Limonene Nedir, Ne İşe Yarar?

   

  Limonene, portakal ve diğer narenciye kabuklarından çıkarılan yağdır. İnsanlar yüzyıllardır narenciye meyvelerinden bunun gibi esansiyel yağları alıyorlar. Günümüzde bu yağ, çeşitli sağlık sorunları için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

   

  Limonene nedir?

  Limon, misket limonu ve portakal gibi turunçgillerin kabuğunda bulunan bir kimyasaldır. Özellikle portakal kabuklarında yoğunlaşmıştır, portakal kabuğunun yaklaşık % 97’si esansiyel yağlar içerir. Ana kimyasal formu ise d-limonen olarak adlandırılır.

  Bu bileşiğin güçlü aroması, bitkileri hayvanlardan koruyan, terpen olarak bilinen bir grup bileşiğe aittir.

  Limonene, doğada en yaygın bulunan terpenlerden biridir ve çeşitli sağlık yararları vardır. Anti-inflamatuar, antioksidan, anti-stres ve hastalık önleyici özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir.

   

  d limonene nedir

   

  Limonene Kullanım Alanları

  Bu esansiyel yağ; gıdalar, kozmetikler, temizlik ürünleri ve doğal böcek kovucular için bir katkı maddesidir. Gazlı içecekler, tatlılar ve şekerler gibi yiyeceklere limonlu lezzet vermek için de kullanılır.

   

  Limonene nasıl elde edilir?

  Meyve kabukları suya batırılarak, uçucu moleküller buhar yoluyla yoğunlaşıp salıverilene ve ayrılana kadar ısıtılan bir işlem olan “hidrodistilizasyon” yoluyla çıkarılır.

  Güçlü aroması nedeniyle limonene, böcek ilacı olarak kullanılır. Çevre dostu böcek kovucularda aktif kullanılan bir maddedir.

  Bu bileşiği içeren diğer ev ürünleri sabunlar, şampuanlar, losyonlar, parfümler, çamaşır deterjanları ve oda spreyleridir. Bu narenciye bileşiği aynı zamanda sakinleştirici ve terapötik özellikleri için aromatik bir yağ olarak da kullanılır.

   

   

  Limonene Faydaları

   

   

  Anti-inflamatuar ve antioksidan yararları

  Bazı çalışmalarda bu narenciye bileşiğinin, iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Limonenin, kronik enflamasyonla karakterize bir durum olan osteoartritle ilgili enflamatuar markerleri azalttığı da belirtilmiştir.

  Antioksidan etkileri olduğu da tespit edilmiştir. Antioksidanlar serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur.

  Bir test tüpü çalışması, limonenin lösemi hücrelerinde serbest radikalleri inhibe edebileceğini ortaya koydu.

   

   

  Antikanser etkileri

  Limonen antikanser etkilere sahip olabilir. Yakın zamanda meme kanseri tanısı alan 43 kadında yapılan bir çalışmada, 2-6 hafta boyunca günde 2 gram limonen aldıktan sonra, meme tümörü hücre ekspresyonunda % 22’lik bir azalma görülmüştür.

  Ek olarak, kemirgenlerde yapılan araştırmalar, limonen desteğinin, iltihabı ve oksidatif stresi önleyerek, cilt tümörlerinin büyümesini engellediğini bulmuştur.

  Diğer kemirgen çalışmaları, limonenin meme kanseri dahil diğer kanser türleriyle savaşabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  N-Asetil Sistein (NAC) Faydaları ve Yan Etkileri

   

  Kalp sağlığına faydaları

  Bu narenciye bileşiği, yüksek kolesterol, kan şekeri ve trigliserit seviyeleri gibi belirli risk faktörlerini azaltarak kalp hastalığı riskini düşürür.

  Bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı başına (0.6 gram / kg) limonene verilen fareler, kontrol grubuna kıyasla karaciğerde trigliserit, LDL (kötü) kolesterol, açlık kan şekeri ve yağ birikimini düşürdü.

   

  Yukarıda listelenen faydaların yanı sıra bu narenciye bileşiğinin şu etkileri de vardır:

   

  İştahı azaltır

  Limonene kokusu, böceklerde iştahı önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak bu etki insanlarda çalışılmamıştır.

   

  Stres ve kaygıyı azaltır

  Kemirgen çalışmaları, bu narenciye bileşiğinin aromaterapide bir anti-stres ve anti-anksiyete ajanı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

   

  Sindirim sağlığını destekler

  Limonene, mide ülserine karşı korur. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, % 97 bu bileşiği içeren “sitrus aurantium yağı”, ilaç kullanımının neden olduğu ülsere karşı neredeyse tüm kemirgenleri korumuştur.

   

   

  Limonene Zararları

  Yan etki riski az olan bir bileşiktir ve insanlar için güvenli olarak kabul edilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bunu güvenli bir gıda katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak tanır.

  Ancak, doğrudan cilde uygulandığında bazı insanlarda tahrişe neden olabilir, bu nedenle esansiyel yağını kullanırken dikkatli olunmalıdır.

  Limonene bazen konsantre destek olarak alınır. Vücudun onu parçalama biçimi nedeniyle, bu formda tüketilmesi muhtemelen güvenlidir.

  Ancak yine de dikkatli olunmalıdır çünkü bu konu üzerine insan araştırması eksiktir. Özellikle, yüksek dozlar bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

  Dahası, limonen takviyelerinin hamile veya emziren kadınlar için etkinliğini belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Bunu kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Limonene, turunçgil meyvelerin kabuğundan elde edilen bir bileşiktir. Çalışmalar, anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser etkileri olabileceğini göstermektedir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ