Kwashiorkor Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

  Vücudumuzun çalışması için kalori, protein ve genel besin maddelerine ihtiyacı vardır. Yeterli beslenme olmadan kaslar harcanır, kemikler kırılgan hale gelir ve düşüncelerimiz bulanıklaşır.

  Kalori, vücudumuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu enerji birimidir. Vücudumuzun ayrıca büyük miktarda proteine ​​ihtiyacı vardır. Yeterli protein olmadan, yaralar kolayca iyileşmez.

  Yeterince besin tüketilmediğinde, vücut yetersiz beslenir. Yetersiz beslenmenin bir türü protein yönünden yetersiz beslenmedir.

  Kısa süreli hastalıklar nedeniyle protein-enerji yetersizliği oluşmaz. Uzun süre yetersiz beslenmeden kaynaklanır.

  Ödem (sıvı tutulumu) ile ilişkisi nedeniyle “ödemli yetersiz beslenme” olarak da bilinen Kwashiorkor, en çok kıtlık yaşanan bölgelerde görülen bir beslenme bozukluğudur. 

  Beslenmedeki protein eksikliğinden kaynaklanan bir yetersiz beslenme şeklidir. Kuvaşiorkor olan kişilerin tipik olarak, sıvı ile ayak bilekleri şişer, ayakları ve göbekleri dışında kalan tüm vücut kısımlarında aşırı derecede zayıf bir görünüm oluşur.

  Kwashiorkor, en çok Sahra altı Afrika’da ve insanların rutin olarak sınırlı yiyecek arzına sahip olduğu diğer ülkelerde yaygındır.

  Kwashiorkor hastalığından etkilenen çoğu insan, erken tedavi edilirse tamamen iyileşir. Durumun tedavisi, daha çok protein yemektir.

  Kwashiorkor geliştiren çocuklar sağlıklı şekilde büyüyüp gelişemez ve hayatlarının geri kalanında kısa boylu ve çelimsiz olabilir. 

  Tedavi ertelendiğinde koma, şok, kalıcı zihinsel ve fiziksel engeller gibi ciddi komplikasyonlar olabilir. Kwashiorkor tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturabilir. Büyük organ yetmezliğine ve sonunda ölüme neden olabilir.

  Kwashiorkor Nedenleri Nelerdir?

  Kwashiorkor, kişinin yeterli beslendiği halde yeterli protein alamamasından kaynaklanır. Vücudumuzdaki her hücre protein içerir. Vücudumuzun hücreleri onarması ve yeni hücreler yapması için besinlerden aldığımız proteine ​​ihtiyacımız var. 

  Sağlıklı bir insan vücudu bu şekilde hücreleri sürekli yeniler. Protein ayrıca çocukluk ve gebelikte büyüme için özellikle önemlidir. Vücutta protein yoksa, büyüme ve normal vücut fonksiyonları kapanmaya başlar ve kwashiorkor gelişebilir.

  Kwashiorkor, en çok yiyecek eksikliği olan ülkelerde yaygındır. Çoğunlukla çocuklarda ve bebeklerde oluşur. Sahra altı Afrika, Güneydoğu Asya ve Orta Amerika gibi bölgelerde görülür.

  Bu ülkelerde, kuraklık veya sel gibi doğal afetlerin veya siyasi huzursuzluğun neden olduğu kıtlık zamanlarında sınırlı bir arz veya yiyecek eksikliği yaygındır. 

  Pek çok Güney Amerika ülkesinin mısır bazlı beslenmesi sonucu oluşan besin eksikliği de insanların bu durumu geliştirmesine neden olabilir.

  Bu durum, çoğu insanın yeterli yiyeceğe erişebildiği ve yeterli miktarda protein yiyebildiği ülkelerde nadirdir. 

  Çocuklar Kwashiorkor hastalığından yetişkinlere göre daha sık etkilenir. Tipik olarak, çocuk sütten kesildikten ve anne sütü yerine protein bakımından düşük beslemeye geçtikten sonra başlar. Annesi protein almıyorsa bebeklerde de ortaya çıkabilir. 

  Kwashiorkor, beslenme durumuna müdahale edebilecek parazitler ve enfeksiyonlar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

  Kwashiorkor Belirtileri Nelerdir?

  Kwashiorkor hastalığının erken belirtileri arasında sinirlilik ve yorgunluk bulunur. Durum devam ederken, ek semptomlar arasında yavaş büyüme, kilo kaybı, kas kaybı, genel şişlik, cilt değişiklikleri, karaciğer ve karın genişlemesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması yer alır ve bu da sık enfeksiyonlara yol açar.

  Kwashiorkor hastalığının en yaygın semptomları şöyledir:

  – Cilt ve saç renginde (pas rengine) ve dokudaki değişim

  – Yorgunluk

  – İshal

  – Kas kütlesi kaybı

  İştah kaybı

  – Ayak bilekleri, ayaklar ve göbek bölgesinde ödem (şişlik)

  – Daha sık ve şiddetli enfeksiyonlara yol açabilen hasarlı bağışıklık sistemi

  – Sinirlilik

  – Pul pul döküntü

  – Şok

  – Boy kısalığına yol açan yavaş büyüme


  Bazı durumlarda kwashiorkor yaşamı tehdit edebilir. Böyle bir durumda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir :

  – Dudakların veya tırnakların mavi renkte olması.

  – Bayılmak veya tepkisizlik gibi bilinç veya uyanıklık düzeyinde değişiklik

  – Göğüs ağrısı, göğüs sıkışması, göğüs basıncı, çarpıntı

  – Soğuk ve nemli cilt

  – Yüksek ateş (38.5 dereceden yüksek)

  – İdrar yapmamak veya normal miktarda ıslak çocuk bezi üretmeyen bir bebek

  – Aşırı terleme

  – Hızlı kalp atışı (taşikardi)

  – Nefes darlığı, nefes almada güçlük veya nefes almama gibi solunum sorunları

  Kwashiorkor için Risk Faktörleri Nelerdir?

  Bir dizi faktör kwashiorkor hastalığı geliştirme riskini artırır. Risk faktörlerine sahip tüm insanlar kwashiorkor olmaz. Kwashiorkor için risk faktörleri şunlardır:

  – Kistik fibroz gibi protein emilimine müdahale eden koşullar

  – Bebeklerde ve çocuklarda süt alerjilerinin yönetimi için beslenme değişiklikleri

  – Vegan diyeti gibi protein oranı düşük diyetler

  – Kuraklık veya kıtlık

  – Protein emilimini engelleyen enfeksiyonlar

  – Siyasi huzursuzluk sırasında meydana gelebilecek sınırlı yiyecek arzı

  – Bağırsak kurtları gibi parazitler

  – Doğru beslenme konusunda yetersiz eğitim

  – Huzurevinde uzun süre hastanede kalma veya ikamet

  Kwashiorkor Nasıl Teşhis Edilir?

  Kwashiorkor hastalığı şüphesi durumunda, doktor öncelikle genişlemiş bir karaciğer ( hepatomegali ) ve şişlik olup olmadığını kontrol etmek için muayene eder. Daha sonra, kandaki protein ve şeker seviyesini ölçmek için kan ve idrar testleri isteyebilir.

  Yetersiz beslenme ve protein eksikliği belirtilerini ölçmek için kan ve idrar üzerinde başka testler yapılabilir. Bu testler kas yıkımını ve böbrek fonksiyonunu, genel sağlığı ve büyümeyi değerlendirir. Bu testler şöyledir:

  – Arteryel kan gazı

  – Kan üre nitrojen (BUN)

  – Kandaki kreatinin seviyeleri

  – Kandaki potasyum seviyeleri

  – İdrar tahlili

  – Tam kan sayımı (CBC)

  Kwashiorkor Nasıl Tedavi Edilir?

  Kwashiorkor, özellikle tedaviye erken başlanırsa, genel olarak daha fazla protein ve daha fazla kalori tüketerek düzeltilebilir.

  İlk önce karbonhidrat, şeker ve yağ şeklinde daha fazla kalori verilebilir. Bu kaloriler enerji sağladığında proteinli yiyecekler verilecektir.

  Uzun süredir doğru beslenme olmadığı için yiyecekler tanıtılmalı ve kaloriler yavaşça artırılmalıdır. Vücudun artan alım miktarına uyum sağlaması gerekebilir.

  Doktor ayrıca beslenmeye ek olarak uzun süreli vitamin ve mineral takviyesi önerecektir.

  Kwashiorkor Komplikasyonları Nelerdir?

  Tedavi olsalar bile, kwashiorkor yaşamış çocuklar hiçbir zaman tam büyüme ve boy potansiyellerine ulaşamayabilir. Tedavi çok geç gelirse, çocuğun kalıcı fiziksel ve zihinsel engelleri olabilir.

  Tedavi edilmezse durum komaya, şoka veya ölüme yol açabilir.

  Kwashiorkor ve Marasmus Farkı Nedir?

  Yetersiz beslenmenin iki ana türü marasmus ve kwashiorkor‘dur.

  Yetersiz beslenme birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Yiyecek kaynakları mevcut olmayabilir veya yemek yemeyi, besinlerin emilmesini veya yemek hazırlamayı zorlaştıran bir durum olabilir. Çok fazla alkol almak da yetersiz beslenmeye neden olabilir.

  Marasmus

  Marasmus, küçük çocuklarda ve bebeklerde daha sık görülür. Susuz kalmaya ve kilo kaybına neden olur. Açlık, bu bozukluğun bir şeklidir. Marasmus semptomları şöyledir:

  – Kilo kaybı

  – Dehidrasyon

  – Kronik ishal

  – Mide küçülmesi

  Yiyecek bulmanın zor olduğu kırsal bir bölgede veya yiyecek kıtlığı olan bir bölgede yaşayanlar, marasmus için yüksek risk altındadır.

  Anne sütüyle beslenmeyen bebekler, küçük çocuklar veya yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere bebeklerin de marasmus riski yüksektir.

  Kwashiorkor ise yukarıda belirtildiği gibi, ciddi protein eksikliği olan kişilerde ortaya çıkar. Kwashiorkor geliştiren çocuklar genellikle marasmus geliştiren çocuklardan daha büyüktür. Çoğunlukla karbonhidrat içeren bir beslenme şekli bu duruma yol açabilir.

  Protein açısından zengin gıdalara sınırlı erişimin olduğu kırsal bir bölgede yaşayanlar, kwashiorkor için yüksek bir risk altındadır.

  Anne sütünden kesilen çocuklar da protein açısından zengin yiyeceklere erişimleri yoksa daha yüksek bir risk altındadır.

  Marasmus semptomları                  Kwashiorkor semptomları
  Kilo kaybıBüyüme veya kilo alma yetersizliği
  DehidrasyonEllerde ve ayaklarda ödem veya şişlik
  Mide küçülmesiMide şişkinliği
  İshal

  Bu koşulların her ikisinin de ana nedeni, yiyeceğe erişim olmamasıdır. Bir kişinin yemeğe erişimini etkileyebilecek bazı şeyler şunları içerir:

  – Kıtlık

  – Çocuğa veya bebeğe bakan kişinin ulaşım eksikliği veya fiziksel bir yetersizlik nedeniyle yiyecek alamaması

  – Yoksulluk içinde yaşamak

  Bu koşullara yol açabilecek diğer durumlar şöyledir:

  – Yeme bozukluğuna sahip olmak

  – Besin ihtiyaçları konusunda eğitim eksikliği

  – Besinlerin emilimini engelleyen ilaç almak

  – Vücudun kalori ihtiyacını artıran tıbbi bir duruma sahip olmak

  Sonuç olarak;

  Kwashiorkor, çocuklarda en sık görülen ciddi yetersiz beslenme türüdür. Protein eksikliği nedeniyle oluşur, vücuttaki sıvıların dengesini ve dağılımını etkiler ve sıklıkla şişmiş bir göbeğe yol açar.

  Etkili tedavi genellikle kwashiorkor hastalığının birçok belirti ve semptomunu tersine çevirebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ