Limonlu Su Zayıflatır mı? Limonlu Suyun Fayda ve Zararları

  Limonlu Su Zayıflatır mı? Limonlu Suyun Faydaları ve Zararları

  Limonlu su, taze sıkılmış limon ile karıştırılmış sudan yapılan bir içecektir. Sıcak ya da soğuk olarak içilebilir.

  Bu suyun, sindirimi iyileştirdiği, odaklanmayı kolaylaştırdığı ve enerji sağladığı gibi çeşitli sağlık yararları olduğu belirtilmektedir. Ayrıca zayıflamaya çalışanların tercih ettiği bir numaralı içecektir.

  “Limonlu su ne işe yarar”, “limonlu suyun faydaları nelerdir”, “limonlu su göbek eritir mi”, “limonlu su kilo verdirir mi”, “limonlu su ne zaman içilmeli”, “limonlu su nasıl yapılır”? İşte merak edilen bu soruların cevapları…

  Limonlu Su İçmenin Faydaları

  limonlu suyun faydaları ve zararları

  Bağışıklığı güçlendirir

  Limonlu su, güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir. C vitamininin bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği bilinmektedir.

  Çeşitli hücresel fonksiyonları destekleyerek, bağışıklık savunmasını geliştirir. İnsan bağışıklık sisteminin önemli bileşenleri olan B ve T hücrelerinin proliferasyonunu artırır.

  C vitamini alımı, solunum ve sistemik enfeksiyon riskinin daha düşük olmasını sağlar.

  Limonlu su, serbest radikalleri temizler ve oksidatif stresle savaşır. Bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra, karaciğer hasarının önlenmesi de dahil olmak üzere başka koruyucu etkileri de vardır.

  Böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur

  Limonlu su, kalsiyuma bağlanan ve taş oluşumunu önlemeye yardımcı olan sitrat içerir. Her gün sadece yarım bardak limonlu su içmek, idrar sitrat atılımını artırarak, böbrek taşı riskini azaltabilir.

  Narenciye meyveleri arasında limon en yüksek sitrat oranına sahiptir. Bu, limonlu suyun neden böbrek taşlarını önlemenin ideal yolu olabileceğini açıklamaktadır.

  Ruhsal sağlığı korur

  Limon gibi narenciye meyvelerinin suları, bilişsel sağlığı geliştirdiği tespit edilen flavanonlar açısından zengindir. Bu flavanonlar beyne kan akışını artırarak çalışır. Bu da ruh sağlığını güçlendirir.

  Limonlu sudaki sitrik asit ayrıca beyin iltihabını önleyebilir ve oksidatif stresle savaşabilir, böylece beyin sağlığını geliştirebilir. Bu özelliklerden dolayı limonlu su, nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde potansiyel fayda sağlayabilir.

  Egzersiz performansını artırır

  Limonlu su, hidrasyonu artırır. Araştırmalar, hidrasyonun genel olarak egzersiz performansını arttırdığını göstermektedir. Sezon içi antrenman yapan sporcularla ilgili bir çalışmada, düzenli hidrasyon performanslarını artırmıştır.

  Bunun nedeni, hidrasyonun, bireyin fiziksel efor sırasında artan ter oranı nedeniyle sıklıkla yaygın olan sodyum kaybını iyileştirmesidir.

  Sindirime yardımcı olur

  Bazı araştırmalar, limondaki asitlerin vücudun doğal mide asitlerini destekleyebileceğini ve vücudun yiyecekleri parçalamasına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu daha iyi sindirim anlamına gelir.

  Limon da dahil olmak üzere narenciye meyveleri, öncelikle meyvenin kabuğunda bulunan bir lif olan pektin içerir. Bu lif, sindirimi artırabilir.

  Limonlu su içmenin cilde faydaları

  Narenciye bazlı meyve suları cilt sağlığını iyileştirir. Çalışmalarda, bu tür meyve sularının güçlü antioksidan ve yaşlanma karşıtı etkileri olduğu bulunmuştur. Oksidatif stresi önleyebilir ve hatta (farelerde) kırışıklık formülasyonunu baskılayabilir.

  Limonlu sudaki C vitamini, cilt için güçlü faydalara sahiptir. Besin, cilt ve bağ dokularında bulunan ana yapısal protein olan kolajen oluşumunu teşvik eder. C vitamini ayrıca serbest radikallerle savaşır ve cildi oksidatif stresin zayıflatıcı etkilerinden korur.

  limonlu su içmek faydalı mı

  Limon Suyu Besin Değeri

  BESİNBİRİM100 G BAŞINA DEĞER
  Su                                  g                              92,31
  Enerjikcal22
  Proteing0.35
  Toplam lipit (yağ)g0.24
  Karbonhidratg6.9
  Lif, toplam diyetg0.3
  Şekerler, toplamg2.52

  MİNERALLER

  Kalsiyum, Camg6
  Demir, Femg0.08
  Magnezyum, Mgmg6
  Fosfor, Pmg8
  Potasyum, Kmg103
  Sodyum, Namg1
  Çinko, Znmg0.05

  VİTAMİNLER

  C vitamini, toplam askorbik asitmg38.7
  Tiaminmg0.024
  B 2 vitaminimg0.015
  Niasinmg0,091
  B-6 Vitaminimg0.046
  Folat, DFEug20
  A Vitamini, IUIU6
  E Vitamini (alfa-tokoferol)mg0.15

  Limonlu Su İçmenin Zayıflamaya Faydaları

  limon kaç kalori

  Limonlu suyun kalorisi düşüktür

  Limonlu su genellikle çok düşük kalorili bir içecektir. Yarım limonu bir bardak suyun içine sıkarsanız, her bir bardakta sadece 6 kalori olacaktır.

  Bu nedenle, portakal suyu ve soda gibi yüksek kalorili içecekleri limonlu su ile takas ederseniz, bu, kalori azaltmak ve kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur.

  Örneğin, bir bardak portakal suyu (237 ml) 110 kalori ve 0.49 litrelik bir soda şişesi 182 kalori içerir.

  Bu içeceklerin sadece bir tanesini bile bir bardak limonlu su ile  değiştirerek günlük kaloriyi 100-200 kalori kadar azaltırsınız.

  Hidrasyona yardımcı olur

  Besin maddelerini hücrelere taşıyarak, atıkların vücuttan temizlenmesine kadar, su içmenin pek çok faydası vardır.

  Vücut sıcaklığının düzenlenmesinden fiziksel performansın geliştirilmesine kadar her şeyde yeterli hidrasyonun sağlanması önemlidir.

  Bazı kanıtlar, su içerek, vücudu nemlendirmenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Araştırmalar, artan hidrasyonun, yağ kaybını da arttırdığını gösteriyor.

  İyi nemlenmiş bir vücut, su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur, bu da şişkinlik gibi kilo alma belirtilerini ortadan kaldırır.

  Limonlu suyun büyük bir kısmı sudan oluştuğundan yeterli hidrasyonun sağlanmasına yardımcı olur.

  Metabolizmayı hızlandırır

  Çalışmalar, yeterli miktarda su içmenin potansiyel olarak metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor.

  Araştırmacılar, iyi hidrasyonun, vücut için enerji üretmesine yardımcı olan hücrelerde bulunan bir tür organel olan mitokondrinin işlevini arttırdığını ileri sürmektedir.

  Bu, kilo kaybına yol açabilecek şekilde metabolizmada hızlanmaya neden olur. Su içmenin, termojenez, yani kalorilerin ısı üretecek şekilde yakıldığı metabolik bir süreç oluşturarak metabolizmayı hızlandırdığı belirtilmektedir.

  Limonlu su ile ilgili bu konuda araştırmalar sınırlıdır ancak ana maddesinin su olduğu düşünülürse, metabolizma hızlandırıcı faydalar sağlar. 

  Limonlu su daha fazla tok tutar

  Limonlu su içmek, zayıflama rutininin bir parçasıdır çünkü kalori almadan tokluk ve doygunluk gelişmesine yardımcı olur.

  2008 yılında yapılan bir araştırmada, aşırı şişman ve aşırı obez yaşlı erişkinlerde suyun kalori alımına etkileri incelendi. Araştırma, kahvaltıdan önce 0,5 litre su içmenin yemekte tüketilen kalorilerin sayısını % 13 azalttığını ortaya koydu.

  Bir başka çalışmada yemek sırasında su içmenin açlığı azalttığı, tokluğu arttığı tespit edildi.

  Limonlu suyun kalorisi düşük olduğundan ve içme suyuyla aynı şekilde tokluk oluşturabildiğinden, kalori alımını azaltmaya yardımcı olmak için etkili bir yoldur.

  Kilo kaybını artırır

  Tokluk ve hidrasyon üzerindeki potansiyel faydalı etkileri nedeniyle, bazı kanıtlar suyun (limonlu su dahil) kilo kaybını artırabileceğini ortaya koymaktadır.

  Bir çalışmada, 48 yetişkine iki diyet verildi: her yemekten önce düşük kalorili bir diyet, her yemekten önce 0,5 litre su ya da yemeklerden önce su içermeyen düşük kalorili bir diyet.

  12 haftalık çalışmanın sonunda, su grubundaki katılımcılar, su olmayan gruptaki katılımcılara göre % 44 daha fazla kilo kaybetti.

  Diğer araştırmalar, artan su alımının, diyet veya egzersizden bağımsız olarak kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  2009’da yapılan bir çalışmada, aşırı kilolu 173 kadında su alımı ölçülmüştür. Diyet veya fiziksel aktiviteden bağımsız olarak, zamanla su alımının daha fazla vücut ağırlığı ve yağ kaybıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

  Bu çalışmalar içme suyuna özel olarak odaklansa da, aynı sonuçlar büyük olasılıkla limonlu su için de geçerlidir.

  limonlu su göbek eritirmi

  Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

  Limonlu su özelleştirilebilir bir içecektir ve kişisel tercihinize göre uyarlanabilir. Tarifler genellikle bir bardak suyla karıştırılmış yarım limon olarak hazırlanır. 

  Daha fazla lezzet için birkaç başka katkı maddesi eklemeyi deneyin. Birkaç taze nane yaprağı veya zerdeçal serpebilir, lezzetli ve sağlıklı yollarla bir bardak limon suyuna başka baharatlar da ekleyebilirsiniz.

  Birçok kişi güne bir bardak limonlu su ile başlamayı tercih eder ancak günün herhangi bir saatinde de içebilirsiniz.

  Çay gibi sıcak olarak da tüketilebilir veya serin ve canlandırıcı bir içecek için birkaç buz küpü de eklenebilir.

  Limonlu suyun, belirli sıcaklıklarda tüketildiğinde daha fazla fayda sağladığı iddialarına rağmen, bir fark yarattığını destekleyen çok az kanıt vardır.

  Limonlu Su İçmenin Zararları

  Limonlu su asidiktir. Bu nedenle fazla içildiğinde aşağıdaki gibi bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

  Diş minesini çürütebilir

  Aşırı limonlu su tüketimi, diş minesinin asidik demineralizasyonuna yol açabilir.

  Bir Brezilya araştırması bunu kanıtladı. Limonlu su, meşrubatlara benzer şekilde dişlerde aşındırıcı etkiler göstermiştir. Hepsi aynı şekilde asidiktir.

  Limonlu su tükettikten hemen sonra dişleri fırçalamak erozyonu önlemeye yardımcı olabilir. Diş çürümelerini önlemek için pipet kullanarak da içebilirsiniz.

  Ağız ülserine neden olabilir

  Canker yaraları bir ağız ülseri türüdür. Bunlar ağız içindeki (veya diş etlerinin tabanı) sığ yaralardır ve ağrılıdır. Bazı araştırmalar sitrik asidin ağız ülserlerini kötüleştirebileceğini belirtmektedir. Sitrik asidin buna nasıl yol açabileceği mekanizması henüz anlaşılamamıştır.

  Limondaki sitrik asit, yaraları kötüleştirebilir ve daha fazlasına neden olabilir. Bu nedenle, pamukçuk gibi yaralarınız varsa limon gibi turunçgil meyveler tüketmeyin. Tamamen iyileşmelerini bekleyin.

  Mide ekşimesini şiddetlendirebilir

  Bazı araştırmalar, turunçgil meyvelerin, mide ekşimesi veya asit reflüye neden olduğunu göstermektedir.

  Çalışmalarda, benzer gastrointestinal semptomlardan yakınan hastaların daha fazla turunçgil meyve ve meyve suları tükettiği bulunmuştur.

  Limonlu su ayrıca alt özofagus sfinkter kasının etkinliğini azaltabilir ve bunun yerine mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir.

  Meyve suyu ayrıca peptik ülserleri de kötüleştirebilir. Ülserler aşırı asidik sindirim sularından oluşur. Limonlu su içmek (ve diğer asitli içecekler ) durumu daha da kötüleştirebilir.

  Migreni tetikleyebilir

  Turunçgil meyvelerin, migreni tetikleyebileceği konusunda bazı araştırmalar var. Meyveler alerjik reaksiyon yoluyla migren atağına neden olabilir. Turunçgillerde spesifik bir madde olan tiramin, bu durumun suçlusudur.

  Sık idrara çıkmaya neden olabilir

  Aşırı limonlu su içmenin sık idrara çıkmaya neden olabileceğini kanıtlayan bir araştırma yoktur. Bunun nedeni limon değil, muhtemelen suyun kendisidir.

  Ayrıca limonlu suyun bulantı veya kusmayı tetikleyebileceğine inanılmaktadır. Bu, C vitamini içeriğine atfedilebilir.

  Aşırı limonlu su tüketimini takiben kusma vakaları olmuştur. Teoriler, vücudun fazla C vitaminini temizleyeceğini ve semptomları tetikleyeceğini gösteriyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ