Leptin Diyeti

 

 

Leptin diyeti, kalıcı kilo vermek isteyenler için ideal ve sağlıklı diyetlerden biridir. Leptin diyeti ile birlikte kalıcı yaşam değişiklikleri, egzersiz yapma alışkanlıkları kazanacak, yağ yakıp kas kütlesi oluşturacaksınız. Kilolarınıza veda ederek dar kotlarınızın içine rahatlıkla girebileceksiniz.

 

Yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormon olan leptin, yakacak yiyecek miktarı az olduğunda ve yakıt deposu dolu olduğunda beyne sinyal gönderir.

 

Ancak bazı olumsuzluklar veya vücutta oluşan anormal durumlarda, leptinin aşırı üretimi veya az üretimi gerçekleşebilir. Bunun sonucunda aşırı yemeye ve de kilo almaya başlarsınız. Leptin diyeti, az yemek yemenizi veya şok bir diyet yapmanızı gerektirmez. Neyi ne zaman yemeniz gerektiği leptin için önemli faktördür.

 

Leptin hormonun çalışma mantığını ve leptin direncinin nasıl ve neden oluştuğunu anladığınızda, aslında Leptin Diyetinin de nasıl işlediğini kavrayacaksınız. Bunun için öncelikle “Kilodan Sorumlu Hormon-Leptin-” adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 

Aşağıdaki yazıda leptin diyeti, örnek bir diyet planı, yemeniz ve kaçınmanız gereken gıdalar, yapmanız gereken egzersizler ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi edineceksiniz.

 

 

 

Leptin diyeti nedir? Kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

Hormonlar, vücudunuzun düzgün bir şekilde çalışması ve işlev görmesi bakımından önemli rol oynarlar. Herhangi bir hormonun dengesizliği, kilonuzu doğrudan etkiler.

 

Bu nedenle bütün hormonların düzgün çalışmasını sağlayacak bir diyet programı izlemeniz gerekir. Hormonların kilo verme üzerindeki etkisini öğrenmek için “Kilo Verme Sürecinde Hormon Hükümranlığı” adlı yazıyı okuyun.

 

Leptin diyeti, aşırı yeme isteği, vücut ağırlığı sorunları ve tiroid problemlerini çözmek için vücudun gücünü açığa çıkarmanıza yardımcı olur. Yağ hormonu leptinin görevini eksiksiz ve başarıyla yerine getirmesi, obezite, diyabet ve kalp hastalıklarını önlemede en önemli faktördür.

 

 

 

Leptin diyeti, vücudunuzdaki leptin miktarını düzenleyerek formda kalmanıza yardımcı olur.
Leptin ,yağ hücreleri ve dokuları tarafından salınan bir hormondur. Vücudunuzda ne kadar yağ olduğunu söyleyerek, beyninize bir haberci gibi davranır.

 

Vücudunuzda yeterli miktarda leptin varsa beyin aşırı yağ yakmanıza yardımcı olmak için metabolizmayı düzenler. Yani leptin hormonu düzgün çalışıyorsa, yağ kaybetmek için fazla çaba harcamaya gerek yoktur.

 

Leptin diyetinin, vücudunuzun hormonlar tarafından gönderilen sinyalleri dinlemesine yardımcı olmak için beş basit kuralı vardır.

 

 

 

Leptin Diyetinin Beş Basit Kuralı

  • Kural 1: Akşam yemeğinden sonra yemek yemeyin.
  • Kural 2: Günde üç öğün yiyin.
  • Kural 3: Yavaş ve az yiyin.
  • Kural 4: Kahvaltıda protein tüketin.
  • Kural 5: Karbonhidrat miktarını azaltın.

 

Şimdi de bu kuralların nasıl işlediğini açıklayalım.

 

 

 

Kural 1: Akşam yemeğinden sonra yemek yemeyin
Akşam yemeği ve kahvaltı, Leptin diyeti için son derece önemli olan iki öğündür. Akşam yemeği ve kahvaltı arasındaki süre daima 12 saat olmalıdır. Çünkü biz uyurken veya dinlenirken metabolizmamız yavaşlar. Dolayısıyla, metabolizmamız yavaş olduğunda vücudumuza fazla yağla yüklememeliyiz.

 

12 saatlik ara, vücutlarımıza, akşam yemeği için aldığımız yiyecekleri işlemeye yetecek zamanın olması demektir.
 Akşam yemeğinden sonra yediğiniz yiyecekler doğrudan yağ rezervlerine katkıda bulunur. Bu nedenle Leptin diyeti, ne kadar acıkmış olursanız olun, akşam yemeğinden sonra herhangi bir yiyecek alımını kesinlikle yasaklar.

 

İlginizi Çekebilir  Boyun Ağrısını Azaltmak için Basit Egzersizler

Tok karnına asla yatmayın ve uyumadan 3 saat önce akşam yemeğini bitirin.

 

Öğleden sonra 4 civarı ve akşam yemeğinden sonra aşırı yeme isteği oluşur. Bu istek leptin hormonunun yanlış yönlendirmesinden kaynaklanır ve bunu kendi iradenizle bastırmak zorundasınız. Akşam yemekten sonra yemek yememek için her türlü çabayı göstermelisiniz.

 

 

 

Günde üç öğün yiyin
Araştırmalar vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için üç öğün yemek gerektiğini gösteriyor. Bunun nedeni üç öğün yemek yediğinizde, vücudunuz daha fazla besin öğesi elde ediyor. Vücut, leptinin beyne geçişini engelleyen trigliseritleri biriktirir. Leptinin işlevini yerine getirebilmesi için, bu trigliseridlerden kurtulmanız gerekir.

 

Atıştırma alışkanlığına sahipseniz, trigliserit seviyeleri yenilenmeye devam eder. Sadece üç öğün yemek yiyerek, depolanan trigliseridleri tüketebilirsiniz. Dolayısıyla leptin, beyninize kolayca ulaşabilir ve işini yapabilir.

 

Metabolizmanız sürekli yemek için tasarlanmamıştır. Sürekli yemek metabolizmanın şaşırmasına neden olur. Öğünler arasında 5-6 saat bekleyin. Atıştırmayın. Öğünler arasında 5-6 saat olması trigiliseridlerin kandan temizlenmesini ve leptin hormonunun salınımını sağlar. Yağ hücrelerinin gün içinde temizlenmesi leptinin daha iyi salgılanmasını ve gece uyurken kalçalarınızdan yağ yakmasına yardımcı olur.

 

 

 

Yavaş ve az yiyin
Yemeğinizi yerken, leptinin beyninize ulaşmasının 20 dakika sürdüğünü unutmayın. Leptin,”mide tamamen doldu” diyene kadar beyin midenin dolduğunu anlamıyor. Dolayısıyla, vücudunuzdaki leptinin devam edebileceği bir hızda yemek yemeniz önemlidir. Yavaş yemenin yanı sıra, doyana kadar yememeniz gerekir. Mideniz patlayana kadar yemek en berbat yeme şeklidir. Vücudunuzun işlev görmesini sağlamak için yavaş ve az yiyin.

 

Lokmalarınızı çiğneyerek yutun. Yavaş yemek daha az yemenizi sağlar. Leptin problemlerinin en önemli nedeni öğünlerde büyük porsiyonlar tüketmektir. Yemeğinizin yağ, karbonhidrat ya da protein içermesi fazla önemli değildir. Sürekli büyük porsiyonlar yemek vücudunuzu yemekle zehirlemek demektir.

 

 

 

Kahvaltıda protein tüketin
Diğer birçok diyet gibi, Leptin diyeti de kilo verme sürecinde kahvaltının önemini vurgular. Kahvaltıda yedikleriniz vücudunuz için çok önemlidir. 12 saat aradan sonra yüksek proteinli bir kahvaltı, metabolizmanızı % 30 oranında artırır. Dolayısıyla Leptin diyetine devam etmeyi planlıyorsanız gününüze protein açısından zengin bir kahvaltıyla başlamanız gerekir.

 

Protein yönünden fakir bir kahvaltı yaparsanız enerjiniz çabuk çöker ve öğle yemeğine kadar 5 saat dayanamazsınız. Öğleden sonra ve akşam yemeğinden sonra yemeye karşı aşırı istek duyarsınız.

 

Yumurta kahvaltı için iyi bir seçenektir. Lor peyniri yüksek protein içeren bir gıdadır ve kompleks karbonhidrat ve meyvelerle birlikte kahvaltıda tercih edilebilir.

 

Sabah kahvaltısında alacağınız kaliteli protein gün boyu sizi ayakta tutacak istikrarlı olmanızı sağlayacaktır.

 

 

 

Karbonhidrat miktarını azaltın
Leptin diyeti yapacaksanız, karbonhidratları büyük oranda azaltmalısınız. Yüksek oranda karbonhidrat tüketmek, trigliseridlerin tükenmesini önleyebilir. Böylece, depoladığınız yağlar vücudunuzda korunur. Kullanılmayan karbonhidratlar yağa dönüşür. Bu nedenle diyet süresince karbonhidratlardan uzak durmanız önerilir.

 

Karbonhidratlar kolay kullanımlı yakıtlardır. Çok fazla yerseniz para biriktirir gibi yağ depolarınızı doldurursunuz. Sürekli ve fazla miktarda karbonhidrat tüketmek tiroit problemlerini artırır, kasları güçsüzleştirir, büyüme hormonlarının düzenli çalışmasını engeller, yeterli yağ yakımını engeller, strese neden olur. Bazı karbonhidratları tüketmek önemli ve gereklidir ancak kendinizi karbonhidrat ezmesine döndürmeyin.

 

İlginizi Çekebilir  Leptin ve Leptin Direnci Nedir?

 

 

 

Leptin Diyet Planı

 

Kahvaltı için
Sabahları protein ihtiyacı nedeniyle, bir günün ilk yemeği, yumurta, peynir gibi yiyeceklerden oluşabilir.

Unutmayın: Protein haricinde, kahvaltılarınız lif bakımından zengin olmalı ve ayrıca bol su içmelisiniz.

 

 

Öğle yemeği için
Özellikle açlıktan perişan olduysanız, öğle yemeği zor bir zaman olabilir. Bu öğünde amaç, küçük bir kalori alımı ile fazla yemek yemektir. Bu Leptin üretiminizde size yardımcı olacaktır:

Hem salata hem de çorba bu gereksinimleri karşılar ve mükemmel bir besin kaynağı sağlayabilir.
Ayrıca, haşlanmış et (tavuk veya hindi) genellikle mükemmel bir seçimdir.

Dikkat edin: Antioksidanlar vücudunuzun çalışmasına yardımcı olacağından,siyah veya yeşil çay gibi şekersiz çay içebilirsiniz.

 

 

Akşam yemeği için
Akşam yemeği fikirleri basit tutulmalıdır. Aşağıdaki ipuçlarını takip etmeye çalışın:

Bir miktar sebze ile protein miktarı organizmanız için yararlı olacaktır.
Tatlı yemeden olmaz diyorsanız, yemeğin sonunda, meyve yiyebilirsiniz.
Ayrıca, dondurma gibi az miktarda lezzetli bir alternatif de ekleyebilirsiniz.

Dikkat edin: Bu fikir aşırıya kaçmak için değil,her türlü istek üzerine biraz tatmin sağlamaktır.

Bu plan, Leptin diyetinin 5 kuralına göre hazırlanmıştır. Güne protein açısından zengin bir kahvaltıyla başlayın. Öğle yemeğinin az bir bölümünü yiyin, mayonez veya herhangi bir yağlı salata sosu kullanmaktan kaçının.Açlık hissederseniz, su için. Akşamları, atıştırmak isterseniz, bir fincan yeşil veya siyah çay içebilirsiniz. Proteinle birlikte akşam yemeğinde sebze tüketebilirsiniz. Tatlı olarak meyvelerden başkasını düşünmeyin.

 

 

 

Leptin Diyeti boyunca yiyebileceğiniz gıdalar
Sebzeler: Ispanak, Brüksel lahanası, yeşil fasulye, kuru fasulye, domates, lahana, brokoli, soğan, sarımsak, zencefil, kereviz, pırasa, kabak, patlıcan, turp, pancar, biber, bamya, kabak, bal kabağı vb.


Meyveler: Elma, muz, üzüm, greyfurt, limon, çilek, portakal, kivi, karpuz, kavun, nar, ananas, papaya, şeftali, erik ve armut.


Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, pirinç kepeği yağı, badem, yer fıstığı, ceviz, tereyağı ve avokado.


Proteinler: Fasulye, soya, mercimek, mantar, keten tohumu, kabak çekirdeği, balık, tavuk göğsü, sığır eti.


Süt: Az yağlı süt, yoğurt, ekşi krema, yumurta, dondurma (az miktarda), süzme peynir ve lor peyniri.


Buğday ve Tahıl Ürünleri: Tahıl ekmeği, kepekli ekmek, buğday ekmeği, yulaf, arpa, yulaflı bisküvi, buğday makarna ve buğday eriştesi.


Otlar ve Baharatlar: Kişniş yaprakları, fesleğen, dereotu, biberiye, kekik, rezene, çavdar, kişniş tozu, kimyon, karanfil, tarçın, hindistan cevizi, kakule, kekik vb.


İçecekler: Su, taze hindistan cevizi suyu, taze meyve ve sebze suları (paketlenmiş içecek yok), smoothie ve detoks içecekleri. Alkol ve şekerli içeceklerden kaçının.

 

 

 

Uzak Durulması Gereken Gıdalar
Karbonhidrattan zengin gıdalardan kaçının. Özellikle dışarı çıktıktan sonra karbonhidratları az miktarda tüketin.
 Sağlıksız yağlar yemekten kaçının. Ayrıca,  sınırlı miktarda yağ yiyin.
Beyaz ekmek, beyaz un, şeker ve çok fazla tuz gibi beyaz yiyeceklerden kaçının.

 

 

 

Leptin Diyeti Yaparken Kullanılabilecek Takviyeler
Leptin takviyeleri piyasada mevcuttur ve kilo kaybına yardımcı olduklarını iddia ederler. Ancak, bu iddiayı doğrulamak için çok fazla veri yok.

 

Daha fazla yeme, aşırı bir leptin üretimi veya çok az leptin üretimi ile sonuçlanır. Vücudunuz leptini aşırı üretiyorsa, vücuda daha fazla leptin eklemek pek mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle, kilo vermek için leptin takviyeleri kullanmanız gerekip gerekmediğini bilmek önemlidir. Herhangi bir kilo kaybı hapı almaya karar vermeden önce bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

 

İlginizi Çekebilir  Soğanın Besin Değeri

Leptin vermek, sadece insanların leptin yapmadığı son derece nadir vakalara yardımcı olur. Bu insanlar enjeksiyondan leptin aldığında, aşırı yemeyi bırakırlar. Fakat insanların büyük çoğunluğu için tedavi başarısız olur, zaten leptin takviyeleri kilo verme tedavisinde tıbbi olarak onaylanmaz.

 

Esasen leptin üzerine yapılan araştırmalar deneysel aşamadadır. Leptin sindirilebilir bir protein olduğundan, kan dolaşımına girmez. Dolayısıyla vücutta parçalanacağı için ek formda alınamaz. Ve bu yüzden sadece enjeksiyon formunda verilebilir.

 

Tamamen yardımcı olmadığı kanıtlanmış takviyeleri almak yerine kilolu kişilerin leptin işleyişine yardımcı olmak için insülin direncini azaltmak ve trigliserit düzeylerini düşürmek gibi başka seçenekleri vardır.

 

Bunu başarmanın en iyi yolu ilk önce kan şekerinin yükselmesine izin vermemektir. Bazı uzmanlar, eğer daha az şeker alırsak, insülin direncinin azalacağına ve kilo kaybına yardımcı olacağına inanıyorlar.

 

Yüksek trigliserid düzeylerini düşürmek de kilo vermeye yardımcı olabilir. Çok fazla trigliserid, leptinin bir taşıyıcı aracıyla beyine yaptığı yolculuğa müdahale eder. İnsülin direncinin en belirgin özelliklerinden biri yüksek trigliserid düzeyleridir. Trigliserid miktarını düşürerek leptinin taşınmasına yardımcı olabilir ve beyindeki sinyali artırabilirsiniz.

 

 

 

Leptin Diyetinde Egzersiz Faktörü
Kilo vermek için bu diyeti yaparsanız, çok düşük kalorili beslenmeniz gerekmediğinden, düzenli egzersiz yapmak size daha iyi ve daha hızlı sonuçlar verecektir. Yürüyüş, tempolu yürüyüş, koşu, merdiven tırmanma, ip atlama, squat, aerobik ve mukavemet eğitimi, kilo vermenizi hızlandırabilir.

 

Güç antrenmanına başlamadan önce bir kaç kilo verdiğinizden emin olun. Güç eğitimi kas kütlesi oluşturur ve ilk önce yağ kaybetmeden kas yapmaya başlarsınız. Böylece, zayıflama sonuçlarını göremeyebilirsiniz.

 

 

 

Leptin Diyetinin Faydaları
Kilonuzu daha hızlı kaybedersiniz.
İlk birkaç günün ardından sık sık açlık hissetmezsiniz.
Kas kütlesi oluşturursunuz.

 

 

 

Leptin Diyetinin Yan Etkileri
Günde üç öğün yemek herkese veya tüm vücut tiplerine uygun olmayabilir.
Diyet sonrası eski alışkanlıklarınıza dönerseniz kiloyu geri kazanabilirsiniz.
Duygudurum dalgalanmalarına yol açabilir.

 

 

 

Leptin Diyeti Tavsiyeler

Akşam yemeğinden en az üç saat sonra yatın ve yedi saatlik iyi bir uyku çekin.
Sabah erken kalkın ve ilk önce limon suyu ile ılık su için.
Düzenli olarak egzersiz yapın.
Haftada en az üç kez spor yapın.
Yemeklerinizi doğru zamanda yiyin.

 

Kısacası ne yediğiniz kadar ne kadar ve ne zaman yediğiniz de önemlidir. Sağlıklı yaşamak ve enerjik olmak istiyorsanız leptin ile uyum içinde olmalısınız.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: