Kuru Fasulye Kalorisi, Faydaları ve Besin Değerleri | diyetz

  Kuru Fasulye Kalorisi, Faydaları ve Besin Değerleri

   

  Kuru fasulye, baklagil ailesine ait bir yiyecektir. Yemeği yapılır, salatalarda kullanılır, garnitür olarak tüketilir. Evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, konserve olarak da satın alabilirsiniz.

  Baklagiller sağlıklıdır, peki “kuru fasulye sağlıklı mı”? Bu yazıda “kuru fasulyenin faydaları ve zararları”, “kuru fasulye besin değerleri”, “kuru fasulye kaç kalori” gibi “kuru fasulye hakkında bilgi” verilecektir.

  Kuru fasulye nedir?

  Kuru fasülye tipik olarak küçük, beyaz renkli bir baklagildir. Yüksek oranda protein, lif ve faydalı bitki bileşikleri içerir. Fast food düşkünü günümüzün çocukları bile bu baklagili çok severek yemektedir.

   

  kuru fasulye değerleri

   

  Kuru Fasulye Besin Değeri

  Birçok besin sağlar. Miktarları markaya göre değişmekle birlikte, 1/2 kase (130 gram) konserve kuru fasulye besin değeri tablosu şöyledir:

   

  Kuru fasulye kalori: 119

  Toplam yağ: 0.5 gram

  Toplam karbonhidrat: 27 gram

  Lif: 5 gram

  Protein: 6 gram

  Sodyum: Referans Günlük Alım Miktarının (RDI) % 19’u

  Potasyum: RDI’nın % 6’sı

  Demir: RDI’nin % 8’i

  Magnezyum: RDI’nin % 8’i

  Çinko: RDI’nin % 26’sı

  Bakır: RDI’nin % 20’si

  Selenyum: RDI’nin % 11’i

  Tiamin (B1 vitamini): RDI’nin % 10’u

  B6 Vitamini: RDI’nin % 6’sı

   

  Kuru fasulye vitamin ve mineral içeriği yukarıda verilmiştir. Bu baklagil, lif ve bitki bazlı protein sağlar. Ayrıca, enerji üretimini, bağışıklık fonksiyonunu ve tiroid sağlığını destekleyen iyi bir tiamin, çinko ve selenyum kaynağıdır.

  Baklagiller fitat içerir(mineral emilimini engelleyebilen bileşikler.) Kuru fasulye pişirildiğinde veya konserve yapıldığında fitat içeriği azalır.

  Bu baklagil, polifenoller de dahil olmak üzere yararlı bitki bileşikleri sağlar. Bunlar, hücreleri serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyarak, iltihabı önler.

  Hem serbest radikal hasarı hem de iltihaplanma kalp hastalığı, kanser ve diğer kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

   

  Kuru fasulye protein mi karbonhidrat mı?

  Hem protein hem de karbonhidrat içerir. Ancak protein içeriği bitkisel olduğu için hayvansal proteinler gibi değildir. Bu nedenle etli pişirilmesi tavsiye edilir.

   

   

  Kuru Fasulye Faydaları

  Kuru fasulye içeriğine ek olarak, yararları arasında şunlar bulunur:

   

   

  Bağırsak sağlığına faydalıdır

  Sadece 1/2 kase (130 gram) kuru fasulye, lif için RDI’nın % 18’ini sağlar. Lif, düzenli bağırsak hareketleri de dahil olmak üzere bağırsak sağlığını destekler.

  Lif ayrıca kalın bağırsaktaki veya kolondaki dost bakterileri de besler. Bu kolon kanseri riskinin azalmasına bağlı olarak faydalı bakteri sayısını artırır.

  Bu baklagil, apigenin ve daidzein gibi bitki bileşiklerinin yanı sıra, kolon kanserine karşı koruma sağlayabilecek diğer besinleri de içerir.

   

   

  Kolesterolü düşürür

  Bağırsaklardaki kolesterol emilimini engelleyebilen lif ve fitosterol adı verilen bileşikler sağlar. Bu, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek kan kolesterolünü azaltır.

  Kolesterolü yüksek olan yetişkinler iki ay boyunca günde 1/2 kase (130 gram) kuru fasulye yediğinde, toplam kolesterolde fasulye yemeyenlere göre % 5.6 oranında bir azalma görmüşlerdir.

   

   

  Kuru Fasulye Zararları

  Sağlık yararlarının yanı sıra kuru fasulyenin zararları da vardır.

   

   

  Şekeri yüksek

  Bu baklagil tipik olarak şeker içerir. 1 / 2 kase (130 gram) kuru fasulye – konserve veya ev yapımı – ortalama 3 çay kaşığı (12 gram) ilave şeker içerir.

  Bu, günlük alınması gereken şeker limitinin % 20’sidir. Çok fazla ilave şeker tüketilmesi artan obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve hafıza problemleriyle ilişkilidir.

   

   

  Tuzludur

  Sodyum, yüksek tansiyona eğilimli olanlar için endişe verici bir besin maddesidir. Konserve kuru fasulye fazladan ilave tuz içerir.

  Ev yapımı olanların tuz oranını kendiniz belirlediğinizden, daha az tuz atabilirsiniz. Konserve kullanacaksanız, sodyumu yaklaşık % 40 oranında azaltmak için durulayın ve süzün.

   

   

  Katkı maddeleri içerir

  Konserve çeşitleri bazı katkı maddeleri içerir. En yaygın olanlar arasında şunlar bulunur:

   

  Modifiye mısır nişastası

  Genetiği değiştirilmiş mısırdan yapılır ve kıvam artırıcı olarak kullanılır. Sağlığa zararlı olduğu belirtilmektedir.

   

  Karamel renklendirici

  Bu, kansere neden olabilecek potansiyel bir ajan olan 4-metilimidazol adı verilen bir kimyasal içerir.

   

  Doğal aromalar

  Bunlar bitkisel veya hayvansal gıdalardan elde edilir.

   

   

  BPA gibi kirletici maddeler içerebilir

  Fasulye tenekelerinin iç astarı genel olarak gıdalara sızabilen kimyasal bisfenol A (BPA) içerir.

  Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kimyasalın şu anda onaylanmış kullanımlar için güvenli olduğunu ancak birçok bilim insanının aynı fikirde olmadığını belirtti.

  Bazı araştırmalar BPA’nın obezite riskini artırabileceğini ve diğer potansiyel sağlık sorunlarının yanı sıra doğurganlığı azaltabileceğini de göstermektedir.

   

   

  Kuru fasulye gaz yapar mı?

  Bu baklagil, bağırsaklardaki bakteriler tarafından fermente edilmiş lif ve diğer sindirilebilir karbonhidratlar içerir ve potansiyel olarak kuru fasulye gaz oluşumuna neden olur. Ancak düzenli olarak tüketenlerde gaz oluşumu zamanla azalır.

   

   

  Lektin içeriği

  Kuru fasulye gibi baklagiller, lektin adı verilen proteinler içerir. Büyük miktarlarda tüketilen lektinler sindirime, bağırsak hasarına neden olabilir ve vücutta hormon dengesine müdahale edebilir. Fasulye pişirildiğinde lektinler etkisiz hale gelir o yüzden lektin içeriği endişe verici değildir.

   

   

  Kuru fasulye alerjisi

  Bu alerji ile çok sık karşılaşılmaz. Diğer gıda alerjileriyle aynı şekilde ortaya çıkar ve yiyecek tetikleyicilerini ortadan kaldırarak tedavi edilir.

  Yer fıstığına alerjisi olanların kuru fasulye alerjisi olabilir. Ağızda kaşıntı veya karıncalanma hissi, ciltte döküntü veya kızarıklık, şişlik, hırıltı, mide ağrısı, kramp, ishal, kusma ve baş dönmesi karşılaşılabilecek belirtilerdir.

   

   

  Kuru fasulye ile zayıflama

  “Kuru fasulye kilo yaparmı?” “Kuru fasulye zayıflatırmı?” soruları merak edilenler arasında. Kuru fasulye kalori olarak çok yüksek değildir ve ayrıca lif içeriğinden dolayı tok tutma özelliğine sahiptir. O yüzden dengeli bir diyetle birlikte tüketildiğinde zayıflamada etkili olacaktır.

   

  Sonuç olarak;

  Kuru fasulye, protein, lif, diğer besinler ve faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir. Bağırsak sağlığını ve kolesterol seviyesini düzenler.

  Şeker ve tuz içeriği ayrıca konserve kutulardan kaynaklanan bazı olumsuzlukları da vardır. Ancak bilinçli tüketildiğinde sağlığa faydalıdır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ