Koşudan Sonra Ne Yenir? | diyetz

  Koşudan Sonra Ne Yenir?

   

  Koşu sağlıklı bir spordur. Koşudan önce ne yediğiniz önemli olsa da koşudan sonra beslenme de aynı derecede önemlidir.

  Kilo verme, kas yapma gibi hedeflere bağlı olarak bu konuda farklı yiyecekler farklı yararlar sağlar.

   

   

  Koşudan Sonra Ne Yemeli? 

   

   

  -Zayıflamak için

  Egzersiz yapmak, kilo vermek için önemlidir ve kilo kaybı için uzun vadede özellikle önemlidir.

  Koşu, herhangi bir ekipman kullanmadan herkesin her yerde yapabileceği bir egzersizdir. Zayıflamak için koşuyorsanız, koşudan sonra aşağıdakileri yiyebilirsiniz.

   

   

  Pancar salatası

  Pancar besin bakımından zengin, kalorisi düşük ve açlığı kontrol eden, lif bakımından zengin bir sebzedir. Vücudun kan damarı sağlığı için en önemli moleküllerden biri olan nitrik oksit üretmesine yardımcı bileşikler olan diyet nitratları bakımından yüksektir.

  Araştırmalar pancar, ıspanak ve roka gibi nitrat bakımından zengin sebzelerden alınan diyet nitratlarının koşu performansını artırabileceğini ve koşu yorgunluğunu geciktirebileceğini göstermiştir.

  Koşudan sonra kırmızı pancar salatası yiyebilir, fazladan protein takviyesi için nohut ve somon gibi yiyecekler ekleyebilirsiniz.

   

   

  Karpuz

  Favori yaz meyvesi olan karpuzun kalorisi azdır ve iki güçlü bitki bileşiğinin iyi bir kaynağıdır – sitrülin ve likopen.

  Diyet nitratlara benzer şekilde sitrülin, vücudun nitrik oksit üretmesine yardımcı olur ve egzersiz yorgunluğunu geciktirerek, kas ağrılarını azaltır. Ağırlıkça % 91 oranında su içeren karpuz, koşudan sonra kaybedilen suyu telafiye yardımcı olur.

   

   

  Humus ve çiğ sebzeler

  Humus, temel olarak nohut zeytinyağı, sarımsak, limon suyu ve tuz gibi birkaç malzemeden yapılan bir mezedir. Nohut iyi bir protein kaynağıdır.

  Humusa düşük kalorili, havuç, dolmalık biber, kereviz, turp ve karnabahar gibi besin açısından zengin sebzeler ekleyebilirsiniz.

   

   

  Sebzeli omlet

  Vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve yüksek kalitede protein yüklü olan yumurta, besleyiciliği yoğun bir yiyecektir.

  Araştırmalar yumurta içeren bir kahvaltının düşük kalorili bir diyetle birleştirildiğinde kilo kaybını artırabildiğini gösteriyor. Sabah koşanlar için omlet kahvaltıda tüketilebilecek bir seçenektir.

  Lezzetli, besleyici bir kahvaltı için taze ıspanak, domates, rendelenmiş peynir, soğan ve mantarla karıştırın.

   

   

  Fıstık ezmeli elma veya muz

  Elma ve muz, fıstık ezmesi ile lezzetlenir. Meyvelerden elde edilen doğal karbonhidratlar ve yer fıstığı ezmesinden elde edilen yağ, sindirici olarak çalışır, gün boyunca açlığı kontrol eder.

  Fıstık ezmesi kalori bakımından zengin olduğundan, çok fazla tüketmemeye dikkat edin.

   

   

  -Kas yapmak için

  Koşu – halterle birlikte kullanıldığında – fazladan kalori yakmaya, kalp sağlığını korumaya ve kas yapmaya yardımcı olur. Amacınız kas yapmaksa koşudan sonra aşağıdaki yiyecekler tercih edilebilir.

   

   

  Çikolatalı süt

  Çikolatalı süt, besleyici bir içecektir. Kas kurtarma ve enerji yakıt ikmali için yüksek kaliteli protein ve hızlı sindirici karbonhidrat yüklüdür.

  Ergenlerde yapılan 5 haftalık bir çalışma, çikolatalı sütün, bir karbonhidrat içeceğine kıyasla, egzersizde % 12,3 kuvvet artışı ile sonuçlandığını bulmuştur.

   

   

  Peynir altı suyu proteini shake

  Protein shake kas yapmak isteyen birçok kişi için tercih edilen bir seçenektir. Peynir altı suyu proteini, herhangi bir egzersizden sonra kas geliştirmek için en iyi seçeneklerden biridir.

  Vücut bu süt bazlı proteini hızla sindirir ve emer.

  Kazein veya soya gibi diğer protein tozu türleriyle karşılaştırıldığında, peynir altı suyu proteini, vücudun kas geliştirme işlemini başlatmak için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidi daha fazla içerir.

   

   

  Sebzeli ızgara tavuk

  Tavuk, yüksek kaliteli, yağsız bir proteindir. Izgara tavuğa karnabahar, brokoli, mantar, kabak ve kuşkonmaz gibi sebzeler ekleyerek koşudan sonra kas yapmak için yiyebilirsiniz. 

   

   

  Süzme peynir ve meyve

  Süzme peynir mükemmel bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca egzersiz sırasında terle kaybedilen bir elektrolit olan sodyum bakımından da yüksektir.

  Ekstra antioksidan için, vitaminler ve mineraller içeren taze meyveleri süzme peynirle birlikte yiyin.

   

   

  Bezelye protein tozu

  Bezelye protein tozu protein alımını artırarak, koşudan sonra kas yapmak için uygun bir seçenektir.

  Bezelye proteininin faydasını görmek için, pudra haline gelinceye kadar 1-2 kepçe tozu, su, süt veya bitki bazlı bir süt alternatifi ile karıştırın.

   

  Sonuç olarak;

  Koşu, birçok insanın zevkle yaptığı bir egzersizdir. “Koşudan sonra ne yenir” sorusunun cevabı hedeflerinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Zayıflamak için koşuyorsanız düşük kalorili yiyecekler yemeli, kas yapmak için ise yüksek protein içeren gıdalara yüklenmelisiniz.

  Sabah Koşusundan Sonra Enerji Veren Yiyecekler

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ