Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Konserve Ton Balığı Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Konserve ton balığı, birçok dünya mutfağında kullanılan bir yiyecektir. Protein yüklüdür, ucuzdur, pratiktir ve uzun süre dayanabilir.

  Kalorisi düşüktür ancak her porsiyonda iyi miktarda protein ve kalp-sağlıklı omega 3 yağ asitleri içerir. Ayrıca antioksidanlar ve önemli mikro besinlerle yüklüdür.

  Ton Balığı Nedir? 

  Ton balığı, uskumru balığı ve palamut balığı ile aynı aileye ait bir tür tuzlu su balığıdır. 15 farklı ton balığı türünü içeren Thunnini kabilesinin üyeleridir. 

  Ton balığının eti genellikle dondurulmuş, taze veya konserve olarak satılır ve sandviç, salata ve suşi için popüler bir bileşen olarak dünya çapında yaygın olarak tüketilir.

  Konserve Ton Balığının Besin Değeri

  Ton balığının birçok çeşidi vardır. Bununla birlikte, genel olarak yağ ve kalorisi düşük olan mükemmel bir protein kaynağıdır.

  Konserve ton balığının yağda mı yoksa suda mı paketlenmiş olması besin içeriğini etkiler. Yağda paketlenmiş konserve ton balığı, suda paketlenmiş konserve ton balığına göre kalori ve yağ bakımından daha yüksektir.

  Aşağıdaki tablo, üç farklı ton balığı türünün yaklaşık 28 gramları arasındaki temel besin bilgilerini karşılaştırmaktadır: taze, yağda konserve ve suda konserve.

  Taze ton balığı,

  kemiksiz

  Konserve ton balığı,

  yağda 

  Konserve ton balığı,

  suda

  Kalori315624
  Toplam yağ1 gramdan az2 gram1 gramdan az
  Doymuş yağ0,5 gramdan az1 gramdan az0,5 gramdan az
  Omega 3’ler DHA: 25 mg

  EPA: 3 mg

  DHA: 29 mg

  EPA: 8 mg

  DHA: 56 mg

  EPA: 8 mg

  Kolesterol11 mg5 mg10 mg
  Sodyum13 mg118 mg70 mg
  Protein7 gram8 gram6 gram

  Genel olarak konserve ton balığı, sodyum bakımından taze ton balığından daha yüksektir. Bununla birlikte, kalori miktarı ve toplam yağ ve doymuş yağ miktarı, ton balığının sıvı yağ veya su ile paketlenmesine bağlıdır.

  Besin içeriği, ton balığının nasıl paketlendiğine bağlı olarak markalar arasında da farklılık gösterebilir, bu nedenle besin içeriğini net öğrenmek için etiketi kontrol etmek en iyisidir.

  Suda paketlenmiş konserve ton balığı, dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından daha yüksektir.

  DHA, beyin ve göz sağlığı için özellikle önemli olan bir tür omega 3 yağ asididir.

  Ek olarak, hem taze hem de konserve ton balığı, D vitamini, selenyum ve iyot dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineral için iyi kaynaklardır.

  Konserve Ton Balığının Yararları Nelerdir?

  Konserve ton balığı yemenin birçok faydası vardır. Özellikle ucuz bir protein kaynağıdır. Ayrıca uzun süre saklanabilir. Bazı markalar kiler ya da buzdolabında 2–5 yıl arası dayanabilir.

  Kilo vermek isteyenler için, konserve ton balığı iyi bir seçenektir çünkü kalorisi düşüktür, ancak protein oranı yüksektir.

  Yüksek protein içeren diyetler, tokluk hissinin artması ve iştahın azalması gibi kilo verme faydaları ile ilişkilendirilmiştir.

  Yağ oranı düşük olmasına rağmen, ton balığı hala iyi bir omega 3 yağ asitleri kaynağı olarak kabul edilmektedir.

  Omega 3’ler kalp, göz ve beyin sağlığı için faydalı olan temel diyet yağlarıdır. Balık, diyette bu sağlıklı yağların önemli bir kaynağı olarak kabul edilir. Bununla birlikte omega 3’leri bitkisel gıdalardan da alabilirsiniz.

  Konserve ton balığı yemek, omega 3 yağ asitleri tüketimini artırmanın kolay bir yoludur.

  Yağ türleri ve miktarları, seçtiğiniz konserve ton balığı türüne göre değişebilir, bu nedenle markaları karşılaştırmak için etiketlerini okuyun.

  Sağlıklı yağlara ek olarak konserve ton balığı, özellikle D vitamini ve selenyum gibi birçok vitamin ve mineral kaynağıdır.

  Konserve edilmesine rağmen, pek çok konserve ton balığı markası asgari düzeyde işlenir ve sadece ton balığı, su veya yağ ve tuz içerir. Bazı markalar ayrıca ekstra lezzet için baharat veya et suyu ekleyebilir.

  Konserve Ton Balığının Zararları Nelerdir?

  Ton balığı söz konusu olduğunda iki ana endişe cıva içeriği ve sürdürülebilirliktir.

  Ayrıca, özellikle konserve ton balığının, yağ ve sodyum içeriği ve teneke kutunun kendisinin güvenliği gibi bazı potansiyel dezavantajları da vardır.

  Cıva ve önerilen ton balığı tüketimi

  Cıva, su kirliliği nedeniyle genellikle balıklarda bulunan ağır bir metaldir.

  Araştırmalar, civaya yüksek oranda maruz kalmanın insanlarda merkezi sinir sistemi bozuklukları da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir.

  Ton balığı, halihazırda cıva ile kontamine olabilecek diğer küçük balıkları yediğinden, bu metal ton balığı içinde toplanıp konsantre olabilir. Bu nedenle, ton balığı civa bakımından somon veya tilapia gibi diğer balık türlerinden daha yüksektir.

  Mevcut cıva miktarı ton balığı türüne bağlıdır. Genel olarak, bigeye ve albacore gibi daha büyük ton balığı çeşitleri civa bakımından daha yüksektir. Öte yandan, hafif ton balığı ve skipjack gibi daha küçük ton balıkları civa bakımından daha düşüktür.

  Konserve ton balığı tipik olarak hafif ve skipjack dahil olmak üzere daha genç ve daha küçük ton balığı türleri içerdiğinden, cıva bakımından donmuş veya taze ton balığı filetosundan daha düşüktür.

  Yetişkinler

  Çalışmalar, haftada en az bir kez yüksek cıvalı balık tüketen kişilerin cıva düzeylerinin yükseldiğini ve yorgunluk yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir

  İnsanlar albacore’dan yapılan konserve ton balığı alımını haftada 113 gramlık bir porsiyonla sınırlamalıdır. Bunun nedeni cıvada daha yüksek olmasıdır.

  Bunun yerine, hafif ton balığı gibi düşük cıvalı balıkları yemeyi deneyin.

  Çocuklar

  Önemlisi, araştırmalar cıva maruziyetinin gelişmekte olan bir çocuğun sinir sistemi için özellikle toksik olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bebeklerin ve küçük çocukların konserve ton balığı tüketimi sınırlandırılmalıdır.

  Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) göre, 2-10 yaş arası çocuklar, haftada iki ila üç kez hafif konserve ton balığı dahil olmak üzere 28 grama kadar düşük cıvalı balık yiyebilir.

  Sağlık yetkilileri, geleneksel olarak yaşamın ilk yılında bebeklerde balık alımını önermemektedir.

  Bununla birlikte, bazı araştırmalar, daha erken maruz kalmanın astım ve egzama riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

  Bununla birlikte, şu anda bebeklerde konserve ton balığı alımı için herhangi bir öneri bulunmamaktadır. Bu nedenle çocuk doktoruna danışmak en iyisidir.

  Hamile veya emziren kadınlar

  FDA, hamile veya emziren kadınların cıva içeriği yüksek balıklardan kaçınmasını önermektedir.

  Albacore konserve ton balığı alımı haftada 113 gramdan fazla olmamalıdır.

  Bununla birlikte, FDA, hamile ve emziren kadınların hafif veya skipjack ton balığından yapılan konserve ton balığı gibi düşük cıvalı balıkları yemesinin güvenli olduğunu söylüyor.

  Sürdürülebilirlik

  Ton balığı çok popüler olduğu için, bazı türlerin aşırı avlandığına dair artan bir endişe var.

  Batı Pasifik mavi gözlü orkinos ve Hint Okyanusu sarı yüzgeçli orkinos, aşırı avlanmaya karşı özellikle savunmasızdır.

  Aşırı avlanma bir endişe kaynağıdır çünkü okyanus ekosistemlerini etkiler ve birincil protein kaynağı olarak bu balıklara bağımlı olan popülasyonlar için besin arzını azaltabilir.

  Diğer olumsuz durumlar

  Konserve ton balığı, tuz bakımından taze ton balığından daha yüksektir. Tuzu azaltması gereken kişiler daha az tuzlu markaları tercih edebilir.

  Ek olarak, kilo vermeye çalışanlar, fazla kalori tüketmekten kaçınmak için yağ yerine suyla paketlenmiş ton balığını tercih edebilir.

  Bazı konserve kutuları metalin aşınmasını veya kırılmasını önlemeye yardımcı olmak için teneke kutuların kaplamasında kullanılan endüstriyel bir kimyasal olan bisfenol A (BPA) içerir.

  BPA’nın etkileri tartışmalı olsa da, bazı insanlar düzenli olarak maruz kalmanın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden ve bazı hastalıkların riskini artırabileceğinden endişe duymaktadır.

  Bu potansiyel etkiler nedeniyle, BPA içermeyen kutuları tercih etmek daha sağlıklıdır. 

  Teneke kutuda keskin ezikler, çatlama, sızıntı veya şişkinlik gibi herhangi bir bozulma veya kontaminasyon belirtisi varsa, içindekilerde kötü bir koku veya renk varsa, potansiyel gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için bunları atın.

  Sonuç olarak;

  Konserve ton balığı, besleyici ve ucuz bir protein kaynağıdır. Ton balığı konservesi birkaç yıl dayandığı için, kolay yemek ve atıştırmalık için mükemmeldir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ