Kreatinin Sağlık ve Performans Faydaları

 

 

Kreatin atletik performansı artırmak için kullanılan doğal bir takviyedir.

 

Kullanımı sadece güvenli değil, aynı zamanda kas ve dayanıklılık için dünyanın en popüler ve etkili takviyelerinden biridir.

 

İşte kreatinin bilimsel kanıtlara dayalı faydaları…

 

 

 

Kas hücrelerinin daha fazla enerji üretmesine yardımcı olur

 

Kreatin takviyeleri, kasların fosfokreatin depolarını arttırır Fosfokreatin, hücreleriniz enerji ve tüm temel işlevler için kullandığı anahtar molekül olan yeni ATP’nin oluşmasına yardımcı olur.

 

Egzersiz sırasında, ATP enerji üretmek için bozulur. ATP resentez hızı, maksimum yoğunlukta sürekli olarak çalışma kabiliyetinizi sınırlar – ATP’yi ürettiğinizden daha hızlı kullanırsınız.

 

Kreatin takviyeleri yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında kaslarınızı beslemek için daha fazla ATP enerjisi üretmenize izin vererek, fosfokreatin depolarınızı arttırır.

 

Bu, kreatinin performans artırıcı etkilerinin ardındaki mekanizmadır.

 

 

 

Kaslardaki birçok fonksiyonu destekler

 

Kreatin kas kütlesi oluşturmak için popüler ve etkili bir takviyedir.

 

Yeni kas oluşumuna yol açan çok sayıda hücresel yolu değiştirebilir. Örneğin, yeni kas lifleri oluşturan proteinlerin oluşumunu hızlandırır.

 

Aynı zamanda, kas kütlesinde artışı teşvik eden bir büyüme faktörü olan IGF-1 seviyelerini de arttırabilir.

 

Dahası, kreatin takviyeleri kaslarınızın su içeriğini artırır. Bu hücre hacmi olarak bilinir ve kas boyutunu hızla artırır.

 

Ek olarak, bazı araştırmalar, kreatinin kas büyümesini engellemekten sorumlu olan bir molekül olan miyostatinin seviyelerini azalttığını göstermektedir. Miyostatin azaltılması, kasları daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

 

Yüksek yoğunluklu egzersiz performansını artırır

 

Kreatinin ATP üretimindeki doğrudan rolü, yüksek yoğunluktaki egzersiz performansını önemli ölçüde artırabileceği anlamına gelir.

 

Kreatin aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli faktörleri geliştirir :

 

 • Kuvvet
 • Sprint yeteneği
 • Kas dayanıklılığı
 • Yorgunluk direnci
 • Kas kütlesi
 • İyileşme
 • Beyin performansı

 

Yalnızca profesyonel sporcuların kullandığı takviyelerden farklı olarak, kreatin, fitness seviyenizden bağımsız olarak size fayda sağlar.

 

Bir gözden geçirme, yüksek yoğunluklu egzersiz performansını % 15’e kadar artırdığını bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  CBD Yağı ve Potansiyel Etkileri

 

 

Kasların büyümesini hızlandırır

 

Kreatin kas kütlesi oluşturmak için en etkili takviyedir. 5-7 gün kadar az bir miktarda alarak yağsız vücut ağırlığını ve kas boyutunu önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir.

 

Bu ilk yükselme, kaslarınızdaki artan su içeriğinden kaynaklanır.

 

Uzun vadede, anahtar biyolojik yolları hedef alarak ve spor performansını artırarak kas liflerinin büyümesine de yardımcı olur

 

Altı haftalık bir antrenman programının bir çalışmasında, kreatin kullanan katılımcılar, ortalama olarak kontrol grubuna göre 2 kg daha fazla kas kütlesi kazandı.

 

Benzer şekilde, kapsamlı bir derleme, kreatin alanların kas kütlesinde, kreatin olmadan aynı eğitim rejimini uygulayanlara kıyasla belirgin bir artış olduğunu göstermiştir.

 

Bu derleme, dünyanın en popüler spor takviyeleriyle de karşılaştırdı ve kreatinin mevcut en iyi olanı olduğu sonucuna vardı. Avantajı ise diğer spor takviyelerinden daha uygun fiyatlı ve çok daha güvenli olmasıdır.

 

 

 

Parkinson hastalığı için etkilidir

 

Parkinson hastalığı, beyninizdeki anahtar nörotransmitter dopaminin azalması ile karakterizedir.

 

Dopamin düzeylerindeki büyük azalma beyin hücresi ölümüne ve titreme, kas fonksiyonu kaybı ve konuşma bozukluğu gibi çeşitli ciddi semptomlara neden olur.

 

Kreatin farelerde Parkinsonun yararlı etkileriyle ilişkilendirilmiştir ve dopamin düzeylerindeki düşüşün % 90’ını önler.

 

Kas fonksiyonu ve gücünün kaybını tedavi etme girişimi sırasında, Parkinson hastaları genellikle kilo eğitimi verilir.

 

Parkinson hastalığı olan bireylerde, kreatinin ağırlık antrenmanıyla birleştirilmesi, tek başına antrenmandan çok daha fazla güç ve günlük fonksiyon geliştirdi.

 

Bununla birlikte, Parkinson hastalarında yapılan beş kontrollü çalışmanın yakın tarihli bir analizi, günde 4-10 gram kreatin almanın günlük aktiviteyi önemli ölçüde iyileştirmediğini belirtmişti.

 

 

 

Diğer nörolojik hastalıklar ile savaşır

 

Çeşitli nörolojik hastalıklarda önemli bir faktör beyninizdeki fosfokreatinin azalmasıdır.

 

Kreatin bu seviyeleri artırabileceğinden, hastalığın ilerlemesini azaltmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Kas Yapmak için En İyi Takviyeler

Huntington hastalığı olan farelerde kreatin, kontrol fareleri için sadece % 26’ya kıyasla, beynin fosfokreatin depolarını, hastalık öncesi düzeylerin % 72’sine geri döndürdü.

 

Fosfokreatinin bu restorasyonu günlük işlevi sürdürmeyi ve hücre ölümlerini % 25 oranında azaltmıştır.

 

Hayvanlarda yapılan araştırmalar, kreatin takviyelerinin alınmasının diğer hastalıkları da tedavi edebileceğini düşündürmektedir.

 

 • Alzheimer hastalığı
 • İskemik inme
 • Epilepsi
 • Beyin veya omurilik yaralanmaları

 

Kreatin ayrıca, hareket için gerekli olan motor nöronları etkileyen bir hastalık olan ALS’ye karşı faydalar göstermiştir. Motor fonksiyon, azaltılmış kas kaybı ve uzun sağkalım oranını % 17 artırmıştır.

 

İnsanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, birçok araştırmacı, kreatin takviyelerinin geleneksel ilaçlarla birlikte kullanıldığında nörolojik hastalıklara karşı bir siper olduğuna inanmaktadır.

 

 

 

Kan şekeri seviyesini düşürüp diyabetle mücadele eder

 

Araştırma, kreatin takviyelerinin, kan şekerini kaslarınıza getiren bir taşıyıcı molekül olan GLUT4’ün işlevini artırarak kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermektedir.

 

12 haftalık bir çalışmada, kreatinin, yüksek karbonhidratlı bir yemekten sonra kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Kreatin ve egzersizi birleştiren kişiler, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için sadece egzersiz yapanlardan daha iyiydi.

 

Yemeğe kısa süreli kan şekeri cevabı diyabet riskinin önemli bir göstergesidir. Daha hızlı çalışması vücudun kan şekerini daha iyi temizlemesi anlamına gelir.

 

Bu yararlar umut verici olsa da, kreatinin kan şekeri kontrolü ve diyabet üzerindeki uzun süreli etkileri konusunda daha fazla insan araştırması gerekmektedir.

 

 

 

Beyin fonksiyonunu geliştirir

 

Kreatin beyin sağlığı ve fonksiyonunda önemli bir rol oynar.

 

Araştırma, zor görevler gerçekleştirirken beyninizin önemli miktarda ATP gerektirdiğini göstermektedir.

 

Takviyeler, daha fazla ATP üretmesine yardımcı olmak için beyninizdeki fosfokreatin depolarını artırır. Kreatin ayrıca dopamin seviyelerini ve mitokondri fonksiyonunu arttırarak beyin fonksiyonlarına yardımcı olur.

 

Et kreatinin en iyi besin kaynağı olduğu için vejeteryanlar genellikle düşük seviyelerdedir. Vejetaryenlerdeki kreatin takviyeleri üzerine yapılan bir çalışma, bazı hafıza ve zeka testi puanlarında % 20-50’lik bir iyileşme bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Hashimoto Tiroidi Belirtileri, Risk Faktörleri, Tedavi

Yaşlı bireyler için, kreatin ile iki haftalık takviye, hafıza ve hatırlama yeteneğini önemli ölçüde artırmıştır.

 

Daha yaşlı yetişkinlerde, kreatin beyin fonksiyonunu artırabilir, nörolojik hastalıklara karşı koruyabilir ve yaşa bağlı kas ve güç kaybını azaltabilir.

 

Bu olumlu bulgulara rağmen, düzenli olarak et veya balık yiyen genç ve sağlıklı bireylerde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Yorgunluğu azaltır

 

Kreatin takviyeleri yorgunluğu da azaltır. Travmatik beyin hasarı olan kişilerde yapılan altı aylık bir çalışmada, kreatin ile takviye edilenlerin, baş dönmesinde % 50’lik bir azalma görülmüştür.

 

Ek olarak, destek grubundaki hastaların sadece % 10’u yorgunluk yaşadı, kontrol grubunda ise % 80 idi.

 

Bir başka çalışmada ise, kreatinin uykusuzluk sonucunda daha az yorgunluk ve artan enerji seviyelerine yol açtığı belirlenmiştir.

 

 

 

Güvenli ve Kullanımı Kolay

Kreatin çeşitli faydalar sağlamakla birlikte, aynı zamanda mevcut en ucuz ve en güvenli takviyelerden biridir.

 

200 yıldan fazla bir süredir araştırılıyor ve uzun süreli kullanım için güvenliğini destekleyen çok sayıda çalışma var. Beş yıla kadar süren klinik çalışmalar sağlıklı bireylerde yan etki olmadığını bildirmektedir.

 

Sonuç olarak;

Kreatin, hem atletik performans hem de sağlık için güçlü faydaları olan etkili bir takviyedir.

 

Beyin işlevini hızlandırabilir, belirli nörolojik hastalıklarla savaşabilir, egzersiz performansını artırabilir ve kas gelişimini hızlandırabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: