Kulak Kaşıntısı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Kulak Kaşıntısı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Kulaklarımız hassas nörolojik liflerle doludur, bu nedenle kulakların bir süre kaşınması normaldir. Ancak, sık kaşınması, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisidir. 

  Kulak Kaşıntısı Nedir?

  Kulak kaşıntısı çok yaygın bir sorundur. Bazı insanlar için sorun o kadar kötüdür ki kulaklara çeşitli nesneler sokarak kulak kanalında travmaya neden olurlar. 

  Kaşıntının en yaygın nedenleri sinirsel bir alışkanlık, mantar enfeksiyonu veya bir enfeksiyonun başlangıcıdır. Diğer nedenler sedef hastalığı veya dermatit gibi cilt hastalıkları olabilir. Alerjisi olan bazı kişiler kulak kaşıntısından şikayet eder.

  Muayenede kulak kanalı normal olabilir veya ciltte pullanma olabilir. İnsanlar kulağı kaşımak için tel toka, elbise askısı ve kürdan gibi şeyler kullanarak sorunu daha da kötüleştirir. Bu, kulak kanalının aşınmasına neden olabilir. 

  Derideki herhangi bir kırılma, bakterilerin bu koruyucu bariyerden girmesine izin verebilir. Daha sonra kulak, yüzücü kulağıyla aynı şekilde tedavi edilmesini gerektirecek şekilde enfekte olacaktır.

  Travma veya enfeksiyon kanıtı olmaksızın kendiliğinden kaşıntı hafif bir steroid kulak damlası ile tedavi edilebilir. Kulağa konulan birkaç damla kaşıntı miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

  Kulak Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

  Yüzücü kulağı

  Yüzücü kulağı, dış kulak yolu enfeksiyonunun yani kulak iltihabının bir adıdır. Kulak kanalında meydana gelen bir enfeksiyondur.

  Kulaklar, yüzme veya banyo yaptıktan sonra su tuttuklarında, bakterilerin üremesi için nemli bir ortam yaratır ya da diğer parçacıklar bir enfeksiyona yol açar.

  Bunu önlemenin en iyi yolu kulakları kuru tutmak, banyo yaptıktan veya yüzdükten sonra kulakları nazikçe kurutmaktır.

  Kulak kiri birikmesi

  Kulak kirini çoğu zaman temizleriz ama şaşırtıcı bir şekilde kulak kiri iyidir çünkü vücudun ölü deri hücrelerini temizlemenin yolu budur.

  Ayrıca mikropların kulağa girmesini önler. Ancak, çok fazla kulak kiri kaşıntıya, kulak tıkanıklığına, işitme kaybına, kulak çınlamasına, öksürüğe, koku veya kulaktan gelen akıntıya neden olabilir.

  Yutkunma

  Bazı insanlar yemek yerken kulakta derin bir kaşıntı hissi yaşayabilir. Boğazınız ağrıdığında, boğaz ağrısının iyileşmesi sonucu ortaya çıkan soğuk bir virüs nedeniyle de oluşur.

  İşitme cihazları

  İşitme cihazı kullanan kişiler her zaman kulak kaşıntısından muzdarip olabilir çünkü işitme cihazlarının yapıldığı plastiğe karşı alerjik olabilirler. Bu durumda, işitme cihazları farklı bir kalıpla değiştirilmelidir.

  Ayrıca, işitme cihazları hassas olan kulaklara baskı yapabilir ve bu da kaşınmaya neden olabilir.

  Cilt problemleri

  Egzama, sedef hastalığı veya seboreik dermatit ve kuruluk gibi cilt sorunları kulak kaşıntısına neden olabilir. Kulakların kuru olması zeytinyağı veya bebek yağı ile tedavi edilebilir.

  Egzama ve sedef hastalığı gibi diğer cilt rahatsızlıkları genellikle steroidlerle tedavi edilir.

  Bazı gıda alerjileri

  Bir saman nezlesi veya bir polen alerjisi, bazı meyveler, sebzeler veya kabuklu yemişleri tüketmek, kulakların kaşınmasına neden olabilir. Kulakta kaşıntı, gıda alerjilerinin belirtilerindendir.

  Cilt kuruluğu

  Kulaklarımız yeterince kulak kiri üretmezse, kulak derisi kuruyabilir ve kaşınabilir.

  Kulak kanalı dermatiti

  Bu durum, kulak kanalının içindeki ve çevresindeki cilt iltihaplandığında ortaya çıkar. Kişisel bakım ürünleri veya küpelerdeki metaller gibi kulağın içindeki veya yakınındaki ürünlere karşı alerjik bir reaksiyonun sonucu olabilir. Kulaktaki diğer bir dermatit tipi ise nedeni bilinmeyen aural egzamatoid dermatit olarak adlandırılır.

  Otitis eksterna (dış kulak enfeksiyonu)

  Otitis eksterna veya dış kulak kanalının enfeksiyonu, kaşınmanın yanı sıra kulak ağrısına da neden olabilir. Kızarıklık ve şişmeye neden olabilir.

  Sedef hastalığı

  Sedef hastalığı, kırmızı bir döküntü oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Sedef hastalığı, kollar veya kulaklarınızın içi gibi vücudun görünür kısımlarında ortaya çıkabilir. 

  Kulak Kaşıntısının Belirtileri Nelerdir?

  Kulak kaşıntısına, altta yatan hastalığa, bozukluğa veya duruma bağlı olarak başka semptomlar eşlik edebilir. Kulak kaşıntısına neden olan bazı durumlar diğer vücut sistemlerini de içerebilir.

  Kulak kaşıntısı ile birlikte oluşabilecek ilgili lokalize semptomlar

  Kulak kaşıntısına aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer lokalize semptomlar eşlik edebilir:

  – Kabuklanma veya dökülen cilt

  – Kulaktan drenaj veya akıntı

  – Döküntü

  – Kızarıklık, sıcaklık veya şişme

  – Hassasiyet veya ağrı

  Kulak kaşıntısı ile birlikte ortaya çıkabilecek diğer belirtiler

  Kulak kaşıntısı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer vücut sistemleriyle ilgili semptomlara eşlik edebilir:

  – Öksürük

  – Ateş ve titreme

  – Baş ağrısı

  – Eklem sertliği ve ağrı

  – Döküntü

  – Burun akıntısı

  – Hapşırma

  – Boğaz ağrısı

  – Terleme

  Hayatı tehdit eden bir durumu gösterebilecek ciddi semptomlar

  Bazı durumlarda, kulak kaşıntısı, acil bir ortamda hemen değerlendirilmesi gereken ciddi bir durumu gösterebilecek diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir:

  – Bayılma veya tepki vermeme gibi bilinç veya uyanıklık düzeyinde değişiklik

  – Nefes darlığı, nefes almada zorluk veya nefes alamama, zor nefes alma, hırıltı veya boğulma gibi solunum sorunları

  – Yüzün, dudakların veya dilin ani şişmesi

  – Boğazda sıkışma veya daralma

  Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

  Kulakta şiddetli kanama veya akıntı yaşarsanız veya belirgin şekilde duyma probleminiz varsa hemen bir doktora gitmelisiniz.

  kulak kaşıntısı sebepleri

  Kulak Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

  Alerji kaşıntıya neden oluyorsa, küpe ve kişisel bakım ürünleri gibi tahrişe neden olan ürünleri kullanmayın. Ayrıca kulak kaşıntısına neden olan bazı gıdalara da dikkat edin.

  Doktorunuz size antibiyotik, merhem, bebek yağı, inflamasyon için steroid topikal merhem (hidrokortizon veya betametazon), yüzücü kulak damlaları veya seyreltik asit çözeltisi veya hidrojen peroksit gibi ilaçlar reçete edebilir.

  Bazı kulak kaşıntısı vakaları ev ilaçları ile de tedavi edebilir.

  Cilt kuruluğu kulaklarda kaşıntıya neden oluyorsa, kulağa birkaç damla zeytinyağı veya bebe yağı damlatmayı deneyin.

  Bir damla yağ, işitme cihazlarına bağlı kaşıntıyı hafifletmeye de yardımcı olabilir. Ancak yağ işitme cihazına temas etmemelidir, bu nedenle damlaları yatmadan önce uygulamak en iyisidir.

  Uygun olmayan bir işitme cihazı tahrişe neden olabileceğinden, işitme cihazı kullananlar doğru şekilde taktıklarından emin olmalıdır. Bir doktor, kişinin işitme cihazlarına alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini belirlemeye de yardımcı olabilir.

  Bez kullanarak dış kulak temizlenebilir ancak kulak kanalına herhangi bir şey sokulmamalıdır. Kulak kiri kulağı tıkarsa, birkaç damla bebek yağı veya reçetesiz (OTC) kulak damlası kulak kirini gevşetebilir.

  Bu etkili olmazsa, doktor fazla kulak kirini temizlemek için kulağa tuzlu su solüsyonu enjekte edebilir.

  Sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığı kulakta kaşıntıya neden oluyorsa, durumu tedavi etmek için topikal bir ilaç kullanılması gerekebilir.

  Alerjik rinit nedeniyle kulakları kaşınan kişiler, antihistaminiklere ihtiyaç duyabilir. Gıda alerjileri kulak kaşıntısına neden oluyorsa, hangi gıdaların semptomları tetiklediğini belirlemek için beslenme şekli dikkatle düzenlenmelidir.

  Evde uygulanan tedaviler rahatlama sağlamıyorsa veya herhangi bir ağrı veya işitme kaybı gibi daha şiddetli semptomlar olursa, doktora başvurmak gerekir.

  Kulak Kaşıntısının Olası Komplikasyonları Nelerdir?

  Kulak kaşıntısı genellikle ciddi değildir ancak ciddi bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyonu dışlamak için altta yatan nedeni belirlemek önemlidir.

  Kaşıntının altta yatan nedeni teşhis edildikten sonra, enfeksiyonun devam etmesi veya yayılmasıyla ilgili olası komplikasyon riskini azaltmak için sağlık uzmanının özel olarak tasarladığı tedavi planını izlemek önemlidir:

  – Selülit (cilt ve dokuların enfeksiyonu)

  – Kronik otitis eksterna (kalıcı dış kulak enfeksiyonu)

  – Nekrotizan otitis eksterna (potansiyel olarak yaşamı tehdit eden dış kulak enfeksiyonu)

  Kulak Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

  Kulaklarınızı pamuk topları ve pamuklu çubuklar gibi nesnelerle temizlemekten kaçının. Ataç gibi keskin nesneler kullanılmamalıdır, kanamaya neden olabilir.

  Ayrıca kaşıntıya neden olan bazı metalik mücevherleri takmaktan da kaçınmalısınız. Yüzdükten sonra kulağınızı kurutucu ile hafifçe kurutun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ