Küflenmiş Ekmek Yenir mi?

   

  Ekmekte küf gördüğünüz zaman ne yaparsınız? Çöpe mi atarsınız, yoksa küflü kısmı temizleyip kalanını yer misiniz?

  Bu birçok kişinin yaşadığı bir ikilemdir. Eminim hangisinin doğru olduğunu merak ediyorsunuzdur.

  Bu yazıda “küfün ne olduğu”, “ekmekte oluşan küf çeşitleri” ve “küflü ekmek yemek zararlı mı?” konuları açıklanacaktır.

  Ekmek küfü nedir?

  Küf, mantar ile aynı aileden gelen bir mantardır. Mantarlar, ekmek gibi büyüdükleri materyalin besin maddelerini parçalayıp emerek hayatta kalırlar.

  Ekmeğin üzerinde gördüğünüz küfün bulanık kısımları sporların kolonileridir – mantarlar bu şekilde çoğalır. Sporlar paketin içindeki havada dolaşabilir ve ekmeğin diğer kısımlarına da ulaşabilir.

  Küfün rengi mantarın türüne bağlı olarak değişir – beyaz, sarı, yeşil, gri veya siyah olabilir.

  Ekmek üzerinde yetişen küf tipleri arasında Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Mucor ve Rhizopus bulunur. Dahası, bu mantar türlerinin her birinin birçok farklı türü vardır.

   

  küflü ekmek zehirler mi

   

  Küflü ekmek yersek ne olur?

  Mavi peynir yapmak için bilerek kullanılan türler gibi bazı küflerin tüketilmesi güvenlidir. Ancak ekmeğin üzerinde oluşan mantarlar sağlığınıza zarar verebilir.

  Ekmekte ne tür bir küfün olduğunu bilmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle zararlı olduğunu varsaymak ve yememek en iyisidir.

  Ek olarak, mantarların sporlarını soluyabileceğinizden küflü ekmek koklamaktan kaçının. Küfe alerjiniz varsa, solunması astım dahil bazı solunum problemlerine yol açabilir.

   

   

  Küflenmiş ekmekleri kurtarmaya çalışmayın

  Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın Gıda Güvenliği ve Denetimi Servisi (USDA), ekmekte küf oluşmuşsa, ekmeğin atılmasını önermektedir.

  Mantarın sadece birkaç noktasını görebilseniz de, mikroskobik kökleri gözenekli ekmeğin içine hızla yayılabilir. Bu nedenle küfü kazımaya veya ekmeğin kalanını kurtarmaya çalışmayın.

  Bazı küfler mikotoksinler adı verilen zararlı ve görünmez zehirler üretebilir. Bunlar, özellikle küf gelişimi fazla olduğunda, ekmeklerin görünmeyen iç kısımlarında yayılabilir.

  Mikotoksinlerin yüksek düzeyde alınması sindirim rahatsızlığına veya diğer hastalıklara neden olabilir. Bu toksinler hayvanlara da zarar verir bu nedenle küflü ekmekleri evcil hayvanlarınıza vermeyin.

  Ayrıca, mikotoksinler bağırsaklardaki mikropların yapısını değiştirerek, bağırsakları olumsuz yönde etkileyebilir.

  Ek olarak, bazı Aspergillus türleri tarafından üretilen aflatoksinler de dahil olmak üzere bazı mikotoksinlere uzun süre şiddetli maruz kalma, kanser riskini artırır.

   

   

  Ekmeğin küflenmesi nasıl önlenir?

  Koruyucu madde olmadan, oda sıcaklığında korunan ekmeğin raf ömrü genellikle üç ila dört gündür.

  Koruyucular ve diğer bileşenler ile ekmeğin işlenmesi ve saklanması gibi belirli yöntemler küf oluşumunu engelleyebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Pirinç Kepeği Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

   

  Küflenmeyi Engelleyen Malzemeler

  Toplu üretilen ekmekler, tipik olarak küf oluşumunu engelleyen kalsiyum propiyonat ve sorbik asit dahil kimyasal koruyucu maddeler içerir.

  Alternatif olarak küf oluşumunu doğal olarak engelleyen asitler üreten laktik asit bakterileri kullanmaktır. Şu anda, bunlar genellikle ekşi hamur ekmeğinde kullanılır.

  Sirke, tarçın ve karanfil gibi bazı baharatlar da küf oluşumunu engelleyebilir. Ancak bunlar, ekmeğin lezzetini ve aromasını değiştirir, bu nedenle bu amaçla kullanımları sınırlıdır.

   

   

  Ekmek nasıl saklanır?

  Yaygın küf sporları genellikle pişirme işleminde hayatta kalamazlar, ancak ekmek, pişirme sonrasında havadan kolayca sporları alabilir – örneğin, dilimleme ve paketleme sırasında.

  Bu sporlar, sıcak ve nemli bir mutfak gibi doğru koşullar altında büyümeye başlayabilir. Ekmeğin küflenmesini önlemek için şunları yapabilirsiniz:

   

  Kuru tutun

  Ekmek paketinin içinde bir nem görürseniz, paketlemeden önce kurutmak için bir kağıt havlu veya temiz bir bez kullanın. Nem, küf oluşumunu teşvik eder.

   

  Üstünü örtün

  Ekmeği, havadaki sporlardan korumak için kapalı tutun.

   

  Dondurun

  Soğutma, küf oluşumunu yavaşlatır. Ekmeğin dondurulması dokuyu değiştirmeden büyümeyi durdurur.

   

  Glutensiz ekmek, tipik olarak daha yüksek bir nem içeriğine ve sınırlı miktarda kimyasal koruyucu kullanımına sahip olduğundan küflenmeye karşı daha hassastır.

   

  Sonuç olarak;

  Küflü ekmek yemeyin, küf ekmeğin sizin görmediğiniz yerlerine de yayılmış olabilir.

  Küflenmiş ekmek yemek sizi hasta edebilir ve küfe alerjiniz varsa küfte oluşan sporlar solunum problemlerinizi tetikleyebilir. Küflenmeyi önlemek için ekmeği dondurucuda saklayabilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ