Ksantan  Gum Gıda Katkı Maddesi Sağlıklı mı Zararlı mı?

 

 

Duvar kağıdı tutkalı ve salata sosunun ortak bir noktası var desem şaşırırsınız. Bu bir gıda katkı maddesi…

 

Muhtemelen adını duymamış olabilirsiniz ama kendisini haftada birkaç kez tüketiyorsunuz. Ksantan gum.

 

Birçok endüstriyel üründe bulunduğu, solunum ve sindirim problemleriyle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, birçok insan güvenliğinden endişe ediyor. Ama FDA bir gıda katkı maddesi olarak tüketim için ksantan gumu güvenli sayıyor.

 

Ayrıca, glütensiz ürünlerdeki bir takviye ve ortak içerik arttıkça popülerliği de artmaktadır. Hatta kolesterolü düşürmek ve kan şekeri seviyeleri gibi sağlık yararlarına da sahip olabilir.

 

Bu yazı, ksantan gumun sağlığınız için zararlı veya yararlı olup olmadığını anlatmak için yazılmıştır.

 

 

 

Ksantan Gum Nedir?

 

Ksantan gum, yaygın bir kalınlaştırıcı veya stabilizatör olarak gıdalara eklenen popüler bir gıda katkı maddesidir.

 

Şeker, Xanthomonas campestris denilen bir tür bakteri tarafından fermente edildiğinde ortaya çıkar. Şeker fermente edildiğinde, bir alkol ekleyerek katı hale getirilmiş bir et suyu benzeri bir madde oluşturur. Daha sonra kurutulur ve toz haline getirilir.

 

 

 

 

Ksantan gum tozu, bir sıvıya ilave edildiğinde, hızlı bir şekilde dağılır,kıvamlı ve istikrarlı bir çözelti oluşturur. Bu süspansiyon ve birçok ürün  için stabilize edici maddedir, büyük bir kalınlaşma sağlar.

 

1963’te bilim insanları tarafından keşfedildi ve o zamandan beri, iyi araştırılmış ve güvenli olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, FDA bir gıda katkı maddesi olarak onayladı ve bir gıdanın içerebileceği ksantan gum miktarına herhangi bir sınırlama getirmedi.

 

Laboratuvarda yapılmış olsa bile, çözünür bir lif. Çözünür lifler vücudunuzun parçalayamayacağı karbonhidratlardır. Suyu emerler ve sindirim sisteminizde sindirimi yavaşlatan jel benzeri bir maddeye dönüşürler.

 

Bu nedenle, vücudunuz ksantan gumu sindiremez ve herhangi bir kalori veya besin değeri sağlamaz.

 

 

 

Ksantan Gum Nelerde Bulunur?

 

Ksantan gum, gıda, kişisel bakım ve sanayi ürünlerinde bulunur. Ksantan gum dokuyu, tutarlılığı, lezzeti, raf ömrünü ve birçok gıdanın görünümünü artırır.

 

Aynı zamanda, gıdaları dengeler, belirli gıdaların farklı sıcaklıklara ve pH seviyelerine dayanmasına yardımcı olur. Ek olarak, gıdaların ayrılmasını önler ve kaplarından sorunsuz akmalarını sağlar.

 

Glütensiz pişmiş ürünlere elastikiyet ve kabarıklık kazandıracağı için glütensiz pişirmede sıklıkla kullanılır. Aşağıdakiler, ksantan gum içeren bazı yaygın gıdalardır:

 

 • Salata sosları
 • Unlu mamüller
 • Meyve suları
 • Hazır çorbalar
 • Dondurmalar
 • Şuruplar
 • Glütensiz ürünler
 • Az yağlı gıdalar
 • Kişisel bakım ürünleri

 

Ksantan gum birçok kişisel bakım ve güzellik ürünlerinde de bulunur. Bu ürünlerin kalın olmasını sağlar. Ayrıca katı parçacıkların sıvılarda asılı kalmasına izin verir. Ksantan gum içeren bazı yaygın ürünler aşağıda belirtilmiştir:

 

 • Diş macunu
 • Kremler
 • Losyonlar
 • Şampuan
 • Endüstriyel ürünler

 

Ksantan gum, birçok sıcaklığın ve pH değerinin dayanmasına, yüzeylere yapışmasına ve sıvıların yoğunlaşmasına rağmen, iyi bir akış sürdürürken birçok endüstriyel ürünlerde kullanılır. Ksantan gum içeren ortak endüstriyel ürünler şunları içerir:

 

 • Mantar ilaçları, herbisitler ve böcek öldürücüleri
 • Fayans, harç, fırın ve tuvalet klozet temizleyicileri
 • Boyalar
 • Petrol sondajında ​​kullanılan sıvılar
 • Yapışkanlar -duvar kağıdı tutkalı- gibi

 

 

 

Ksantan Gum Faydaları ve Zararları

 

 

Ksantan Gum Kan Şekerini Azaltabilir

 

Birçok çalışmada, ksantan gumun, kan şekerini düşürebildiği tespit edilmiştir.

 

 

Midenizdeki ve ince bağırsağınızdaki sıvıları viskoz, jel benzeri bir maddeye dönüştürdüğü düşünülüyor. Bu, sindirimi yavaşlatır ve şekerin kan dolaşımına ne kadar çabuk girdiğini etkiler ve yedikten sonra kan şekeri artışlarını azaltır.

 

11 kadında yapılan bir araştırmada, ksantan gum eklenmiş pirinç tükettikten sonra, eklenmemiş pirinç tüketilmesine kıyasla, kan şekerlerinin önemli ölçüde daha düşük olduğu tespit edildi.

 

 

 

Diğer Sağlık Faydaları

 

Ksantan gum diğer potansiyel sağlık faydalarıyla bağlantılıdır ancak bu faydaların tek başlarına beslenmeyle oluşması pek olası değildir.

 

Ksantan gumun bazı potansiyel sağlık faydaları şunları içerir:

 

Düşük kolesterol: Bir çalışmada beş erkek, 23 gün boyunca günde önerilen ksantan gum miktarının 10 katını tüketti. Daha sonraki kan testleri, kolesterolün % 10 azaldığını bulmuştur.

 

Kilo kaybı: İnsanlar, ksantan gumu tükettikten sonra tokluğun arttığını belirtti. Mideyi boşaltmayı geciktirerek ve sindirimi yavaşlatarak dolgunluğunu artırabilir.

 

Kanserle Mücadele Özellikleri: Melanomlu farelerde yapılan bir araştırma, kanserli tümörlerin büyümesini önemli derecede yavaşlattığını ve ömrünün uzamış olduğunu buldu. Ancak bunun kesinleşebilmesi için insan çalışmaları da gerekmektedir.

 

Kabızlığı önler: Ksantan gum bağırsaklarda suyun hareketini arttırarak daha kolay yumuşak, kaba bir dışkı yaratır. Çalışmalar, dışkının sıklığını ve miktarını önemli ölçüde arttırdığını bulmuştur.

 

Sıvıları kalınlaştırır: Yaşlı yetişkinler veya nörolojik rahatsızlıkları olan kişiler gibi, yutma güçlüğü çekenler için sıvıları kalınlaştırmak için kullanılır.

 

Tükürüğün yerini alması: Bazen ağız kuruluğu olan kişilerde tükürük ikame edici olarak kullanılır.

 

 

 

Ksantan Gum Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

 

Çoğu insan için, ksantan gumum potansiyel olumsuz yan etkisi ortaya çıkar. Birçok hayvan çalışmaları, büyük dozların dışkı sıklığını artırabileceğini ve yumuşak dışkılara neden olduğunu bulmuştur.

 

İnsan çalışmalarında büyük doz ksantan gum tüketimi sonucu aşağıdaki etkileri olduğu bulundu:

 

 • Bağırsak hareketlerinin artmış frekansı
 • Dışkı çıktısının artması
 • Daha yumuşak dışkı
 • Artan gaz
 • Değiştirilmiş bağırsak bakterileri

 

Bu yan etkiler, en az 15 gram tüketilmedikçe ortaya çıkmaz. Bu miktara tipik bir beslenmeyle ulaşmak zordur.

 

Ayrıca, ksantan gumun bağırsak bakterilerini değiştirme kabiliyeti, diğer pek çok çözülebilir lifin, bağırsak bakterilerini değiştirdiği için iyi bir şey olabilir.

 

 

 

Bazılarının ksantan gumu tüketmemesi gerekir

 

Ksantan gum çoğu kişi için güvenlidir ancak bundan kaçınması gereken bazı kişiler vardır.

 

Ksantan gum şekerden türetilmiştir. Şeker, buğday, mısır, soya ve süt gibi birçok farklı yerden gelebilir.

 

Bu ürünlere şiddetli alerjisi olan insanlar, ksantan gumun hangi kaynağından geldiğini belirlemezse, ksantan gum içeren gıdalardan kaçınması gerekir.

 

 

Prematüre Bebekler

 

Prematüre bebekler için formüle edilen ve anne sütüne Simply Thick, bir ksantan gum bazlı koyulaştırıcı eklendi.

 

Birkaç vakada, bebekler bağırsakların iltihaplanmasına, hasar görmesine ve ölmesine neden olan hayatı tehdit eden bir hastalık olan nekrotizan enterokolit geliştirdiler.

 

Simply Thick, yetişkinlerde kullanım için güvenli olsa da, bebeklerde  kullanılmamalıdır.

 

 

Belirli İlaçları Kullanan veya Cerrahi Operasyon Planı Olanlar

 

Ksantan gum, kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

 

Bu, düşük kan şekerine neden olabilecek bazı diyabet ilaçları alan insanlar için tehlikeli olabilir. Yakında ameliyat planlayan insanlar için de tehlikelidir.

 

 

 

Ksantan Gum Kullanımı Güvenli mi?

 

Çoğu insan için, ksantan gum içeren gıdaları yemenin tamamen güvenli olduğu anlaşılıyor. Birçok gıda onu içermekle birlikte, sadece bir gıda ürününün yaklaşık % 0,05-0,3’ünü oluşturmaktadır.

 

Dahası, tipik bir kişi günde 1 gramdan daha az ksantan gum tüketir. Bu tutarın güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

 

Ancak insanlar, ksantan gumu teneffüs etmekten kaçınmalıdır. Toz haliyle işleyen işçilerde gribe benzer belirtiler ve burun-boğaz tahrişi olduğu bulundu.

 

Dolayısıyla, onu içeren birçok gıdayı yiyebilir olsanız bile, alımınız o kadar küçük ki faydaları ya da olumsuz yan etkileri yaşamanız olasılığı düşüktür.

 

Sonuç olarak;

 

Ksantan gum, kalınlaştırma ve dengeleme için popüler bir katkı maddesidir. Pek çok üründe bulunur ve insanlar için güvenli gibi görünüyor.

 

Daha yüksek miktarlarda tüketildiğinde sindirim problemleri riskini artırabilecek olsa da, daha fazla miktarda tüketildiğinde sağlık yararları bile olabilir.

 

Önemlisi, daha yüksek alım düzeylerine normal bir beslenmeyle ulaşmak zordur. Birçok çalışma, ksantan gumun gıdadaki güvenliğini kanıtladı.


 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: