Kolostrum Nedir? Faydaları ve Özellikleri | diyetz

  Kolostrum Nedir? Faydaları ve Özellikleri

   

  Kolostrum, anne sütü salınmadan önce insanlar, inekler ve diğer memeliler tarafından üretilen bir meme sıvısıdır. Çok besleyicidir ve enfeksiyonlarla ve bakterilerle savaşan proteinler olan yüksek düzeyde antikor içerir.

  Kolostrum ağız sütü, bebeklerde ve yenidoğan hayvanlarda büyüme ve sağlığı destekler. Bununla birlikte araştırmalar sığırdan elde edilen kolostrum tablet almanın, bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini ve bağırsak sağlığını yaşam boyu iyileştirebileceğini göstermektedir.

  Bu yazıda, “kolostrum nedir”, “kolostrum içeriği”, “takviye olarak almanın yararları ve zararlarına” değinilmektedir.

  Kolostrum Nedir?

  Kolostrum sütü, anne sütü üretimi başlamaya yakın zamanda, doğum yapmış olan memeliler tarafından salınan sütlü bir sıvıdır.

  Büyümeyi sağlayan ve bebeklerde hastalıkla savaşan önemli bir besin kaynağıdır, ancak yaşamın diğer aşamalarında da – takviye olarak – tüketilebilir.

  Tüm memeliler bunu üretse de, takviyeler genellikle ineklerin kolostrumundan yapılır. Bu, insanlarınkine benzer; vitaminler, mineraller, yağlar, karbonhidratlar, hastalıklarla mücadele eden proteinler, büyüme hormonları ve sindirim enzimleri bakımından zengindir.

  Bu takviyeler, son yıllarda, popüler hale gelmiştir. Bunlar, ineklerin kolostrumundan pastörize edilir ve haplarla veya sıvılarla karıştırılabilecek kolostrum tozu halinde kurutulur.

   

   

  Kolostrum Besin Değeri

  Sığır kolostrumu son derece besleyicidir ve normal sütten daha fazla besin içerir. Özellikle protein, yağ, karbonhidrat, magnezyum, B vitaminleri ve A, C ve E vitaminleri inek sütünden daha yüksektir.

  Bu ağız sütü, makro besinler, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olmakla birlikte, iddia edilen sağlık yararları çoğunlukla aşağıdakileri içeren spesifik protein bileşiklerinden gelmektedir:

   

  Laktoferrin

  Laktoferrin, vücudun bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar da dahil olmak üzere enfeksiyonlara bağışıklık tepkisi vermesini sağlayan bir proteindir.

   

  Büyüme faktörleri

  Büyüme faktörleri büyümeyi teşvik eden hormonlardır. Sığır kolostrumu özellikle iki protein bazlı hormon, insülin benzeri büyüme faktörleri 1 ve 2 veya IGF-1 ve IGF-2 için yüksektir.

   

  Antikorlar

  Antikorlar, immün sistem tarafından bakteri ve virüslerle savaşmak için kullanılan immünoglobülinler olarak da bilinen proteinlerdir. Sığır kolostrum antikorları, IgA, IgG ve IgM bakımından zengindir.

   

   

  Kolostrum Faydaları

   

  kolostrum miktarı

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Sığır kolostrumu, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalığa neden olan ajanlarla savaşmasına yardımcı olur.

  Ağız sütünün immün artırıcı etkileri çoğunlukla IgA ve IgG antikorlarının yüksek konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Antikorlar, virüs ve bakterilerle savaşan proteinlerdir.

  Araştırmalar, kolostrum tabletlerin, sporcularda bağışıklık güçlendirmede özellikle etkili olabileceğini göstermektedir.

  35 erişkin mesafe koşucusu ile yapılan 12 haftalık bir çalışma günlük bu takviyeleri almanın tükürük IgA antikorlarının miktarını bazal seviyelere göre % 79 artırdığını buldu.

  Araştırmacılar, daha yüksek tükürük IgA seviyelerinin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve vücudun üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşabilme yeteneğini artırabileceğini ileri sürmektedir.

  29 erkek bisikletçi üzerinde yapılan bir başka çalışma, 5 hafta boyunca günde 10 gram sığır kolostrumunun alınmasının, immün hücrelerde egzersiz sonrası bir azalmayı önlediğini ve plaseboya kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri riskini azalttığını göstermiştir.

   

   

  İshali önleyerek tedavi edebilir

  Sığır kolostrumundaki bileşikler – özellikle antikorların çeşitliliği ve protein laktoferrin – bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla ilişkili ishalin önlenmesine yardımcı olur.

  HIV ile ilişkili ishali olan 87 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 100 gram sığır kolostrumunun, geleneksel ishal önleyici ilaçlarla birlikte alınmasının dışkı sıklığını yalnızca geleneksel ilaçlardan % 21 daha fazla azalttığı tespit edildi.

   

   

  Bağırsak sağlığına faydalıdır

  Sığırdan elde edilen bu takviyeler bağırsakları güçlendirir ve sindirim sistemindeki enfeksiyonlarla savaşır.

  Hem hayvan hem de insan çalışmaları, sığır kolostrumunun bağırsak hücrelerinin büyümesini uyarabildiğini, bağırsak duvarını güçlendirdiğini ve bağırsaktan partiküllerin vücudun geri kalanına sızmasına neden olan bir durum olan bağırsak geçirgenliğini önleyebileceğini göstermektedir.

  Bu faydalı etkiler, laktoferrin ve içerdiği büyüme faktörlerinden kaynaklanmaktadır.

   

   

  Kolostrum zararları

  Sınırlı insan araştırmasına dayanarak, bu takviyeler çoğu insan için genellikle güvenlidir ancak bazı olumsuz etkileri de vardır.

  Süte alerjisi olan insanlar bunları tüketmemelidir. Bu ürünler soya gibi diğer genel alerjenleri içerebilen katkı maddeleri ile de yapılabilir.

  İneklerin nasıl büyüdüğüne bağlı olarak, sığır kolostrumu antibiyotik, böcek ilacı veya sentetik hormonlar da içerebilir.

  Aldığınız ürünün bu bileşiklere sahip olmadığından emin olmak için test edilmiş kolostrum tabletleri satın alın. Bunların hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

  Ayrıca bunlar düzgün pastörize edilmezse zararlı bakteri olan Salmonella içerebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Kolostrum, doğum yaptıktan kısa bir süre sonra ineklerin memelerinden salınan sütlü bir sıvıdır. Hastalıklarla savaşan bileşikler bakımından zengindir, bağışıklığı artırabilir, ishale neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşabilir ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

  Kolostrum tabletler ile ilgili bazı endişeler vardır ve bunlar biraz pahalıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ