Limonata Diyeti - Master Cleanse Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

  Limonata Diyeti – Master Cleanse Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

  Limonata diyeti olarak da bilinen Master Cleanse diyeti, hızlı kilo vermek için kullanılır. Diyette en az 10 gün boyunca katı yiyecekler tüketilmez, tek kalori ve besin kaynağı ev yapımı şekerli limonatadır.

  Diyetin yağları erittiği ve vücuttan toksinleri attığı söyleniyor ancak bu iddialar bilimsel çalışmalarla destekliyor mu?

  Yazıda “master cleanse diyeti” yani “limonata detoksu” hakkında bilinmesi gerekenler ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

   Limonata Diyeti Nedir?

  Vücuttan toksinleri atmak için kullanılan çok düşük kalorili bir diyet planıdır. Limonata diyetinin dört ana bileşeni vardır – taze limon suyu, kırmızı biber, akçaağaç şurubu ve saf su. 

  Limonata diyeti 1940’larda Stanley Burroughs tarafından geliştirildi. Master cleanse diyetinin özellikle kolon bölgesindeki zararlı toksinlerden vücudu temizleyerek harikalar yarattığı söyleniyor. Günümüzde fazla kilolarını hızlı şekilde vermek isteyenler tercih ediyor.

  Bu diyeti uygularken katı yiyeceklere izin verilmez. Her gün altı veya daha fazla porsiyon özel limonata karışımını içmek gerekir.

  Limonata Diyeti Detoks Yapar mı?

  Limon, kırmızı biber ve akçaağaç şurubunun birleşik etkisi, iç organları temizlemeye ve aşırı stres, çevre kirliliği ve aşırı iç organ yağlarından dolayı biriken toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Limonata diyetinin ana maddesi limon, mükemmel bir antioksidan olan C vitamini kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelerin yapısına zarar veren serbest oksijen radikallerini temizler ve dejeneratif hastalıkları önler. Ayrıca limon polifenolleri, yağ asitlerinin beta oksidasyonunu artırarak yağ birikimini de önler.

  Akçaağaç şurubu rafine şeker içermesine rağmen iyi bir mineral ve antioksidan kaynağıdır. Hücrelerin enerji üretmesine yardımcı olan ve normal sinir ve beyin işlevi için gerekli olan iyi bir manganez kaynağıdır. Bu tatlı şurup ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren çinko içerir.

  Akçaağaç şurubunda bulunan kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi diğer mineraller felç ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

  Ancak yüksek glisemik indekse ve glisemik yüke sahip olduğundan ve kan şekeri seviyelerini yükseltebileceğinden doğru miktarda kullanmakta fayda vardır.

  Acı biberin aktif bileşeni olan kapsaisin, metabolik hızı artıran ve yağ kaybına yardımcı olan termojenik etkilere sahiptir. Bir çalışma, kırmızı biberdeki kapsaisinin tokluk sağladığını bulmuştur.

  Su, vücut hücrelerinin sulu kalmasını sağlar, hücre şişkinliğini korur ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

  Limonata Diyeti Nasıl Yapılır?

  Limonata diyetini uygulaması basittir, diyette katı gıdaya izin verilmez.

  Limonata Diyetine Giriş

  Sıvı diyeti yapmak çoğu insan için radikal bir değişiklik olduğundan, birkaç gün içinde yavaş yavaş geçilmesi tavsiye edilir:

  1 ve 2. Günler: İşlenmiş gıdalar, alkol, kafein, et, süt ürünlerini ve şekeri kesin. Özellikle tüm meyve ve sebzeleri çiğ yiyerek tüketmeye çalışın.

  2.Gün: Taze meyve ve sebze sularının yanı sıra, smoothie, püre çorba ve et suları ile sıvı bir diyete alışın.

  3.Gün: Sadece su ve taze sıkılmış portakal suyu için. Ek kalori için gereken şekilde akçaağaç şurubu ekleyin. Yatmadan önce müshil çay için.

  4.Gün: Limonata diyetine başlayın.

  Limonata Diyeti Başlangıç

  Limonata diyetine başladıktan sonra, ev yapımı limon-akçaağaç şurubu-acı biberden oluşan limonata içeceğini içeceksiniz.

  Diyette Tüketilecek Master Cleanse İçeceğinin Tarifi

  – 2 yemek kaşığı (30 gram) taze sıkılmış limon suyu (yaklaşık 1/2 limon)

  – 2 yemek kaşığı (40 gram) saf akçaağaç şurubu

  – 1/10 çay kaşığı (0.2 gram) acı biber

  – 250-300 ml saflaştırılmış su veya kaynak suyu

  Yukarıdaki malzemeleri karıştırın ve aç olduğunuzda için. Günde en az altı porsiyon içilmesi tavsiye edilir.

  Limonata içeceğine ek olarak, bağırsak hareketlerini uyarmak için her sabah bir litre ılık tuzlu su tüketin. Bu diyette bitkisel müshil çaylara da izin verilir.

  Limonata diyetini ortaya atan kişiler, diyete en az 10 günden 40 güne kadar devam edilmesini önerir ancak bu önerileri destekleyecek hiçbir araştırma yoktur.

  Limonata Diyetinden Çıkmak

  Tekrar yemek yemeye hazır olduğunuzda, limonata diyetinden çıkış yapabilirsiniz. Bunun için;

  1.Gün: Bir gün boyunca taze sıkılmış portakal suyu içerek başlayın.

  2.Gün: Ertesi gün portakal suyuna sebze çorbası ekleyin.

  3.Gün: Taze meyve ve sebzeler tüketin.

  4.Gün: Artık düzenli olarak tekrar yiyebilirsiniz.

  Limonata Diyeti Zayıflatır mı?

  Limonata diyeti değiştirilmiş bir aralıklı oruç türüdür ve tipik olarak kilo vermeyi sağlar.

  Master cleanse içeceğinin her porsiyonu yaklaşık 110 kalori içerir ve günde en az altı porsiyon önerilir. Çoğu insan vücudunun alması gerekenden daha az kalori tüketilir ve kısa süreli kilo kaybına yol açar.

  Bir çalışma, dört gün oruç tutan bal ile limon suyu içen yetişkinlerin, ortalama 2.2 kg kaybettiğini ve trigliserit düzeylerinin anlamlı derecede düştüğünü bulmuştur.

  İkinci bir çalışma, yedi gün oruç tutan bir şekerli limon içeceği içen kadınların ortalama 2,6 kg kaybettiğini ve ayrıca daha az inflamasyona sahip olduklarını bulmuştur.

  Limonata diyeti kısa süreli kilo kaybına yol açarken, kilo kaybının uzun vadede sürdürülüp sürdürülmediğine dair herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

  Araştırma, diyetin sadece % 20’lik bir uzun vadeli başarı oranına sahip olduğunu göstermektedir. Daha küçük, sürdürülebilir beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak kilo kaybı için daha iyi bir strateji olabilir.

  Limonata Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  Takip edilmesi kolaydır

  Limonata diyetinde limonata hazırlamanın ve acıktığında içmenin ötesinde, yemek pişirmek veya kalori saymak gibi durumlar yoktur.

  Bu yoğun programları olan veya yiyecek hazırlamak dan hoşlanmayan insanlar için çekici olabilir.

  Ucuzdur

  Limonata diyetinde izin verilen tek madde limon suyu, akçaağaç şurubu, acı biber, tuz, su ve çay bu yüzden size pahalıya mal olmaz.

  Bu diyetin en iyi yanı, hızlı bir şekilde ince bir vücuda ve muhteşem bir cilde sahip olmaktır. Düşük kalorili olduğundan dolayı kiloyu kontrol altında tutarak, depolanan yağı çeşitli işlevleri yerine getirmek için enerji olarak kullanır. 

  Limonata diyetinin içeriği, vücuda sürekli olarak vitamin ve mineral sağlar. Ayrıca bu diyet, gerçek limonata diyeti aşamasından önce ve sonra katı yiyecekler içerir. Bu, vücudun giderek daha az yiyeceğe alışmasına yardımcı olur.

  Limonata Diyetinin Zararları Nelerdir?

  Master cleanse diyeti hızlı kilo kaybına neden olsa da, bazı olumsuz yönleri vardır.

  Dengeli bir diyet değil

  Sadece limon suyu, akçaağaç şurubu ve acı biber içeren bir içecek içmek, vücudun ihtiyaçları olan yeterli lif, protein, yağ, vitamin veya mineral sağlamaz.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük kalorinin % 5’inden fazlasını, ortalama yetişkinler için günde yaklaşık 25 gram olan ek şekerlerden alınmasını tavsiye eder.

  Diyetteki limonatanın sadece bir porsiyonu 23 gramdan fazla şeker içerir. Bu nedenle, günde altı defa içilmesi önerilen limonata porsiyonu 138 gramdan fazla şeker içerir.

  İlginç bir şekilde, bu limonatanın şekeri çok yüksek olmasına rağmen, bir haftalık bir süre boyunca az miktarlarda tüketildiğinde kan şekeri seviyesini olumsuz yönde etkilememektedir.

  Devam ettirmek stresli ve zor olabilir

  Katı gıda olmadan bir haftadan fazla geçirmek, hem zihinsel hem de fiziksel olarak çok zordur.

  Kalori alımını kısıtlamak vücut üzerinde baskı yaratabilir ve zamanla kilo alımına neden olabilecek stres hormonu kortizol düzeylerini geçici olarak yükseltebilir.

  Bazı insanlarda hoş olmayan yan etkilere neden olabilir

  Limonata diyeti de dahil olmak üzere çok düşük kalorili diyetler, bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

  En yaygın şikayetler, ağız kokusu, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, sinirlilik, kas zayıflığı ve kramplar, saç dökülmesi ve bulantıdır.

  Safra taşı da bazı insanlarda ortaya çıkabilir çünkü hızlı kilo kaybı taş geliştirme riskini artırır.

  Diyet sırasında katı yiyecekler tüketilmediğinden kabızlık ortaya çıkabilecek başka bir ortak şikayettir.

  Herkes için uygun değildir

  Limonata diyeti gibi çok düşük kalorili diyetler herkes için uygun değildir. Hamile veya emziren kadınlar, daha büyük miktarlarda kalori ve besin maddelerine ihtiyaç duyduklarından, bu diyeti yapmamalıdır.

  Aynı zamanda yeme bozukluğu öyküsü olanlar için de uygun değildir çünkü kısıtlayıcı diyet ve müshil kullanımı tekrarlama riskini artırabilir.

  Kan şekerini yönetmek için insülin veya sülfonilüreler alan kişiler, düşük kan şekeri geliştirebileceğinden, bir detoksa başlamadan önce dikkatli olmalıdır.

  Limonata Diyetinde Ne Yenir?

  Taze limon suyu, akçaağaç şurubu, acı biber ve sudan yapılan limonata, diyet sırasında izin verilen tek besindir.

  Sabahları sıcak tuzlu su, bağırsak hareketlerini uyarmak için tüketilebilir ve akşamları bitkisel laksatif çay içebilirsiniz.

  Limonata diyeti sırasında başka yiyecek veya içeceğe izin verilmez.

  Limonata Diyetinde Egzersiz

  Limonata diyeti ile günde 600-700 kalori alınacaktır. Bu dönemde sıkı egzersiz rutinlerinden kaçınmak gerekir. Vücut sıkı egzersiz uygulamak için yeterli enerjiye sahip olmayacaktır.

  Kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ancak kan dolaşımını sürdürmek için yoga ve birkaç germe egzersizi yapabilirsiniz.

  Sonuç olarak;

  Limonata diyeti olarak da adlandırılan Master cleanse diyeti, insanların hızlı kilo vermelerine yardımcı olmak için tasarlanmış 10-40 günlük bir meyve suyu detoksudur.

  Diyette katı yiyecek bulunmaz ve tüm kaloriler ev yapımı şekerli limonatadan elde edilir. Bağırsak hareketlerini uyarmak için tuzlu su ve bitkisel müshil çaylar kullanılır.

  Master cleanse, insanların hızlı ve kısa sürede kilo vermesine yardımcı olabilirken, şok bir diyet şeklidir ve toksinleri ortadan kaldırdığına dair bir kanıt yoktur.

  Master cleanse diyetinin herkes için uygun olmadığını ve herhangi bir diyet uygulamasına başlamadan önce mutlaka doktora danışmak gerektiğini unutmamak gerekir.

  Ek olarak, uzun vadeli bir çözüm değildir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ