Kuskus Sağlıklı mı? | diyetz

Kuskus Sağlıklı mı?

  • 1.252 kez görüntülendi.

 

 

Kuskus tüm dünyada tüketilen bir yiyecektir.

 

Genellikle bir tahıl olarak düşünülse de, makarnalık buğday veya irmik unundan yapılır.

 

İşte kuskusun sağlık ve beslenme faydaları…

 

 

Selenyum Bakımından Zengindir

 

Kuskustaki en önemli besinlerden biri selenyumdur.

 

Sadece bir fincan kuskus, önerilen günlük alımın % 60’ından fazlasını içerir.

 

Selenyum birçok sağlık yararları ile önemli bir mineraldir. Vücudunuzun hasarlı hücreleri onarmasına ve iltihabı azaltmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

 

Ayrıca tiroid sağlığında da rol oynar. Uygun tiroid bezi işlevi için, onu hasara karşı koruyarak ve hormon üretimine katkıda bulunmak için gereklidir.

 

 

 

 

Kuskustaki selenyum, vücudunuzdaki inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Antioksidan işlevi ayrıca arter ve duvarlardaki plak ve LDL kolesterol birikimini azaltmayı sağlar.

 

 

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

 

Kuskustaki selenyum kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

350.000’den fazla insanı kapsayan 69 çalışmanın bir incelemesi, yüksek selenyum kan seviyelerinin, bazı takviyeleri almak yerine, selenyum bakımından zengin gıdalarla beslenmenin belirli kanserlere karşı koruyabildiğini göstermiştir.

 

Bazı çalışmalar selenyum eksikliğini özellikle prostat kanseri riskinde artışa bağlamıştır. Bununla birlikte, yeterli miktarda selenyum tüketilmesinin, C ve E vitaminleri ile birlikte sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

 

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 

Kuskustaki selenyum bağışıklık sisteminize destek sağlayabilir.

 

Bu antioksidan, vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltarak inflamasyonu azaltmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Adaçayı Nedir? Faydaları ve Zararları

Çalışmalar, selenyumun kan seviyelerinin artmasının bağışıklık yanıtını artırırken, bir eksikliğin bağışıklık hücrelerine ve işlevlerine zarar verebileceğini göstermiştir.

 

Selenyum ayrıca bağışıklık sisteminizin işlevini artırmaya yardımcı olan C ve E vitaminlerinin yenilenmesinde de rol oynar.

 

 

Bitki Bazlı Proteinin İyi Bir Kaynağıdır

 

Vücudunuzun yaklaşık % 16-20’si amino asitlerden oluşan proteinlerden oluşur. Amino asitler vücudunuzdaki hemen her metabolik sürece dahil olur.

 

Proteini hayvan veya bitki kaynaklarından tüketmek önemlidir. Kuskus, bitki bazlı bir proteinin iyi bir kaynağıdır ve bir fincan porsiyon başına 6 gram protein sağlar.

 

Hayvansal proteinin vücudunuzun üretemediği tüm temel amino asitleri içerdiğini ve bunun tam bir protein olduğunu unutmayın.

 

Bitki bazlı proteinler sadece bazı esansiyel amino asitler içerir ve soya ve kinoa istisnaları haricinde eksik olarak kabul edilir.

 

Bitki temelli protein, vejetaryen ve vegan beslenmelerin vazgeçilmezdir, bu yüzden kuskus vejetaryen beslenme için en uygun yiyecek seçimidir.

 

Bununla birlikte, tüm gerekli amino asitleri almanızı sağlamak için diğer bitki proteinleri ile birleştirilmelidir.

 

Bitki bazlı proteinlerle beslenme, kalp hastalığı, inme ve kanserden daha düşük ölüm riskine bağlanmıştır.

 

 

Kilo kaybına yardımcı olabilir

 

Pirinç ve kinoa gibi tahıllara kıyasla,  kuskusun kalorisi daha düşüktür. Bir fincan kuskus 200 kaloriden daha az içerir.

 

Kuskus ayrıca buğday veya tahıl bazlı bir gıda için protein bakımından oldukça zengindir.

 

Pişirilmiş kuskus, fincan başına 6 gram ile, protein bakımından diğer birçok makarna veya işlenmiş tahıllardan daha yüksek protein içerir.

 

Protein ve lif içeriği sindirimi yavaşlatmak için birlikte hareket eder ve bir öğünden sonra saatlerce iştahı ve açlığı engellemeye yardımcı olabilir.

 

Bu iki besin de açlık hissi veren açlık hormonu ghrelini bastırmaya yardımcı olur.

 

Dahası, proteinle beslenme, daha yüksek bir metabolik hıza katkıda bulunabilir, bu da bir öğünden sonra daha fazla kalori yakabileceğiniz anlamına gelir.

 

İlginizi Çekebilir  Yer Fıstığı Yağının Faydaları ve Potansiyel Riskleri

 

Kan Şekeri Düzeylerini Sağlıklı Aralıkta Tutar

 

Kombine, lif ve protein, sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olur.

 

Kan şekeri iniş ve çıkışları, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselip bir yemekten sonra düştüğü zaman ortaya çıkar. Kısa vadede bu, uyuşukluk ve hatta açlık duygularına neden olabilir.

 

Uzun vadede, yüksek kan şekeri seviyeleri vücudunuzun kan şekerini etkili bir şekilde azaltma yeteneğini etkiler. Bu sizi diyabet riskine sokabilir.

 

Kuskus, fincan başına 2 gram lif içerir ve orta derecede glisemik indeks değeri 65’tir. Bu, diğer karbonhidratlara kıyasla, kuskusun kan şekerini orta derecede etkilediği anlamına gelir.

 

Lif ve protein içeriği, bir yemekten sonra kan şekeri iniş ve çıkışlarını azaltmaya yardımcı olmak için birlikte hareket eder.

 

Kuskustaki lifin bir kısmı, bağırsaklarda emilimi yavaşlatan bir jel benzeri madde oluşturmak için suda çözülür.

 

Bu arada, proteini sindirim süreci sırasında yakmak daha uzun sürer. Böylece, daha istikrarlı bir kan şekeri seviyesini korumaya katkıda bulunabilir ve yemeklerden sonra düşer.

 

 

Hazırlanması Çok Kolay

 

Kuskus, tam buğday unundan yapıldığından, makarnaya genellikle sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer makarna çeşitleri tipik olarak daha rafine edilir.

 

Düzgün pişirilmiş, kuskus hafif ve kabarıktır. Dahası, diğer bileşenlerin lezzetini almaya eğilimlidir.

 

Kuskus salatalara eklenebilir veya et ve sebze ile garnitür olarak servis edilebilir.

 

 

Sağlık için Kuskus Tüketimi

 

Kuskus bazı önemli besin maddeleri içerirken, tüketmeden önce bazı şeyleri de düşünmelisiniz.

 

 

Glüten bakımından yüksektir

Kuskus, irmik unundan yapıldığı için glüten içerir. Bu, glüten alerjisi veya glüten intoleransı olanlar için uygun değildir.

 

Nüfusun sadece % 1’inin çölyak hastalığı olarak bilinen bir glüten alerjisine sahip olmasına rağmen, insanların % 0,5-% 13’ünün çölyak olmayan gluten duyarlılığına sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, kuskus tüketmek bu bireylere zarar verebilir.

 

İlginizi Çekebilir  İltihabı Azaltan Yiyecekler

 

Bazıları için Kan Şekeri Düzeylerini Artırır

Kuskus, kan şekeri düşürücü protein ve lif içeriyor olsa da, karbonhidrat bakımından oldukça yüksektir, her fincanda 36 gram karbonhidrat içerir.

 

Kan şekeri sorunları veya şeker hastalığı olanlar, orta ila yüksek karbonhidratlı gıdaları tüketirken dikkatli olmalıdır. Bu yiyecekler, kan şekerinde, çeşitli olumsuz sağlık etkilerine yol açabilecek bir sıçramaya neden olabilir.

 

Diğer protein veya lif kaynakları ile kuskus tüketmek, kan şekeri seviyenizi dengelemek için idealdir.

 

 

Temel Besinler Bakımından Düşüktür

Kuskus lif, potasyum ve diğer bazı besin maddeleri içeriyor olsa da, bu besinler için iyi bir kaynak olarak görülmemektedir.

 

Tam tahıllarda ve buğdayda bulunan lif, sindirimi ve genel olarak bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için prebiyotik olarak işlev görür .

 

Bununla birlikte, kinoa, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar, kuskustan daha iyi lif kaynaklarıdır.

 

Çalışmalar, potasyum açısından zengin beslenmenin, kan akışını iyileştirdiğini ve inme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 

Kuskus az miktarda potasyum sağlarken, avokado, muz veya patates gibi meyve ve bitki bazlı gıdalar daha iyi potasyum kaynaklarıdır.

 

Sonuç olarak;

Selenyum bakımından zengin olan kuskus, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve bazı hastalık ve sağlık durumları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Dahası, kombine lif ve protein içeriği kilo kaybına yardımcı olabilirken, kan şekeri seviyenizi stabilize edebilir.

 

Bununla birlikte, kuskus sağlık ve beslenme yararları olsa da, herkes için en iyi karbonhidrat seçimi olmayabilir.

 

Bazıları için sorun oluşturabilecek, glüten içerir. Aynı zamanda, benzer tam tahıllardan daha az besine sahiptir.

 

Antioksidan açısından zengin bir karbonhidrat arıyorsanız ve glüten sizin için sorun değilse, kuskus tüketebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ