Ksantan Gum Nedir, Ne İşe Yarar, Zararlı mıdır?

  Ksantan Gum Nedir, Ne İşe Yarar, Zararlı mıdır?

  Duvar kağıdı tutkalı ve salata sosunun ortak bir noktası var desem şaşırırsınız. Bu bir gıda katkı maddesi… Muhtemelen adını duymamış olabilirsiniz ama kendisini sık sık tüketiyorsunuz. Ksantan gum. Farklı isimlerle de tanınıyor. Xanthan gum, ksantan gam, ksantan sakızı, ksantan zamkı gibi.

  Birçok endüstriyel üründe bulunduğu, solunum ve sindirim problemleriyle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, sağlıklı olup olmadığı merak ediliyor.

  FDA ise bunu bir gıda katkı maddesi olarak güvenli sayıyor. Ayrıca, glutensiz ürünlerde bir takviye olarak kullanılıyor. Hatta kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi sağlık yararlarına da sahip olduğu belirtiliyor. 

  Yazıdaksantan gam nedir”, “xanthan gum ne işe yarar”, “ksantan gum neyden elde edilir”, “xanthan gum nasıl kullanılır”, “xanthan gum zararları” konu başlıklarına değinilecektir.

  Xantan Gum Nedir?

  Ksantam gum, bir gıda katkı maddesidir, yaygın olarak bir kalınlaştırıcı veya stabilizatör(kimyasal reaksiyonun dengesini ya da hızını koruyucu madde), kıvam arttırıcı olarak gıdalara eklenir. 

  Şeker, “xanthomonas campestris” denilen bir tür bakteri tarafından fermente edildiğinde ortaya çıkar. Şeker fermente edildiğinde, bir alkol ilave edilerek, katı hale getirilmiş, et suyu benzeri bir madde oluşturur. Daha sonra kurutulur ve toz haline getirilir.

  ksantan gum kullanım miktarı

  Ksantan gum tozu, bir sıvıya ilave edildiğinde, hızlı bir şekilde dağılır, kıvamlı ve istikrarlı bir çözelti oluşturur. Bu süspansiyon ve birçok ürün  için stabilize edici maddedir, büyük bir kalınlaşma sağlar.

  1963’te bilim insanları tarafından keşfedildi ve o zamandan beri, araştırılmış ve güvenli olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, FDA bir gıda katkı maddesi olarak onayladı ve bir gıdanın içerebileceği ksantan gum kullanım miktarına herhangi bir sınırlama getirmedi.

  Laboratuvarda yapılmış olsa bile, çözünür bir lif. Çözünür lifler vücudumuzun parçalayamayacağı karbonhidratlardır.

  Suyu emerler ve sindirim sisteminde sindirimi yavaşlatan jel benzeri bir maddeye dönüşürler. Bu nedenle, vücudumuz bu katkı maddesini sindiremez ve herhangi bir kalori veya besin değeri sağlamaz.

  Ksantan Gum Nelerde Bulunur?

  Ksantan; gıda, kişisel bakım ve sanayi ürünlerinde kullanılır. Bu katkı maddesi dokuyu, tutarlılığı, lezzeti, raf ömrünü artırır ve birçok gıdanın görünümünü değiştirir. 

  Aynı zamanda, gıdaları dengeler, belirli gıdaların farklı sıcaklıklara ve pH seviyelerine dayanmasına yardımcı olur. Ek olarak, gıdaların ayrılmasını önler ve kaplarından sorunsuz akmalarını sağlar.

  Glutensiz pişmiş ürünlere elastikiyet ve kabarıklık kazandıracağı için glutensiz yiyeceklerde sıklıkla kullanılır. Aşağıdakiler, ksantan gam içeren yaygın kullanılan gıdalardır:

  Salata sosu

  – Unlu mamüller

  – Meyve suları

  – Hazır çorbalar

  – Dondurma

  – Şuruplar

  – Glutensiz ürünler

  – Az yağlı gıdalar

  – Kişisel bakım ürünleri

  Bu katkı maddesi, birçok kişisel bakım ve güzellik ürünlerinde de bulunur. Bu ürünlerin kalın olmasını sağlar. Ayrıca katı parçacıkların sıvılarda asılı kalmasını sağlar. Ksantan gum içeren kişisel bakım ürünleri şunlardır:

  – Diş macunu

  – Kremler

  – Losyonlar

  – Şampuan

  – Endüstriyel ürünler

  Ksantan gum içeren ortak endüstriyel ürünler şunlardır:

  – Mantar ilaçları, herbisitler ve böcek öldürücüleri

  – Fayans, harç, fırın ve tuvalet klozet temizleyicileri

  – Boyalar

  – Petrol sondajında ​​kullanılan sıvılar

  – Yapışkanlar -duvar kağıdı tutkalı- gibi

  ksantan gum neyden elde edilir

  Ksantan Gum Besin Değeri

  Bir yemek kaşığı  (yaklaşık 12 gram) aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  35 kalori

  8 gram karbonhidrat

  8 gram lif

  Ksantan Gum Yararları Nelerdir?

  Kan şekerini düşürür

  Birçok çalışmada, ksantan gumun, kan şekerini düşürebildiği tespit edilmiştir. Mide ve ince bağırsaktaki sıvıları viskoz, jel benzeri bir maddeye dönüştürdüğü düşünülüyor. 

  Bu, sindirimi yavaşlatır ve şekerin kan dolaşımına ne kadar çabuk girdiğini etkiler ve yemek yedikten sonra kan şekerini çok yükseltmez.

  Kolesterolü düşürür

  Bir çalışmada beş erkek, 23 gün boyunca günde önerilen ksantan gum miktarının 10 katını tüketti. Daha sonra yapılan kan testleri, kolesterolün % 10 azaldığını bulmuştur.

  Kilo kaybına yardımcı olur

  Mideyi boşaltmayı geciktirerek ve sindirimi yavaşlatarak tokluk hissini artırabilir. Bu da kilo kaybı sağlar.

  Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

  Melanomlu farelerde yapılan bir araştırma, kanserli tümörlerin büyümesini önemli derecede yavaşlattığını buldu. Ancak bunun kesinleşebilmesi için insan çalışmaları da gerekmektedir.

  Kabızlığı önler

  Ksantan gum bağırsaklarda suyun hareketini artırarak, geçişi kolay, yumuşak, kaba bir dışkı yaratır. Çalışmalar, dışkının sıklığını ve miktarını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur.

  Sıvıları kalınlaştırır

  Yaşlı yetişkinler veya nörolojik rahatsızlıkları olan kişiler gibi, yutma güçlüğü çekenler için sıvıları kalınlaştırmada kullanılır.

  Osteoartrit tedavisi

  Osteoartrit, yaşlanan eklemlerin veya obezitenin neden olduğu ağrılı bir eklem hastalığıdır. Birçok hayvan araştırması, ksantan gum enjeksiyonlarının kıkırdak üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ve aynı zamanda ağrıyı hafiflettiğini göstermiştir. Sonuçlar, insanlarla ilgili gelecekteki çalışmalar için umut vericidir. 

  Ağız kuruluğu tedavisi

  Tükürük alternatifleri, doğal tükürüğü değiştirerek veya normal tükürük akışını aktive ederek ağız ve boğazda kuruluğu azaltır.

  Böbrek diyalizi uygulanan hastalar, zorunlu sıvı kısıtlı diyet nedeniyle kuru ağız ve susuzluktan şikayetçidir. 65 hastayla yapılan araştırmalar, ksantan gum içeren tükürük ikamelerinin susuzluğu ve ağız kuruluğunu tedavi edebileceğini göstermiştir.

  Diş çürüğü ile savaşır

  Güçlü diş minesi iyi diş sağlığının bir göstergesidir. Soda, kahve ve meyve suları gibi asidik yiyecekler diş minesine zarar verebilir.

  Ksantan gum, diş macununda kullanılan yaygın bir kıvamlaştırıcı maddedir. Ksantan gum, dişler üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturabilir, böylece gıdalardan gelen asit saldırılarını engeller. 

  Çölyak hastalığı

  Ksantan gum, glutensiz olduğundan, normalde buğday unu veya gluten türevleri kullanılan gıdalarda güvenli bir bileşendir. Gluten intoleransı ile mücadele eden milyonlarca insan için, bu madde birçok gıdada hayati bir bileşen olduğu anlamına gelir.

  Ksantan Gum Zararları Nelerdir?

  Sindirim sorunlarına neden olabilir

  Bu gıda katkı maddesi bazı insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir. İnsan çalışmalarında büyük doz tüketimi sonucu aşağıdaki etkiler tespit edildi:

  – Bağırsak hareketlerinin artmış frekansı

  – Dışkı çıktısının artması

  – Daha yumuşak dışkı

  – Artan gaz

  – Değiştirilmiş bağırsak bakterileri

  Bu yan etkiler, en az 15 gram tüketilmedikçe ortaya çıkmaz. Bu miktara tipik bir beslenmeyle ulaşmak zordur.

  Herkesin tüketmemesi gerekir

  Ksantan gum çoğu kişi için güvenlidir ancak bundan kaçınması gereken bazı kişiler vardır. Bu katkı maddesi şekerden türetilmiştir.

  Şeker, buğday, mısır, soya ve süt gibi birçok farklı yerden gelebilir. Bu ürünlere şiddetli alerjisi olan insanlar, ksantan gumun hangi kaynaktan geldiğini belirlemezse, bu katkı maddesini içeren gıdalardan kaçınması gerekir.

  Ksantan gum, kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bu, düşük kan şekerine neden olabilecek bazı diyabet ilaçları alan insanlar için tehlikelidir. Yakında ameliyat planlayan insanlar için de sorunlara neden olabilir.

  kıvam arttırıcı ksantan gam

  Ksantan Gum Yerine Kullanılabilecek Seçenekler

  Ksantan gum, pişirme işleminde bağlayıcı bir ajan olarak glutene, bitki bazlı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır.

  Ancak bazı durumlarda herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Bu nedenle ksantan gum maddesinin yerini tutabilecek başka yedekler de vardır.

  Psyllium Kabuğu

  Psyllium, mükemmel bir doğal çözünür lif kaynağı olmasının yanı sıra kolesterolü düşürücü etkisi ve insülin duyarlılığını iyileştirme kapasitesi ile tanınmaktadır. Hızlı şekilde jelleşme özelliği ile ksantan guma bir alternatiftir.

  Chia tohumu

  Ksantan gum maddesine başka bir alternatif chia tohumudur. Psylliuma benzer şekilde chia tohumu da oldukça hızlı bir şekilde jelatinleşir ve büyük miktarda çözünür lif içerir.

  Sıvıya eklendiğinde, pişmiş ürünlerin genel yapısını çok güzel bir şekilde geliştirebilen jel benzeri bir madde oluşturur.

  Keten tohumu

  Doğanın en zengin omega 3 yağ asidi kaynaklarından biri olarak bilinen keten tohumu, binlerce yıldır ekmeklerde ve çeşitli gıda maddelerinde kullanılmaktadır.

  İnce bir toz haline getirildiğinde, keten tohumu etkili bir bağlayıcı ajan olarak işlev görür.

  Jelatin

  Ksantan gum için bir başka yedek de jelatindir. Jelatin kollajenin parçalanmasıdır ve eski zamanlardan beri çeşitli sağlık koşulları için kullanılmaktadır. Gıda alerjilerini hafifletmeye, gıda hassasiyetlerini yatıştırmaya yardımcı olabilir ve sağlıklı bakteri (probiyotik) dengesini ve büyümesini teşvik etmede son derece etkilidir.

  Öğütülmüş keten tohumu gibi jelatin de harika bir gluten ve ksantan gum için kıvamlaştırıcı bir alternatifidir.

  Ksantan Gum Kullanılmalı mı? 

  Çoğu insan için, ksantan gum içeren gıdaları yemek sorunlara neden olmaz. Birçok gıdada bulunmakla birlikte, sadece bir gıda ürününün yaklaşık % 0,05-0,3’ünü oluşturmaktadır. Dahası, bir kişi günde 1 gramdan daha az ksantan gum tüketir. Bu tutarın güvenli olduğu belirtilmektedir.

  Ancak insanlar, ksantan gumu teneffüs etmekten kaçınmalıdır. Toz haliyle işleyen işçilerde gribe benzer belirtiler ve burun-boğaz tahrişi olduğu tespit edildi.

  Dolayısıyla, bu gıda katkı maddesini içeren yiyecekleri yiyebiliyor olsak da, alımınız o kadar küçük ki faydaları ya da olumsuz yan etkileri yaşama olasılığı düşüktür.

  Sonuç olarak;

  Ksantan gum, kalınlaştırıcı ve dengeleyici olarak popüler bir katkı maddesidir. Pek çok üründe bulunur ve insanlar için güvenli olduğu belirtilir. Yüksek miktarlarda tüketmek, sindirim problemleri riskini artırabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ