Limon Cilde Faydaları ve Cilt Sorunları İçin Limon Maskeleri

  Limonun Cilde Faydaları ve Cilt Sorunları İçin Limon Maskeleri

  Limon çok yönlü bir meyvedir. Birçok cilt sorununu çözmek için mükemmel bir malzemedir. Bu ekşi küçük meyve sitrik asit, C vitamini, B vitamini, fosfor ve karbonhidratlar bakımından zengindir.

  Doğal olarak beyazlatma bileşeni olarak görev yapan sitrik asit içeriği nedeniyle birçok marka, cilt parlatıcı kremlerde yaygın olarak limon kullanılmaktadır.

  Limonda bulunan aktif maddeler; koyu lekeler, pigmentasyon, siyah nokta, sivilce, akne vb. gibi cilt sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

  Limonun cilt için faydaları; içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve bazı güçlü bitki bileşiklerinden kaynaklanmaktadır.

  Yazıda farklı cilt tipleri ve problemlerini kapsayan “limon maskesi yapımı”, “limon maskesi faydaları”, “limon maskesi ne işe yarar”, “cilde limon maskesi nasıl uygulanır”, “cilt lekeleri için limon maskesi”, “yağlı ciltler için limon maskesi”, “sivilce için limon maskesi tarifleri” verilecektir.

  Limonun Besin İçeriği

  Sitrik asit

  Bir tür alfa hidroksi asit olan sitrik asit, geniş gözenekleri küçültmeye ve yağlı cildi kontrol etmeye yardımcı olan doğal bir sıkılaştırıcıdır. Ayrıca ölü hücrelerden arındırarak, cildi temizler.

  C Vitamini

  Sağlıklı parlayan ciltler için gerekli bir vitamindir. C vitamini cilt hücrelerini serbest radikallerin hasarlarından korur ve cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

  Magnezyum

  Magnezyum, cilt esnekliği için önemli bir mineraldir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur ve cilt hücrelerini oksidatif strese karşı korur.

  Kalsiyum

  Derinin en üst tabakası kalsiyum içerir ve sağlıklı bir cilt için gereklidir. Kalsiyum eksikliği olan insanların cildi genellikle kurudur.

  Yukarıda sayılan vitamin ve minerallar limonun cilde olan faydalarını oluşturur. Şimdi de limonun cilde faydaları ve kullanımı ile ilgili bilgiler verelim…

  Limon Cilde Faydaları Nelerdir?

  limon maskesi yapımı

  Sivilce ve siyah noktaları yok eder

  Limon antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Siyah noktaları tedavi etmek için limonu ortadan ikiye kesin, yarısının üstüne birkaç damla bal damlatın ve siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın.

  Bunu beş ila on dakika yüzünüzde bekletin ve ardından soğuk suyla yıkayın.

  Limonun cilt lekelerine faydaları

  Yüzdeki lekeler cilt güzelliğini etkiler ve kolay kolay kaybolmazlar. Limon suyundaki sitrik asit, lekelerin rengini yavaş yavaş değiştirir. Yüzünüzdeki açık kesiklere veya çiziklere limon suyunu kullanmaktan kaçının.

  Yağlı ciltleri dengeler

  Yağlı cilt, bazı kişilerin ortak güzellik sorunudur. Cilt yağlanmasını azaltmanın birçok yöntemi var. Bir de bunun için limon kullanmaya ne dersiniz?

  Limon suyuna batırılmış bir pamuk çubuğu veya topunu yüze sürmek, ciltten yağı arındırmanın kolay ve etkili bir yoludur. Yatmadan önce bu işlemi yapmayı deneyin.

  Yüzünü sabah uyandığındığınızda yıkayın. Bu teknik ciltteki yağlanmayı önlemeye yardımcı olacaktır.

  Tırnakları güçlendirir

  Tırnakları güçlendirmek için farklı tırnak sertleştirme cilaları satın alabilirsiniz ancak aynı sonuçları doğal olarak elde etmek için zeytinyağı ve limon suyu da kullanabilirsiniz.

  Bu çözelti, zayıf ve kırılgan tırnakların güçlendirilmesine ve sararmaların giderilmesine yardımcı olacaktır.

  Dudak çatlaklarını iyileştirir

  Kuru ve çatlamış dudaklar soyuldukça acır ve o bölgede ölü cilt hücreleri birikir. Dudak çatlakları için limonu dilimleyin ve gece yatarken limon dilimiyle dudaklarınızı ovun ve ertesi sabah yıkayın. Limon suyu, ölü cilt hücrelerini temizleyerek, dudaklarınızı yumuşak hale getirir.

  Yüz ve vücut temizliği

  Doğal ev yapımı bir vücut temizleyici için; limon suyu, yoğurt ve lavanta gibi esansiyel bir yağı karıştırın. Kir ve bakterileri gidermek için bunu yüzünüze ve vücudunuza masajla uygulayın. Bu temizleyici cildinizi de nemlendirir.

  Dirsek ve dizlerin rengini açar

  Dirsek ve dizleriniz cildinizin geri kalanından biraz daha koyu görünüyorsa, bu bölgeleri bir limonun yarısı ile ovalayın. Koyu alanlar hafiflemeye başlayacak ve ten renginizle uyumlu hale gelecektir.

  Sahte bronzluğu düzeltir

  Limon, her ikisi de zamanla cildi aydınlatmaya ve rengini açmaya yardımcı olan C vitamini ve sitrik asitle doludur. Bir antioksidan olan C vitamini, serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve kolajen üretimini arttırır. Yaşlılık lekelerini hafifletmeye yardımcı olur, hatta ters giden sahte bir bronzluğu da düzeltebilir.

  Kaşıntıyı azaltır

  Yüzdeki kaşıntı, iltihap sonucu oluşan akneden kaynaklanabilir. Bunun için yarım limonun suyunu sıkın. 1 çay kaşığı su ekleyin. Bu karışıma bir top pamuk batırın ve kaşıntılı bölgelere uygulayın.

  Genişlemiş gözenekleri küçültür

  Limonu cilde sürmenin faydalarından biri, cildi sıkılaştırmak ve genişlemiş gözenekleri küçültmektir. Limon, cildi sıkılaştırmaya ve gözenekleri küçültmeye yardımcı olan doğal bir sıkılaştırıcıdır.

  Domates ile birleştiğinde, gözenek küçülten bir yüz maskesi yapabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı limon suyunu 2 tatlı kaşığı domates özü ile karıştırın.

  Bunu tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra yıkayın. Gözenekler gözle görülür bir şekilde küçülecek.

  Sivilce ve sivilce izlerini yok eder

  Limon suyu önceden oluşan akne izlerinin görünümünü ve kızarıklığını azaltmaya yardımcı olur.  Sivilce izlerini iyileştirmek için limon suyu kullanmanın bir yöntemi, plastik sarma yöntemidir.

  Yüzünüze limon suyu uyguladıktan sonra, yüzünüzü plastik ambalajla örtün. Gözleriniz, burnunuz ve ağzınız için delikler açın.

  Yıkamadan önce plastik ambalaj en az otuz dakika kalsın. Sadece sivilce izlerini tedavi ediyorsanız ve aktif bir sivilce kopması yoksa, plastiği birkaç saat bırakabilirsiniz.

  Hassas cilde sahip kişiler, bunu denemesin. Limon suyu ile yüz bakımı yaptıktan sonra yüzünüzü iyice yıkayın. En iyi sonuçları elde etmek için limon suyu yüz bakımlarını birkaç hafta boyunca üç günde bir uygulayın.

  Yüze limon sürmek zarar verir mi?

     – Bütün limonu doğrudan yüzünüze kullanmayın. Cilde çok fazla asit uygulamak doğal yağ üretimini bozar ve cildin normal pH dengesine zarar verir.

      – Limon suyunu açık kesiklere, yaralara veya lezyonlara sürmeyin. Limon suyunu sadece sivilce izlerinde kullanın.

      – Limon suyu tedavilerini pek çok başka cilt bakım ürünü ile karıştırmayın. Benzoil peroksit veya salisilik asit içeren ürünler sadece limon suyu tedavisi kullanmadığınız zamanlarda kullanılmalıdır.

     – Limon suyu aynı zamanda cildinizi ışığa duyarlı yapabilir ve bu da renk bozulmasına ve rahatsızlığa neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce yüzünüzdeki limon suyunu iyice yıkayın.

  Limon Maskesi Nasıl Yapılır?

  Kuru Ciltler için Bal Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1/2 çay kaşığı bal
  • Birkaç damla badem yağı

  Nasıl yapılır?

  – Malzemeleri karıştırın ve maskeyi yüzünüzün her yerine uygulayın.

  – 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

  – Bu maskeyi haftada iki kez kullanın.

  Eğer kuru bir cildiniz varsa, kesinlikle bal ve limon maskesini denemelisiniz. Bal, cildinizi yumuşak ve esnek yapan doğal bir nemlendiricidir.

  Süt Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı süt
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  – Malzemeleri bir kapta karıştırın.

  – Yüzünüzü temizledikten sonra maskeyi uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin.

  – Yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

  – Yatmadan önce bu maskeyi yapabilirsiniz.

  – Tüm cilt tipleri için uygundur.

  Dikkat!!!

  Limon suyunun asitliğinden dolayı herhangi bir yanma hissederseniz, maskeyi derhal çıkarın ve alana buz koyun.

  cilt beyazlatan limon maskesi

  Yağlı Ciltler için Limon Bal Maskesi

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı organik bal
  • ½ limon

  Nasıl yapılır?

  – Limonu balın içine sıkın ve iyice karıştırın.

  – Yüzünüzün her yerine uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.

  – Ilık suyla yıkayın.

  – Bunu haftada iki veya üç kez yapabilirsiniz.

  Limon, ölü cilt hücrelerini uzaklaştırır ve bal antibakteriyel özelliklere sahiptir, sivilce ve siyah noktaları temizler.

  Tarçın Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı tarçın tozu
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

  Nasıl yapılır?

  – Tarçın tozu ve limon suyunu bir kasede karıştırın ve macun benzeri bir kıvam elde edin.

  – Macunu yüzünüze sürün ve 20-30 dakika bekletin.

  – İyice durulayın ve kurulayın.

  – Bu yüz maskesini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

  Tarçın sivilceyi azaltmaya yardımcı olan antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Limon, cildi zararlı serbest radikallerden koruyan bir antioksidan olan C vitamini içerir.

  Hassas Ciltler için Yoğurt Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • Birkaç damla gül suyu
  • 1-2 damla sandal ağacı yağı

  Nasıl yapılır?

  – Yoğurdun içine, diğer malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın.

  – Karışımı yüzünüze eşit şekilde uygulayın, 10 dakika bekletin.

  – Soğuk suyla yıkayın.

  – Her 3-4 günde bir bu yoğurt ve limon maskesini tekrarlayın.

  Limon yoğurt maskesinin faydası

  Limon ve yoğurt maskesi iltihabı, döküntüleri ve yüzünüzdeki diğer tahrişleri yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt için nemlendirici görevi görür. Limon cilt tonunu hafifletir ve sıkılaştırıcı etkisi vardır.

  Limon Aspirin Maskesi

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı lor
  • 5-6 aspirin

  Nasıl yapılır?

  – Aspirinleri ezin ve yoğun bir kıvam elde edinceye kadar limon suyuna batırın.

  – Karışımı, yüzünüzün ve boynunuzun etkilenen kısımlarına uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra soğuk suyla yıkayın.

  – Cildinizi iyileştirmek için maskeyi haftada iki kez uygulayın.

  Cildiniz güneşten zarar görüyorsa, bu etkili bir maskedir. Güneşin verdiği zararı minimuma indirir ve ciltteki serbest radikallerinin oksidasyon sürecini yavaşlatır.

  Karbonat Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı su
  • 1 çay kaşığı limon suyu

  Nasıl yapılır?

  – Karbonat, su ve limon suyunu bir kasede karıştırın. Pürüzsüz bir macun yapın.

  – Yüzünüze ince bir macun tabakası sürün ve 15 dakika kurumasını bekleyin.

  – Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

  – Nemlendirici sürün.

  – Bu limon karbonat maskesini haftada iki kez kullanın.

  Limon suyu, gözenekleri küçültürken cildinizdeki yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olur.

  Dikkat!!!

  Limon suyu cildinizi güneş ışığına duyarlı hale getirebilir, bu da güneş yanıklarına neden olabilir. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce güneş kremi uygulamayı unutmayın.

  domates limon maskesi

  Cilt Beyazlatan Domates Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı yulaf ezmesi
  • 1/2 çay kaşığı domates rendesi
  • 1 çay kaşığı limon suyu

  Nasıl yapılır?

  – Bir macun oluşturmak için yukarıda listelenen malzemeleri karıştırın.

  – Bu limon cilt maskesini yüzünüzün her yerine uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

  – Bu maskeyi haftada iki defa kullanabilirsiniz.

  Limon, ciltteki melanin üretimini azaltmak için katalizör görevi gören zengin bir C vitamini kaynağıdır. Domates cilt tonunu hafifletir ve cildin elastikiyetini artırır.

  Domatesin içindeki aktif maddeler ayrıca yüzünüzdeki ince çizgilerin ve koyu lekelerin görünümünü de azaltır. Yulaf ezmesi cildi temizler ve nemlendirir.

  Göz Kırışıklıkları için Zeytinyağı Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1/2 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

  Nasıl yapılır?

  – Limon suyunu zeytinyağı ile karıştırın.

  – Maskeyi gözlerin altına ve çevresine dikkatlice uygulayın. Bir veya iki dakika masaj yapın.

  – 15-20 dakika beklettikten sonra suyla yıkayın.

  – Bu kırışıklık önleyici maskeyi tüm yüze de uygulayabilirsiniz.

  – Bunu haftada 3-4 kez kullanabilirsiniz.

  Zeytinyağı, cildin nemlenmesi için gerekli besinleri sağlar. İçinde bulunan antioksidanlar hasarlı hücreleri onarır. Limon ise cildi sıkılaştırır.

  limon maskesi faydaları

  Sivilce Limon Maskesi

  Malzemeler

  • 1 yumurta akı
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • Birkaç damla gül suyu

  Nasıl yapılır?

  – Yumurta akı, limon suyu ve gül suyunu birlikte çırpın.

  – Karışımı yüzünüzün her tarafına eşit bir tabaka halinde uygulayın ve 10-15 dakika kurumasını bekleyin.

  – Soğuk suyla yıkayın.

  – Bunu haftada bir kez tekrarlayın.

  Bu yumurta limon maskesi düzenli uygulandığında sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Yumurta akı sivilcelerin kurumasına ve cilt hücrelerinin yeniden oluşturulmasına yardımcı olan proteinler içerir.

  Yumurta akını kullanmanın bir başka avantajı da cildi sıkılaştırması ve ona doğal bir parlaklık kazandırmasıdır. Limonun antimikrobiyal özellikleri sivilceye neden olan bakterileri yok etmeyi sağlar.

  İstenmeyen Tüyler için Limon ve Şeker Maskesi

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • Su

  Nasıl yapılır?

  – Kalın bir macun elde etmek için malzemeleri yeterince su ile karıştırın.

  – Bunu yüzünüze uygulayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin.

  Limon cilt maskesi kuruduğunda, parmaklarınızı ıslatarak ve maskeyi yavaşça ovalayarak çıkarın.

  – Yüzünüzü suyla yıkayın.

  – Bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

  Bu limon ile maskedeki mısır nişastası yüz kıllarının ciltten uzaklaşmasını ve şeker ile temizlenmesini kolaylaştırır. Yüzü kuruyuncaya kadar açık tuttuğunuz zaman, tüyler gevşer ve çıkarması kolaylaşır.

  çilek limon maskesi

  Limon Suyu Maskesi

  Malzemeler

  • 1/4 su bardağı çilek posası
  • 3 çay kaşığı mısır nişastası
  • 1/2 çay kaşığı limon suyu

  Nasıl yapılır?

  – Taze ve olgun çilekleri kesin ve posa haline getirin.

  – Buna mısır nişastası ve limon suyu ekleyin. İyice karıştırın.

  – Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin.

  – Hafif dairesel hareketlerle yüzden limon suyu maskesini çıkarın ve sonra suyla yıkayın.

  – Bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

  Çilek, ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran C vitamini bakımından zengindir. Bu ince çizgileri, kırışıklıkları azaltır ve cildi sıkılaştırır, gerginleştirir. Çilek aynı zamanda cildi nemlendirir ve yumuşatır. Limon geniş gözenekleri daraltır.

  Sonuç olarak;

  Limonun cilde faydalarından yararlanmak için; limon suyunu nane, fesleğen ve hatta bal gibi bitkilerle karıştırarak çok sayıda güzellik problemi için doğal, güçlü ilaçlar oluşturabilirsiniz.

  Limon, tamamen doğal ve ekonomiktir, ayrıca güzellik hedeflerinize ulaşmanın en iyi yollarından biridir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ