Koenzim Q10 (CoQ10) Nedir ve Faydaları Nelerdir? | diyetz

Koenzim Q10 (CoQ10) Nedir ve Faydaları Nelerdir?

 

Koenzim Q10, CoQ10 olarak da bilinir, hücrelerinizde enerji üretmek için kullanılan bir bileşiktir. Doğal olarak koenzim Q10’u  üretirsiniz, ancak üretimi yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Neyse ki, takviyeleri veya gıdalar aracılığıyla da koenzim Q10 alabilirsiniz.

 

Kalp hastalığı, beyin hastalığı, diyabet ve kanser gibi sağlık koşulları, koenzim Q10’un düşük seviyelerde olmasına bağlıdır. Koenzim Q10’un düşük seviyelerinin bu hastalıklara neden olup olmadığı ya da bunların bir sonucu olduğu açık değildir.

 

Bir şey kesin: çok araştırma, koenzim Q10’un geniş sağlık avantajları olduğunu ortaya çıkardı. İşte koenzim Q10 hakkında bilmeniz gereken şey…

 

 

Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10, vücudunuz tarafından üretilen ve hücrelerinizin mitokondriyasında depolanan bir bileşiktir. Mitokondria enerji üretmekle yükümlüdürler. Ayrıca hücreleri oksidatif hasar ve hastalıklara neden olan bakteri veya virüslerden korurlar.

 

Yaşlanma sürecinde koenzim Q10 üretimi azalır. Koenzim Q10 eksikliğinin diğer bazı nedenleri şunlardır:

 • B6 gibi beslenme eksiklikleri
 • Koenzim Q10 sentezinde veya kullanımında genetik kusurlar
 • Dokuların hastalanması sonucu olarak artan koenzim Q10 talepleri
 • Mitokondriyal hastalıklar
 • Yaşlanmaya bağlı oksidatif stres
 • Statin tedavilerinin yan etkileri

 

Araştırmalar, koenzimQ10’un vücutta birkaç kilit rol oynadığını gösteriyor. Birincil işlevlerinden biri, hücrelerinizdeki enerjiyi üretmektir. Vücuttaki farklı süreçler için kullanılan ATP denilen hücresel enerjinin üretilmesine katılır.

 

 

 

 

Diğer önemli rolü, bir antioksidan olarak görev yapmak ve hücreleri oksidatif hasardan korumaktır. Oksidatif hasar, düzenli hücre işleyişine müdahale edebilen serbest radikaller üretir. Bunun birçok olumsuz sağlık koşullarına neden olduğu bilinmektedir.

 

ATP’nin tüm vücudun işlevlerini yerine getirmek için kullanıldığı ve oksidatif hasarın hücrelere zarar verdiği göz önüne alındığında, bazı kronik hastalıkların düşük koenzim Q10 seviyelerine bağlı olduğu şaşırtıcı değildir.

 

Koenzim Q10 vücudunuzun her hücresinde bulunur. Bununla birlikte, kalp, böbrekler, akciğerler ve karaciğer gibi en çok enerji talebi olan organlar, en yüksek konsantrasyonları içerirler.

 

Aşağıda, koenzim Q10’un vücut için önemli faydalarının bir listesi verilmektedir.

 

 

Kalp Yetmezliği Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kalp yetmezliği genellikle koroner arter hastalığı veya yüksek tansiyon gibi diğer kalp rahatsızlıklarının bir sonucudur.

 

Bu koşullar, enerji üretiminde azalmaya, oksidatif hasarın artmasına ve damarların ve arterlerin iltihaplanmasına yol açabilir.

 

Kalp yetmezliği, bu sorunlar gövdeyi düzenli olarak kontüz, rahatlama veya pompalayamayan noktada kalbi etkilediğinde ortaya çıkar.

 

Daha da kötüsü, kalp yetmezliği için bazı tedaviler düşük kan basıncı gibi istenmeyen yan etkilere sahipken bazıları koenzim Q10 düzeylerini daha da düşürebilir.

 

Kalp yetersizliği olan 420 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, iki yıl koenzim Q10 ile tedavi semptomlarını iyileştirdi ve kalp problemlerinden ölme riskini azalttı.

 

Ayrıca, bir başka çalışmada 641 kişiye koenzim Q10 veya bir plasebo(etkisiz ilaç) tedavisi verildi. Çalışmanın sonunda, koenzim Q10 grubundaki hastalar kalp yetmezliğinin kötüleşmesi nedeniyle daha az sıklıkla hastaneye kaldırıldı ve ciddi komplikasyonları daha az oldu.

 

İlginizi Çekebilir  Fazla Balık Yağı Almanın Az Bilinen Yan Etkileri

Koenzim Q10 ile yapılan tedavinin optimum seviyedeki enerji üretimini düzeltmeye, oksidatif hasarı azaltmaya ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceği ve bunların hepsinin kalp yetmezliğinin tedavisine yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

 

 

Doğurganlığı Artırabilir

Dölverimi, mevcut yumurtaların sayısının ve kalitesinin düşmesi nedeniyle yaşla birlikte azalmaktadır. Koenzim Q10 bu süreçte doğrudan yer almaktadır. Yaşlandıkça, koenzim Q10 üretimi yavaşlar, bu da vücudun yumurtaları oksidatif hasardan korumak için daha az etkili olmasına neden olur.

 

Koenzim Q10 ile yapılan takviye, yumurta kalitesinde ve miktarında, yaşla ilişkili gerilemeye yardımcı olabilir ve hatta tersine çevirebilir.

 

Benzer şekilde, erkek spermi oksidatif hasarın etkilerine karşı hassastır ve bu da sperm sayısının azalması, zayıf sperm kalitesi ve infertiliteye neden olabilir.

 

Birçok çalışma, koenzim Q10 takviyesinin, antioksidan korumayı arttırarak sperm kalitesini, aktivitesini ve konsantrasyonunu iyileştirebileceği sonucuna varmıştır.

 

 

Cildinizin Genç Kalmasına Yardımcı Olabilir

Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır ve yaşlanmaya katkıda bulunan zararlı ajanlara çokça maruz kalmaktadır. Bu ajanlar dahili veya harici olabilir. Bazı dahili zararlı faktörler, hücresel hasar ve hormonal dengesizlikleri içerir. Dış faktörler, UV ışınları gibi çevresel ajanları içerir.

 

Zararlı unsurlar cildin neminin azalmasına ve çevresel saldırganlardan korunmaya ve cildin katmanlarının incelmesine neden olabilir.

 

Koenzim Q10’u direkt olarak cilde uygulayarak deri hücrelerindeki enerji üretimini arttırarak antioksidan korumayı arttırarak iç ve dış etkenlerden kaynaklanacak zararı azaltabilirsiniz.

 

Aslında, doğrudan uygulanan koenzim Q10’un cildin UV ışınlarının neden olduğu oksidatif hasarı azalttığı ve hatta kırışıklıkların derinliğini azalttığı belirtilmektedir.

 

Son olarak, koenzim Q10 düzeyinin düşük olan insanlarda deri kanseri gelişme olasılığı daha yüksek gibi görünmektedir.

 

 

Baş ağrısını azaltabilir

Anormal mitokondriyal fonksiyon, hücreler tarafından artmış bir kalsiyum alımına, aşırı serbest radikal üretimine ve antioksidan korumanın azalmasına neden olabilir. Bu beyin hücrelerinde ve hatta migren gibi ağrılarda düşük enerji ile sonuçlanabilir.

 

Koenzim Q10 esas olarak hücrelerin mitokondrilerinde yaşamakta olduğundan, mitokondriyal fonksiyonu iyileştirdiği ve migrende ortaya çıkan iltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir.

 

Aslında, bir çalışma koenzim Q10 ile desteklenmenin 42 kişide migren sayısını azaltmak için plaseboya göre üç kat daha fazla olası olduğunu gösterdi.

 

Ek olarak, migren ağrısı yaşayan insanlarda koenzim Q10 eksikliği gözlemlenmiştir. Daha büyük bir çalışmada koenzim Q10 düzeyleri düşük olan 1.550 kişinin koenzim Q10 tedavisinden sonra daha az baş ağrısı yaşadığı belirtildi.

 

Dahası, koenzim Q10’un migren tedavisine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda bunu önleyebileceği de düşünülmektedir.

 

 

Egzersiz Performansına Yardımcı Olabilir

Oksidatif stres kas fonksiyonunu ve dolayısıyla egzersiz performansını etkileyebilir. Benzer şekilde, anormal mitokondriyal fonksiyon kas enerjisini düşürebilir, bu da kasların etkili bir şekilde kasılarak egzersizi sürdürmesini zorlaştırır.

 

İlginizi Çekebilir  Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Fayda ve Yan Etkileri

Koenzim Q10, hücrelerdeki oksidatif stresin azaltılması ve mitokondriyal fonksiyonların iyileştirilmesi ile egzersiz performansına yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada koenzim Q10’un fiziksel aktivite üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 60 günde 1,200 mg koenzim Q10 ile desteklenenler oksidatif stresin azaldığını belirttiler.

 

Üstelik, koenzim Q10 ile takviye etme, egzersiz sırasında gücü arttırmaya yardımcı olur ve yorgunluğu azaltır, her ikisi de egzersiz performansını artırır.

 

 

Diyabete Yardımcı Olabilir

Oksidatif stres, hücre hasarına ve yağ hücrelerinin fazla üretilmesine neden olabilir. Bu, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklara zemin hazırlar. Anormal mitokondriyal fonksiyon da insülin direnciyle bağlantılıdır.

 

Koenzim Q10’un, hücrelerdeki insülin reseptörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir; bu, insülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri düzeylerini düzenler.

 

Ayrıca, koenzim Q10 takviyesi, diyabetlilerde kandaki koenzim Q10 konsantrasyonlarının üç katına kadar yükselmesine yardımcı olabilir.

 

Son olarak, koenzim Q10, yağ yakılmasını uyararak; şişmanlık veya tip 2 diyabetle sonuçlanabilecek yağ hücrelerinin birikimini azaltarak diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

 

 

Kanseri Önlemede Rol Oynayabilir

Oksidatif stresin hücre hasarına neden olduğu ve işlevlerini etkilediği bilinmektedir. Vücudunuz oksidatif hasarla etkili bir şekilde mücadele edemiyorsa, hücrelerin yapısı hasar görebilir ve kanser riskini arttırır.

 

Koenzim Q10’un anti-oksidan özellikleri, hücrelerin oksidatif stresden korunmasını ve sağlıklı kalmasını sağlar, çünkü koenzim Q10’un serbest radikal hasarını hafifletme ve hayatta kalmaları için gerekli olan hücresel enerji üretimini teşvik etme kabiliyeti vardır.

 

İlginçtir ki, kanser hastalarının daha düşük koenzim Q10 düzeyleri olduğu gösterilmiştir. Düşük koenzim Q10 düzeyleri, kanser riskini % 53.3’e kadar yükselmiştir ve çeşitli kanser türleri için kötü prognoz gösterir. Dahası, bir çalışmada koenzim Q10 ile desteklenmenin kanser nüksünün azaltılmasına yardımcı olabileceği de ileri sürülmüştür.

 

 

Beyin için iyidir

Beyin hücreleri için enerji kaynağı mitokondriya aittir. Mitokondrial fonksiyon yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Toplam mitokondriyal disfonksiyon beyin hücrelerinin ölümüne ve Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yol açabilir.

 

Ne yazık ki, beyin yüksek yağ asidi içeriği ve artan oksijen talebi nedeniyle oksidatif hasara karşı oldukça hassastır. Bu oksidatif hasar, hafıza, biliş ve fiziksel fonksiyonları etkileyebilecek zararlı bileşiklerin üretimini arttırır.

 

Koenzim Q10’un, bu zararlı bileşiklerin inhibisyonuna yardımcı olduğu ve Alzheimer ve Parkinson hastalarındaki oksidatif hasarı azaltarak hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

 

 

Koenzim Q10, akciğerleri korur

Tüm organlarınızdan, ciğerleriniz oksijen ile en fazla temas halindedir. Bu, onları oksidatif hasara karşı oldukça hassas hale getirir. Akciğerlerde artmış oksidatif hasar ve düşük koenzim Q10 düzeyleri de dahil olmak üzere zayıf antioksidan koruma, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (COPD) gibi akciğer hastalıklarına neden olabilir.

 

Dahası, bu durumlardan muzdarip olan kişilerin koenzim Q10’un daha düşük seviyelerini sundukları gösterilmiştir. Bir çalışma koenzim Q10 ile desteklenmenin astımı olan bireylerde iltihaplanmayı azalttığını ve bunun tedavisinde steroid ilaçlara ihtiyaç duyulmadığını gösterdi.

 

İlginizi Çekebilir  Kuskus Sağlıklı mı?

Bir başka çalışma, KOAH’lı hastalarda egzersiz performansında iyileşme olduğunu göstermiştir. Bu, koenzim Q10 ile takviye edildikten sonra daha iyi doku oksijenasyonu ve kalp hızı ile gözlenmiştir.

 

 

Doz ve Yan Etkiler

Koenzim Q10’un iki farklı formu vardır: ubiquinol ve ubiquinone. Ubiquinol, koenzim Q10’un kandaki % 90’ını oluşturur ve en emilebilir formdur. Bu nedenle, ubiquinol formunu içeren takviyeleri seçmeniz önerilir.

 

Koenzim Q10’un optimal günlük alımının, tavsiye edilen günlük maksimum 1,200 mg dozunu aşmadan 500 mg’a kadar olduğu düşünülmektedir . Koenzim Q10 yağda eriyen bir bileşiktir, emilimi yavaş ve sınırlıdır. Bununla birlikte, gıdalardan aldığınız koenzim Q10, besin takviyelerinden aldıklarınızdan üç kat daha hızlı emilebilir.

 

Buna ek olarak, bazı ürünler emilimini arttırmak için çözülmüş bir koenzim Q10 formu veya koenzim Q10 ile yağların bir kombinasyonu sunar.

 

Koenzim Q10, onu takviye olarak almayı bıraktıktan sonra kan veya dokuda birikmez. Bu nedenle, faydalarını görmek için kullanımı devam ettirilmelidir. Koenzim Q10 ile yapılan takviye, insanlar tarafından iyi tolere edilir görünmektedir ve toksisitesi düşüktür.

 

Aslında, bazı araştırmacıların katılımcıları, 16 ay boyunca günde 1,200 mg dozunda herhangi bir yan etki göstermediler. Bununla birlikte, yan etkiler ortaya çıkarsa, günlük dozu iki ila üç daha küçük dozlara bölmeniz önerilir.

 

 

Koenzim Q10’un Gıda Kaynakları

Koenzim Q10’u ek olarak tüketebilirken, bazı gıdalarda da alabilirsiniz. Koenzim Q10 içeren bazı gıdalar şunlardır:

 

 • Organ etleri: Kalp, karaciğer ve böbrek
 • Bazı etler: Sığır eti ve tavuk
 • Yağlı balık: Alabalık, ringa balığı, uskumru ve sardalya
 • Sebzeler: Ispanak, karnabahar ve brokoli
 • Meyveler: Portakal ve çilek
 • Bakliyat: Soya fasulyesi, mercimek, yer fıstığı
 • Kuruyemiş ve tohumlar: Susam tohumları ve antep fıstığı
 • Yağlar: Soya ve kanola yağı

 

Sonuç olarak;

Koenzim Q10, birçok sağlık yararına sahip gibi görünen, yağda çözünen, vitamin benzeri bir bileşiktir. Hücresel enerjinin üretiminde rol alır ve bir antioksidan olarak görev yapar.

 

Bu özellikler hücrelerin korunmasında ve bazı kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olur. Koenzim Q10’un kalp sağlığını iyileştirmeye ve kan şekeri düzenlemesine yardımcı olduğu, kanserin önlenmesi ve tedavisine yardımcı olduğu ve migren sıklığını azaltıldığı gösterildi.

 

Aynı zamanda kas yorgunluğuna, cilt hasarına, beyin ve akciğer hastalıklarına yol açan oksidatif hasarı azaltabilir.

 

Koenzim Q10 iyi tolere edilen bir takviye olarak bulunabilir. Ayrıca, hayvan organları, sebzeler ve baklagiller gibi bazı gıdalarda bulunur.

 

İster yüksek bir koenzim Q10 içeriğine sahip daha fazla gıda tüketin ya da takviyelerini alın, koenzim Q10 sağlığınıza fayda sağlar.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ