Kuskus Nedir, Neyden Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  Kuskus Nedir, Neyden Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  Kuskus tüm dünyada tüketilen bir yiyecektir. Genellikle bir tahıl olarak düşünülse de, makarnalık buğday veya irmik unundan yapılır. Kuskus bazı sağlık faydalarına sahiptir.

  Kuskusun Faydaları Nelerdir?

  kuskus ile ne yapılır

  Selenyum bakımından zengindir

  Kuskustaki en önemli besinlerden biri selenyum mineralidir. Bir kase kuskus, önerilen günlük alımın % 60’ından fazlasını sağlar.

  Selenyum birçok sağlık yararları olan önemli bir mineraldir. Vücudun hasarlı hücreleri onarmasına ve iltihabı azaltmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

  Ayrıca tiroid sağlığında da rol oynar. Tiroid bezinin işlevini uygun şekilde sürdürmesi için, hormonun üretimine katkıda bulunarak, onu hasara karşı korur.

  Kuskustaki selenyum, vücuttaki inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olur.

  Antioksidan işlevi ayrıca arter ve duvarlardaki plak ve LDL kolesterol birikimini azaltmayı da sağlar.

  Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur

  Kuskustaki selenyum, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 350.000’den fazla insanı kapsayan 69 çalışmanın bir incelemesi, bazı takviyeleri almak yerine, selenyum bakımından zengin gıdalarla beslenerek yüksek selenyum kan seviyelerine ulaşmanın, belirli kanserlere karşı koruyabildiğini göstermiştir.

  Bazı çalışmalar selenyum eksikliğini özellikle prostat kanseri riskinde artışa bağlamıştır. Bununla birlikte, yeterli miktarda selenyum tüketilmesinin, C ve E vitaminleri ile birlikte sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azalttığı da belirtilmiştir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Kuskustaki selenyum bağışıklık sistemine destek sağlar. Bu antioksidan, vücuttaki oksidatif stresi azaltarak inflamasyonu azaltmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

  Çalışmalar, selenyumun kan seviyelerinin artmasının bağışıklık yanıtını artırırken, bir eksikliğin bağışıklık hücrelerine ve işlevlerine zarar verebileceğini göstermiştir.

  Selenyum ayrıca bağışıklık sisteminin işlevini artırmaya yardımcı olan C ve E vitaminlerinin yenilenmesinde de rol oynar.

  Bitki bazlı proteinin iyi bir kaynağıdır

  Vücudumuzun yaklaşık % 16-20’si amino asitlerden oluşan proteinlerden meydana gelir. Amino asitler vücudumuzdaki hemen hemen her metabolik sürece dahil olur.

  Proteini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardan tüketmek önemlidir. Kuskus, bitki bazlı bir proteinin iyi bir kaynağıdır ve bir fincan porsiyon başına 6 gram protein sağlar.

  Hayvansal proteinin vücudumuzun üretemediği tüm temel amino asitleri içerdiğini ve bunun tam bir protein olduğunu unutmayın.

  Bitki bazlı proteinler sadece bazı esansiyel amino asitler içerir, soya ve kinoa istisnaları haricinde eksik olarak kabul edilir.

  Bitki temelli protein, vejetaryen ve vegan beslenmelerin vazgeçilmezdir, bu yüzden kuskus vejetaryen beslenme için en uygun yiyecek seçimidir.

  Bununla birlikte, tüm gerekli amino asitleri almanızı sağlamak için diğer bitki proteinleri ile birleştirilmelidir. Bitki bazlı proteinlerle beslenme, kalp hastalığı, inme ve kanser riskini düşürmektedir.

  Kilo vermeye yardımcı olabilir

  Pirinç ve kinoa gibi tahıllara kıyasla, kuskusun kalorisi daha düşüktür. Bir fincan kuskus 200 kaloriden daha az kaloriye sahiptir.

  Kuskus ayrıca buğday veya tahıl bazlı bir gıda için protein bakımından oldukça zengindir.

  Pişirilmiş kuskus, fincan başına 6 gram ile, protein bakımından diğer birçok makarna veya işlenmiş tahıllardan daha yüksek protein içerir.

  Protein ve lif içeriği sindirimi yavaşlatmak için birlikte hareket eder ve bir öğünden sonra saatlerce iştahı ve açlığı engellemeye yardımcı olabilir.

  Protein ve lif, bu iki önemli besin, açlık hissi veren açlık hormonu ghrelin hormonunu bastırmaya yardımcı olur.

  Dahası, proteinle beslenme, bir öğünden sonra daha fazla kalori yakabileceğiniz anlamına gelen daha yüksek bir metabolik hız sağlar. 

  Kan şekeri düzeylerini sağlıklı aralıkta tutar

  Lif ve protein besinlerinin bir yiyecekte bir arada bulunması, sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur.

  Kan şekeri iniş ve çıkışları, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselip bir yemekten sonra düştüğü zaman ortaya çıkar. Kısa vadede bu, uyuşukluk ve hatta açlık duygularına neden olabilir.

  Uzun vadede, yüksek kan şekeri seviyeleri vücudun kan şekerini etkili bir şekilde azaltma yeteneğini etkiler. Bu sizi diyabet riskine sokabilir.

  Kuskus, fincan başına 2 gram lif içerir ve 65 puanla orta derecede glisemik indeks değerine sahiptir. Bu, diğer karbonhidratlara kıyasla, kuskusun kan şekerini orta derecede etkilediği anlamına gelir.

  Lif ve protein içeriği, bir yemekten sonra kan şekeri iniş ve çıkışlarını azaltmaya yardımcı olmak için birlikte hareket eder.

  Kuskustaki lifin bir kısmı, bağırsaklarda emilimi yavaşlatan bir jel benzeri madde oluşturmak için suda çözülür.

  Bununla birlikte, proteini sindirim süreci sırasında yakmak daha uzun sürer. Böylece, daha istikrarlı bir kan şekeri seviyesini korumaya katkıda bulunabilir ve yemeklerden sonra düşer.

  sebzeli kuskus tarifi

  Kuskus Nasıl Yenir?

  Kuskus, tam buğday unundan yapıldığından, makarnaya genellikle sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer makarna çeşitleri tipik olarak daha fazla rafine edilir.

  Pişirilmiş, kuskus hafif ve kabarıktır. Dahası, diğer bileşenlerin lezzetini almaya eğilimlidir. Kuskus salatalara ve çorbalara eklenebilir veya et ve sebze ile garnitür olarak servis edilebilir.

  Kuskusun Zararları Nelerdir?

  Kuskus bazı önemli besin maddeleri içerirken, tüketmeden önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

  Kuskusta gluten vardır

  Kuskus, irmik unundan yapıldığı için gluten içerir. Bu, gluten alerjisi veya gluten intoleransı olanlar için uygun değildir.

  Nüfusun sadece % 1’i çölyak hastalığı olarak bilinen bir gluten alerjisine sahip olmasına rağmen, insanların % 0,5-% 13’ünün çölyak olmayan gluten duyarlılığına sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, kuskus yemek bu bireylere zarar verebilir.

  Bazıları için kan şekeri düzeylerini artırır

  Kuskus, kan şekeri düşürücü etkilere sahip olan protein ve lif içeriyor olsa da, karbonhidrat bakımından oldukça yüksektir, her fincanda 36 gram karbonhidrat içerir.

  Kan şekeri sorunları veya şeker hastalığı olanlar, orta ila yüksek karbonhidratlı gıdaları tüketirken dikkatli olmalıdır. Bu yiyecekler, kan şekerinde, çeşitli olumsuz sağlık etkilerine yol açabilecek bir sıçramaya neden olabilir.

  Diğer protein veya lif kaynakları ile kuskus yemek, kan şekeri seviyesini dengelemek için idealdir.

  Temel besinler bakımından düşüktür

  Kuskus lif, potasyum ve diğer bazı besin maddeleri içeriyor olsa da, bu besinler için iyi bir kaynak olarak görülmemektedir.

  Tam tahıllarda ve buğdayda bulunan lif, sindirimi ve genel olarak bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için prebiyotik olarak işlev görür.

  Bununla birlikte, kinoa, esmer pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar, kuskustan daha iyi lif kaynaklarıdır.

  Çalışmalar, potasyum açısından zengin beslenmenin, kan akışını iyileştirdiğini ve inme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Kuskus az miktarda potasyum sağlarken, avokado, muz veya patates gibi meyve ve bitki bazlı gıdalar daha iyi potasyum kaynaklarıdır.

  Kuskus için Alternatifler

  Kuskus irmik veya makarnalık buğdaydan yapılır. Bu nedenle, çoğu kişi, tariflere benzer şekilde entegre edilebilen kuskusa glütensiz bir alternatif aramaktadır. Kuskusa benzer glutensiz alternatifler şunlardır:

  Kinoa

  Kinoa biraz daha gevrek bir dokuya sahipken, boyutu ve şekli kuskusa benzer ve ona alternatif olabilecek bir yiyecektir.

  Sorgum

  Sorgum, doyurucu, lezzetli bir tada sahip bir tahıl tanesidir. Yuvarlak bir şekle sahiptir ve kuskustan biraz daha büyüktür.

  Kısa taneli pirinç

  Kısa taneli pirinç kuskustan biraz daha yapışkandır ancak benzer bir şekle ve çok yönlülüğe sahiptir.

  Darı

  Bu küçük yuvarlak tahıl tanesi sorguma benzer.

  Bu alternatif yiyecekler, çoğu tarifte kuskusun yerine kullanılabilir, benzer bir şekil ve yapı sağlar ancak gluten içermez.

  Sonuç olarak;

  Selenyum bakımından zengin olan kuskus, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bazı hastalık ve sağlık durumlarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Dahası, kombine lif ve protein içeriği kilo kaybına yardımcı olabilirken, kan şekeri seviyesini stabilize edebilir.

  Bununla birlikte, kuskus sağlık ve beslenme yararları olsa da, herkes için en iyi karbonhidrat seçimi olmayabilir. Bazıları için sorun oluşturabilecek, gluten içerir. Aynı zamanda, benzer tam tahıllardan daha az besin içeriğine sahiptir.

  Antioksidan açısından zengin bir karbonhidrat arıyorsanız ve gluten sizin için sorun değilse, kuskus yiyebilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ