Kuzu Eti Besin Değeri ve Sağlık Etkileri | diyetz

Kuzu Eti Besin Değeri ve Sağlık Etkileri

 

Kuzu eti ( Ovis aries ), memelilerin eti için kullanılan, demir bakımından tavuk veya balıktan daha zengin olan bir kırmızı et türüdür.

 

Yüksek kaliteli protein ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuzu eti, sağlıklı beslenmenin mükemmel bileşeni olabilir.

 

 

Besin Profili

Kuzu eti, esas olarak proteinden oluşur aynı zamanda değişen miktarlarda yağ içerir. Aşağıdaki tabloda kuzu etinde bulunan tüm besin maddeleri hakkında bilgi verilmektedir.

 

 

Besin Değerleri: Kuzu, bacak, bütün, kavrulmuş – 100 gram

 

Miktar

Kalori

258

Su

57 %

Protein

25.6 g

Karbonhidrat

0 g

Şeker

0 g

Lif

0 g

Yağ

16.5 g

Doymuş

6.89 g

Tekli doymamış

6.96 g

Çoklu doymamış

1.18 g

Omega-3

0.23 g

Omega-6

0.9 g

Trans yağ

~

 

 

 

Kuzu Etindeki Protein

Etin diğer türleri gibi, kuzu eti de, öncelikle proteinden oluşur. Sade pişmiş kuzunun protein içeriği genellikle % 25-26’dır.

 

Kuzu eti, vücudun büyümesi ve bakımı için gerekli olan tüm amino asitleri içeren yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

 

Bu nedenle, kuzu veya diğer et çeşitlerini yemenin, vücut geliştiricileri ve cerrahi sonrası hastalar için özellikle faydalı olabileceği düşünülmektedir.

 

Basitçe söylemek gerekirse, et yemek, kas dokusunun inşa edilmesi veya tamir edilmesi gerektiğinde en uygun besleyicidir.

 

 

 

 

Kuzu  eti yağı

Kuzu, hayvanın beslenmesine, yaşına, cinsiyete ve yemine bağlı olarak, çeşitli miktarlarda yağ içerir. Yağ içeriği % 17-21 aralığında olabilir.

 

Yaklaşık eşit miktarda doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluşur. Kuzu yağı (don yağı) genellikle sığırdan biraz daha yüksek seviyede doymuş yağ içerir.

 

Uzun süredir doymuş yağ alımının kalpte kalp hastalığının bir risk faktörü olduğu düşünülmekteydi ancak birçok yeni çalışma herhangi bir bağlantı bulamamıştır.

 

 

Ruminant Trans Yağları

Kuzu yağı, doğal trans yağlar olarak bilinen bir trans yağ ailesini içerir. İşlenmiş gıda ürünlerinde bulunan trans yağlardan farklı olarak, doğal trans yağların sağlığa yararlı etkileri olduğuna inanılmaktadır.

 

En yaygın ruminant trans yağ, konjuge linoleik asittir (CLA). Sığır ve dana gibi diğer etler ile karşılaştırıldığında, kuzu en yüksek miktarda konjuge linoleik asit içerir.

 

Konjuge linoleik asit, azaltılmış vücut yağ kitlesi gibi çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır ancak takviyeleriyle büyük miktarlar almak, metabolik sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

 

 

Vitaminler ve mineraller

Kuzu birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bir kaynaktır. Aşağıdakiler en bol olanlardır:

 

İlginizi Çekebilir  Pazının Muhteşem Faydaları

B12 Vitamini: B12 vitamini kan oluşumu ve beynin işlevi için önemli olan sadece hayvandan elde edilen gıdalarda bulunur. B12 vitamini eksikliği anemiye ve nörolojik hasara neden olabilir.

 

Selenyum: Et, genellikle zengin bir selenyum kaynağıdır. Selenyum vücutta çeşitli önemli fonksiyonlara sahiptir.

 

Çinko: Kuzu etinde yüksek miktarda bulunur, çinko genellikle bitkilere göre etten daha iyi absorbe edilir. Büyüme ve insülin ve testosteron gibi hormonların oluşumu için önemli bir mineraldir.

 

Niasin: B3 vitamini olarak da adlandırılan niasin vücutta çeşitli önemli işlevler görür. Niasinin yetersiz alınması artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Fosfor: Çoğu gıdada bulunur, vücut geliştirme ve bakımında gereklidir.

 

Demir: Kuzu eti zengin demir kaynağıdır ve çoğunlukla bitkisel gıdalara göre etten daha iyi emilir.

 

Bunlara ek olarak, kuzu daha düşük miktarlarda başka vitamin ve mineraller içerir. Sodyum (tuz), işlenmiş kuzu gibi bazı işlenmiş kuzu ürünlerinde özellikle yüksek olabilir.

 

 

Diğer Et Bileşikleri

Vitamin ve minerallerin yanı sıra et, sağlığı etkileyebilecek biyoaktif besin maddeleri ve antioksidanlar içerir.

 

Kreatin: Ette yüksek miktarda bulunan kreatin, kaslar için bir enerji kaynağı olarak gereklidir. Kreatin takviyeleri, vücut geliştiricileri arasında popülerdir ve kas büyümesi ve bakımı için yararlı olabilir.

 

Taurin: Balıklarda ve ette bulunan antioksidan bir amino asittir. Vücudumuz tarafından da üretilebilir, kalp ve kaslar için faydalıdır.

 

Glutatyon: Ette yüksek miktarda bulunan bir antioksidan.

 

Konjuje linoleik asit (CLA): Kuzu, sığır eti ve süt ürünleri gibi gıdalardan normal miktarlarda tüketildiğinde çeşitli yararlı sağlık etkileri olabilecek ruminant trans yağ ailesidir.

 

Kolesterol: Hayvansal kökenli birçok gıdada bulunan sterol. Beslenmedeki kolesterolün kandaki kolesterol seviyeleri üzerinde önemli etkileri yoktur.

 

 

Kuzu Etinin Faydaları

Zengin bir vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein kaynağı olan kuzu, sağlıklı beslenmenin mükemmel bir bileşeni olabilir.

 

 

Kas Kütlesi Bakımı

Et, yüksek kaliteli proteinin en iyi beslenme kaynaklarından biridir. Aslında, ihtiyacımız olan tüm amino asitleri içerir ve “komple” bir protein kaynağı olarak adlandırılır.

 

Yüksek kaliteli protein, özellikle yaşlı insanlarda kas kütlesinin korunması için çok önemlidir. Yetersiz protein alımı, yaşla ilişkili kas tüketimini hızlandırabilir, kötüleştirebilir ve çok düşük kas kütlesi ile ilişkili olumsuz bir durum olan sarkopeni riskini artırır.

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve yeterli egzersiz bağlamında düzenli kuzu tüketimi veya diğer yüksek proteinli gıdalar, kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Çay Ağacı Yağı Siğil Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

 

Geliştirilmiş Fiziksel Performans

Kuzu eti sadece kas kütlesini korumakla kalmaz aynı zamanda kas fonksiyonu için de önemlidir. Beta-alanin adı verilen ve kas fonksiyonu için önemli bir madde olan karnozin üretmek için vücudun kullandığı bir amino asit içerir.

 

Beta-alanin kuzu, sığır eti ve gibi ette yüksek miktarda bulunur. Vejeteryan ve vegan diyetleri gibi beta-alanin seviyesi düşük olan beslenme şekli, kaslardaki karnozin seviyelerini zamanla azaltır.

 

Öte yandan, 4-10 hafta boyunca yüksek miktarda beta-alanin takviyelerini almak, kaslarda karnozin miktarında % 40-80 artışa neden olur.

 

Bu nedenle düzenli olarak kuzu eti tüketimi veya beta-alanin bakımından zengin diğer gıdalar, sporculara ve fiziksel performansını optimize etmek isteyenlere faydalıdır.

 

 

Aneminin Önlenmesi

Demir eksikliği aneminin önemli bir nedenidir ancak uygun beslenme stratejileri ile kolayca önlenebilir. Et, demirin en iyi besin  kaynaklarından biridir. Et, kolayca emilen heme-demir içerir ve aynı zamanda bitkilerdeki non-heme demirin emilimini de kolaylaştırır.

 

Heme-demir, yalnızca hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur. Bu sebeple, vejetaryen diyetlerde genellikle düşüktür ve vegan diyetlerinde ise yoktur.

 

Basitçe belirtmek gerekirse, et yemek, demir eksikliği anemisini önlemek için en iyi beslenme stratejilerinden biridir.

 

 

Kuzu Eti ve Kalp Hastalığı

Kalp hastalığı (kardiyovasküler hastalık), erken ölümün önemli bir nedenidir. Kalp krizi, felç ve hipertansiyon da dahil olmak üzere kalp ve kan damarlarını içeren çeşitli olumsuz koşullardan oluşur.

 

Kırmızı et ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı üzerine gözlemsel çalışmaların karışık sonuçları olmuştur. Bazı çalışmalar, hem işlenmiş hem de işlenmemiş eti yüksek miktarda yiyerek artmış bir risk bulmuştur, bazıları yalnızca işlenmiş et için artmış risk bulmuş veya hiç etki göstermediğini tespit etmiştir.

 

Bu bağlantıyı destekleyen hiçbir kanıt yok. Gözlemsel çalışmalar yalnızca bir ilişki ortaya koyar, ancak doğrudan nedensel bir ilişki kanıtlayamaz.

 

Yüksek et alımı ile kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi açıklamak için birkaç teori önerilmiştir. Açıkçası, etin yüksek alınması, kalp-sağlıklı balık, meyve ve sebze gibi diğer gıdaların daha az alınması anlamına gelir.

 

Aynı zamanda sağlıksız yaşam tarzı faktörleri ile de bağlantılıdır; fiziksel aktivite eksikliği, sigara içme ve aşırı yemek vb. Çoğu gözlemsel çalışma bu faktörleri düzeltmeye çalışmaktadır.

 

En popüler teori diyet-kalp hipotezidir. Çoğu kişi etin yüksek kalitede kolesterol ve doymuş yağ içerdiğinden kalp hastalığına neden olabileceğine inanıyor ve kan lipid profilini bozuyor.

 

İlginizi Çekebilir  Stresi Yenerek Mutluluğa Dönüştürün

Bununla birlikte, çoğu bilim insanı şimdi diyet kolesterolünün kalp hastalığının bir risk faktörü olmadığını kabul etmektedir.

 

Ayrıca doymuş yağların kalp hastalıklarının gelişimindeki rolü tamamen açık değildir. Birçok çalışma doymuş yağ ile kalp hastalığının artmış riski arasında bağlantı kuramamıştır.

 

Etin kendi içinde kan lipid profili üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Sade kuzu etinin, tavuk, balık veya beyaz et gibi etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

 

Yağsız kuzu etinin ılımlı tüketiminin, kalp rahatsızlığı riskini arttırma olasılığı düşüktür.

 

 

Kuzu Eti ve Kanser

Kanser, hücrelerin anormal büyümesi ile karakterize edilen bir hastalıktır. Dünyanın en yaygın ölüm nedenlerinden biridir.

 

Bir takım gözlemsel çalışmalar, büyük miktarda kırmızı eti yemenin zamanla kolon kanseri riskini artırabileceğini gösteriyor. Tüm çalışmalar bunu desteklemez.

 

Gözlemsel çalışmalar, et tüketiminin aslında kansere neden olduğunu kanıtlayamıyor. Bunun yerine, muhtemel bir nedensel ilişki belirlediler.

 

Kırmızı ette bulunan çeşitli maddeler de insanlarda kanser riskini artırabilir. Bunlara, heterosiklik aminler dahildir.

 

Heterosiklik aminler kızartma, fırınlama veya ızgaralama gibi et çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında oluşan, kansere neden olan maddelerin bir sınıfıdır.

 

İyi pişmiş et ve pişmiş ette nispeten yüksek miktarlarda bulunurlar.

 

Çalışmalar sürekli olarak kızarmış et yemenin ya da diğer diyet kaynaklı heterosiklik amin kaynaklarının kolon kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser riskini artırabileceğini göstermektedir.

 

Eti. kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen, aşırı miktarda pişmiş et yemekten kaçınılması mantıklı görünmektedir.

 

Hafifçe pişirilmiş etin orta düzeyde tüketimi, özellikle buğulanmış veya kaynatılmış olduğunda, muhtemelen güvenli ve sağlıklıdır.

 

Sonuç olarak;

Kuzu, kırmızı et çeşididir. Yüksek kaliteli proteinin zengin bir kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda demir, çinko ve B12 vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineralden seçkin bir kaynaktır.

 

Bu nedenle düzenli kuzu tüketimi kas büyümesi, bakımı ve performansını artırabilir. Ayrıca, anemiyi önlemeye yardımcı olur.

 

Olumsuz tarafta, bazı gözlemsel çalışmalar yüksek kırmızı et tüketimi kanser ve kalp hastalığı riskiyle bağlantılı. Bununla birlikte, kanıtlar karışıktır ve bazı çalışmalar hiçbir bağlantı bulamamıştır.

 

Kirleticiler nedeniyle, yüksek işlenmiş veya pişmiş et tüketimi endişe kaynağıdır. Hafifçe pişirilmiş yağsız kuzu etinin ılımlı tüketimi, muhtemelen sağlıklıdır.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ