Kulak Kaşıntısı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Kulaklarımız hassas nörolojik liflerle doludur, bu nedenle kulakların bir süre kaşınması normaldir. Ancak, sık kaşınması, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisidir. 

   

  Kulak Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

   

   

  kulak kaşıntısı sebepleri

   

   

  Yüzücü kulağı

  Yüzücü kulağı, dış kulak yolu enfeksiyonunun yani kulak iltihabının bir adıdır. Kulak kanalında meydana gelen bir enfeksiyondur.

  Kulaklar, yüzme veya banyo yaptıktan sonra su tuttuklarında, bakterilerin üremesi için nemli bir ortam yaratır ya da diğer parçacıklar bir enfeksiyona yol açar.

  Bunu önlemenin en iyi yolu kulakları kuru tutmak, banyo yaptıktan veya yüzdükten sonra kulakları nazikçe kurutmaktır.

   

  Kulak kiri birikmesi

  Kulak kirini çoğu zaman temizleriz, ama şaşırtıcı bir şekilde kulak kiri iyidir çünkü vücudun ölü deri hücrelerini temizlemenin yolu budur.

  Ayrıca mikropların kulağa girmesini önler. Ancak, çok fazla kulak kiri kaşıntıya, kulak tıkanıklığına, işitme kaybına, kulak çınlamasına, öksürüğe, koku veya kulaktan gelen akıntıya neden olabilir.

   

  Yutkunma

  Bazı insanlar yemek yerken kulakta derin bir kaşıntı hissi yaşayabilir. Boğazınız ağrıdığında, boğaz ağrısının iyileşmesi sonucu ortaya çıkan soğuk bir virüs nedeniyle de oluşur.

   

  İşitme cihazları

  İşitme cihazı kullanan kişiler her zaman kulak kaşıntısından muzdarip olabilir çünkü işitme cihazlarının yapıldığı plastiğe karşı alerjik olabilirler. Bu durumda, işitme cihazları farklı bir kalıpla değiştirilmelidir.

  Ayrıca, işitme cihazları hassas olan kulaklara baskı yapabilir ve bu da kaşınmaya neden olabilir.

   

  Cilt problemleri

  Egzama, sedef hastalığı veya seboreik dermatit ve kuruluk gibi cilt sorunları kulak kaşıntısına neden olabilir. Kulakların kuru olması zeytinyağı veya bebek yağı ile tedavi edilebilir.

  Egzama ve sedef hastalığı gibi diğer cilt rahatsızlıkları genellikle steroidlerle tedavi edilir.

   

  Bazı gıda alerjileri

  Bir saman nezlesi veya bir polen alerjisi, bazı meyveler, sebzeler veya kabuklu yemişleri tüketmek, kulakların kaşınmasına neden olabilir. Kulakta kaşıntı, gıda alerjilerinin belirtilerindendir.

   

   

  Kulak Kaşıntısının Belirtileri

  Kulakların sürekli kaşınması, tahriş edici ve rahatsız edici olabilir. Kulak kaşınmasına ayrıca kulak kanalından akıntı, ateş ve şişlik gibi semptomlar eşlik eder.

   

   

  Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

  Kulakta şiddetli kanama veya akıntı yaşarsanız veya belirgin şekilde duyma probleminiz varsa hemen bir doktora gitmelisiniz.

   

   

  Kulak Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

  Alerji kaşıntıya neden oluyorsa, küpe ve kişisel bakım ürünleri gibi tahrişe neden olan ürünleri kullanmayın. Ayrıca kulak kaşıntısına neden olan bazı gıdalara da dikkat edin.

  Doktorunuz size antibiyotik, merhem, bebek yağı, inflamasyon için steroid topikal merhem (hidrokortizon veya betametazon), yüzücü kulak damlaları veya seyreltik asit çözeltisi veya hidrojen peroksit gibi ilaçlar reçete edebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Brüksel Lahanası Nedir? Yararları ve Besin Değeri

   

  Kulak Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

  Kulaklarınızı pamuk topları ve pamuklu çubuklar gibi nesnelerle temizlemekten kaçının. Ataç gibi keskin nesneler kullanılmamalıdır, kanamaya neden olabilir.

  Ayrıca kaşınmaya neden olan bazı metalik mücevherleri takmaktan da kaçınmalısınız. Yüzdükten sonra kulağınızı kurutucu ile hafifçe kurutun.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ