Köpek Balığı Karaciğer Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Köpek balığı karaciğer yağı, Centrophorus squamosus, Cetorhinus maximus ve Squalus acanthias olmak üzere köpek balıklarının karaciğerlerinden elde edilen yağdır.

İskandinav halk tıbbında yaralar, kanser, kalp hastalığı ve kısırlık dahil olmak üzere birçok hastalığı tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır.

Günümüzde, aynı sağlık etkilerini sunmayı vaat eden bir besin takviyesi olarak satılmaktadır.

Köpek balığı karaciğer yağı üzerine yapılan araştırmalar, sağlığa olan birçok faydasını, yüksek alkilgliserol (AKG), skualen ve omega 3 çoklu doymamış yağ asidi (PUFA) içeriğine bağlamaktadır.

Yağın koyu sarı ila kahverengi tonu, keskin aroması ve tadı vardır.

Köpek balığı karaciğer yağı sıvı veya kapsül formunda veya cilt kremlerinde ve dudak balsamlarında bir bileşen olarak bulunur.

Köpek Balığı Karaciğer Yağının Yararları Nelerdir?

AKG, skualen ve omega 3 PUFA’lar gibi köpek balığı karaciğer yağındaki bazı bileşiklerin, sağlık yararlarından sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Antikanser özelliklere sahip olabilir

Köpek balığı karaciğer yağının en çok pazarlanan faydalarından biri, köpek balıklarında son derece düşük kanser insidansına dayanan ve petrolün yüksek AKG ve skualen içeriği ile desteklenen kanserle mücadele potansiyelidir.

AKG, kemik iliği, dalak ve karaciğer gibi kan oluşturan organlarda bulunan bir tür yağdır. Köpek balığı karaciğer yağının yanı sıra, anne sütü ve kırmızı kan hücrelerinde de bol miktarda bulunur.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, AKG’nin makrofajı aktive ederek ve anti-anjiyogenez etkileri uygulayarak anti-tümör potansiyeli sunabileceğini göstermektedir.

Makrofajlar, diğer maddelerin yanı sıra kanserli hücreler de dahil olmak üzere kusurlu hücreleri sindiren bir tür beyaz kan hücresidir ve anti-tümör savunmasında temel kabul edilir.

Anti-anjiyogenez etkisi ise, kanser hücrelerini besleyebilecek yeni kan damarlarının oluşumunu kısıtladığı anlamına gelir. Böylece tümör büyümesinin yavaşlamasına ve yayılmasına yardımcı olur.

Dahası, köpek balıkları, adını bu cinsten alan bir bileşik olan en zengin skualen kaynağı olarak kabul edilir – Squalus.

Hayvan araştırmaları, skualenin, serbest radikallerin kansere neden olan etkileriyle savaşan antioksidan kapasitesi nedeniyle kimyasal olarak indüklenmiş deri, kolon ve akciğer kanserine karşı koruyabileceğini ve bazı maddelerin kansere neden olan etkisine müdahale edebileceğini göstermektedir.

Ek olarak, skualenin antikanser ilaçların neden olduğu iltihabı azalttığı düşünülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Köpek balığı karaciğer yağındaki AKG’ler, makrofajları aktive etmenin yanı sıra, antikor üretimini uyarır ve bağışıklık sisteminin koruyucu rolüne katkıda bulunan proteinler olan Fc-reseptörlerinin işlevini geliştirir.

Örneğin, ameliyattan önce ve sonra günde iki kez 500 mg saf AKG kapsülü verilen 40 yaşlı yetişkinle yapılan 4 haftalık bir çalışmada, antikor seviyeleri önemli ölçüde artmış, iltihaplanma hafifçe azalmış ve komplikasyonların başlangıcı azalmıştır.

Öte yandan skualen, yüzey aktif maddelerle karıştırıldığında aşıların etkililiğini artıran bir güçlendirici olarak çalışır.

Bu büyük olasılıkla skualenin immün sistemi uyarıcı aktivitesinden kaynaklanmaktadır, yani antikor üretimini ve daha güçlü bir immün tepkisini uyardığı anlamına gelir.

Son olarak, köpek balığı karaciğer yağında bulunan omega 3’ler gibi PUFA’lar, anti-inflamatuar etkileri nedeniyle vücudun bağışıklık fonksiyonunu da etkileyebilir.

Kalp sağlığını iyileştirebilir

Köpek balığı karaciğer yağının diğer bir faydası da kalp sağlığı üzerindeki etkisidir. Bununla birlikte, skualen ile ilgili bilimsel kanıtlar çelişkilidir.

Bir yandan, araştırmalar skualeni anti-aterosklerotik etkilerle ilişkilendirir, bu da yüksek tansiyon ve felç için bir risk faktörü olan arterlerde plak oluşumunu önlediği veya buna karşı koyduğu anlamına gelir.

Ayrıca skualen, kolesterol üretiminin bir öncüsüdür ve karaciğerde biriktiğine, kolesterol ve trigliserid sentezini düşürdüğüne inanılmaktadır.

Dahası, kg başına 1 gram skualen verilen sıçanlarda 11 haftalık bir çalışma, HDL (iyi) kolesterol seviyelerinde bir artış gösterdi.

Ek olarak, yağda bulunan omega 3 PUFA’ların kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir.

Öte yandan, daha fazla kanıt, skualenin toplam kolesterol ve trigliserit seviyelerini artırabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada, % 0.05 ve% 0.5 skualen takviyeli diyetle beslenen hayvanlar, toplam kolesterol seviyelerinde sırasıyla % 32 ve % 35 artış gösterdi. Kan trigliserid seviyeleri için benzer bir eğilim gözlemlendi.

Benzer şekilde, 13 yetişkinde yapılan 4 haftalık bir başka çalışma, 750 mg omega 3 PUFA ile birlikte 3.6 gram AKG ve skualen içeren yüksek doz köpek balığı karaciğer yağının toplam kolesterol düzeylerini % 23 artırdığını belirledi.

HDL (iyi) kolesterol seviyelerinde ek bir düşüş de kaydedildi ve araştırmacılar, omega 3’ün anti-inflamatuar etkilerinin bu kadar yüksek AKG ve skualen dozları ile ortaya çıkmadığı sonucuna vardı.

Sağlıklı insanlarda 4 hafta boyunca günde 15 gram köpek balığı karaciğer yağı takviyesi ile benzer sonuçlar bulundu.

Diğer potansiyel faydalar

Köpek balığı karaciğer yağındaki AKG’ler, skualen ve omega 3 PUFA’lar, aşağıdaki sağlık yararlarına da sorumlu olabilir:

Doğurganlığı artırmaktadır

Hayvan çalışmaları, köpek balığı karaciğer yağındaki AKG’lerin sperm hareketliliğini ve hızını artırabileceğini göstermektedir.

Cilt sağlığını geliştirebilir

Skualen, cilt yağı veya sebumun baskın bir bileşenidir. Cildi nemlendirir ve ultraviyole (UV) hasarından korur.

Radyasyon hasarını önleyebilir

Köpek balığı karaciğer yağındaki AKG’ler, radyasyon tedavisinin neden olduğu doku hasarı gibi yaralanmaları önemli ölçüde azaltır.

Ağız ülserlerini azaltabilir

Köpek balığı karaciğer yağı, bağışıklık sistemi üzerindeki yararlı etkileri nedeniyle tekrarlayan ağız ülserlerinin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir.

Köpek Balığı Karaciğer Yağının Zararları Nelerdir?

Köpek balığı karaciğer yağının bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, bazı tartışmalar, özellikle yüksek dozlarda tüketildiğinde, köpek balığı karaciğer yağının kan kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisini göstermiştir.

Bu nedenle, kalp hastalığı olan kişiler bu takviyeyi almaktan kaçınmalıdır.

Ek olarak, daha eski insan ve hayvan çalışmaları, yağdan türetilen skualenin köpek balığı karaciğer yağı kaynaklı pnömoniye yol açabileceğini düşündürmektedir. 

Dahası, karaciğer hasarı, 2 hafta boyunca günde iki köpek balığı yağı kapsülü ile desteklenen ve karaciğerde toksik seviyelere yol açan bir kişi tarafından rapor edildi.

Bu nedenle, köpek balığı karaciğer yağı kullanmadan önce sağlık uzmanına danışın.

Son olarak, köpek balıkları ağır metal kontaminasyonuna – daha spesifik olarak cıva kontaminasyonuna – eğilimli olsa da, araştırmalar bunun çoğunlukla kas dokusunda ve yüzgeçlerde biriktiğini göstermektedir. 

Daha eski bir çalışma, civaya maruz kalmış balıklar söz konusu olduğunda, yağlarının önemsiz miktarlarda metal içerdiğini ve bunun da üretim sürecinde çıkarılabileceğini belirtmektedir.

Köpek Balığı Karaciğer Yağı Geleneksel Kullanımlar

– Bağışıklık sistemini desteklemek, enfeksiyonlara karşı koymak ve ayrıca yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılır.

– Mide bulantısı, ishal, mide rahatsızlığı ve solunum yolu gibi sindirim sistemi ile ilgili sorunların tedavisinde kullanılır.

– Ayrıca HIV, kanser, domuz gribi, radyasyon hastalığı ve soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılır.

– Lösemi tedavisinde kullanılır.

– Artrit, astım ve sedef hastalığı gibi cilt iltihaplarının tedavisinde faydalıdır.

– Dudakları nemlendirmek ve çatlamasını önlemek için dudak balsamlarına eklenebilir.

– Ayrıca aftların iyileşmesine de yardımcı olur.

– Kronik yorgunluk ve AIDS gibi ciddi sağlık sorunlarının tedavisidir.

Köpek Balığı Karaciğer Yağı Nasıl Kullanılır?

Uygun köpek balığı karaciğer yağı dozu veya bunun ne kadar kullanılacağı hakkında çok az bilgi var. Alım miktarının, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve önceden mevcut koşullara bağlı olarak değişebileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte, bir çalışma, ameliyat öncesi günde iki kez 500 mg köpek balığı karaciğer yağı tüketmenin, ameliyattan sonra bağışıklığı ve yara iyileşmesini sağladığını göstermektedir.

Yine de, günde yaklaşık 15 gramlık daha yüksek dozlarda tüketildiğinde kan kolesterol seviyeleri üzerinde olumsuz etkilerin bildirildiğini unutmayın.

Üreticiler, emilimi artırmak için köpek balığı karaciğer yağı hapını yiyecekle birlikte almayı önerirken, bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Bu nedenle, sağlık uzmanının dozaj, süre ve alımla ilgili talimatlarını uygulamak en iyisidir.

Aşırı doz

Kalp sağlığı için olduğu iddia edilen faydalarına rağmen, bazı çalışmalar günde 15 gram veya daha fazla potansiyel köpek balığı karaciğer yağı doz aşımının kan kolesterol seviyelerini artırabileceğini ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir.

Kan kolesterol seviyeleri üzerindeki bu etkiler, sağlık için zararlı olabilir ve köpek balığı karaciğer yağının anti-aterosklerotik etkisini veya arterlerde plak oluşumunu önleme yeteneğini ortadan kaldırabilir.

Etkileşimler

Köpek balığı karaciğer yağı ile yiyecekler veya ilaçlar arasında belgelenmiş bir etkileşim yoktur. Yine de, etkileşim gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez.

Örneğin, köpek balığı karaciğer yağı, kan basıncını düşürdüğü bilinen yüksek bir omega 3 içeriğine sahiptir. Bu nedenle tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte alındığında aditif etkisi olabilir.

Benzer şekilde, omega 3 PUFA’ların kan inceltici etkisi göz önüne alındığında, aspirin ve warfarin gibi kan inceltici ilaçlarla kombine edildiğinde kanama riskini artırabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte, bilimsel kanıtlar çelişkilidir.

Bu tür risklerden kaçınmak için, köpek balığı karaciğer yağı almadan önce sağlık uzmana danışın.

Saklama ve kullanma

Omega 3 PUFA içeriği nedeniyle, köpek balığı karaciğer yağı oksidasyona oldukça yatkındır, bu da kolayca küflenebileceği anlamına gelir.

Okside omega 3 takviyeleri etkinliklerini kaybedebilir ve sağlık için zararlı etkilere neden olabilir.

Köpek balığı karaciğer yağı takviyesinin tazeliğini kaybetmesine neden olabilecek bazı faktörler arasında ışığa, ısıya ve oksijene maruz kalma bulunur. Bu nedenle, karanlık bir yerde saklama veya hatta soğutmayı tavsiye edilmektedir.

Çoğu omega 3 takviyesi açıldıktan sonra yaklaşık 3 ay güvenlidir. Yine de karanlıkta 4 ° C’de saklandıklarında bile 1 ay sonra bozulabilir.

Bu nedenle, kullandığınız takviyenin saklama ve kullanım talimatlarını dikkatle okuyun.

Hamilelik ve emzirme

Hayvan araştırmaları, hamilelik sırasında ağızdan köpek balığı karaciğer yağı ile takviyenin, annenin kolostrumunda (anne sütünün ilk formu) beyaz kan hücresi sayısını artırdığını göstermiştir; bu, bebeğin bağışıklığında potansiyel bir iyileşme olduğunu düşündürmektedir.

Bununla birlikte, hamile ve emziren kişilerde köpek balığı karaciğer yağının etkisine dair bilimsel bir kanıt yoktur ve bu nedenle bundan kaçınılmalıdır.

Belirli popülasyonlarda kullanım

Kalp hastalığı olan kişilerde ve kan basıncını düşürücü ve kan inceltici ilaçlar alan kişilerde potansiyel yan etkilerinin yanı sıra, köpek balığı karaciğer yağı çoğu insan için genellikle güvenli olabilir.

Dahası, köpek balığı karaciğer yağı, balık alerjisi olan kişiler için alternatif bir omega 3 kaynağı olabilir. Bunun nedeni, kemikli balıkları tolere edemeyenler arasında köpekbalıkları gibi kıkırdaklı balıkların düşük alerjenitesidir.

Alternatifler

Köpek balığı karaciğer yağı, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan AKG’ler, skualen ve omega 3 PUFA’lar açısından zengin olsa da, bunlar diğer gıda kaynakları ve takviyelerde de bulanabilir.

Örneğin AKG’ler inek sütünde de bulunabilir. Skualen’e gelince, zeytin, hurma, buğday tohumu, amarant ve pirinç kepeği yağında da makul miktarlarda bulunur.

Son olarak, yağlı balıklar, balık yağı, chia tohumu, keten tohumu ve keten tohumu yağı dahil olmak üzere çeşitli hayvan ve bitki bazlı kaynaklarda omega-3 PUFA’lar bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ