Kuzu Eti Nedir? Faydaları, Besin Değeri ve Kalorisi

  Kuzu Eti Nedir? Faydaları, Besin Değeri ve Kalorisi

   

  Kuzu eti ( Ovis aries ), memelilerin eti için kullanılan, demir bakımından tavuk veya balıktan daha zengin olan bir kırmızı et türüdür.

  Yüksek kaliteli protein ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuzu eti, sağlıklı bir besindir.

  Kuzu Eti Nedir?

  Kuzu eti, kırmızı et kategorisine girer. Hayvan kaslarındaki miyoglobin miktarı, hayvanın etinin rengini belirler. Kırmızı et, kasta oksijenle karıştırıldığında kırmızıya dönüşen bir protein olan yüksek miyoglobin içeriğine sahiptir. 

  Kırmızı et olarak kuzu eti, doğası gereği kırmızı olmayan etlerden daha fazla çinko ve demir içerir.

  Kuzu eti tipik olarak koyun eti ile karşılaştırıldığında daha hafif bir tada sahiptir. Koyun eti, en az bir yaşında olan olgun bir koyunun etidir. 

  Kuzu Eti Besin Değeri

  Kuzu eti, esas olarak proteinden oluşur aynı zamanda değişen miktarlarda yağ içerir. 

  90 gram kuzu eti, yaklaşık olarak aşağıdaki besin içeriğine sahiptir

  160 kalori

  23,5 gram protein

  6,6 gram yağ (2,7 gram tekli doymamış yağ)

  2.7 mikrogram B12 vitamini (yüzde 45 DV)

  4.4 miligram çinko (yüzde 30 DV)

  4,9 miligram niasin (yüzde 24 DV)

  0.4 miligram riboflavin (yüzde 21 DV)

  0.4 miligram B6 vitamini (yüzde 20 DV)

  201 miligram fosfor (yüzde 20 DV)

  9.2 mikrogram selenyum (yüzde 13 DV)

  2.1 miligram demir (yüzde 12 DV)

  301 miligram potasyum (yüzde 9 DV)

  0.1 miligram tiamin (yüzde 8 DV)

  0.8 miligram pantotenik asit (yüzde 8 DV)

  0.1 miligram bakır (yüzde 7 DV)

  22.1 miligram magnezyum (yüzde 6 DV)

  Kuzu Eti Protein Değeri

  Etin diğer türleri gibi, kuzu eti de, öncelikle proteinden oluşur. Sade pişmiş kuzunun protein içeriği genellikle % 25-26’dır.

  Kuzu eti, vücudun gelişimi ve onarımı için gerekli olan tüm amino asitleri içeren yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

  Bu nedenle, kuzu veya diğer et çeşitlerini yemenin, vücut geliştiricileri ve cerrahi hastaları için özellikle faydalı olabileceği düşünülmektedir.

  Kuzu  Eti Yağ İçeriği

  Kuzu eti, hayvanın beslenmesine, yaşına, cinsiyetine ve yemine bağlı olarak, çeşitli miktarlarda yağ içerir. Yağ içeriği % 17-21 aralığında olabilir.

  Yaklaşık eşit miktarda doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluşur. Kuzu yağı (don yağı) genellikle sığırdan biraz daha yüksek seviyede doymuş yağ içerir.

  Uzun süredir doymuş yağ alımının kalpte kalp hastalığının bir risk faktörü olduğu düşünülmekteydi ancak birçok yeni çalışma herhangi bir bağlantı bulamamıştır.

  Ruminant Trans Yağlar

  Kuzu yağı, doğal trans yağlar olarak bilinen bir trans yağ ailesini içerir. İşlenmiş gıda ürünlerinde bulunan trans yağlardan farklı olarak, doğal trans yağların sağlığa yararlı etkileri olduğu düşünülmektedir.

  En yaygın ruminant trans yağ, konjuge linoleik asittir (CLA). Sığır ve dana gibi diğer etler ile karşılaştırıldığında, kuzu en yüksek miktarda konjuge linoleik asit içerir.

  Konjuge linoleik asit, vücut yağ kitlesini azaltma gibi çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır ancak takviyeler yoluyla büyük miktarlarda almak, metabolik sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

  Kuzu Etinde Bulunan Vitamin ve Mineraller

  Kuzu eti, birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bir kaynaktır. Aşağıdakiler en bol olanlardır:

  B12 Vitamini

  B12 vitamini kan oluşumu ve beyin işlevi için önemli olan sadece hayvandan elde edilen gıdalarda bulunur. B12 vitamini eksikliği anemiye ve nörolojik hasara neden olabilir.

  Selenyum

  Et, genellikle zengin bir selenyum kaynağıdır. Selenyum vücutta çeşitli önemli fonksiyonlara sahiptir.

  Çinko

  Kuzu etinde yüksek miktarda bulunur, çinko genellikle bitkilere göre etten daha iyi absorbe edilir. Büyüme ve insülin ve testosteron gibi hormonların oluşumu için önemli bir mineraldir.

  Niasin

  B3 vitamini olarak da adlandırılan niasin vücutta çeşitli önemli işlevler görür. Niasinin yetersiz alınması, kalp hastalığı riskini artırır.

  Fosfor

  Çoğu gıdada bulunur, vücut geliştirme ve bakımında gereklidir.

  Demir

  Kuzu eti zengin demir kaynağıdır ve çoğunlukla bitkisel gıdalara göre etten daha iyi emilir.

  Bunlara ek olarak, kuzu eti, daha düşük miktarlarda başka vitamin ve mineraller de içerir.

  Kuzu Etinde Bulunan Diğer Bileşikler

  Vitamin ve minerallerin yanı sıra kuzu eti, sağlığı etkileyebilecek biyoaktif besin maddeleri ve antioksidanlar içerir.

  Kreatin

  Ette yüksek miktarda bulunan kreatin, kaslar için bir enerji kaynağı olarak gereklidir. Kreatin takviyeleri, vücut geliştiricileri arasında popülerdir ve kas büyümesi ve bakımı için yararlı olabilir.

  Taurin

  Balıklarda ve ette bulunan antioksidan bir amino asittir. Vücudumuz tarafından da üretilebilir, kalp ve kaslar için faydalıdır.

  Glutatyon

  Ette yüksek miktarda bulunan bir antioksidan.

  Konjuje linoleik asit (CLA)

  Kuzu eti, sığır eti ve süt ürünleri gibi gıdalardan normal miktarlarda tüketildiğinde çeşitli yararlı sağlık etkileri olabilecek ruminant trans yağ ailesidir.

  Kolesterol

  Hayvansal kökenli birçok gıdada bulunan sterol. Beslenmedeki kolesterolün kandaki kolesterol seviyeleri üzerinde önemli etkileri yoktur.

  Kuzu Etinin Faydaları Nelerdir?

  Zengin bir vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein kaynağı olan kuzu eti, sağlıklı beslenmenin mükemmel bir bileşenidir.

  Kas kütlesini korur

  Et, yüksek kaliteli proteinin en iyi besin kaynaklarından biridir. İhtiyacımız olan tüm amino asitleri içerir ve “komple” bir protein kaynağı olarak adlandırılır.

  Yüksek kaliteli protein, özellikle yaşlı insanlarda, kas kütlesinin korunması için çok önemlidir. 

  Yetersiz protein tüketimi, yaşla ilişkili kas kaybını hızlandırabilir, kötüleştirebilir ve çok düşük kas kütlesi ile ilişkili olumsuz bir durum olan sarkopeni riskini artırır.

  Sağlıklı bir yaşam tarzı ve yeterli egzersiz ile düzenli kuzu eti veya diğer yüksek proteinli gıdaları yemek, kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur.

  Fiziksel performansı geliştirir

  Kuzu eti sadece kas kütlesini korumakla kalmaz aynı zamanda kas fonksiyonu için de önemlidir. 

  Beta-alanin adı verilen ve kas fonksiyonu için önemli bir madde olan karnozin üretmek için vücudun kullandığı bir amino asit içerir.

  Beta-alanin kuzu eti, sığır eti gibi kırmızı ette yüksek miktarda bulunur. Vejeteryan ve vegan diyetleri gibi beta-alanin seviyesi düşük olan beslenme şekli, kaslardaki karnozin seviyelerini zamanla azaltır.

  Öte yandan, 4-10 hafta boyunca yüksek miktarda beta-alanin takviyelerini almak, kaslarda karnozin miktarında % 40-80 artışa neden olur.

  Bu nedenle düzenli olarak kuzu eti yemek veya beta-alanin bakımından zengin diğer gıdalar, sporculara ve fiziksel performansını optimize etmek isteyenlere faydalıdır.

  Anemiyi önlemeye yardımcıdır

  Demir eksikliği aneminin önemli bir nedenidir ancak uygun beslenme stratejileri ile kolayca önlenebilir. 

  Et, demirin en iyi besin  kaynaklarından biridir. Et, kolayca emilen heme-demir içerir ve aynı zamanda bitkilerdeki non-heme demirin emilimini de kolaylaştırır.

  Heme-demir, yalnızca hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur. Bu sebeple, vejetaryen beslenenlerde genellikle düşüktür ve veganlarda ise yoktur.

  Kırmızı et yemek, demir eksikliği anemisini önlemede etkilidir.

  Sinir sistemini destekler

  Kuzu etinin 90 gramı, günlük B12 ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan harika bir B12 vitamini kaynağıdır.

  Aynı zamanda B6 vitamini , niasin (B3 vitamini), riboflavin (B2 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) dahil olmak üzere diğer temel B vitaminleri de sağlar. 

  B12 vitamini ve diğer B vitaminleri, sinir sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.

  Sinir sistemi tüm vücudun düzgün bir şekilde iletişim kurmasına ve çalışmasına yardımcı olmaktan sorumlu olan vücudun elektrik kablolarıdır.

  Bağışıklık güçlendiricidir

  Kuzu eti ve diğer çinko açısından zengin yiyecekleri tüketmek, çinko seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya ve genel bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olabilir. 

  Kuzu Eti ve Kalp Hastalığı

  Kalp hastalığı (kardiyovasküler hastalık), erken ölümün önemli bir nedenidir. Kalp krizi, felç ve hipertansiyon dahil olmak üzere kalp ve kan damarlarını içeren çeşitli olumsuz koşullardan oluşur.

  Kırmızı et ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı üzerine gözlemsel çalışmaların sonuçları karışıktır.

  Bazı çalışmalar, hem işlenmiş hem de işlenmemiş kırmızı eti yüksek miktarda yemenin kalp hastalığı için bir risk oluşturduğunu bulmuştur, bazıları yalnızca işlenmiş et için artmış risk bulmuş veya hiç etki göstermediğini tespit etmiştir.

  Bu bağlantıyı destekleyen hiçbir kanıt yoktur. Gözlemsel çalışmalar yalnızca bir ilişki ortaya koyar, ancak doğrudan nedensel bir ilişki kanıtlayamaz.

  Yüksek et tüketimi ile kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi açıklamak için birkaç teori önerilmiştir. Açıkçası, etin fazla tüketilmesi, kalp-sağlıklı balık, meyve ve sebze gibi diğer gıdaların daha az alınması anlamına gelir.

  Aynı zamanda sağlıksız yaşam tarzı faktörleri ile de bağlantılıdır; fiziksel aktivite eksikliği, sigara içme ve aşırı yemek vb. Çoğu gözlemsel çalışma bu faktörleri düzeltmeye çalışmaktadır.

  En popüler teori diyet-kalp hipotezidir. Çoğu kişi etin yüksek kalitede kolesterol ve doymuş yağ içerdiğinden kalp hastalığına neden olabileceğine inanıyor ve kan lipid profilini bozduğunu belirtiyor.

  Bununla birlikte, çoğu bilim insanı şimdi diyet kolesterolünün kalp hastalığının bir risk faktörü olmadığını kabul etmektedir.

  Ayrıca doymuş yağların kalp hastalıklarının gelişimindeki rolü tamamen belirgin değildir. Birçok çalışma doymuş yağ ile kalp hastalığının artmış riski arasında bağlantı kuramamıştır.

  Etin kendi içinde kan lipid profili üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Sade kuzu etinin, tavuk, balık veya beyaz et gibi etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

  Yağsız kuzu etinin ılımlı tüketiminin, kalp rahatsızlığı riskini artırma olasılığı düşüktür.

  Kuzu Eti ve Kanser

  Kanser, hücrelerin anormal büyümesi ile karakterize edilen bir hastalıktır. Dünyanın en yaygın ölüm nedenlerinden biridir.

  Bir takım gözlemsel çalışmalar, büyük miktarda kırmızı eti yemenin zamanla kolon kanseri riskini artırabileceğini gösteriyor. Tüm çalışmalar bunu desteklemez.

  Gözlemsel çalışmalar, et tüketiminin aslında kansere neden olduğunu kanıtlayamıyor. Bunun yerine, muhtemel bir nedensel ilişki belirlediler.

  Kırmızı ette bulunan çeşitli maddeler de insanlarda kanser riskini artırabilir. Bunlara, heterosiklik aminler dahildir.

  Heterosiklik aminler kızartma, fırınlama veya ızgaralama gibi et çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında oluşan, kansere neden olan maddelerin bir sınıfıdır.

  İyi pişmiş et ve pişmemiş ette nispeten yüksek miktarlarda bulunurlar.

  Çalışmalar sürekli olarak kızarmış et yemenin ya da diğer diyet kaynaklı heterosiklik amin kaynaklarının kolon kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi çeşitli kanserlerin riskini artırabileceğini göstermektedir.

  Etin kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen, aşırı miktarda pişmiş et yemekten kaçınılması gerekmektedir.

  Hafifçe pişirilmiş etin orta düzeyde tüketimi, özellikle buğulanmış veya kaynatılmış olduğunda, muhtemelen güvenli ve sağlıklıdır.

  Kuzu Etinin Zararı Var mı?

  Her tür ete alerjik olmak mümkündür. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, mide bulantısı hissederseniz veya kuzu eti tükettikten sonra aniden kızarıklık hissederseniz, kuzu etine alerjiniz olabilir. 

  Alerjik reaksiyon semptomları şiddetliyse kuzu eti yemeyi bırakın. Gıda alerji testi yaptırarak, alerji tespit edilebilir.

  Diğer kırmızı etler gibi kuzu eti de önemli miktarda kolesterol içerir, bu nedenle özellikle yüksek kolesterolünüz varsa ölçülü tüketmelisiniz. Kuzu yağını kesmek, kuzu etinin kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

  Sonuç olarak;

  Kuzu eti, kırmızı et çeşididir. Yüksek kaliteli proteinin zengin bir kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda demir, çinko ve B12 vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için seçkin bir kaynaktır.

  Bu nedenle düzenli olarak kuzu eti yemek, kas büyümesi, bakımı ve performansını artırabilir. Ayrıca, anemiyi önlemeye yardımcı olur.

  Kirleticiler nedeniyle, yüksek işlenmiş veya pişmiş et tüketimi endişe kaynağıdır. Hafifçe pişirilmiş yağsız kuzu etinin ılımlı tüketimi, sağlıklıdır.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ