Laktoz İntoleransının Belirtileri | diyetz

Laktoz İntoleransının Belirtileri

 

 

Laktoz, çoğu memelinin sütünde doğal olarak bulunan bir şeker türüdür.

 

Laktoz intoleransı, laktoz malabsorpsiyonunun neden olduğu mide ağrısı, şişkinlik, gaz ve ishal gibi semptomlarla karakterize bir durumdur.

 

İnsanlarda, laktaz olarak bilinen bir enzim, sindirim için laktozu parçalamaktan sorumludur. Bu özellikle anne sütünü sindirmek için laktaza ihtiyaç duyan bebeklerde önemlidir.

 

Bununla birlikte, çocuklar büyüdükçe, genellikle daha az laktaz üretir.

 

Yetişkinlerin, % 70 ve daha fazlası kadarı sütteki laktozu düzgün bir şekilde sindirmek için yeterli miktarda laktaz üretmezler.

 

Bazı insanlarda ameliyat sonrası laktoz intoleransı, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi gastrointestinal hastalıklara da neden olabilir.

 

İşte laktoz intoleransının en yaygın görülen belirtileri…

 

 

 

Mide Ağrısı ve Şişkinlik

 

Mide ağrısı ve şişkinlik, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen laktoz intoleransının en sık görülen semptomlarıdır.

 

Vücut laktozu parçalayamazsa, kolona ulaşıncaya kadar bağırsaktan geçer.

 

Laktoz gibi karbonhidratlar doğrudan kolonda absorbe edilemez ancak mikroflora olarak bilinen, orada yaşayan doğal olarak oluşan bakteriler tarafından fermente edilebilir ve parçalanabilir.

 

Bu fermantasyon, kısa zincirli yağ asitlerinin yanı sıra hidrojen, metan ve karbon dioksit gazlarının salınmasına neden olur.

 

Asit ve gazlarda ortaya çıkan artış, mide ağrısına ve kramplara yol açabilir. Ağrı genellikle göbek çevresinde ve karnın alt yarısında oluşur.

 

Şişkinlik hissi, bağırsaktaki su ve gazın artmasından kaynaklanır, bu da bağırsak duvarının gerilmesine neden olur ve şişkinlik oluşur.

 

İlginç bir şekilde, şişkinlik ve ağrı miktarı, alınan laktoz miktarıyla değil, bireyin rahatsızlık duygularına duyarlılığı ile ilişkilidir. Bu nedenle, semptomların sıklığı ve şiddeti bireyler arasında önemli ölçüde değişebilir.

 

Son olarak, şişkinlik, rahatsızlık ve ağrı, bazı insanlarda bulantı veya kusma ile sonuçlanabilir. Bu nadirdir ancak bazı durumlarda, çocuklarda da görülmüştür.

 

Mide ağrısının ve şişkinliğin, aşırı yeme, diğer malabsorbsiyon, enfeksiyonlar, ilaçlar ve diğer hastalıklar gibi nedenlerden kaynaklanabilecek ortak belirtiler olduğunu belirtmek gerekir.

 

 

 

 

İshal

 

İshal artmış dışkı sıklığı, likidite veya hacim olarak tanımlanır. Resmi olarak 24 saatlik bir sürede 200 gram’dan fazla dışkı geçirme ishal olarak sınıflandırılır.

 

Laktoz intoleransı, kolondaki suyun hacmini arttırarak ishale neden olur, bu da dışkı hacmi ve sıvı içeriğini arttırır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda erişkinlerden daha sık görülür.

 

Kolonda, mikroflora fermente laktoz kısa zincirli yağ asitleri ve gazlardır. Bu asitlerin çoğu, ama hepsi değil, kolon içinde geri emilir. Artık asitler ve laktoz, vücudun kolon içine saldığı su miktarını arttırır.

 

Genel olarak, ishale neden olmak için kolonda 45 gram’dan fazla karbonhidrat bulunmalıdır. Laktoz için, laktozun hiç biri kolona ulaşmadan önce sindirilmemiş olduğu varsayılarak, 3-4 bardak (yaklaşık 750 ml ila 1 litre) süt içmeye eşdeğerdir.

 

Bununla birlikte, ishale neden olan tüm karbonhidratlar laktozdan gelmez. Aslında, tüketilen karbonhidratların % 2-20’si sağlıklı kişilerde kolona sindirilmeden ulaşacaktır.

 

Son olarak, laktoz intoleransından başka birçok ishal nedeni vardır. Bunlar diyet, diğer malabsorpsiyon türleri, ilaçlar, enfeksiyonlar ve inflamatuar bağırsak hastalıklarıdır.

 

 

 

Gaz Artışı

 

Laktozun kolondaki fermentasyonu, gazlardan hidrojen, metan ve karbondioksit üretimini artırır.

 

Aslında, laktoz intoleransı olan kişilerde, kolon mikroflorası, laktozu asitler ve gazlar halinde fermente etmekte çok iyidir. Bu, daha fazla laktozun kolonda fermente edilmesine yol açar, bu da gazı artırır.

 

Üretilen gaz miktarı mikrofloranın verimindeki farklılıklar ve kolonun gaz geri emilim oranı gibi farklılıklar nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 

İlginç olarak, laktoz fermantasyonundan üretilen gazların kokusu yoktur. Aslında, gaz kokusu karbonhidratlardan değil, bağırsaktaki proteinlerin parçalanmasından kaynaklanır.

 

 

 

Kabızlık

 

Kabızlık , sert, seyrek dışkı, eksik bağırsak hareketleri, mide rahatsızlığı, şişkinlik ve aşırı gerilmeler ile karakterizedir.

 

Bu, laktoz intoleransının başka bir göstergesi olabilir ancak ishalden çok daha nadir bir semptomdur.

 

Kolondaki bakteriler laktozu sindiremediğinde, metan gazı üretirler. Metanın, bazı insanlarda kabızlığa yol açarak bağırsak boyunca hareket etmesi için gereken süreyi yavaşlattığı düşünülmektedir.

 

Şimdiye kadar, metanın kabızlık etkisi sadece irritabl bağırsak sendromu ve bakteriyel aşırı büyüme ile insanlarda çalışılmıştır. Bu nedenle, kabızlık, bir semptom olarak bildirilmesine rağmen, laktoz intoleransı ile genellikle ilişkili değildir.

 

Diğer kabızlık nedenleri arasında dehidrasyon, diyette lif eksikliği, bazı ilaçlar, irritabl bağırsak sendromu, diyabet, hipotiroidizm, Parkinson hastalığı ve hemoroid sayılabilir.

 

 

 

Diğer Belirtiler

 

Laktoz intoleransının birincil olarak kabul edilen semptomları gastrointestinal olmakla birlikte, bazı vaka çalışmaları da dahil olmak üzere diğer semptomları da bildirmiştir.

 

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Konsantrasyon kaybı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Ağız ülserleri
 • İdrar problemleri
 • Egzama

 

Ancak, bu semptomlar laktoz intoleransının gerçek semptomları olarak belirlenmemiş ve başka nedenleri olabilir.

 

Ek olarak, süt alerjisi olan bazı kişiler, semptomlarını yanlışlıkla laktoz intoleransına bağlayabilirler.

 

Aslında, insanların % 5’i kadarının inek sütü alerjisi vardır ve bu, çocuklarda daha yaygındır.

 

Bir süt alerjisi ile laktoz intoleransı ilişkili değildir. Bununla birlikte, sıklıkla birlikte ortaya çıkarlar, bu da semptomların nedenlerini tanımlamayı zorlaştırabilir.

 

Süt alerjisi belirtileri şunlardır:

 

 • Döküntü ve egzama
 • Kusma, ishal ve mide ağrısı
 • Astım
 • Anafilaksi

 

Laktoz intoleransının aksine, bir süt alerjisi yaşamı tehdit edebilir, bu nedenle özellikle çocuklarda semptomların doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir.

 

 

 

Belirtileriniz varsa ne yapmalısınız?

 

Laktoz intoleransının semptomları daha genel olduğundan, süt ürünlerini diyetinizden çıkarmadan önce doğru bir teşhis yapmak önemlidir.

 

Aslında, laktoz intoleransı olduğunu düşünen birçok insanın semptomları yaşadıkları için laktozu normal olarak emdikleri gösterilmiştir.

 

Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle hidrojen nefes testi kullanarak laktoz intoleransını teşhis eder. 50 gram laktoz ve kolonda laktozu fermente eden bakterilerin neden olduğu nefeste yüksek hidrojen seviyelerini test eder.

 

İlginç olarak, laktoz emilim bozukluğu olan kişilerin % 20’sine kadarı pozitif değil, pozitif olan bazı kişilerin de hiçbir semptomu olmayacaktır.

 

Bunun nedeni, malabsorpsiyonlu herkesin laktoz intoleransı olmamasıdır.

 

Laktoz intoleransı, bildirilen semptomların varlığı ile tanımlanır ve bu, kişinin malabsorbsiyonun yanı sıra diyetlerindeki laktoz miktarına ne kadar hassas olduğuna bağlıdır.

 

Laktoz intoleransının tedavisi genellikle süt, peynir, krema ​​ve dondurma gibi yüksek laktozlu gıdaların kısıtlanmasını veya kaçınılmasını içerir.

 

Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan kişiler, özellikle güne yayıldığında, 1 bardak (240 ml) sütü tolere edebilirler. Bu  12–15 gram laktoza eşittir.

 

Ek olarak, insanlar genellikle peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini daha iyi tolere ettikleri için, bu gıdalar insanların semptomlara neden olmadan kalsiyum gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

Laktoz intoleransı dünya çapında insanların % 70’ini etkileyen çok yaygın bir durumdur.

 

En sık görülen semptomlar arasında mide ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık, gaz, mide bulantısı ve kusma yer alır.

 

Baş ağrısı, yorgunluk ve egzama gibi başka semptomlar da bildirilmiştir ancak bunlar daha nadir ve iyi yerleşmiş değildir. Bazen insanlar yanlışlıkla egzama gibi bir süt alerjisi belirtisini laktoz intoleransına bağlarlar.

 

Laktoz intoleransı belirtileriniz varsa, bir hidrojen nefes testi, laktoz emilim bozukluğuna sahip olup olmadığınızı veya belirtilerinizin başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Tedavi, süt, krema ve dondurma da dahil olmak üzere beslenmenizden laktoz kaynaklarını azaltmayı veya ortadan kaldırmayı içerir.

 

Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan birçok insan, semptomlar yaşamaksızın 1 bardak (240 ml) süt içebilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ