Köri Yaprağı Nedir, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Köri Yaprağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Köri yaprakları, köri ağacının yapraklarıdır ( Murraya koenigii ). Bu ağaç Hindistan’a özgüdür ve yaprakları hem tıbbi hem de mutfak uygulamaları için kullanılır. Oldukça aromatiktirler.

Köri yaprağı, köri tozu ile aynı değildir ancak genellikle bu popüler baharat karışımına eklenir.

Çok yönlü bir mutfak bitkisi olmasının yanı sıra, içerdiği güçlü bitki bileşikler nedeniyle pek çok faydası vardır.

 

 

Köri Yaprağının Faydaları

 

 

köri yaprakları

 

 

Güçlü bitki bileşikleri bakımından zengindir

Köri yaprağı, kendisine güçlü sağlık yararları veren alkaloidler, glikozitler ve fenolik bileşikler gibi koruyucu bitki maddeleri bakımından zengindir.

Araştırmalar, linalool, alfa-terpinen, mirsen, mahanimbin, karyofilen, murrayanol ve alfa-pinen içerdiğini belirtmektedir.

Bu bileşiklerin çoğu vücutta antioksidanlar olarak işlev görür. Antioksidanlar vücudun sağlıklı ve hastalıktan uzak tutulmasında önemli bir rol oynar.

Serbest radikaller olarak bilinen potansiyel olarak zararlı bileşikleri temizler ve kronik hastalık gelişimi ile ilişkili bir durum olan oksidatif stresi bastırırlar.

Köri yaprağı ekstraktının çeşitli çalışmalarda güçlü antioksidan etkiler sağladığı görülmüştür.

Örneğin, sıçanlarda yapılan bir çalışma, antioksidan açısından zengin köri yaprağı ekstraktı ile yapılan oral tedavinin, bir plasebo grubuna kıyasla ilaca bağlı mide hasarına ve oksidatif stres belirteçlerinin azalmasına karşı koruduğunu göstermiştir.

Diğer hayvan çalışmaları, köri yaprağı ekstresinin sinir sistemi, kalp, beyin ve böbreklerin neden olduğu oksidatif hasara karşı koruduğunu belirtmiştir.

 

 

Kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır

Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi risk faktörleri, kalp hastalığı geliştirme riskini artırır. Köri yaprağı yemek, bu risk faktörlerinden bazılarını azaltmaya yardımcı olur.

Araştırmalar, köri yapraklarının tüketilmesinin kalp sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Örneğin, hayvan çalışmaları, köri yaprağı ekstraktının yüksek kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

 

Nöroprotektif özelliklere sahiptir  

Bazı araştırmalar, köri yaprağının beyin de dahil olmak üzere sinir sistemi sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Alzheimer hastalığı, nöronların kaybı ve oksidatif stres belirtileri ile karakterize bir beyin hastalığıdır.

Araştırmalar, köri yaprağının Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşullara karşı korunmaya yardımcı olabilecek maddeler içerdiğini göstermiştir.

Farelerde yapılan bir araştırma, yüksek dozlarda köri yaprağı ekstresi ile oral tedavinin, beyin hücrelerinde glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon redüktaz (GRD) ve süperoksit dismutaz (SOD) dahil olmak üzere beyni koruyan antioksidan düzeylerini iyileştirdiğini bulmuştur.

Ekstrakt ayrıca beyin hücrelerindeki oksidatif hasar miktarını ve Alzheimer hastalığının ilerlemesi ile ilişkili enzimleri de azalttı.

Başka bir çalışma, köri yaprağı ekstraktı ile 15 gün boyunca oral tedavinin, demansı olan genç ve yaşlı farelerde hafıza skorlarını iyileştirdiğini gösterdi.

 

 

Antikanser etkilere sahiptir 

Köri yaprağı, antikanser etkileri olan bileşikler içerir.

Malezya’da farklı yerlerde yetişen köri yapraklarından elde edilen üç köri ekstraktı örneğini içeren bir test tüpü çalışması, hepsinin güçlü antikanser etkileri sergilediğini ve agresif bir meme kanseri türünün büyümesini engellediğini buldu.

Başka bir test tüpü çalışması, köri yaprağı ekstresinin iki tip meme kanseri hücresinin büyümesini değiştirdiğini ve hücre canlılığını azalttığını buldu. Ekstrakt ayrıca meme kanseri hücre ölümüne neden oldu.

Ek olarak, bu ekstrenin test tüpü araştırmalarında serviks kanseri hücreleri için toksik olduğu gösterilmiştir.

Meme kanseri olan farelerde yapılan bir çalışmada, köri yaprağı ekstresinin oral uygulaması tümör büyümesini azalttı ve kanser hücrelerinin akciğerlere yayılmasını engelledi.

Test tüpü çalışmaları, yapraklarda bulunan girinimbine adı verilen bir alkaloid bileşiğinin, kolon kanseri hücre ölümünü uyardığını göstermektedir.

Girinimbine ek olarak, araştırmacılar bu güçlü antikanser etkilerini, kuersetin, kateşin, rutin ve gallik asit dahil olmak üzere köri yapraklarındaki antioksidanlara bağlamaktadır.

 

 

Köri Yaprağının Diğer Faydaları

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Hayvan araştırmaları, köri yaprağı ekstresinin yüksek kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olabileceğini, sinir ağrısı ve böbrek hasarı gibi diyabetle ilgili semptomlara karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

 

Ağrı kesici özelliklere sahiptir

Kemirgenlerde yapılan araştırmalar, köri ekstraktının oral yoldan verilmesinin, ağrıyı önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

Anti-inflamatuar etkileri vardır

Köri yaprakları çok çeşitli anti-inflamatuar bileşikler içerir ve hayvan araştırmaları, ekstresinin iltihap ile ilişkili genleri ve proteinleri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Antibakteriyel özellikler sunar

Bir test tüpü çalışması, köri yaprağı ekstraktının Corynebacterium tuberculosis ve Streptococcus pyogenes gibi zararlı bakterilerin büyümesini engellediğini buldu.

 

Sonuç olarak;

Köri yaprağı son derece lezzetli aynı zamanda sağlığa birçok yönden fayda sağlayabilecek, bitki bileşikleri ile doludur.

Araştırmalar, bu yaprakları yemenin, vücudumuzdaki antioksidan savunmasını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Diğer faydaları ise kanser hücreleriyle savaşmak, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmak ve nörolojik sağlığı korumaktır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ