Lactobacillus Acidophilus Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Lactobacillus Acidophilus Nedir, Faydaları Nelerdir?

   

  Probiyotikler popüler olarak kullanılan takviyeler olarak karşımıza çıkıyor. Her probiyotiğin vücudumuz üzerinde farklı etkileri olabilir.

  Lactobacillus acidophilus, probiyotiklerin en yaygın tiplerinden biridir ve fermente gıdalar, yoğurt ve takviyelerde bulunur.

  Lactobacillus Acidophilus Nedir?

  “Lactobacillus acidophilus” bağırsaklarda bulunan bir bakteri türüdür. Bakterilerin Lactobacillus cinsinin bir üyesidir ve insan sağlığında önemli bir rol oynamaktadır.

  Adı ne ürettiğinin bir göstergesidir-laktik asit. Bunu laktaz adı verilen bir enzim üreterek yapar. Laktaz, sütte bulunan şeker olan laktozu laktik aside çevirir.

  Lactobacillus Acidophilus nedir

  Lactobacillus acidophilus’a bazen L. acidophilus veya basitçe acidophilus denir. Laktobasiller, özellikle L. acidophilus, probiyotikler olarak sıklıkla kullanılır.

  Dünya Sağlık Örgütü, probiyotikleri “yeterli miktarda tüketildiğinde sağlık kazandıran canlı mikroorganizmalar” olarak tanımlıyor.

  L. acidophilus probiyotik olarak kapsamlı olarak incelenmiş ve kanıtlar bir takım sağlık yararları olduğunu göstermektedir. Ancak, birçok farklı L. acidophilus türü vardır ve bunların her biri vücudumuz üzerinde farklı etkilere sahip olabilir.

  Probiyotik takviyelerine ek olarak, L. acidophilus, lahana turşusu gibi birkaç fermente gıdada doğal olarak bulunur.

  Ayrıca, probiyotik olarak peynir ve yoğurt gibi diğer gıdalara da eklenir.

  Lactobacillus Acidophilus Faydaları Nelerdir?

  Kolesterolü düşürmeye yardım eder

  Yüksek kolesterol seviyeleri kalp rahatsızlığı riskini artırır. Bu, özellikle “kötü” LDL kolesterol için geçerlidir.

  Neyse ki, çalışmalar, bazı probiyotiklerin kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve L. acidophilus’un diğer probiyotikler türlerinden daha etkili olabileceğini belirtmektedir.

  Bir çalışma L. acidophilus ve altı hafta boyunca başka bir probiyotik kullanmanın total ve LDL kolesterolü anlamlı olarak düşürdüğünü, ayrıca “iyi” HDL kolesterolü yükselttiğini bulmuştur. Benzer altı haftalık bir çalışma, L. acidophilus’un kendi başına bir etkisi olmadığını buldu.

  Bununla birlikte, L. acidophilus’u prebiyotiklerle veya iyi bakterilerin üremesine yardımcı olan sindirilmeyen karbonhidratlarla birleştirmenin HDL kolestrolünün yükselmesine ve kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

  Ayrıca, L. acidophilus ile takviye edilen yoğurdun sıradan yoğurttan % 7 daha fazla kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteren bir dizi başka araştırma çalışması yapıldı.

  İshali azaltabilir ve önleyebilir

  İshal bakteriyel enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı insanları etkiler. Sıvı kaybına ve bazı durumlarda dehidrasyona neden olduğu için uzun sürerse tehlikeli olabilir.

  Bir dizi çalışma, L. acidophilus gibi probiyotiklerin çeşitli hastalıklarla ilişkili ishali önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Başka bir probiyotikle birlikte tüketildiğinde, L. acidophilus yetişkin kanser hastalarında radyoterapinin neden olduğu ishalin azaltılmasına yardımcı olabilir.

  Benzer şekilde, antibiyotiklere bağlı ishal ve Clostridium difficile veya C. diff denilen yaygın bir enfeksiyonu azaltmaya da yardımcı olabilir.

  İrritabl bağırsak sendromu belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur

  İrritabl bağırsak sendromu (IBS), beş kişiden birini etkileyen bir durumdur. Belirtileri karın ağrısı, şişkinlik ve olağan dışı bağırsak hareketlerini içerir.

  İrritabl bağırsak sendromunun nedeni hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, bazı araştırmalar buna bağırsaklardaki belirli bakteri türlerinin neden olabileceğini öne sürmektedir.

  Bu nedenle, birtakım çalışmalar, probiyotiklerin semptomların iyileşmesine yardımcı olup olmadığını incelemiştir.

  İrritabl bağırsak sendromu da dahil olmak üzere fonksiyonel bağırsak hastalıkları olan 60 kişide yapılan bir çalışmada, bir ila iki ay boyunca L. acidophilus ve bir başka probiyotik kombinasyonu almak, şişkinliği azalttı.

  Benzer bir çalışmada L. asidofilusun irritabl bağırsak sendromu hastalarında karın ağrısını tek başına azalttığını da buldu.

  Öte yandan, L. acidophilus ve diğer probiyotiklerin bir karışımını inceleyen bir çalışmada IBS semptomlarına hiçbir etkisi olmadığı bulundu.

  Bu, kısa sürede düşük dozlu tek tür probiyotiklerin alınmasının irritabl bağırsak sendromu semptomlarını en fazla artırabileceğini ileri süren bir başka çalışmayla açıklanabilir.

  Vajinal enfeksiyonların tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir

  Vajinoz ve vulvovajinal kandidiaz, vajinal enfeksiyonların sık görülen tipleridir. L. acidophilus’un bu tür enfeksiyonları tedavi etmeye ve önlemesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

  Laktobasiller genellikle vajinadaki en yaygın bakterilerdir. Diğer zararlı bakterilerin gelişmesini önleyen laktik asit üretirler.

  Bununla birlikte, bazı vajinal bozukluklar durumunda, diğer bakteri türleri, laktobasil sayısından daha fazla olmaya başlar.

  L. acidophilus’u probiyotik bir aşı olarak almak, vajinadaki laktobasilleri artırarak vajinal enfeksiyonları önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini gösteren bir dizi çalışma vardır. L. acidophilus içeren yoğurt yiyerek de vajinal enfeksiyonlar önlenebilir.

  bifidobakteriler nelerdir

  Kilo vermeye yardımcı olabilir

  Bağırsaklardaki bakteriler, gıda sindiriminin kontrol edilmesi ve bir dizi bedensel işleme yardımcı olur. Bu nedenle, kiloyu etkiler.

  Probiyotiklerin özellikle birden fazla türü birlikte tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, yalnız L. acidophilus hakkındaki kanıtlar belirsizdir.

  17 insan çalışmasının sonuçlarını ve 60’ın üzerinde hayvansal çalışmanın sonuçlarını inceleyen bir araştırma, bazı laktobasil türlerinin kilo kaybına neden olduğunu, bazılarının ise kilo alımına katkıda bulunabileceğini ortaya koymuştur.

  L. acidophilus’un kilo alımına yol açan türlerden biri olduğu ileri sürülmektedir. Bununla birlikte, çalışmaların çoğu insanlarla değil çiftlik hayvanlarıyla yürütülmüştür.

  Ayrıca, bu daha eski çalışmaların bir kısmında aslen L. acidophilus olduğu düşünülen ancak o zamandan beri farklı türler olarak tanımlanan probiyotikler kullanıldı.

  Dolayısıyla L. acidophilus’un kilo alıp vermeyi etkileyen kanıtları belirsizdir ve daha belirgin çalışmalara ihtiyaç vardır.

  Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini önleme ve azaltmaya yardımcı olabilir

  L. acidophilus gibi sağlıklı bakteriler, bağışıklık sistemini geliştirebilir ve böylece viral enfeksiyon riskini azaltabilir. Aslında bazı çalışmalar, probiyotiklerin soğuk algınlığının semptomlarını önleyebileceğini ve iyileştirebileceğini belirtmektedir.

  Bu çalışmaların bir kaçı L. acidophilus’un çocuklarda soğuk algınlığının tedavisinde ne kadar etkili olduğunu incelemiştir.

  326 çocukta yapılan bir çalışmada, altı ay süren L. acidophilus probiyotikleri, ateşi % 53, öksürdüğü % 41, antibiyotik kullanımını % 68 ve hastalıktan okula gidilmeyen günleri % 32 azalttı. Aynı çalışma L. acidophilus’u başka bir probiyotik ile birleştirmenin daha etkili olduğunu bulmuştur.

  L. acidophilus ve başka bir probiyotik ile ilgili benzer bir çalışmada da çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarının azaltılması için benzer olumlu sonuçlar bulundu.

  probiyotik takviye alırken nelere dikkat edilmeli

  Alerji belirtilerini önleme ve azaltmaya yardımcı olabilir

  Alerjenler yaygındır ve burun akıntısı veya gözlerin kızarması ve kaşınması gibi belirtilere neden olabilir. Neyse ki, bazı kanıtlar bazı probiyotiklerin bazı alerjilerin semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışma, L. acidophilus içeren mayalı süt içeceğini tüketmenin Japon sedir poleni alerjisinin semptomlarını düzeltebileceğini gösterdi.

  Benzer şekilde, L. acidophilus’u dört ay süreyle almak, yıl boyunca saman nezlesi benzeri semptomlara neden olan bir bozukluk olan sürekli olarak alerjik rinitli çocuklarda burun şişmesi ve diğer semptomları azalttı.

  47 çocuğun daha geniş çaplı bir çalışması benzer sonuçlar verdi. L. acidophilus ve başka bir probiyotik kombinasyonunun burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve polen alerjisinin diğer belirtilerini azalttığını gösterdi.

  İlginçtir, probiyotikler bağırsaklarda bu alerjik reaksiyonlarda yer alan immünoglobulin A adı verilen bir antikor miktarını azalttı.

  Egzamanın belirtilerini önleme ve azaltmaya yardımcı olabilir

  Egzama cildin iltihaplandığı, kaşıntı ve ağrı ile sonuçlandığı bir durumdur. En yaygın biçimine atopik dermatit denir. Kanıtlar, probiyotiklerin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bu inflamatuar durumun belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışma, gebe kadınlara ve onların bebeklerine L. asidofilus ve diğer probiyotikleri karıştırılarak yaşamın ilk üç ayında verildiğini, bebekler bir yaşına geldiğinde egzama prevalansını % 22 oranında düşürdüğünü bulmuştur.

  Benzer bir çalışma, L. acidophilus’un geleneksel tıbbi tedavi ile kombinasyon halinde çocuklarda atopik dermatit semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur.

  Bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiler

  Bağırsak sağlığında önemli rol oynayan trilyonlarca bakteri vardır. Genellikle laktobasiller bağırsak sağlığı için çok iyidir.

  Zararlı bakterilerin bağırsakları kolonize etmesini önleyebilecek laktik asit üretirler. Bağırsakların astarlarının bozulmadan kalmasını sağlarlar.

  L. acidophilus diğer lactobacilli ve Bifidobakteriler de dahil olmak üzere bağırsaktaki diğer sağlıklı bakterilerin miktarlarını artırabilir.

  Bağırsak sağlığını geliştiren bütirat gibi kısa zincirli yağ asitlerinin seviyelerini de artırabilir. Bir başka çalışma, L. acidophilus’un bağırsak üzerindeki etkilerini inceledi. Bir probiyotik alarak, bağışıklık tepkisinde yer alan bağırsaklardaki genlerin ifadesini arttırdığını tespit etti.

  Bu sonuçlar, L. acidophilus’un sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebileceğini göstermektedir. Ayrı bir çalışma, L. acidophilus ve prebiyotik kombinasyonun insan bağırsak sağlığını nasıl etkilediğini inceledi.

  Bileşik takviyenin bağırsaklardaki laktobasil ve Bifidobakterilerin miktarını ve sağlıklı bir bağırsağın önemli bir parçası olan dallanmış zincirli yağ asitlerini artırdığını buldu.

  yoğurt laktik asit

  L. Acidophilus Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  L. acidophilus, sağlıklı bağırsaklarda bulunan normal bir bakteridir ancak bir takviye olarak ya da onu içeren besinler tüketerek bir dizi sağlık yararları elde edebilirsiniz.

  L. acidophilus, kendi başına ya da diğer probiyotikler ya da prebiyotikler ile kombinasyon halinde probiyotik takviyelerle tüketilebilir.

  Aynı zamanda bir dizi gıdada, özellikle fermente gıdalarda bulunur. L. acidophilus’un en iyi besin kaynakları şunlardır:

  Yoğurt

  Yoğurt, tipik olarak, L. bulgaricus ve S. thermophilus gibi bakterilerden yapılır. Bazı yoğurtlar aynı zamanda L. acidophilus içermektedir ancak yalnızca içerdikleri maddeleri listeleyen ve “canlı ve aktif kültürler” olarak niteleyenlerde bulunur.

  Kefir

  Kefir bakterilerin ve mayaların tanelerinden oluşur ve süt veya suya eklenerek sağlıklı fermente bir içecek elde edilir. Kefirdeki bakteri ve maya çeşitleri farklılık gösterebilir ancak genelde L. acidophilus içerir.

  Peynir

  Farklı bakteri çeşitleri kullanılarak farklı peynir türleri üretilir. L. acidophilus peynir oluşturma kültürü olarak yaygın olarak kullanılmaz ancak birtakım çalışmalar probiyotik olarak eklenmesinin etkilerini incelemiştir.

  Besinlerin dışında, L. acidophilus’u almanın en iyi yolu takviyelerini kullanmaktır. Bir dizi L. acidophilus probiyotik takviyesi kendi başına ya da diğer probiyotikler ile kombine olarak kullanılabilir.

  Porsiyon başına en az bir milyar CFU’luk bir probiyotik hedefleyin.

  Sonuç olarak;

  L. acidophilus, bağırsakta normal olarak bulunan ve sağlıklı probiyotik bakterilerdir. Laktik asit üretme ve bağışıklık sistemiyle etkileşime girme kabiliyeti nedeniyle, çeşitli hastalıkların belirtilerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  Bağırsaklardaki L. acidophilus’u artırmak için yukarıda listelenenler de dahil fermente gıdalar tüketin.

  Alternatif olarak, L. acidophilus takviyeleri, özellikle yukarıda adı geçen rahatsızlıklardan birine yakalanırsanız yararlı olabilir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ