Laktoz İntoleransı Nedir, Belirtileri Nelerdir? | diyetz

Laktoz İntoleransı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

 

Laktoz, çoğu memelinin sütünde doğal olarak bulunan bir şeker türüdür.

Laktoz intoleransı diğer adıyla laktoz duyarlılığı ya da hassasiyeti, laktoz sindiriminin neden olduğu mide ağrısı, şişkinlik, gaz ve ishal gibi belirtilerin görüldüğü olumsuz bir durumdur.

İnsanlardaki laktaz enzimi, sindirim sırasında laktozu parçalamaktan sorumludur. Bu özellikle anne sütünü sindirmek için laktaza ihtiyaç duyan bebeklerde önemlidir.

Çocuklar büyüdükçe, genellikle daha az laktaz üretir.

Yetişkinlerin, % 70’i, belki de daha fazlası sütteki laktozu düzgün şekilde sindirmek için yeterli miktarda laktaz üretmezler.

Bazı insanlarda ameliyat sonrası laktoz intoleransı, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi gastrointestinal hastalıklara da neden olabilir.

Laktoz duyarlılığı belirtileri şöyledir…

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

 

Mide Ağrısı ve Şişkinlik

Mide ağrısı ve şişkinlik, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, laktoz hassasiyetinin en sık görülen belirtisidir.

Vücut laktozu parçalayamadığında, bağırsaktan kolona ulaşana kadar sindirilmeden geçer.

Laktoz gibi karbonhidratlar doğrudan kolonda absorbe edilemez ancak mikroflora olarak bilinen, orada yaşayan doğal olarak oluşan bakteriler tarafından fermente edilebilir ve parçalanabilir.

Bu fermantasyon, kısa zincirli yağ asitlerinin yanı sıra hidrojen, metan ve karbondioksit gazlarının salınmasına neden olur.

Asit ve gazlarda ortaya çıkan artış, mide ağrısına ve kramplara yol açabilir. Ağrı genellikle göbek çevresinde ve karnın alt yarısında oluşur.

Şişkinlik hissi, bağırsaktaki su ve gazın artmasından kaynaklanır, bu da bağırsak duvarının gerilmesine neden olur ve şişkinlik oluşur.

Mide ağrısı ve şişkinliğin sıklığı ve şiddeti bireyler arasında önemli ölçüde değişebilir.

Şişkinlik, rahatsızlık ve ağrı, bazı insanlarda bulantı veya kusma ile sonuçlanabilir. Bu nadirdir ancak bazı durumlarda, çocuklarda da görülmüştür. 

Her mide ağrısı ve şişkinlik, laktoz hassasiyeti belirtisi değildir. Bazı durumlarda, aşırı yeme, diğer sindirim sorunları, enfeksiyonlar, ilaçlar ve diğer hastalıklar gibi nedenlerden kaynaklanabilecek durumlarda da bu belirtiler görülebilir. 

 

İlginizi Çekebilir  Hızlı ve Kolay Yağ Yakmanın Anahtarı: Ketojenik Diyet

laktoza alerji

 

İshal 

Laktoz intoleransı, kolondaki suyun hacmini arttırarak ishale neden olur. Bebeklerde ve küçük çocuklarda erişkinlerden daha sık görülür.

Kolonda mikroflora, fermente laktoz kısa zincirli yağ asitleri ve gazlardır. Bu asitlerin çoğu, ama hepsi değil, kolon içinde geri emilir. Artık asitler ve laktoz, vücudun kolon içine saldığı su miktarını artırır.

Genel olarak, ishale neden olması için kolonda 45 gram’dan fazla karbonhidrat bulunmalıdır. 

Son olarak, laktoz intoleransından başka birçok ishal nedeni vardır. Bunlar beslenme, diğer sindirim bozuklukları, ilaçlar, enfeksiyonlar ve inflamatuar bağırsak hastalığıdır.

 

 

Gaz Artışı 

Laktozun kolondaki fermentasyonu, gazlardan hidrojen, metan ve karbondioksit üretimini artırır.

Aslında, laktoz intoleransı olan kişilerde, kolon mikroflorası, laktozu asitler ve gazlar halinde fermente etmekte çok iyidir. Bu, daha fazla laktozun kolonda fermente edilmesine yol açar, bu da gazı artırır.

Üretilen gaz miktarı mikrofloranın verimindeki farklılıklar ve kolonun gazı geri emilim oranı gibi farklılıklar nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

İlginç olarak, laktoz fermantasyonundan üretilen gazların kokusu yoktur. Aslında, gaz kokusu karbonhidratlardan değil, bağırsaktaki proteinlerin parçalanmasından kaynaklanır.

 

 

Kabızlık 

Kabızlık , sert, seyrek dışkı, eksik bağırsak hareketleri, mide rahatsızlığı, şişkinlik ve aşırı gerilmeler ile karakterize bir durumdur. 

Bu, laktoz intoleransının başka bir göstergesidir ancak ishalden çok daha nadir görülen bir semptomdur. 

Kolondaki bakteriler laktozu sindiremediğinde, metan gazı üretirler. Metanın, bazı insanlarda kabızlığa yol açarak bağırsak boyunca hareket etmesi için gereken süreyi yavaşlattığı düşünülmektedir. 

Diğer kabızlık nedenleri arasında dehidrasyon, besinlerden alınan lif eksikliği, bazı ilaçlar, irritabl bağırsak sendromu, diyabet, hipotiroidizm, Parkinson hastalığı ve hemoroid sayılabilir.

 

 

Laktoz Hassasiyeti için Diğer Belirtiler 

Laktoz intoleransının birincil olarak kabul edilen semptomları gastrointestinal olmakla birlikte, bazı vaka çalışmaları, başka belirtiler de görülebileceğini belirtmiştir.

 

Baş ağrısı

Yorgunluk

– Konsantrasyon kaybı

– Kas ve eklem ağrısı

Ağız ülseri

– İdrar problemleri

Egzama

 

Ancak, bu semptomlar laktoz intoleransının gerçek semptomları olarak belirlenmemiştir çünkü başka nedenleri de olabilir.

Ek olarak, süt alerjisi olan bazı kişiler, semptomlarını yanlışlıkla laktoz intoleransına bağlayabilir.

Aslında, insanların % 5’i kadarının inek sütü alerjisi vardır ve bu, çocuklarda daha yaygındır.

Süt alerjisi ile laktoz intoleransı ilişkili değildir. Ancak çoğunlukla birlikte ortaya çıkarlar, bu da semptomların nedenlerini tanımlamayı zorlaştırır. 

 

İlginizi Çekebilir  Kamkat Nedir ve Nasıl Yenir?

Süt alerjisi belirtileri şunlardır:

– Döküntü ve egzama 

– Kusma, ishal ve mide ağrısı

– Astım

– Anafilaksi

 

 

Laktoz İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Laktoz intoleransının semptomları daha genel olduğundan, süt ürünlerini beslenmenizden çıkarmadan önce doğru teşhis yapmak önemlidir.

Sağlıkçılar genellikle hidrojen nefes testi kullanarak laktoz intoleransını teşhis eder. 

Laktoz intoleransının tedavisi genellikle süt, peynir, krema ​​ve dondurma gibi yüksek laktozlu gıdaların kısıtlanmasını veya kaçınılmasını içerir.

Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan kişiler, özellikle güne yayıldığında, 1 bardak (240 ml) sütü tolere edebilirler. Bu  12–15 gram laktoza eşittir.

Ek olarak, laktoza alerjisi olanlar genellikle peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini daha iyi tolere ettikleri için, semptomlara neden olmadan kalsiyum ihtiyaçlarını bu gıdalardan karşılayabilirler.

 

Sonuç olarak;

Laktoz intoleransı dünya çapında insanların % 70’ini etkileyen çok yaygın bir durumdur.

En sık görülen belirtileri arasında mide ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık, gaz, mide bulantısı ve kusma yer alır. 

Baş ağrısı, yorgunluk ve egzama gibi başka semptomlar da bildirilmiştir ancak bunlar daha nadirdir ve başka rahatsızlıkların sonucu da olabilir. Bazen insanlar yanlışlıkla egzama gibi bir süt alerjisi belirtisini laktoz intoleransına bağlar. 

Laktoz intoleransı belirtileriniz varsa, bir hidrojen nefes testi, laktoz emilim bozukluğuna sahip olup olmadığınızı veya belirtilerinizin başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Laktoz intoleransı tedavisi, süt, krema ve dondurma da dahil olmak üzere beslenmenizden laktoz kaynaklarını azaltmayı veya ortadan kaldırmayı içerir.

Ancak, laktoz intoleransı olan birçok insan, semptomlar yaşamaksızın 1 bardak (240 ml) süt içebilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ