Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Kuşburnu Çayının Şaşırtıcı Faydaları | diyetz

  Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Kuşburnu Çayının Şaşırtıcı Faydaları

   

  Kuşburnu çayı, gül bitkisinin yalancı meyvelerinden yapılan bitki çayıdır. Kendine özgü hafif bir çiçek tadı vardır.

  Gül yapraklarının hemen altında bulunur, küçük, yuvarlak ve tipik olarak kırmızı veya turuncu renktedir. Bu çayın, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp sağlığı, zayıflama ve cilt yaşlanmasını azaltma gibi sayısız yararı vardır.

  Aşağıda “kuşburnu çayı faydası”, “kuşburnu çayı neye iyi gelir”, “kuşburnu çayı ne işe yarar”, “kuşburnu çayı yapımı”, “kuşburnu çayı basura iyi gelir mi”, “kuşburnu çayı gribe iyi gelir mi”, “kuşburnu çayı besin değeri” hakkında bilgi verilecektir.

   

  Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir?

   

   

   

   

  Antioksidanlar açısından zengin

  Antioksidanlar, serbest radikal denilen moleküllerin neden olduğu hücre hasarına karşı koruyan veya bu hasarı azaltan maddelerdir.

  Antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler ve içecekler tüketmek; kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlara karşı koruma sağlar.

  Altı meyve ekstraktının antioksidan içeriği üzerine yapılan bir çalışmada kuşburnunun en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu bulundu.

  Bu meyve, tümü güçlü antioksidan özelliklere sahip yüksek seviyede polifenoller, karotenoidler, C ve E vitaminleri içerir.

  Kuşburnu içindeki bu antioksidanların miktarları, bitki türlerine, hasat zamanına ve bitkinin yetiştirildiği rakıma bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Yüksek rakımlardaki bitkilerin antioksidan seviyeleri de daha yüksek olur. Ek olarak, araştırmalar kuru kuşburnunun, taze çeşidinden daha az antioksidan kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir.

  Kuşburnu çayı hem taze hem de kuru olarak yapılabilir. Çay poşetleri yerine taze kuşburnu kullanarak daha fazla antioksidan alabilirsiniz.

   

   

  Bağışıklığı korur ve güçlendirir

  Meyvenin ve kuşburnu  çayının en etkileyici yararlarından biri de yüksek C vitamini konsantrasyonlarıdır.

  Kesin miktar bitkiye göre değişmekle birlikte, kuşburnunun tüm meyve ve sebzeler arasında en yüksek C vitamini içeriğine sahip olduğu belirtilmektedir. C vitamini, bağışıklık sisteminde birçok önemli rol oynar:

   

  -Vücudu enfeksiyona karşı koruyan lenfositler adı verilen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder.

  -Lenfositlerin fonksiyonunun artırılmasını sağlar.

  -Cildin dış patojenlere karşı koruyucu bariyerinin korunmasına yardımcı olur.

   

  C vitaminin yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olan yüksek seviyede polifenoller ve A ve E vitaminleri içerir.

   

   

  Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

  Yüksek antioksidan konsantrasyonundan dolayı kuşburnu çayı kalp sağlığına yararlıdır. Çalışmalar, C vitamini alımı ile kalp hastalığı riski arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

  Kuşburnu flavonoidler bakımından yüksektir. Bu antioksidanların yüksek seviyede alınması, insanlarda kan basıncını düşürür ve kalbe kan akışını iyileştirir.

   

  İlginizi Çekebilir  Stevia Tatlandırıcı Nedir? Faydaları ve Zararları

   

  Kuşburnu çayı zayıflatır mı?

  Araştırma kuşburnu çayının zayıflamaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Çalışmalar, Rosa canina bitkisinden elde edilen kuşburnunun, yağ yakma özelliklerine sahip olabilecek bir tiorosid adı verilen antioksidanda yüksek olduğunu göstermektedir.

   

   

  Tip 2 diyabete karşı koruma sağlar

  Kesin mekanizma net olmasa da, bazı araştırmalar kuşburnunun tip 2 diyabete karşı koruyabileceğini öne sürüyor.

  Farelerde yüksek yağlı diyet ile yapılan bir çalışmada, kuşburnu tozu ilavesi ile 10-20 hafta boyunca takviye edilmesi kan şekeri seviyelerini, açlık insülin seviyelerini ve karaciğerde yağ hücresi büyümesini önemli ölçüde azalttı – tip 2 diyabet için üç risk faktörü.

  Başka bir çalışmada kuşburnu özü, diyabetli sıçanlarda açlık kan şekeri seviyelerini anlamlı derecede düşürmüştür.

   

   

  İnflamasyon ve ağrıyı azaltır

  Kuşburnu çayı, polifenoller ve galaktolipidler dahil, anti-inflamatuar etkileri olan bileşikler bakımından yüksektir.

  Galaktolipitler, hücre zarlarında bulunan başlıca yağ türleridir. Son zamanlarda, güçlü anti-inflamatuar özellikleri ve eklem ağrısını azaltma potansiyelleri için çalışılmıştır.

  Üç çalışmanın gözden geçirilmesinde kuşburnu ile takviye, osteoartritli kişilerde eklem ağrısını önemli ölçüde azaltmıştır.

  Osteoartriti olan 100 kişiden oluşan 4 aylık bir çalışma, günlük 5 gram kuşburnu ekstresi ile takviye edilenlerin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha az ağrı ve kalça eklem hareketliliği tespit etti.

   

   

  Cilt yaşlanması ile mücadele eder

  Kolajen vücutta en bol bulunan proteindir ve cilde esneklik sağlamaktan sorumludur.

  C vitamininin, kolajen sentezini desteklediği ve cilt hücrelerini güneşin zararlarına karşı koruduğu ve bunların cildin daha sıkı ve genç görünmesini sağlamaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Kuşburnu çayı bu vitaminde yüksek olduğundan, içmek cilde faydalıdır.

  Ek olarak, bu faydalı çay, kolajenin bozulmasını önlemeye yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı etkilere sahip olan karotenoid astaksantin içerir.

  Kuşburnu çayındaki diğer karotenoidler de cilt sağlığına faydalıdır. Özellikle, A vitamini ve likopenin cilt hücrelerini güneşin zararlarına karşı koruduğu bilinmektedir.

   

   

  Kuşburnu Çayı Zararları

  Kuşburnu çayı  sağlıklı yetişkinlerde ciddi yan etkilere neden olmaz. Ancak, bazı bireyler bu çaydan uzak durmalıdır.

  Örneğin kuşburnu çayının güvenliği ve etkinliği hamile ya da emziren kadınlarda çalışılmamıştır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu çayı denemeden önce doktorunuzla konuşun.

  Ek olarak, yüksek C vitamini seviyeleri nedeniyle, bazı kişilerde böbrek taşı riskini artırabilir.

  Son olarak, psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan bir ilaç olan lityum kullanıyorsanız kuşburnu çayından uzak durmanız tavsiye edilir, çünkü diüretik etkisi vücudunuzdaki lityum konsantrasyonunu artırabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Susamın Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

   

   

  Kuşburnu çayı nasıl demlenir?

  Kuşburnu çayı, yeşil elmaya benzer bir turta tadına sahiptir ve herhangi bir gül bitkisinin yalancı meyvesinden yapılabilir.

   

  Taze kuşburnu çayı nasıl yapılır?

  Taze kuşburnu, ilk önce kir ve kalıntıları gidermek için iyice durulayarak çay için kullanılabilir.

  4-8 adet kuşburnunu bir bardak (240 ml) kaynar suya koyun. Çayın 10-15 dakika demlenmesini sağlayın ve meyveleri çıkarın.

   

  Kuşburnu çayı tarifi

  Kuru kuşburnu da çay yapmak için kullanılabilir. Taze kuşburnunu kendiniz kurutabilir veya önceden kurutulmuş kuşburnu çayı satın alabilirsiniz.

  Demlemek için demlik içine 1-2 çay kaşığı kuru kuşburnu koyun ve bir bardak (240 ml) kaynar suyu üzerine ekleyin. 10-15 dakika demlensin ve sonra demlikten çayı süzün.

  Çayın lezzetinin dengelenmesine yardımcı olmak için bal gibi bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Kuşburnu çayı, gül bitkisinin yalancı meyvelerinden yapılan bitki çayıdır.

  Evde yapımı kolay olmasının yanı sıra, birçok potansiyel faydası vardır.

  Yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle, bağışıklık sistemini güçlendirir, zayıflamaya yardımcı olur, eklem ağrısını azaltır, cilt yaşlanmasını yavaşlatır, kalp hastalığına ve tip 2 diyabete karşı koruma sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ