Konserve Ton Balığı Faydalı mı? Zararı Var mı?

Konserve ton balığı, kutulanmış olduğu için uzun süre dayanır. Protein kaynağıdır, ucuz ve pratiktir.

konserve ton balığı besin profili

Kalorisi düşüktür. İyi miktarda protein ile birlikte kalbe sağlıklı olan omega 3 yağ asitleri içerir. Antioksidanlar ve önemli mikro besinler de sağlar.

Ton balığı nedir? 

Ton balığı, uskumru ve palamut ile aynı aileye ait bir tür tuzlu su balığıdır. 15 farklı ton balığı türünü içeren Thunnini ailesinin üyesidir. 

Ton balığının eti, dondurulmuş, taze veya konserve olarak satılır. Sandviç, salata ve suşi gibi yiyeceklerde dünya çapında yaygın olarak tüketilir.

konserve ton balığı faydaları nelerdir

Konserve ton balığının besin değeri nedir?

Ton balığının birçok çeşidi vardır. Bu çeşitleri, yağ ve kalorisi düşük, mükemmel protein kaynaklarıdır.

Kutudaki konserve ton balığının yağ ya da suda bulunması, besin içeriğini etkiler. Yağlı olanlar, suda bulunanlara göre kalori ve yağ bakımından daha yüksektir.

Aşağıdaki tablo, üç farklı ton balığı türünün yaklaşık 28 gramları arasındaki temel besin bilgilerini karşılaştırmaktadır: 

  Taze ton balığı, Konserve ton balığı,

yağda 

Konserve ton balığı,

suda

Kalori 31 56 24
Toplam yağ 1 gramdan az 2 gram 1 gramdan az
Doymuş yağ 0,5 gramdan az 1 gramdan az 0,5 gramdan az
Omega 3’ler DHA: 25 mg

EPA: 3 mg

DHA: 29 mg

EPA: 8 mg

DHA: 56 mg

EPA: 8 mg

Kolesterol 11 mg 5 mg 10 mg
Sodyum 13 mg 118 mg 70 mg
Protein 7 gram 8 gram 6 gram

Genel olarak konserve ton balığı, sodyum bakımından taze ton balığından daha yüksektir. 

Besin içeriği, ton balığının nasıl paketlendiğine bağlı olarak markalar arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle besin içeriğini net öğrenmek için etiketi kontrol etmek daha doğru olur.

Suda bulunan konserve ton balığı, dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından daha yüksektir. DHA, beyin ve göz sağlığı için özellikle önemli olan bir tür omega 3 yağ asididir.

Hem taze hem de konserve ton balığı, D vitamini, selenyum ve iyot gibi birçok temel vitamin ve mineral için iyi kaynaktır.

konserve ton balığı nedir

Konserve Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Konserve ton balığı yemenin birçok faydası vardır. 

 • Ucuz bir protein kaynağıdır. Uzun süre saklanabilir. 
 • Kilo vermek isteyenler için, konserve ton balığı iyi bir seçenektir çünkü kalorisi düşük ve protein oranı yüksektir.
 • İyi bir omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri, kalp, göz ve beyin sağlığı için faydalı olan yağlardır.
 • Yağ türleri ve miktarları, seçtiğiniz konserve ton balığı türüne göre değişebilir.
 • Sağlıklı yağlara ek olarak konserve ton balığı, özellikle D vitamini ve selenyum gibi birçok vitamin ve mineralin kaynağıdır.
 • Konserve edilmesine rağmen, pek çok konserve ton balığı markası asgari düzeyde işlenir. Sadece ton balığı, su veya yağ ve tuz içerir. Bazı markalar ayrıca ekstra lezzet için baharat veya et suyu ekleyebilir.

konserve ton balığı zararları nelerdir

Konserve Ton Balığının Zararları Nelerdir?

 • Cıva, su kirliliği nedeniyle balıklarda bulunan ağır bir metaldir. Ton balığı, cıva ile kontamine olabilecek diğer küçük balıkları yediğinden, bu metal ton balığı içinde toplanıp konsantre olabilir.  Mevcut cıva miktarı ton balığı türüne göre değişir. 
 • Çalışmalar, haftada en az bir kez yüksek cıvalı balık tüketen kişilerin, cıva düzeylerinin yükseldiğini ve yorgunluk yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.
 • Araştırmalar cıva maruziyetinin gelişmekte olan bir çocuğun sinir sistemi için özellikle toksik olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bebeklerin ve küçük çocukların konserve ton balığı tüketimi çok sınırlı olmalıdır.
 • Hamile veya emziren kadınların cıva içeriği yüksek balıklardan kaçınması gerekir.
 • Konserve ton balığı, taze ton balığına göre daha tuzludur. Tuzu azaltması gereken kişiler daha az tuzlu markaları tercih edebilir.
 • Kilo vermeye çalışanlar, fazla kalori almamak için yağ yerine suyla hazırlanmış ton balığını tercih edebilir.
 • Bazı konserve kutuları metalin aşınmasını veya kırılmasını önlemeye yardımcı olmak için teneke kutuların kaplamasında kullanılan endüstriyel bir kimyasal olan bisfenol A (BPA) içerir. BPA, insan sağlığını olumsuz etkiler ve bazı hastalıkların riskini artırır. Bu potansiyel etkiler nedeniyle, BPA içermeyen kutuları tercih etmek daha sağlıklıdır. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ