Lahananın Besin Değeri | diyetz

  Lahananın Besin Değeri

   

   

  Etkileyici besin içeriğine rağmen, lahana sık sık gözden kaçırılan bir sebzedir. Marula çok benzer ancak aslında brokoli, karnabahar ve kaleyi içeren “Brassica” cinsine aittir.

   

  Kırmızı, mor, beyaz ve yeşil olmak üzere çeşitli şekil ve renklerde olur ve yaprakları kırışık ya da pürüzsüzdür.

   

  Bu sebze, binlerce yıldır dünya çapında yetiştirilmektedir ve lahana turşusu, dolması, salatası,çorbası da dahil olmak üzere çeşitli yemeklerde kullanılır.

   

  Ayrıca, lahana vitamin ve minerallerle doldurulur. Bu yazı, lahananın besin değeri ile birlikte, bilim tarafından desteklenen şaşırtıcı sağlık faydalarını anlatmaktadır.

   

   

   

  Lahana Çok Besleyici

  Lahananın kalorisi çok düşük olmasına rağmen etkileyici bir besin profili vardır.

   

  Sadece 1 fincan (89 gram) çiğ yeşil lahana aşağıdakileri içerir :

   

  • Kalori: 22
  • Protein: 1 gram
  • Lif: 2 gram
  • K vitamini: RDI’nin% 85’i
  • C vitamini: RDI’nin% 54’ü
  • Folat: RDI’nın % 10’u
  • Manganez: RDI’nin% 7’si
  • B6 vitamini: RDI’nin% 6’sı
  • Kalsiyum: RDI’nin% 4’ü
  • Potasyum: RDI’nin% 4’ü
  • Magnezyum: RDI’nin% 3’ü

   

   

   

   

  Lahana, A vitamini, demir ve riboflavin gibi az miktarda mikro besin içerir.

   

  Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi, enerji metabolizması ve sinir sisteminin normal işleyişi de dahil olmak üzere vücudun birçok önemli işlevi için gerekli olan vitamin B6 ve folat bakımından zengindir.

   

  Buna ek olarak, lahana lif oranı yüksektir, polifenoller ve kükürt bileşikleri de dahil olmak üzere güçlü antioksidan içerir.

   

  Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur. Serbest radikaller, tek sayıdaki elektronu olan ve onları dengesiz kılan moleküllerdir. Seviyeleri çok yüksek olduğunda, hücrelerinize zarar verebilir.

   

  Lahana, özellikle kalp hastalığına, bazı kanserlere ve görme kaybına karşı koruyabilen güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından yüksektir.

   

   

   

  İnflamasyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur

  İnflamasyon her zaman kötü bir şey değildir.

   

  Aslında, vücudunuz bağışıklık sistemini korumak için inflamatuar cevaba güvenir. Bu tür akut inflamasyon bir yaralanma veya enfeksiyona normal bir cevaptır.

   

  Öte yandan, uzun süren bir sürede ortaya çıkan kronik iltihap, kalp hastalığı, romatoid artrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi birçok hastalıkla ilişkilidir.

   

  Lahana gibi turpgil sebzeler, kronik inflamasyonu azalttığı gösterilen birçok farklı antioksidan içerir.

   

  Aslında, araştırmalar daha fazla turpgil sebzelerin yenmesinin bazı kanama belirteçlerini azalttığını göstermiştir.

   

  1.000’den fazla Çinli kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, en yüksek oranda turpgil sebze tüketenler, en düşük miktarda tüketenlerle karşılaştırıldığında, inflamasyon seviyeleri önemli derecede düşük olduğu bulundu.

   

  Bu anti-inflamatuar etki büyük ihtimalle sulforafan ve kaempferol gibi olağanüstü bu bitki grubunda bulunan güçlü antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.

   

   

   

  Lahana C Vitamini Yüklüdür

  Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini , vücutta çok önemli rol oynayan suda çözünür bir vitamindir.

   

  Örneğin, vücuttaki en bol protein olan kolajeni yapar. Kolajen cilde yapısal esneklik kazandırır ve kemiklerin, kasların ve kan damarlarının düzgün işleyişi için kritiktir.

   

  Ayrıca, C vitamini, vücutta bitki gıdalarında bulunan demir türünü heme olmayan demiri emmeye yardımcı olur.

   

  Dahası, güçlü bir antioksidandır. Aslında, potansiyel kanser mücadele nitelikleri nedeniyle kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

   

  C vitamini, kanseri de içeren birçok kronik hastalığa yakalanan serbest radikallerin neden olduğu hasardan vücudu korumak için çalışır.

   

  Kanıtlar, C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenmenin, bazı kanserler için daha düşük bir risk ile ilişkili olduğunu ileri sürmektedir.

   

  Gerçekten de, 21 çalışmanın yakın tarihli bir analizi, C vitamini alımının her 100 mg’lık günlük artışı için akciğer kanseri riskinin % 7 oranında azaldığını bulmuştur.

   

  Kanser önlemedeki bu vitaminin rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, C vitamininin vücudun birçok fonksiyonunda önemli bir rol oynadığı kesin.

   

  Hem yeşil hem de kırmızı lahana bu güçlü antioksidanın mükemmel kaynakları olmasına rağmen, kırmızı lahana yaklaşık % 30 daha fazla içerir.

   

  Bir fincan (89 gram) doğranmış kırmızı lahana, C vitamini için önerilen alımı % 85 oranında karşılar.

   

   

   

  Sindirimi geliştirmeye yardımcı olur

  Sindirim sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, lif bakımından zengin lahana tüketmek iyi bir yoludur.

   

  Bu sebze bağırsak dostu olan çözülmeyen lif , bağırsaklarda parçalanamayan bir karbonhidrat türü ile doludur. Çözünmeyen lif, dışkıya hacim katarak ve düzenli bağırsak hareketi geliştirerek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

   

  Dahası, bu tür lifleri yemenin bağırsaktaki yararlı bakteri sayısını arttırdığı gösterildi. Bunun nedeni, lifin Bifidobakteriler ve Lactobacilli gibi dost canlıların ana yakıt kaynağı olmasıdır.

   

  Bu bakteri bağışıklık sistemini korumak ve K2 ve B12 vitaminleri gibi kritik besin maddeleri üretmek gibi önemli işlevleri yerine getirmektedir.

   

  Daha fazla lahana yemek, sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanın mükemmel bir yoludur.

   

   

   

  Kalbinizin Sağlıklı Kalmasına Yardımcı Olur

  Kırmızı lahana, antosiyaninler olarak bilinen güçlü bileşikler içerir. Bu lezzetli sebzeye canlı mor rengini veren de bu bileşiklerdir.

   

  Antosiyaninler, flavonoid ailesine ait bitki pigmentleridir.

   

  Pek çok çalışma, bu pigmentten zengin gıdalar yemenin ve kalp rahatsızlığı riskinin azalması arasında bağlantı bulmuştur.

   

  Araştırmacılar, 93.600 kadını içeren bir araştırmada, antosiyanin bakımından zengin gıdaların daha düşük kalp krizi riski taşıdıklarını ortaya çıkardı.

   

  344.488 kişinin bulunduğu 13 gözlemsel çalışmanın bir başka analizi de benzer bulgulara sahipti. Günde 10 mg flavonoid artışı,% 5 daha düşük kalp rahatsızlığı riski ile ilişkili bulundu.

   

  Antosiyanin alımınızı arttırmanızın kan basıncını ve koroner arter hastalığı riskini azalttığı da gösterilmiştir.

   

  İnflamasyonun kalp hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir ve buna karşı antosiyaninin koruyucu etkisi muhtemelen anti-inflamatuar niteliklerinden dolayıdır.

   

  Lahana, kalp sağlığı için mükemmel olan 36’dan fazla farklı antosiyanin içerir.

   

   

   

  Kan Basıncını Düşürür

  Yüksek tansiyon dünya çapında bir milyardan fazla insanı etkiliyor ve kalp hastalığı ve inme için önemli bir risk faktörüdür.

   

  Doktorlar genellikle yüksek tansiyon hastalarına tuz alımını azaltmalarını önerir. Ancak, yeni kanıtlar, diyetteki potasyumunuzun artırılmasının kan basıncını düşürmek için aynı derecede önemli olduğunu ileri sürmektedir.

   

  Potasyum , vücudun düzgün çalışması için gereken önemli bir mineral ve elektrolittir. Ana görevlerinden biri, vücudun sodyum etkilerini azaltarak kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmaktır.

   

  Potasyum fazla sodyumun idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kan basıncını düşüren kan damarı duvarlarını rahatlatır.

   

  Hem sodyum hem de potasyum sağlık için önemlidir, ancak modern beslenme tarzı sodyumda çok yüksek ve potasyumda çok düşük olma eğilimindedir.

   

  Kırmızı lahana, 2 fincanlık (178 gram) porsiyonda RDI’nin % 12’sini veren mükemmel bir potasyum kaynağıdır.

   

  Daha fazla potasyum açısından zengin lahanayı yemek, yüksek tansiyonu düşürmenin lezzetli bir yoludur ve tansiyonun sağlıklı bir aralıkta kalmasına yardımcı olabilir.

   

   

   

  Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

  Kolesterol, vücudunuzdaki her hücrede bulunan, yağ benzeri bir maddedir. Bazı insanlar kolesterolün tamamen kötü olduğunu düşünüyor ancak vücudun düzgün işleyişi için şarttır.

   

  Kritik süreçler, uygun sindirim ve hormonların sentezi ve D vitamini gibi kolesterol üzerinde etkilidir.

   

  Ancak, yüksek kolesterollü insanlarda, özellikle de “kötü” LDL kolesterol düzeyleri yükseldiğinde, kalp hastalığı riski artar.

   

  Lahana, LDL kolesterolünün sağlıksız düzeylerini azalttığı gösterilen iki maddeyi içeriyor.

   

   

   

  Çözünür lif

  Çözünür lifin “kötü” LDL kolesterol seviyelerini bağırsaklardaki kolesterol ile bağlayarak ve kan içine emilmesinden alıkoymaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

   

  67 araştırmanın büyük bir analizi, insanlar günde 2-10 gram çözünür lif yediğinde LDL kolesterol düzeylerinde desilitre başına kabaca 2.2 mg’lık küçük ancak anlamlı bir azalma olduğunu gösterdi.

   

  Lahana çözünür lifin iyi bir kaynağıdır. Aslında, lahanada bulunan lifin yaklaşık % 40’ı çözünürdür.

   

   

   

  Bitki Sterolleri

  Lahana, fitosteroller denilen maddeleri içerir . Yapısal olarak kolesterole benzer bitki bileşikleridirler ve sindirim sisteminde kolestrol emilimini engelleyerek LDL kolesterolü düşürürler.

   

  Fitosterol alımının günde 1 gram arttırılması, LDL kolestrol konsantrasyonlarını % 5’e kadar azaltmaktadır.

   

   

   

   

  Lahana K Vitamininin Mükemmel Bir Kaynağıdır

  K vitamini , vücutta önemli rol oynayan yağda eriyen bir vitamindir.

   

  Bu vitaminler iki ana gruba ayrılır.

   

  K1 Vitamini (filokinon): Özellikle bitki kaynaklarında bulunur.

   

  K2 Vitamini (menaquinone): Hayvansal kaynaklarda ve bazı fermente gıdalarda bulunur. Ayrıca kalın bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilir.

   

  Lahana, önerilen günlük miktarın % 85’ini tek bir kasede (89 gram) sağlayan K1 vitamini için müthiş bir kaynaktır.

   

  K1 vitamini vücutta önemli rol oynayan önemli bir besindir.

   

  Ana işlevi, kanı pıhtılaştırmaktan sorumlu enzimler için bir kofaktör olarak davranmaktır.

   

  K vitamini olmadan kan düzgün bir şekilde pıhtılaşma kabiliyetini kaybeder ve aşırı kanama riskini arttırır.

   

  Sonuç olarak;

  Lahana son derece sağlıklı bir besindir.

   

  Olağanüstü bir besin profili vardır ve özellikle C ve K vitaminlerinde yüksektir.

   

  Buna ek olarak, lahana tüketimi, bazı hastalıkların riskini azaltarak, sindirim ve iltihap ile mücadeleye yardımcı olur.

  “Hızlı Zayıflama İçin Lahana Çorbası Diyeti” okuyun.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ