Kordiseps Mantarı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

  Kordiseps Mantarı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Kordiseps, böceklerin larvalarında yetişen bir paraziter mantar türüdür.

  Bu mantarlar üstünde barındıkları ev sahibine saldırırlar, dokusunu değiştirirler ve ev sahibinin vücudunun dışında yetişen uzun, ince gövdeleri filizlerler.

  Böcek ve mantarların kalıntıları elle toplanır, kurutulur ve geleneksel Çin Tıbbında yorgunluk, hastalık, böbrek hastalığı ve düşük cinsel dürtüleri tedavi etmek için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır.

  Kordiseps özü içeren takviyeler ve ürünler, pek çok sağlıkla ilgili faydalarından dolayı giderek daha popüler hale gelmektedir.

  Tespit edilen 400’den fazla kordiseps türünden ikisi, sağlık araştırmasının odak noktası olmuştur: Cordyceps sinensis ve Cordyceps militaris. 

  Ancak, bu araştırmanın çoğu hayvan veya laboratuvar çalışmaları ile sınırlıdır, bu nedenle sağlık uzmanları şu anda insanlar üzerindeki etkileri hakkında sonuçlar çıkaramamaktadır.

  Ancak, potansiyel sağlık yararları umut vericidir.

  Kordiseps Nedir?

  Serbest radikallerle, enfeksiyonlarla ve iltihaplanmayla savaşmadaki doğal yetenekleri nedeniyle bu mantar, yüzyıllardır solunum bozuklukları, öksürük, soğuk algınlığı, karaciğer hasarı ve çok daha fazlasının semptomlarını azaltmak için kullanılan etkileyici hastalıkla savaşan mantarlardır.

  Gerçek bir ” süper gıda ” olan cordyceps mantarı, yaşlanmanın ve stresin etkilerini yavaşlatabilir, vücudun hastalıklardan uzak tutulmasına yardımcı olabilir ve enerji seviyelerini artırabilir.

  Cordyceps mantarı bazen tırtıl mantarı olarak adlandırılır. Doğada asalaktır çünkü bir tür tırtıl üzerinde büyür ve sonra kendi konağını yer!

  Mantarın tabanı böceğin larvasından oluşur ve koyu kahverengiden siyaha kadar değişir, kendisini organizmaya bağlar. Tamamen olgunlaştığında, aslında enfekte olmuş böceğin yüzde 90’ından fazlasını tüketir.

  Bu mantarlar daha sonra şişer ve ağırlık olarak yaklaşık 300-500 miligram olacak şekilde genişler.

  Kordisepsin birçok anti-inflamatuar faydasının, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileme, oksidatif stresle mücadele etme ve vücudu mutasyonlardan ve enfeksiyonlardan uzak tutan koruyucu hücreleri uyarma yeteneklerinden kaynaklandığına inanılıyor.

  In vitro çalışmalar, kordisepsin bazı durumlarda doğal kanser tedavileri gibi davranarak tümörlerin ve kanser hücrelerinin büyümesini önlediğini bulmuştur.

  Bir tür doğal “bağışıklığı güçlendirici ilaç” olarak kabul edilen kordiseps takviyeleri genellikle bağışıklığı güçlendirmek ve sağlığı optimize etmek için kullanılır.

  Ayrıca, otoimmün bozuklukları kontrol etmeye, iltihabı en aza indirmeye ve iyileşme süresini hızlandırırken doku hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

  Kordiseps Besin Değeri

  Cordyceps mantarı, iyileştirici etkilerine katkıda bulunan çok çeşitli antioksidanlar, enzimler ve vitaminlerle yüklüdür. Cordyceps besin profilinde tanımlanan bazı bileşikler şunlardır:

  Kordisepin

  Kordisepik asit

  N-asetilgalaktozamin

  Adenozin

  Ergosterol ve ergosteril esterler

  Bioxanthracenes

  Hipoksantin

  Asit deoksiribonükleaz

  Süperoksit dismutaz

  Proteaz

  Dipikolinik asit

  Lektin

  Cordyceps Mantarı Faydaları Nelerdir?

  Egzersiz performansını artırabilir

  Kordisepsin, vücudun, kaslara enerji iletmek için gerekli olan adenozin trifosfat (ATP) molekülünün üretimini arttırdığı düşünülmektedir.

  Bu, özellikle egzersiz sırasında vücudun oksijen kullanma şeklini geliştirir.

  Bir çalışmada, araştırmacılar, sabit bisiklet kullanan 30 sağlıklı yaşlı erişkinde egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini test ettiler.

  Katılımcılar günde 3 gram CS-4 adı verilen kordisepsin sentetik bir türü veya altı hafta boyunca plasebo hapı aldılar.

  Çalışmanın sonunda, VO2 max, CS-4’ü alan katılımcılarda % 7 oranında artarken, plasebo hapı verilen katılımcılar değişiklik göstermedi. VO2 max, fitness seviyesini belirlemek için kullanılan bir ölçümdür.

  Benzer bir çalışmada, 20 sağlıklı yaşlı yetişkin 12 hafta boyunca 1 gram CS-4 veya bir plasebo hapı almıştır.

  Araştırmacılar her iki grupta da VO2 maks’de bir değişiklik bulamadıklarında, CS-4 verilen katılımcılar diğer egzersiz performansı ölçümlerini geliştirdi. 

  Bir çalışmada da kordiseps içeren bir mantar karışımının genç erişkinlerde egzersiz performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir.

  Üç hafta sonra, katılımcıların VO2 max’ı bir plaseboya kıyasla % 11 arttı.

  Ancak, mevcut araştırma kordisepsin eğitimli sporcularda egzersiz performansını iyileştirmede etkili olmadığını göstermektedir.

  Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir 

  Yaşlılar, geleneksel olarak yorgunluğu azaltmak, güç ve cinsel gücü artırmak için kordiseps kullanırlar.

  Araştırmacılar antioksidan içeriğinin anti-aging potansiyeli sağladığını düşünüyorlar.

  Çeşitli çalışmalar kordisepsin yaşlı farelerde antioksidanları arttırdığını, hafıza ve cinsel fonksiyonun gelişmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarıyla savaşan, aksi takdirde hastalığa ve yaşlanmaya katkıda bulunan moleküllerdir.

  Anti-tümör etkilerine sahiptir

  Kordisepsin tümörlerin büyümesini yavaşlatma potansiyeli son yıllarda önemli ilgi uyandırdı.

  Araştırmacılar, mantarların çeşitli yollarla anti-tümör etkileri gösterebileceğine inanıyor. 

  Test tüpü çalışmalarında, kordisepsin akciğer, kolon, deri ve karaciğer kanserleri dahil olmak üzere birçok insan kanseri hücresi tipinin büyümesini engellediği gösterilmiştir.

  Farelerde yapılan çalışmalar kordisepsin lenfoma, melanom ve akciğer kanseri üzerinde anti-tümör etkilerine sahip olduğunu göstermiştir. 

  Kordiseps, birçok kanser tedavisi biçimiyle ilişkili yan etkileri de tersine çevirebilir. Bu yan etkilerden biri lökopeni. 

  Lökopeni, beyaz kan hücrelerinin (lökosit) sayısının azaldığı, vücudun savunmasını azalttığı ve enfeksiyon riskini artıran bir durumdur.

  Bir çalışmada, radyasyondan sonra lökopeni geliştiren fareler ve ortak kemoterapi ilacı olan Taxol ile yapılan tedavilerde kordisepsin etkileri araştırılmıştır.

  İlginç bir şekilde kordiseps lökopeniyi tersine çevirdi. Bu sonuçlar, mantarların bazı kanser tedavileriyle ilişkili komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Tip 2 diyabeti kontrol etmeye yardımcı olabilir

  Kordiseps, diyabetin tedavisine yardımcı olabilecek özel bir şeker içerir. 

  Diyabet, vücudun normalde şeker glikozunu enerji için hücrelere taşıyan insülin hormonu üretemediği veya yanıt vermediği bir hastalıktır.

  Vücut yeterince insülin üretmediğinde veya buna iyi tepki vermediğinde, glukoz hücrelere giremez, böylece kanda kalır. Zamanla, kanda çok fazla glikoz bulunması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Bu nedenle, diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerinin iyi kontrol edilmesi önemlidir.

  İlginç bir şekilde, kordiseps, insülinin etkisini taklit ederek kan şekerini sağlıklı bir aralıkta tutabilir.

  Diyabetik farelerde yapılan çeşitli çalışmalarda kordisepsin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

  Bazı kanıtlar, diyabetin yaygın bir komplikasyonu olan böbrek hastalığına karşı da koruyabileceğini düşündürmektedir.

  Kronik böbrek hastalığı olan 1746 kişinin dahil olduğu 22 çalışmanın gözden geçirilmesinde, kordiseps takviyeleri kullananlarda böbrek fonksiyonunun geliştiği belirlendi.

  Kalp sağlığı için olası faydaları vardır

  Kordisepsin kalp sağlığı üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar ortaya çıktıkça, mantarların faydaları giderek daha belirgin hale gelmektedir.

  Kordiseps, aritmi tedavisi için onaylanmıştır. Bir çalışmada, kordisepsin kronik böbrek hastalığı olan sıçanlarda kalp yaralanmalarını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

  Kronik böbrek hastalığından kaynaklanan kalp yaralanmalarının kalp yetmezliği riskini artırdığı düşünülmektedir, bu nedenle bu yaralanmaların azaltılması bu sonuçtan kaçınılmasına yardımcı olabilir.

  Araştırmacılar bu bulguları kordisepsin adenosin içeriğine bağlamışlardır. Adenosin, kalp koruyucu etkilere sahip doğal olarak oluşan bir bileşiktir.

  Kordiseps ayrıca kolesterol seviyeleri için de faydalı bir etkiye sahip olabilir. Hayvan araştırmaları kordisepsin “kötü” LDL kolesterolü azalttığını göstermiştir.

  LDL, atar damarlardaki kolesterol birikmesine yol açarak kalp hastalığı riskini artırır. Benzer şekilde, kordisepsin farelerde trigliserit seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

  Trigliseritler kanda bulunan bir tür yağdır. Yüksek seviyeler daha büyük bir kalp hastalığı riskine bağlıdır.

  İnflamasyonla savaşmaya yardımcı olabilir

  Kordisepsin vücuttaki iltihapla savaşmaya yardım ettiği söylenir. Bazı iltihaplar iyi olmasına rağmen, çok fazlası kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir. 

  Araştırmalar, insan hücreleri kordisepse maruz kaldığında, vücuttaki iltihabı artıran özel proteinlerin baskılanmasına neden olduğunu göstermiştir.

  Bu potansiyel etkiler sayesinde, araştırmacılar kordisepsin yararlı bir anti-inflamatuar destek veya ilaç olarak kullanılabileceğini düşünmektedir.

  Kordisepsin farelerin solunum yollarındaki inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir, bu da onu, astım için potansiyel bir tedavi haline getirir.

  Bununla birlikte, mantarlar vücudun iltihaplı bölgelerinde rahatlama sağlamak için kullanılan reçeteli ilaçlardan daha az etkilidir.

  Kordiseps ayrıca topikal kullanımlara da sahiptir. Bir çalışma, farelere topikal olarak uygulandığında cilt iltihaplanmasını azalttığını ve bunun da iltihap önleyici özelliklerini daha fazla ortaya çıkardığını bulmuştur.

  Kordiseps Takviyesi Nasıl Kullanılır? 

  “Cordyceps sinensis’in” elde edilmesi zordur, bu yüzden yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu nedenle kordiseps takviyelerinin çoğunluğu Cordyceps CS-4 adı verilen sentetik olarak geliştirilmiş bir versiyon içerir.

  Dozajı

  İnsanlarda sınırlı araştırmalar nedeniyle, dozajlar konusunda bir fikir birliği yoktur. İnsan araştırmalarında yaygın olarak kullanılan dozaj günde 1.000-3,000 mg’dır.

  Bu aralıkta kullanım yan etkilere neden olmaz ve belirli sağlık yararlarına sahip olduğu bulunmuştur.

  Kordiseps Mantarı Zararları Nelerdir?

  Henüz hiçbir çalışma, insanlarda kordisepsin güvenliğini incelememiştir. 

  Bununla birlikte, Geleneksel Çin Tıbbında uzun bir kullanım tarih, onların toksik olmadığını göstermektedir.

  Sonuç olarak;

  Kordiseps, yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılan ve sağlık üzerinde birçok yararlı etkiyle ilişkilendirilen bir mantar türüdür.

  Potansiyel cordyceps faydalarından bazıları, bağışıklık ve kalp sağlığını geliştirme, yaşlanma sürecini yavaşlatma, atletik performansı geliştirme, cinsel işlev, daha iyi kan şekeri seviyeleri ve kanser hücresinin büyümesine ve gelişimine karşı korumayı içerir.

  Öncelikle kapsül, tablet ve toz formunda mevcut olan tam mantar dozajı, kullandığınız belirli takviye türüne göre değişebilir ancak çoğu çalışma günde 1.000-3.000 miligram kullanmıştır.

  Çoğu insanda kullanım için güvenli olmasına rağmen, otoimmün bozuklukları ve kan pıhtılaşması bozuklukları olan kişiler, takviyeye başlamadan önce doktorlarıyla görüşmelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ