Kulak Kaşıntısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? | diyetz

Kulak Kaşıntısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Kulaklarımız hassas nörolojik liflerle doludur, bu nedenle kulakların bir süre kaşınması normaldir.

 

Ancak, kulakların sık kaşınması, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisidir. Bu yazıda kulak kaşıntısının nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında bilgi verilecektir.

 

 

 

Kulak Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

 

 

Yüzücü Kulağı

 

Yüzücü kulağı, dış kulak yolu enfeksiyonunun yani kulak iltihabının bir adıdır. Kulak kanalınızda meydana gelen bir enfeksiyondur.

 

Kulaklar yüzme veya banyo yaptıktan sonra su tuttuklarında, bakterilerin üremesi için nemli bir ortam yaratır ya da diğer parçacıklar bir enfeksiyona yol açar.

 

Bunu önlemenin en iyi yolu kulakları kuru tutmak veya banyo veya yüzmeden sonra kulakları nazikçe kurutmaktır.

 

 

 

Kulak kiri birikmesi

 

Kulak kirini çoğu zaman temizleriz, ama şaşırtıcı bir şekilde kulak kiri iyidir çünkü vücudun ölü deri hücrelerini temizlemenin yolu budur.

 

Ayrıca mikropların kulağa girmesini önler. Ancak, çok fazla kulak kiri kaşıntıya, kulak tıkanıklığına, işitme kaybına, kulak çınlamasına, öksürüğe, koku veya kulaktan akıntıya neden olabilir.

 

 

 

 

Yutkunma

 

Bazı insanlar yemek yerken kulakta derin bir kaşıntı hissi yaşayabilir. Boğazınız ağrıdığında, boğaz ağrısının iyileşmesi sonucu ortaya çıkan soğuk bir virüs nedeniyle oluşur.

 

 

 

İşitme cihazları

 

İşitme cihazı kullanan kişiler her zaman kulak kaşıntısından muzdarip olabilir çünkü işitme cihazlarının yapıldığı plastiğe karşı alerjik olabilirler. Bu durumda, işitme cihazları farklı bir kalıpla değiştirilmelidir.

 

Ayrıca, işitme cihazları hassas olan kulaklarınıza baskı yapabilir ve bu da kaşınmaya neden olabilir.

 

 

 

Cilt problemleri

 

Egzama, sedef hastalığı veya seboreik dermatit ve kuruluk gibi cilt sorunları kulak kaşıntısına neden olabilir. Kulakların kuru olması zeytinyağı veya bebek yağı ile tedavi edilebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Domates Meyve mi Sebze mi?

Egzama ve sedef hastalığı gibi diğer cilt rahatsızlıkları genellikle steroidlerle tedavi edilir.

 

 

 

Bazı gıda alerjileri

 

Bir saman nezlesi veya bir polen alerjisi, bazı meyveler, sebzeler veya kabuklu yemişleri tüketirken kulaklarınızın kaşınmasına neden olabilir; bununla birlikte, pişmemiş meyve veya sebzelerin tüketimi sınırlıdır. Oral alerji sendromu olarak da bilinir.

 

 

 

Kulak Kaşıntısının Belirtileri

 

Kulaklarınızın sürekli kaşınması, tahriş edici ve rahatsız edici olabilir. Kulak kaşınmasına ayrıca kulak kanalından akıntı, ateş ve şişlik gibi semptomlar eşlik eder.

 

 

 

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

 

Kulakta şiddetli kanama veya akıntı yaşarsanız veya belirgin şekilde duyma probleminiz varsa hemen bir doktora gitmelisiniz.

 

 

 

Kulak Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Alerji kaşıntıya neden oluyorsa, küpe ve kişisel bakım ürünleri gibi tahrişe neden olan ürünleri kullanmayın. Ayrıca kulak kaşıntısına neden olan bazı gıdalara da dikkat edin.

 

Doktorunuz size antibiyotik merhem, bebek yağı, inflamasyon için steroid topikal merhem (hidrokortizon veya betametazon), yüzücü kulak damlaları veya seyreltik asit çözeltisi veya hidrojen peroksit gibi ilaçlar reçete edebilir.

 

 

 

Kulak Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

 

Kulaklarınızı pamuk topları ve pamuklu çubuklar gibi nesnelerle temizlemekten kaçının. Ataç gibi keskin nesneler kullanılmamalıdır,kanamaya neden olabilir.

 

Ayrıca kaşınmaya neden olan bazı metalik mücevherleri takmaktan da kaçınmalısınız. Yüzdükten sonra kulağınızı kurutucu ile hafifçe kurutun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ