Köri-Ortak Baharatların Sağlık Yararı | diyetz

Köri-Ortak Baharatların Sağlık Yararı

 

Hindistan, beş büyük bölgede 1 milyardan fazla insanın bulunduğu bir ülkedir. Bu devasa nüfus, inanılmaz derecede çeşitlilik göstermektedir.

 

Yerliler 122’den fazla farklı dil konuşmaktadır ve mutfakları bölgeler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklara rağmen Hintlilerin ortak bir noktaları var. Köri sevmeleri…

 

Köri kelimesi sos demektir. Köri bir baharat değildir; baharatların bir birleşimidir. Baharatların kombinasyonu ve oranı bir köriden diğerine değişmekle birlikte, birçok sağlıklı besleyici çoğu baharat karışımı köride standarttır.

 

Bu yazıda öncelikle her köride ortak olan baharatların sağlık yararları belirtilmiş ardından körinin genel sağlık yararlarından bahsedilmiştir.

 

 

 

Kimyon

Kimyon sindirim için mükemmeldir. Yalnızca kokusu, ağızda tükürük enzimlerini harekete geçirmek için yeterlidir. Kimyon gazı hafifletir,doğal bir müshildir.

 

Anti-fungal ve anti-mikrobik özelliklere sahiptir. İlginçtir, kimyon hem bir gevşetici hem de uyarıcıdır ve uçucu yağındaki belirli bileşenlerden birinin hipnotik huzuru sağladığı bilinmektedir.

 

 

 

Zerdeçal

Anti-kanser, anti-inflamatuar, antioksidan yönünden zengin, beyin gücü artırıcı, kalp sağlığını korumanın yanı sıra zerdeçal yemeklere lezzet veren bir baharattır. Zerdeçal her köri karışımında bulunan önemli bir bileşendir.

 

 

 

Kişniş (silantro tohumu)

Kişniş (silantro bitki çiçeklerinin tohumu) faydaları sayısızdır. Kimyon gibi, kişniş de, gazı rahatlatır, bulantıyı önler ve ishale iyi gelir.

 

Aynı zamanda doğal bir anti-histamin görevi görür, ağız enfeksiyonlarını antiseptik özellikleriyle tedavi eder,cilt koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur,kan basıncını düşürür ve doğal bir demir kaynağıdır.

 

 

 

Zencefil

Zencefil hem mutfağınıza hem de yemeklere harika lezzetler veren ve ciddi tıbbi özelliklere sahip olduğu bilinen harika bir bitkidir. Sindirim sisteminde yatıştırıcı etkisi olan anti-inflamatuar, anti-tümör ve antioksidandır.

 

Sağlık bağırsaklardan başlar ve zencefil bağırsakları gazdan arındırmaya yardımcı olur, bulantıyı rahatlatır. Zencefil, hamilelerde mideyi yatıştırır ve kusmayı giderir.

 

 

 

Kakule

Kakule, Hint mutfağında önemli bir yere sahiptir. Kakule, diş ve diş eti hastalığının yanı sıra yatıştırıcı boğaz ağrısı ile savaşırken mükemmel bir nefes tazeleyicisidir. Ayrıca,toksinlerin atılmasını ve kardiyovasküler iyileşme sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Göbek Yağlarını Eriten Besinler

 

 

Tarçın

Antioksidanlarla dolu, anti-viral,anti-bakteriyel bir baharat olan tarçın, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Tarçın, kanser hücreleri için toksiktir, kanser hücrelerinin büyümesini azaltır, Parkinson gibi dejeneratif hastalıklardan nöronları korur ve kalp hastalığını kontrol altında tutar.

 

Tarçın, azalmış insülin direncini düşük kan şekeri ile birleştirdiğinden, şeker hastalığından muzdarip olan veya potansiyel olarak diyabet hastası olanlar için son derece yararlıdır.

 

 

 

Karanfil

Karanfilin aktif, iyileştirici bileşeni eugenol olarak adlandırılır. Eugenol, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve doğal detoksifikatördür. Dünya genelinde tercih edilmesinin yanı sıra, karanfil, sakinleştiricidir ve diş eti ağrısını rahatlatır. Karanfil demir, kalsiyum, manganez içerir ve aynı zamanda bir antioksidandır.

 

 

 

Körinin Sağlığa Faydaları

 

Köri, kanseri önleme, kalp hastalıklarına karşı koruma, Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltma, ağrı ve iltihaplanmayı azaltma, kemik sağlığını iyileştirme, bağışıklık sistemini bakteriyel enfeksiyonlardan koruma ve böbrek yetmezliğini önleme de dahil olmak üzere bir dizi değerli sağlık yararına sahip popüler bir baharat karışımıdır. Karaciğerin vücuttan toksinleri atma yeteneğini arttırır.

 

Köri tozu çeşitli maddelerden oluşur ve dünyanın bölgesine bağlı olarak hafifçe değişebilir, bu da tozdan elde edilebilen belirli sağlık yararlarını da değiştirebilir. Köri tozunun en yaygın ve avantajlı bileşeni zerdeçal, kişniş, kakule, kimyon, fesleğen ve kırmızı biberdir.

 

Belirli tarife bağlı olarak ara sıra eklenen diğer bazı maddeler, hepsi bireysel sağlık yararları olan rezene tohumları, zencefil, karanfil, tarçın veya hardal tohumlarıdır. Aşağıda en yaygın olarak kullanılan köri baharatının faydaları bulunmaktadır.

 

 

 

Alzheimer Hastalığı

 

Zerdeçal, körinin en değerli baharat bileşenidir. Araştırmacılar zerdeçalın, serbest radikallerin beynin sinir yollarında biriktirdikleri plağın azalmasına neden olduğunu tespit ettiler. Bağışıklık sistemi, bu plakağı oluşturan amino asidi ortadan kaldırmaya ve böylece bilişsel düşüşe neden olan Alzheimer hastalığının riskini düşürmeye teşvik eder.

 

İlginizi Çekebilir  Yaz için Yoğurtla Hazırlanan Smoothie Tarifleri

Devam etmekte olan araştırmalar, Hindistan’daki Alzheimer oranlarına köri tozu tüketimini daha sıkı şekilde bağlamaya çalışıyor ve bu oran diğer pek çok ülkeden daha düşüktür.

 

 

 

Kanser Önleme

 

Son araştırmalar, zerdeçal tüketiminin artırılmasının, insan tükürüğündeki anti kanser aktiviteyi uyarabileceğini göstermektedir. Bunun ölçülebilir bir şekilde görülebilmesi için zerdeçalın, muhtemelen, köri tozunda bulunanın çok daha yüksek bir konsantrasyonda olduğu ek formda alınması gerekmektedir. Köri tüketimi insan vücudundaki çeşitli kanserli hücrelerin büyümesini engellemeye ve aktivitesini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Ağrı Giderme ve İltihaplanma

 

Zerdeçal, iltihaplanma,ağrı ve romatoid artrit bakımından olumlu bir sağlık ajanıdır. Zerdeçalin anti-inflamatuar özellikleri, eklem iltihaplanmasını ve bozulmasını aktif olarak azaltırken, aynı zamanda romatoid artrit gibi hastalıkların ağrılarını da azaltır.

 

 

 

 

Kalp Sağlığı

 

Kalp hastalıkları, insan sağlığını etkileyen en tehlikeli ve yaygın hastalıklardan biridir. Köride yaygın olarak bulunan maddelerden ikisi kakule ve fesleğen vasodilatör olarak karakterize edilmiştir.

 

Vücuttaki kan damarlarındaki gerilimi azaltacak proteinleri etkilerler. Bu kan basıncında bir azalmaya yol açar, bu da ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi birçok kardiyovasküler rahatsızlığın riskini azaltır.

 

 

 

Kemik Sağlığı

 

Körinin zerdeçal içeriği osteoporoz ve kemik sağlığı açısından incelenmektedir. İnsani testler henüz erken safhalarında olmasına rağmen, önemli miktarlarda hayvan testi, zerdeçalın kemik erimesini, bağlantı ve tamir hızını büyük oranda artırmasına karşın,kemik kaybının belirtilerini% 50’ye kadar düşürdüğünü göstermiştir. Bu, özellikle yaşlandıkça kemiklerinize, vitamin ve minerallerle dolu normal bir beslenmeye karşı çok güçlü bir artış anlamına gelebilir.

 

 

 

Anti-bakteriyel Aktivite

 

Dünyanın dört bir yanındaki köri tozunun çoğunluğunda bulunan faydalı baharat, kişniştir. Korpus, bakteryel enfeksiyonları, özellikle de E. coli ve diğer ağır zararlı bağırsak enfeksiyonları ile mücadele için araştırılmıştır. Bu nedenle, sağlıklı bir miktar köri tozu tüketmek, sindirim sisteminizin sağlığını artırabilir ve bağışıklık sistemini bakteriyel ajanlara karşı savunmada güçlü tutabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kalp ve Damar Sağlığı Nasıl Korunmalı?

 

 

Karaciğer Zehirlenmesi

 

Zerdeçalın önemli bileşenlerinden biri olan curcumin karaciğeri sağlığı için önemli bir maddedir. Karaciğerdeki iltihaplanma, kanser ve tümör büyümesine yol açan belirli genlerin ekspresyonunu engeller.

 

İnsan testleri henüz başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, hayvan testi, karaciğer hastalıklarına ve aşırı karaciğer toksisitesine karşı önemli bir katkı olarak sağlıklı bir miktarda köri tüketimini desteklemektedir.

 

 

 

Körinin diğer faydaları

  • Gastronomide kullanılır.

 

  • Antioksidanlar içerir ve anti-inflamatuar(bir maddenin iltihap azaltıcı özelliği) özelliklere sahiptir.

 

  • Bilişsel fonksiyonu geliştirir.

 

  • Beynin düzgün işleyişini uyarır.

 

  • Kalp ritmini düzenler.

 

  • Vücut hücrelerini gençleştirir.

 

  • Proteinlerin anormal üretimini engeller.

 

  • Kanser hücrelerinin gelişmesine karşı mücadele eder.

 

  • Kan akışını düzenler.

 

 


Köri Besin Çizelgesi(100 g için)

Kalori: 325 kcal

Yağ: 13.8 g

Karbonhidrat: 58.1 g

Protein: 12.7 g

 

 

 

Köride bulunan vitaminler

A, B3 ,B6,C vitaminleri

 

 

Köride bulunan mineraller

Demir,çinko ve potasyum mineralleri

 

 

Uyarı!!!

Köri, beslenmenin lezzetli ve besleyici bir yönüdür, ancak aynı zamanda birkaç olası yan etki de vardır. Köri tozu iyi bilinen bir anti-pıhtılaşma maddesidir, bu nedenle kan inceltici kullanıyorsanız, aşırı kanamanın tehlikelerini ortadan kaldırmak için doktorunuza danışmalısınız.

 

Ayrıca, bazı araştırmalara göre köri tozu safra kesesine veya önceden safra kesesi koşullarına sahip kişilere tahriş edici etki göstermiştir. Safra kesesi kasılmalarını uyarır, bu da safra kesesinde sorun olan insanlar için iyi olur, ancak safra taşı veya tıkanmış safra yolları olanlarda çok acı verici olabilir.

 

Köri ile hayatınıza biraz baharat katın ve kazanacağınız tüm sağlık yararlarının tadını çıkarın!

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ