye, lekeler geliştirmeye başlarlar.

– Uzun sürede kullanacaksanız kilitli torbalara yerleştirin ve olabildiğince fazla havasını alın. Bu durumda, lezzetinin çoğunu dört hafta boyunca koruyacaklardır.

– Olgun (sarı) limonu saklamak için ideal sıcaklık 4º ile 10ºC arasındadır. Çoğu buzdolabında, orta raflar veya kapı rafları bu sıcaklık civarındadır.

– Kesilen limonu saklamak için; kesilen tarafı havadan koruyarak su kaybını ve oksitlenmeyi azaltın. Bunu yarım tarafını bir tabağın içine koyup ters çevirerek veya plastik bir ambalaja sararak yapabilirsiniz. Diğer kesilmiş meyvelerin çoğundan daha uzun süre dayanabilmesine rağmen kesilmiş olanlar, 2-3 gün içerisinde bozulur.

 

 

Limon Çeşitleri

Türkiye’de de ılıman bölgelerde yetişen bu meyvenin birçok çeşidi vardır.

 

– Lamas limonu

– İtalyan memeli ya da kara limon

– Molla Mehmet limonu

– Kıbrıs limonu

– Kütdiken limonu

– Enterdonat limonu

– Mayer limonu

– Lisbon limonu

Misket limonu

– Eureka limonu

 

Sonuç olarak;

Limonda, yüksek miktarda C vitamini, çözünür lif ve bitki bileşikleri bulunur ve bu sayede birtakım faydalara sahiptir.

Potansiyel olarak; kilo vermeye yardımcı olur, kalp hastalığı, anemi, böbrek taşları, sindirim sorunları ve kansere karşı koruma sağlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ