Krill Yağının Faydaları | diyetz

Krill Yağının Faydaları

 

 

Krill yağı, balık yağına alternatif olarak hızla popülerlik kazanan bir takviyedir.

 

Balina, penguen ve diğer deniz canlıları tarafından tüketilen bir tür olan deniz kabuğu krillden yapılır.

 

Balık yağı gibi, dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA), yalnızca deniz kaynakları içerisinde bulunan omega-3 yağlarının bir kaynağıdır.

 

Vücutta önemli işlevlere sahiptirler ve çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır.

 

Bu nedenle, haftada önerilen miktarda deniz ürünü tüketmiyorsanız, EPA ve DHA içeren bir takviye almak iyi bir fikirdir.

 

Krill yağının bazen balık yağından daha üstün özelliklere sahip olduğu söylenerek pazarlanmaktadır ancak bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Ne olursa olsun, krill yağının bazı önemli sağlık yararları vardır.

 

İşte krill yağının bilimsel araştırmalara dayalı sağlık yararları…

 

 

 

Sağlıklı Yağların Mükemmel Kaynağıdır

 

Krill yağı ve balık yağı omega-3 yağlarını EPA ve DHA’yı içerir.

 

Ancak bazı kanıtlar balık yağı içerisindeki omega-3 yağlarının çoğu trigliserid formunda depolandığı için, krili yağı içerisinde bulunan yağların vücut için balık yağı kullanmaktan daha iyi olabileceğini göstermektedir.

 

Öte yandan, krill yağı içerisindeki omega-3 yağlarının büyük bir kısmı fosfolipidler olarak adlandırılan ve kan dolaşımında emilimi daha kolay olan moleküller şeklinde bulunmaktadır.

 

 

 

 

Birkaç çalışma krill yağının omega-3 seviyelerini yükseltmede balık yağından daha etkili olduğunu bulmuş ve farklı omega-3 yağ formlarının neden olabileceğini önermişti.

 

Bir başka çalışma, krill yağı ve balık yağı içerisindeki EPA ve DHA miktarlarını dikkatlice eşleştirdi ve yağların, kandaki omega-3 seviyelerini yükseltmede eşit derecede etkili olduğunu buldu.

 

 

 

İnflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Krill yağında bulunanlara benzer Omega-3 yağ asitlerinin vücutta önemli anti-inflamatuar fonksiyonlara sahip olduğu belirtilmiştir.

 

Aslında, krill yağı diğer deniz omega-3 kaynaklarından daha iltihap ile mücadelede daha etkili olabilir çünkü vücudun bu yağ asitlerini kullanımı daha kolay gibi gözükmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri

Dahası, krili yağı, anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olan, astaksantin olarak adlandırılan pembe-portakal renkli bir pigment içerir.

 

Krill yağının iltihap üzerindeki spesifik etkilerini keşfetmeye yönelik birkaç çalışma başlatılmıştır.

 

Bir test tüpü çalışması, zararlı bakteriler insan bağırsak hücrelerine eklendiğinde inflamasyona neden olan moleküllerin üretimini düşürdüğünü bulmuştur.

 

Kan yağ oranları hafifçe yükselmiş 25 kişiden oluşan bir araştırma, günlük 1,000 mg krill yağı takviyesinin, 2.000 mg’lık günlük saflaştırılmış omega-3 takviyesinden daha etkili bir iltihap belirteci geliştirdiğini buldu.

 

Buna ek olarak, kronik inflamasyonu olan 90 kişi ile yapılan bir çalışma, günlük 300 mg krill yağı alanların bir ay sonra % 30 oranında, enflamasyonun bir markörünü azaltmak için yeterli olduğu bulunmuştur.

 

Kril yağını ve iltihapını araştıran yalnızca birkaç çalışma olmasına rağmen, potansiyel olarak faydalı sonuçlar ortaya koymuştur.

 

 

 

Artrit ve Eklem Ağrısını Azaltabilir

 

Krill yağı, iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu için, artrit semptomlarını ve eklem ağrısını da hafifletir ve bunlar iltihaptan kaynaklanır.

 

Krill yağı bulunan bir çalışma, romatoid veya osteoartritli hastalarda krill yağının rijidemi, fonksiyonel bozukluğu ve ağrıyı azalttığını gösteren inflamasyon belirtecini önemli ölçüde azalttı.

 

Hafif diz ağrısı olan 50 yetişkinin ikinci, küçük ama iyi tasarlanmış bir çalışması, krill yağını 30 gün süreyle alan, uyurken ve ayakta iken katılımcıların ağrısını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Hareket aralığını da arttırdı.

 

Ek olarak, araştırmacılar artritli farelerde krill yağı etkilerini inceledi.

 

Fareler krill yağı aldığında artrit artışı, daha az şişme ve eklemlerde daha az iltihap hücresi gelişmişti.

 

Bu sonuçları desteklemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmekle birlikte, krill yağı, artrit ve eklem ağrısı için ek bir tedavi olarak etkili gibi görünmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Tahılsız Beslenmenin Fayda ve Zararları

 

 

Kan Lipidlerini ve Kalp Sağlığını İyileştirebilir

 

Omega-3 yağları ve özellikle DHA ve EPA, kalp açısından sağlıklı kabul edilir.

 

Araştırmalar, balık yağının kan lipid seviyelerini iyileştirebileceğini ve krill yağının da etkili olduğunu gösterdi.

 

Bir çalışma krill yağı ve saflaştırılmış omega-3’ün kolesterol ve trigliserid düzeyleri üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

 

Sadece krill yağı “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolestrolü yükseltti.

 

Dozaj çok daha düşük olmasına rağmen, bir iltihap belirtecinin azaltılmasında daha etkili oldu. Öte yandan, saf omega-3’ler trigliseritleri düşürmede daha etkili olmuştur.

 

Yedi araştırmanın son zamanlardaki bir derlemesi, kril yağının “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürmede etkili olduğunu ve “iyi” HDL kolesterolü de artırabileceği sonucuna vardı.

 

Bir diğer çalışmada krill yağı zeytinyağı ile karşılaştırıldı ve krill yağı ile insülin direnci skorlarının yanı sıra kan damarları astarının işlevinin önemli ölçüde iyileştiğini buldu.

 

Krill yağının kalp hastalığı riskini nasıl etkilediğini araştırmak için daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Fakat şu ana kadar elde edilen bulgulara dayanarak, belli bilinen risk faktörlerinin iyileştirilmesinde etkili olduğu görülüyor.

 

 

 

PMS Belirtilerini Yönetmeye Yardımcı Olabilir

 

Genel olarak, omega-3 yağları tüketimi, ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilir.

 

Bazı çalışmalar, omega-3 veya balık yağı takviyelerinin, bazı durumlarda ağrı kesicilerinin kullanılmasını azaltacak kadar dönemsel ağrı ve adet öncesi sendromunun (PMS) semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini buldu.

 

Omega-3 yağlarının aynı türlerini içeren krill yağı da aynı şekilde etkili olabilir.

 

Bir çalışma, PMS tanısı alan kadınlarda krill yağı ve balık yağı etkilerini karşılaştırdı.

 

Çalışma, her iki takviyede de semptomlarda istatistiksel olarak önemli gelişmeler sağladığını, krill yağı kullanan kadınların ise balık yağı kullanan kadınlara göre daha az ağrı kesici ilaç aldığını buldu.

 

İlginizi Çekebilir  Yumurta Diyeti ile Zayıflama

Bu çalışma krill yağı en az PMS semptomlarını düzeltmede diğer omega-3 yağlarının kaynakları kadar etkili olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Krill Yağı Kullanmalı mısınız?

 

Kril yağını almak EPA ve DHA alımını artırmanın basit bir yoludur.

 

Genellikle online olarak veya çoğu eczanede satın alınabilir.

 

Krill yağı da genellikle balık yağı yerine daha kullanılabilir bir seçenek olarak düşünülür, çünkü krill yağı çok miktarda bulunur ve hızla çoğalır.

 

Balık yağından farklı olarak antioksidanlar da içerir.

 

Sağlık kuruluşları tipik olarak günde 250-500 mg DHA ve EPA kombine alımını önermektedir.

 

Ancak, ideal bir krill yağı dozajı önermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Aldığınız kutunun üzerindeki talimatlara uyun veya doktorunuza danışın.

 

Beslenme veya takviyeleri kullanarak günde toplam 5.000 mg EPA ve DHA miktarının aşılması önerilmez.

 

Sonuçta, bazı kişilerin doktorlarına danışmadan krill yağı almaması gerektiğini unutmayın. Buna kan inceltici kullanan, ameliyat için hazırlanan kişiler veya hamile veya emziren kadınlar da dahildir.

 

Bunun nedeni, mevcut kanıtlar bunun zararlı olabileceğini göstermemekle birlikte, omega-3 yağlarının yüksek dozlarda anti-pıhtılaşma etkisi gösterebilmesidir.

 

Krill yağı hamilelik veya emzirme döneminde emniyet için araştırılmamıştır.

 

Ayrıca bir deniz ürünü alerjiniz varsa krill yağı kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

Sonuç olarak;

Krill yağı balık yağına alternatif olarak hızla popülerlik kazanmaktadır.

 

Daha küçük bir dozaj, antioksidanlar, sürdürülebilir kaynak ve daha az yan etki gibi benzersiz avantajlar sunabilir.

 

Gerçekten balık yağına göre üstün niteliklere sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışma yapılarak sağlık etkileri ve ideal dozaj miktarı belirlenmelidir.

 

Ancak, şu ana kadar elde edilen kanıtlar, krill yağının, bilimsel temelli birçok fayda sağlayan omega-3 yağının etkili bir kaynağı olduğuna işaret ediyor.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ