Likopen: Faydaları ve Besin Kaynakları | diyetz

Likopen: Faydaları ve Besin Kaynakları

 

 

Likopen, antioksidan özelliklere sahip bir bitki besinidir. Domates, karpuz ve pembe greyfurt, onların karakteristik rengi gibi kırmızı ve pembe meyvelere rengini veren pigmenttir.

 

Likopen, kalp sağlığı, güneş yanığı ve bazı kanser türlerine karşı koruma gibi sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu yazıda, likopenin sağlık yararları ve besin kaynakları açıklanmaktadır.

 

 

 

Güçlü Antioksidan Özellikleri

 

Likopen, karotenoid familyasında bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller olarak bilinen bileşiklerin neden olduğu zararlardan korur.

 

Serbest radikal seviyeleri antioksidan seviyelerine çıktığında, vücudunuzda oksidatif stres oluşturabilirler. Bu stres, kanser, diyabet , kalp hastalığı ve Alzheimer gibi bazı kronik hastalıklarla bağlantılıdır.

 

Araştırmalar, likopenin antioksidan özelliklerinin, serbest radikal seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olabileceğini ve vücudunuzu bu koşullardan bazılarına karşı koruduğunu göstermektedir.

 

Ayrıca, test tüpü ve hayvan çalışmaları, likopenin vücudunuzu böcek ilacı, herbisit, monosodyum glutamat ( MSG ) ve bazı mantar türlerinin neden olduğu hasara karşı koruyabildiğini göstermektedir.

 

 

 

 

 

Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruyabilir

 

Likopenin güçlü antioksidan etkisi, bazı kanser türlerinin ilerlemesini önleyebilir veya yavaşlatabilir.

 

Örneğin, test tüpü çalışmaları, likopenin, tümör büyümesini sınırlandırarak, meme ve prostat kanserlerinin büyümesini yavaşlatabildiğini göstermektedir.

 

Hayvan çalışmaları ayrıca böbreklerde kanser hücrelerinin büyümesini önleyebileceğini bildirmektedir.

 

İnsanlarda gözlemsel çalışmalar, likopen de dahil olmak üzere yüksek oranda karotenoid alımını, % 32-50 daha düşük akciğer ve prostat kanseri riskine bağlamaktadır.

 

46.000’den fazla erkekte yapılan 23 yıllık bir çalışma, likopen ve prostat kanseri arasındaki bağlantıyı daha ayrıntılı olarak incelemiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Fenilketonüri (PKU) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haftada en az iki porsiyon likopen açısından zengin domates sosu tüketen erkeklerin, prostat kanserine yakalanma olasılığı, ayda bir kez domates sosu porsiyonunu tüketenlere göre % 30 daha azdır.

 

Bununla birlikte, 26 çalışmanın yakın tarihli bir gözden geçirmesi daha ılımlı sonuçlar bulmuştur.

 

Araştırmacılar, yüksek likopen alımını, prostat kanseri gelişme olasılığının % 9 daha düşük olmasına bağladılar. Günde 9-21 mg’lık günlük alımlar en çok yarar sağladı.

 

 

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

 

Likopen ayrıca kalp hastalığı gelişme veya kalp hastalığından erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bu kısmen kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir çünkü serbest radikal hasarını, toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini azaltabilir ve “iyi” HDL kolesterolü artırabilir.

 

Likopenin yüksek kan düzeyleri de metabolik sendromlu insanların yaşamlarına yıllarca katkıda bulunabilir – kalp hastalığına yol açabilecek sağlık durumlarının bir kombinasyonu.

 

Araştırmacılar, 10 yıllık bir süre içinde, en yüksek kan likopen düzeyine sahip olan metabolik hastalığı olan bireylerin, erken ölme riskinin % 39’a kadar düştüğünü belirtmişlerdir.

 

Başka bir 10 yıllık çalışmada, bu besin açısından zengin beslenenler, % 17-26 daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılıydı.

 

Yakın zamanda yapılan bir gözden geçirme, yüksek kan likopen düzeylerini % 31 daha düşük inme riski ile ilişkilendirmektedir.

 

Likopenin koruyucu etkileri özellikle düşük kan antioksidan seviyeleri veya yüksek düzeyde oksidatif strese sahip olanlar için faydalıdır. Bu, yaşlı yetişkinleri ve sigara içen veya diyabet veya kalp hastalığı olan kişileri içerir.

 

 

 

Güneş yanığına karşı korur

 

Likopen ayrıca güneşin zararlı etkilerine karşı da bir miktar koruma sağlar.

 

Küçük 12 haftalık bir çalışmada, katılımcılar, ya domates salçasından ya da bir plasebodan 16 mg likopen tüketmeden önce ve sonra UV ışınlarına maruz bırakıldılar.

 

İlginizi Çekebilir  Etobur Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Domates salçası grubundaki katılımcılar , UV maruziyetine daha az ciddi cilt reaksiyonlarına sahipti.

 

Başka bir 12 haftalık çalışmada, yiyecek veya takviyelerden elde edilen 8–16 mg lik bir likopenin günlük alımı, UV ışınlarına maruz kalmanın ardından % 40-50 oranında cilt kızarıklığının şiddetini azaltmaya yardımcı oldu.

 

Bu çalışmada, likopen ve diğer karotenoidlerin bir karışımını sağlayan takviyeler, UV hasarı karşısında tek başına likopen sağlayanlara göre daha etkili olmuştur.

 

Bununla birlikte, likopenin UV hasarına karşı koruması sınırlıdır ve güneş koruyucusu olarak tek başına kullanılmaz.

 

 

 

Diğer Potansiyel Yararları

 

Likopen ayrıca bir dizi başka sağlık yararı da sunar – en iyi araştırılanlar şunlardır:

 

 

Gözlere faydalıdır:

Likopen katarakt oluşumunu önleyebilir veya geciktirebilir ve yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyon riskini azaltabilir.

 

 

Ağrıyı azaltabilir:

Likopen sinir ve doku hasarının neden olduğu bir ağrı türü olan nöropatik ağrının azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

 

Beyni korur:

Likopenin antioksidan özellikleri Alzheimer gibi yaşla ilişkili hastalıklarda görülen nöbetlerin ve hafıza kayıplarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 

 

Daha güçlü kemikler sağlar:

Likopenin antioksidan etkisi kemik hücrelerinin ölümünü yavaşlatır, kemik yapısını güçlendirir ve kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olabilir.

 

Şimdiye kadar, bu faydaların çoğu sadece test tüpü ve hayvan araştırmalarında gözlemlenmiştir. Güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce insanlarla daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

En İyi Gıda Kaynakları

 

Zengin pembe ve kırmızı renge sahip tüm doğal gıdalar genellikle bir miktar likopen içerir.

 

Domates, en büyük besin kaynağıdır. 100 gramlık porsiyonu en fazla likopen içeren yiyeceklerin listesi aşağıdadır:

 

  • Kurutulmuş domates: 45,9 mg

 

  • Domates püresi: 21.8 mg

 

  • Guava: 5.2 mg

 

  • Karpuz: 4.5 mg

 

  • Taze domates: 3.0 mg

 

  • Konserve domates: 2.7 mg

 

  • Papaya: 1.8 mg

 

  • Pembe greyfurt: 1.1 mg

 

  • Pişmiş tatlı kırmızı biber: 0.5 mg

 

İlginizi Çekebilir  Limon Diyeti

Şu anda likopen için önerilen günlük alım bulunmamaktadır. Bununla birlikte, mevcut çalışmalarda günde 8-21 mg arası alımların en faydalı olduğu görülmektedir.

 

 

 

Likopen Takviyeleri

 

Likopen birçok gıdada olmasına rağmen, ek formda da alabilirsiniz. Bununla birlikte, ek olarak alındığında, likopen kan inceltici ve kan basıncı düşürücü ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.

 

Küçük bir çalışma, hamilelik sırasında günlük 2 mg lik glikol takviyesinin preterm eylem veya düşük doğum ağırlığı riskini artırabileceğini göstermiştir.

 

Bir yan not olarak, bazı araştırmalar bu besinlerin yararlı etkilerinin takviyelerden ziyade gıdalardan yenildiğinde daha güçlü olabileceğini bildirmektedir.

 

 

 

Potansiyel riskler

 

Likopen, özellikle gıdalardan elde edildiğinde genellikle güvenli kabul edilir.

 

Nadir görülen birkaç vakada, çok yüksek miktarda likopen açısından zengin gıdalar tüketmek, lenkopenodermi olarak bilinen bir rahatsızlık olan cilt renginin bozulmasına yol açmıştır.

 

Bununla birlikte, böyle yüksek seviyelerin genellikle sadece beslenme yoluyla elde edilmesi zordur.

 

Bir çalışmada, durum birkaç yıl boyunca günlük olarak 2 litre domates suyu içen bir adamda görüldü. Cilt renginin bozulması birkaç hafta boyunca likopen içermeyen bir beslenmenin ardından tersine çevrilebilir.

 

Likopen takviyeleri, hamile kadınlar ve belirli tipte ilaçları alan kişiler için uygun olmayabilir.

 

Sonuç olarak;

Likopen, güneş koruması, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve belirli kanser türlerinin riski gibi birçok sağlık yararı ile güçlü bir antioksidandır.

 

Takviye olarak bulunabilse de, domates ve diğer kırmızı veya pembe meyveler gibi likopen açısından zengin gıdalardan tüketildiğinde etkisi çok daha yüksektir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ