Kolay Bozulmayan Yiyecekler Hangileri?

   

  Doğal ve taze yiyecekler çabuk bozulur. Bu nedenle sık alışveriş yapmak gerekir. Yine de, birçok sağlıklı gıda, doğru sıcaklık ve nem koşullarında saklandığında, bozulmadan uzun süre kalabilir. Peki bu kolay bozulmayan yiyecekler hangileri?

  İşte hemen bozulmayan yiyecekler

   

   

  Uzun Süre Bozulmayan Yiyecekler

   

  dışarıda bozulmayan yiyecekler

   

  Kuruyemiş

  Kuruyemişler, mükemmel bir protein, yağ ve lif kaynağıdır. Çoğu kuruyemiş türü dış ortamdan korunduğu sürece, yaklaşık bir yıl dayanır.

   

   

  Konserve et ve deniz ürünleri

  Et ve deniz mahsülleri konserveleri birçok durumda 2-5 yıl saklanabilir. Mükemmel bir protein kaynağıdır ve konserve balık, omega-3 yağ asitleri içerir.

   

   

  Kuru tahıllar

  Tahıllar, genellikle kuru tutuldukları ve sıkıca kapatıldıkları sürece yıllarca bozulmayan yiyeceklerdendir.

   

   

  Bitter çikolata

  Serin ve kuru bir yerde saklanan bitter çikolata, etiketindeki tarihe kadar 4-6 ay kadar saklanabilir. Mükemmel bir lif, magnezyum ve diğer birçok önemli besin kaynağıdır.

   

   

  Konserve meyve ve sebzeler

  Fermente edilmiş veya salamura edilmiş konserve meyve ve sebzeler hava geçirmez kaplarda satılır. Genellikle asidik bir çözelti içinde paketlendiklerinden yıllarca bozulmadan kalabilirler.

   

   

  Kuru meyve

  Kuru meyve, lif de dahil olmak üzere çeşitli besinler içerir. Ancak yüksek şeker ve kalori içeriğinden dolayı ölçülü tüketmek gerekir. Meyveler iyi kurutulmazsa çabuk bozulur.

  Uygun şekilde kurutulmuş meyveler, serin ve kuru yerde muhafaza edildiğinde bir yıl kadar tazeliğini korur. Buzdolabında ise daha uzun süre kalır.

   

   

  Kuru fasulye

  Fasulye, uzun vadede depolanması en kolay protein kaynaklarından ve en besleyici yiyeceklerdendir. Protein, lif ve magnezyum gibi çeşitli önemli minerallerle doludur. Uzun yıllar dayanabilecek bozulmayan yiyeceklerdendir.

   

   

  Süt tozu

  Kuru süt tozu kolayca 10 yıl veya daha uzun süre saklanabilir.

   

   

  Bal

  Bal, doğal bir antibiyotiktir. Düzgün bir şekilde depolanmış bal yıllarca dayanabilir.

   

  hemen bozulmayan yiyecekler

   

  Sızma zeytinyağı

  Birçok etkileyici sağlık yararına sahip olan zeytinyağı karanlık ve serin bir yerde tutulursa bir yıl veya daha uzun süre saklanabilir.

   

   

  Zeytin konservesi

  Zeytin, sağlıklı bir yağ kaynağıdır ve uygun şekilde konserve edilirse bir yıldan fazla dayanabilir.

   

   

  Tohumlar

  Birçok tohum çeşidi protein, yağ ve lif içerir. Keten tohumu, chia tohumu, ayçiçeği ve kabak çekirdeği çabuk bozulmayan yiyeceklerdendir ve uygun koşullarda uzun süre saklanabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Hipnozla Zayıflanır mı? Hipnoterapi ile Zayıflama

   

  Sirke

  Sirke hafif bir asit olduğundan, kapalı kaldığı sürece süresiz olarak dayanabilir. Aynı şekilde, serin ve kuru bir yerde tutulduğu sürece elma sirkesi için de geçerli bir durumdur.

   

   

  Tuz

  Muhtemelen tuzun üzerinde hiç küf görmemişsinizdir. Saf tuz, bakteriler için çok zor bir ortamdır ve asla bozulmaz.

   

   

  Kuru otlar ve baharatlar

  Nem içeriği alınmış diğer bitkilerde olduğu gibi, kuru otlar ve baharatlar da uzun süre saklamak için için harika yiyeceklerdir. Kuru kaldıkları sürece, yıllarca dayanabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Uzun süre bozulmayan yiyecekler, az miktarda nem içeren veya hiç içermeyen ve sıcaklığa duyarlı olmayan yiyeceklerdir. Daha yüksek nem içeriğine sahip yiyecekler birçok durumda uzun süre saklanabilir ancak bozulmalarını önlemek için özel işlemler gereklidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ