Kordiseps Mantarı ve Faydaları | diyetz

  Kordiseps Mantarı ve Faydaları

   

   

  Kordiseps, böceklerin larvalarında yetişen bir paraziter mantar türüdür.

   

  Bu mantarlar üstünde barındıkları ev sahibine saldırırlar, dokusunu değiştirirler ve ev sahibinin vücudunun dışında yetişen uzun, ince gövdeleri filizlerler.

   

  Böcek ve mantarların kalıntıları elle toplanır, kurutulur ve geleneksel Çin Tıbbında yorgunluk, hastalık, böbrek hastalığı ve düşük cinsel dürtüleri tedavi etmek için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır.

   

  Kordiseps özü içeren takviyeler ve ürünler, pek çok sağlıkla ilgili faydalarından dolayı giderek daha popüler hale gelmiştir.

   

  Tespit edilen 400’den fazla kordiseps türünden ikisi, sağlık araştırmasının odak noktası olmuştur: Cordyceps sinensis ve Cordyceps militaris.

   

  Ancak, bu araştırmanın çoğu hayvan veya laboratuvar çalışmaları ile sınırlıdır, bu nedenle sağlık uzmanları şu anda insanlar üzerindeki etkileri hakkında sonuçlar çıkaramamaktadır.

   

  Ancak, potansiyel sağlık yararları umut vericidir.

   

  Bu yazıda bilimsel araştırmalara dayalı olarak kordisepsin potansiyel faydaları anlatılmaktadır.

   

   

   

   

  Egzersiz Performansını Artırabilir

   

  Kordisepsin, vücudun, kaslara enerji iletmek için gerekli olan adenozin trifosfat (ATP) molekülünün üretimini arttırdığı düşünülmektedir.

   

  Bu, özellikle egzersiz sırasında vücudunuzun oksijen kullanma şeklini geliştirir.

   

  Bir çalışmada, araştırmacılar, sabit bisiklet kullanan 30 sağlıklı yaşlı erişkinde egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini test ettiler.

   

  Katılımcılar günde 3 gram CS-4 adı verilen kordisepsin sentetik bir türübü veya altı hafta boyunca plasebo hapı aldılar.

   

  Çalışmanın sonunda, VO2 max, CS-4’ü alan katılımcılarda % 7 oranında artarken, plasebo hapı verilen katılımcılar değişiklik göstermedi. VO2 max, fitness seviyesini belirlemek için kullanılan bir ölçümdür.

   

  Benzer bir çalışmada, 20 sağlıklı yaşlı yetişkin 12 hafta boyunca 1 gram CS-4 veya bir plasebo hapı almıştır.

   

  Araştırmacılar her iki grupta da VO2 maks’de bir değişiklik bulamadıklarında, CS-4 verilen katılımcılar diğer egzersiz performansı ölçümlerini geliştirdi.

   

  Bir çalışmada da kordiseps içeren bir mantar karışımının genç erişkinlerde egzersiz performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir.

   

  Üç hafta sonra, katılımcıların VO2 max’ı bir plaseboya kıyasla % 11 arttı.

   

  Ancak, mevcut araştırma kordisepsin eğitimli sporcularda egzersiz performansını iyileştirmede etkili olmadığını göstermektedir.

   

   

   

  İlginizi Çekebilir  Kahve Çekirdeği Yenir mi? Faydaları ve Zararları

  Anti-Aging Özellikleri

   

  Yaşlılar, geleneksel olarak yorgunluğu azaltmak, güç ve cinsel gücü artırmak için kordiseps kullanırlar.

   

  Araştırmacılar antioksidan içeriğinin anti-aging potansiyeli sağladığını düşünüyorlar.

   

  Çeşitli çalışmalar kordisepsin yaşlı farelerde antioksidanları arttırdığını, hafıza ve cinsel fonksiyonun gelişmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

   

  Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarıyla savaşan, aksi takdirde hastalığa ve yaşlanmaya katkıda bulunan moleküllerdir.

   

   

   

  Potansiyel Anti-Tümör Etkileri

   

  Kordisepsin tümörlerin büyümesini yavaşlatma potansiyeli son yıllarda önemli bir ilgi uyandırdı.

   

  Araştırmacılar, mantarların çeşitli yollarla anti-tümör etkileri gösterebileceğine inanıyor.

   

  Test tüpü çalışmalarında, Cordyceps’in akciğer, kolon, deri ve karaciğer kanserleri dahil olmak üzere birçok insan kanseri hücresi tipinin büyümesini engellediği gösterilmiştir.

   

  Farelerde yapılan çalışmalar kordisepsin lenfoma, melanom ve akciğer kanseri üzerinde anti-tümör etkilerine sahip olduğunu göstermiştir.

   

  Kordiseps, birçok kanser tedavisi biçimiyle ilişkili yan etkileri de tersine çevirebilir. Bu yan etkilerden biri lökopeni.

   

  Kanser lösemi ile karıştırılmamak için lökopeni, beyaz kan hücrelerinin (lökosit) sayısının azaldığı, vücudun savunmasını azalttığı ve enfeksiyon riskini artıran bir durumdur.

   

  Bir çalışmada, radyasyondan sonra lökopeni geliştiren fareler ve ortak kemoterapi ilacı olan Taxol ile yapılan tedavilerde kordisepsin etkileri araştırılmıştır.

   

  İlginç bir şekilde kordiseps lökopeniyi tersine çevirdi. Bu sonuçlar, mantarların bazı kanser tedavileriyle ilişkili komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

   

   

   

  Tip 2 Diyabeti Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

   

  Kordiseps, diyabetin tedavisine yardımcı olabilecek özel bir şeker içerir.

   

  Diyabet, vücudun normalde şeker glikozunu enerji için hücrelerinize taşıyan insülin hormonunu üretmediği veya yanıt vermediği bir hastalıktır.

   

  Vücudunuz yeterince insülin üretmediğinde veya buna iyi tepki vermediğinde, glukoz hücrelere giremez, böylece kanda kalır. Zamanla, kanda çok fazla glikoz bulunması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

   

  Bu nedenle, diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerinin iyi kontrol edilmesi önemlidir.

   

  İlginç bir şekilde, kordiseps, insülinin etkisini taklit ederek kan şekerini sağlıklı bir aralıkta tutabilir.

   

  Diyabetik farelerde yapılan çeşitli çalışmalarda kordisepsin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

   

  Bazı kanıtlar, diyabetin yaygın bir komplikasyonu olan böbrek hastalığına karşı da korunabileceğini düşündürmektedir.

   

  Kronik böbrek hastalığı olan 1,746 kişinin dahil olduğu 22 çalışmanın gözden geçirilmesinde, kordiseps takviyeleri kullananlarda gelişmiş böbrek fonksiyonu belirlendi.

   

   

   

  Kalp Sağlığı için Olası Faydalar

   

  Kordisepsin kalp sağlığı üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar ortaya çıktıkça, mantarların faydaları giderek daha belirgin hale gelmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Tirozin: Faydaları ve Yan Etkileri

  Kordiseps, aritmi tedavisi için, kalp atımının çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz olduğu bir durum için onaylanmıştır.

   

  Bir çalışmada, kordisepsin kronik böbrek hastalığı olan sıçanlarda kalp yaralanmalarını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

   

  Kronik böbrek hastalığından kaynaklanan kalp yaralanmalarının kalp yetmezliği riskini artırdığı düşünülmektedir, bu nedenle bu yaralanmaların azaltılması bu sonuçtan kaçınılmasına yardımcı olabilir.

   

  Araştırmacılar bu bulguları kordisepsin adenosin içeriğine bağlamışlardır. Adenosin, kalp koruyucu etkilere sahip doğal olarak oluşan bir bileşiktir.

   

  Kordiseps ayrıca kolesterol seviyeleri üzerinde de faydalı bir etkiye sahip olabilir. Hayvan araştırmaları kordisepsin “kötü” LDL kolesterolü azalttığını göstermiştir.

   

  LDL, atardamarlarınızdaki kolesterol birikmesine yol açarak kalp hastalığı riskini artırır. Benzer şekilde, kordisepsin farelerde trigliserit seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

   

  Trigliseritler kanınızda bulunan bir tür yağdır. Yüksek seviyeler daha büyük bir kalp hastalığı riskine bağlıdır.

   

   

   

  İnflamasyonla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

   

  Kordisepsin vücuttaki iltihapla savaşmaya yardım ettiği söylenir. Bazı iltihaplar iyi olmasına rağmen, çok fazlası kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir.

   

  Araştırmalar, insan hücreleri kordisepse maruz kaldığında , vücuttaki iltihabı artıran özel proteinlerin baskılanmasına neden olduğunu göstermiştir.

   

  Bu potansiyel etkiler sayesinde, araştırmacılar kordisepsin yararlı bir anti-inflamatuar destek veya ilaç olarak kullanılabileceğini düşünmektedir.

   

  Kordisepsin farelerin solunum yollarındaki inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir, bu da astım için potansiyel bir terapi haline getirir.

   

  Bununla birlikte, mantarlar vücudun iltihaplı bölgelerinde rahatlama sağlamak için kullanılan reçeteli ilaçlardan daha az etkilidir.

   

  Kordiseps ayrıca topikal kullanımlara da sahip olabilir. Bir çalışma, farelerde topikal olarak uygulandığında cilt iltihaplanmasını azalttığını ve bunun da iltihap önleyici özelliklerini daha fazla ortaya çıkardığını bulmuştur.

   

   

   

  Kordiseps Takviyeleri Kullanmak

   

  “Cordyceps sinensis’in” hasat edilmesi zordur, bu yüzden yüksek fiyatlara satılmaktadır.

   

  Bu nedenle kordiseps takviyelerinin çoğunluğu Cordyceps CS-4 adı verilen sentetik olarak geliştirilmiş bir versiyon içerir.

   

   

  Dozajlar

   

  İnsanlarda sınırlı araştırmalar nedeniyle, dozajlar konusunda bir fikir birliği yoktur.

   

  İnsan araştırmalarında yaygın olarak kullanılan dozaj günde 1.000-3,000 mg’dır.

   

  Bu aralık yan etkilerle ilişkili değildir ve belirli sağlık yararlarına sahip olduğu bulunmuştur.

   

   

  Yan Etkiler ve Güvenlik

   

  Henüz hiçbir çalışma, insanlarda kordisepsin güvenliğini incelememiştir.

   

  Bununla birlikte, Geleneksel Çin Tıbbında uzun bir kullanım tarihi onların toksik olmadığını göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Guava Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ