Kızılcığın Faydaları ve Zararları | diyetz

Kızılcığın Faydaları ve Zararları

 

Kızılcık yaban mersini, lingonberry(kekreyemiş) ile akraba olan bir meyvedir. En yaygın şekilde yetiştirilen türü, Kuzey Amerika yaban mersinidir ( Vaccinium macrocarpon), bunun dışındaki diğer türler de doğada bulunur.

 

Çok keskin ve ekşi tadı nedeniyle, genellikle tek başına tüketilmez. Meyve suyu veya diğer meyvelerle birlikte tüketilir. Ayrıca kızılcık hapı, kızılcık tableti ve kızılcık ekstresi gibi takviyelerde toz veya öz şeklinde bulunur.

 

Kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) karşı etkili olduğu kanıtlanan çeşitli sağlıklı vitaminler ve bitkisel bileşikler bakımından zengindir. Bu yazıda “kızılcık nedir”, “kızılcık ve faydaları”, “kızılcık zararları” ve “kızılcık nasıl tüketilmeli” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır.

 

 

 

Kızılcık ne işe yarar?

Kızılcık, aspirinde önemli bir bileşen olan önemli miktarlarda salisilik asit içerir. Bu meyvenin suyunun düzenli olarak içilmesi, vücuttaki salisilik asit miktarını arttırır. Salisilik asit, şişliği azaltabilir, kan pıhtılarını önleyebilir ve anti-tümör etkiler sağlayabilir.

 

 

 

Kızılcık besin değeri

Taze kızılcık yaklaşık % 90 oranında sudur, ancak geri kalan kısım çoğunlukla karbonhidrat ve liften oluşur. 1 su bardağı içindeki ana besin maddeleri (100 gram) şöyledir:

 

 • Kalori: 46
 • Su: % 87
 • Protein: 0.4 gram
 • Karbonhidrat: 12.2 gram
 • Şeker: 4 gram
 • Lif: 4.6 gram
 • Yağ: 0,1 gram

 

 

Karbonhidrat ve Lif

Kızılcık öncelikle karbonhidrat ve liften oluşur. Bunlar esas olarak sükroz, glukoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir. Gerisi, bağırsaklarınızdan neredeyse bozulmadan geçen, çözünmeyen liflerden (pektin, selüloz ve hemiselüloz gibi) oluşur.

 

İlginizi Çekebilir  Karın Düzleştirmek için En Etkili Yöntemler

Kızılcık meyvesi ayrıca çözünür lif içerir. Bu sebeple, fazla miktarda tüketildiğinde, ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir.

 

Öte yandan, bu meyvenin suyu neredeyse hiç lif içermez ve genellikle diğer meyve suları ile seyreltilir – ve ilave şekerle tatlandırılır.

 

 

Vitaminler ve mineraller

Kızılcık meyvesi, özellikle C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralden oluşan zengin bir kaynaktır.

 

C vitamini

Ayrıca askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bu meyvede baskın olan antioksidanlardan biridir. Cildin, kasların ve kemiklerin bakımı için çok önemlidir.

 

Manganez

Çoğu gıdada bulunan manganez, büyüme, metabolizma ve vücudun antioksidan sistemi için gereklidir.

 

E vitamini

Esansiyel yağda çözünür bir antioksidan sınıfı.

 

K1 Vitamini

Ayrıca fillokinon olarak da bilinen K1 vitamini, kan pıhtılaşması için gereklidir.

 

Bakır

Yetersiz bakır alımının kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

 

 

kızılcık besin değeri

 

 

Diğer Bitki Bileşikleri

Kızılcık, biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir – özellikle flavonol polifenoller. Bu bitki bileşiklerinin birçoğu ciltte yoğunlaşır.

 

Kuersetin

Bu meyvede en bol bulunan antioksidan polifenoldür.

 

Mirisetin

Majör bir antioksidan polifenol olan mirisetin, çok sayıda sağlık faydası sağlar.

 

Peonidin

Siyanidin yanında peonidin, bu meyveye kırmızı rengini verir ve bazı sağlık etkilerinden sorumludur. Kızılcık, en zengin peonidin kaynakları arasındadır.

 

Ursolik asit

Deride konsantre olan ursolik asit, bir triterpen bileşiğidir. Birçok geleneksel bitkisel ilaçta bir bileşen olarak kullanılır ve güçlü bir anti-inflamatuar etkisi vardır.

 

A tipi proantosiyanidinler

Yoğunlaştırılmış tanenler olarak da adlandırılan bu polifenollerin UTI’lere karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

 

 

 

Kızılcık Faydaları

 

 

Kızılcık idrar yolu enfeksiyonunu önler

İYE en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasındadır – özellikle kadınlar arasında. Bu enfeksiyon, genellikle mesanenin iç yüzeyine ve idrar yoluna yapışan bağırsak bakteri Escherichia coli ( E. coli ) ‘den kaynaklanır.

 

İlginizi Çekebilir  En İyi Selülit Egzersizleri

Kızılcık meyvesi, A tipi proantosiyanidinler veya yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen benzersiz bitki besinleri içerir. A tipi proantosiyanidinler, E. coli’nin mesanenin ve idrar yolunun iç kısmına yapışmasını önler, bu yüzden kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına karşı potansiyel bir önleyicidir.

 

Bazı insan çalışmaları, kızılcık suyu içmenin veya takviyesini almanın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde İYE riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Sistematik derlemeler ve meta-analizler bu bulguları desteklemektedir, özellikle de tekrarlayan ÜYE’leri olan kadınlar için.

 

 

 

Mide Kanseri ve Ülserin Önlenmesi

Mide kanseri, dünya çapında kansere bağlı ölümlerin yaygın bir nedenidir. Bakteriyel Enfeksiyon Helicobacter pylori ( H. pylori ), mide kanseri, mide iltihabı ve ülserin ana nedenlerinden biri olarak kabul edilir.

 

Kızılcık, H. pylori’nin midenizi kaplamasına engel olarak mide kanseri riskini azaltabilecek A tipi proantosiyanidinler olarak bilinen benzersiz bitki bileşikleri içerir.

 

189 erişkinde yapılan bir çalışma günlük 2.1 bardak (500 ml) kızılcık suyu içmenin H. pylori enfeksiyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Kalp sağlığı

Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir. Kızılcık, kalp sağlığı için faydalı olabilecek çeşitli antioksidanlar içerir. Bunlar antosiyaninler, proantosiyanidinler ve kuersetindir.

 

İnsan çalışmalarında, kızılcık suyunun veya özlerin çeşitli kalp hastalığı risk faktörleri için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 • HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırır.
 • Diyabetli kişilerde LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürür.
 • LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan korur.
 • Kalp hastalığı olan insanlar arasında kan damarlarında sertliği azaltır.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kandaki homosistein seviyelerini düşürür, böylece kan damarlarında iltihaplanma riskini azaltır.

 

 

 

Kızılcık Zayıflatır mı?

Kızılcık kalorisi düşük bir meyvedir ve büyük oranda lif içerir. Lifli yiyecekler zayıflamada büyük ölçüde yararlıdır. Diyetlerde genellikle bu meyvenin suyu tüketilir.

 

İlginizi Çekebilir  Beyin Sağlığına Zararlı Yiyecekler

 

 

Kızılcığın Zararları

Kızılcığın meyvesi, takviyesi, tableti ve ekstresi, ölçülü olarak tüketilirse çoğu insan için genellikle güvenlidir. Ancak aşırı tüketim, mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir – ve ayrıca yatkın kişilerde böbrek taşı riskini de artırabilir.

 

 

Böbrek taşı

İdrardaki bazı mineraller yüksek konsantrasyonlara ulaştığında böbrek taşları oluşur. Genellikle çok acı vericidir. Beslenme yoluyla riski en aza indirebilirsiniz.

 

Çoğu böbrek taşları kalsiyum oksalattır, bu nedenle idrardaki aşırı miktarda oksalat ana risk faktörlerinden biridir.

 

Kızılcık – özellikle konsantre kızılcık özü – yüksek düzeyde oksalat içerebilir. Bu nedenle fazla miktarda tüketildiğinde böbrek taşları için risk faktörü olarak kabul edilir.

 

Gelişmekte olan böbrek taşlarına yatkınlık bireyler arasında değişkenlik gösterir. Çoğu insanda, kızılcık muhtemelen böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde etkilemez.

 

Yine de, böbrek taşı oluşturmaya yatkınsanız, bu meyveyi ve diğer yüksek oksalatlı yiyecek tüketiminizi sınırlamak mantıklıdır.

 

Sonuç olarak;

Kızılcık yaygın bir şekilde kurusu, meyve suyu olarak veya takviye halinde tüketilir. Bazı vitamin ve mineraller için iyi bir kaynaktır – ve eşsiz bitki bileşikleri bakımından son derece zengindir.

 

Bu bileşiklerin bazıları idrar yolu enfeksiyonları, mide kanseri ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ