Kızılcığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kızılcık yaban mersini, lingonberry(kekreyemiş) ile akraba olan bir meyvedir. En yaygın şekilde yetiştirilen türü, Kuzey Amerika yaban mersinidir ( Vaccinium macrocarpon), bunun dışındaki diğer türler de doğada bulunur.

Çok keskin ve ekşi tadı nedeniyle, genellikle tek başına tüketilmez. Meyve suyu veya diğer meyvelerle birlikte tüketilir. Ayrıca kızılcık hapı, kızılcık tableti ve kızılcık ekstresi gibi takviyelerde toz veya öz şeklinde bulunur.

Kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) karşı etkili olduğu kanıtlanan çeşitli sağlıklı vitaminler ve bitkisel bileşikler bakımından zengindir. 

Yazıda “kızılcık nedir”, “kızılcık ve faydaları”, “kızılcık zararları” ve “kızılcık nasıl tüketilmeli” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır.

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Kızılcık, aspirinde önemli bir bileşen olan önemli miktarlarda salisilik asit içerir. Bu meyvenin suyunun düzenli olarak içilmesi, vücuttaki salisilik asit miktarını arttırır. Salisilik asit, şişliği azaltabilir, kan pıhtılarını önleyebilir ve anti-tümör etkiler sağlayabilir.

Kızılcık Besin Değeri

Taze kızılcık yaklaşık % 90 oranında sudur, ancak geri kalan kısım çoğunlukla karbonhidrat ve liften oluşur. 1 su bardağı içindeki ana besin maddeleri (100 gram) şöyledir:

Kalori: 46

Su: % 87

Protein: 0.4 gram

Karbonhidrat: 12.2 gram

Şeker: 4 gram

Lif: 4.6 gram

Yağ: 0,1 gram

Karbonhidrat ve Lif

Kızılcık öncelikle karbonhidrat ve liften oluşur. Bunlar esas olarak sükroz, glukoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir. Gerisi, bağırsaklarınızdan neredeyse bozulmadan geçen, çözünmeyen liflerden (pektin, selüloz ve hemiselüloz gibi) oluşur.

Kızılcık meyvesi ayrıca çözünür lif içerir. Bu sebeple, fazla miktarda tüketildiğinde, ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir.

Öte yandan, bu meyvenin suyu neredeyse hiç lif içermez ve genellikle diğer meyve suları ile seyreltilir – ve ilave şekerle tatlandırılır.

Vitaminler ve mineraller

Kızılcık meyvesi, özellikle C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralden oluşan zengin bir kaynaktır.

C vitamini

Ayrıca askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bu meyvede baskın olan antioksidanlardan biridir. Cildin, kasların ve kemiklerin bakımı için çok önemlidir.

Manganez

Çoğu gıdada bulunan manganez, büyüme, metabolizma ve vücudun antioksidan sistemi için gereklidir.

E vitamini

Esansiyel yağda çözünür bir antioksidan sınıfı.

K1 Vitamini

Ayrıca fillokinon olarak da bilinen K1 vitamini, kan pıhtılaşması için gereklidir.

Bakır

Yetersiz bakır alımının kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Diğer Bitki Bileşikleri

Kızılcık, biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir – özellikle flavonol polifenoller. Bu bitki bileşiklerinin birçoğu ciltte yoğunlaşır.

Kuersetin

Bu meyvede en bol bulunan antioksidan polifenoldür.

Mirisetin

Majör bir antioksidan polifenol olan mirisetin, çok sayıda sağlık faydası sağlar.

Peonidin

Siyanidin yanında peonidin, bu meyveye kırmızı rengini verir ve bazı sağlık etkilerinden sorumludur. Kızılcık, en zengin peonidin kaynakları arasındadır.

Ursolik asit

Deride konsantre olan ursolik asit, bir triterpen bileşiğidir. Birçok geleneksel bitkisel ilaçta bir bileşen olarak kullanılır ve güçlü bir anti-inflamatuar etkisi vardır.

A tipi proantosiyanidinler

Yoğunlaştırılmış tanenler olarak da adlandırılan bu polifenollerin UTI’lere karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Kızılcığın Yararları Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunu önler

İYE en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasındadır – özellikle kadınlar arasında. Bu enfeksiyon, genellikle mesanenin iç yüzeyine ve idrar yoluna yapışan bağırsak bakteri Escherichia coli ( E. coli ) ‘den kaynaklanır.

Kızılcık meyvesi, A tipi proantosiyanidinler veya yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen benzersiz bitki besinleri içerir. 

A tipi proantosiyanidinler, E. coli’nin mesanenin ve idrar yolunun iç kısmına yapışmasını önler, bu yüzden kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına karşı potansiyel bir önleyicidir.

Bazı insan çalışmaları, kızılcık suyu içmenin veya takviyesini almanın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde İYE riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Sistematik derlemeler ve meta-analizler bu bulguları desteklemektedir, özellikle de tekrarlayan ÜYE’leri olan kadınlar için.

Mide kanseri ve ülseri önler

Mide kanseri, dünya çapında kansere bağlı ölümlerin yaygın bir nedenidir. Bakteriyel Enfeksiyon Helicobacter pylori ( H. pylori ), mide kanseri, mide iltihabı ve ülserin ana nedenlerinden biri olarak kabul edilir.

Kızılcık, H. pylori’nin midenizi kaplamasına engel olarak mide kanseri riskini azaltabilecek A tipi proantosiyanidinler olarak bilinen benzersiz bitki bileşikleri içerir.

189 erişkinde yapılan bir çalışma günlük 2.1 bardak (500 ml) kızılcık suyu içmenin H. pylori enfeksiyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

Kalp sağlığını korur

Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir. Kızılcık, kalp sağlığı için faydalı olabilecek çeşitli antioksidanlar içerir. Bunlar antosiyaninler, proantosiyanidinler ve kuersetindir.

İnsan çalışmalarında, kızılcık suyunun veya özlerin çeşitli kalp hastalığı risk faktörleri için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

– HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırır.

– Diyabetli kişilerde LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürür.

– LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan korur.

– Kalp hastalığı olan insanlar arasında kan damarlarında sertliği azaltır.

– Kan basıncını düşürür.

– Kandaki homosistein seviyelerini düşürür, böylece kan damarlarında iltihaplanma riskini azaltır.

Bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir

Araştırmalar, kızılcığın meme, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanserle savaşan maddeler içerdiğini gösteriyor. 

Kızılcık, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleriyle birleştiğinde, en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden kanserle savaşan yiyeceklerden kabul edilir.

Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir

Bazı araştırmalara göre, kızılcık özü bağışıklık fonksiyonunun birçok yönünü iyileştirebilir ve hatta soğuk algınlığı ve grip semptomlarının sıklığını azaltabilir. 

Kızılcıkta bulunan yüksek proantosiyanidin seviyeleri, vücudun bağışıklık fonksiyonunun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Bu güçlü polifenoller, bağışıklık sisteminin büyük bir çoğunluğunun bulunduğu bağırsakların iç yüzeyini besleyebilir.

Kızılcık suyunun en büyük faydalarından biri, zararlı bakterileri önleme ve bağırsak astarında birikip büyümesini önleme yeteneğidir.

Bu, bağışıklığı güçlendiren  bakterilerin gelişmesine ve hastalık ve enfeksiyona karşı güçlü bir savunma oluşturmasına izin verir.

Kızılcık aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir ve tek bir fincanlık porsiyonda günlük önerilen değerin yaklaşık yüzde 24’ünü sağlar. 

C vitamini bağışıklığı güçlendirir. Araştırmalar, semptomları azaltabileceğini, zatürree, sıtma ve ishal gibi durumların süresini kısaltabileceğini gösteriyor.

Sindirimi kolaylaştırır

Kızılcığın temizleyici, ishal önleyici, septik önleyici ve detoksifiye edici diüretik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Vücudun toksinleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur ayrıca su tutma ve şişkinliği gidermeyi de sağlar.

Son araştırmalar, kızılcığın tüm sindirim sistemindeki bakteri dengesini optimize etmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.  

kızılcık suyu tarifi

Kızılcık Zayıflatır mı?

Kızılcık kalorisi düşük bir meyvedir ve büyük oranda lif içerir. Lifli yiyecekler zayıflamada büyük ölçüde yararlıdır. Diyetlerde genellikle bu meyvenin suyu tüketilir.

Kızılcığın Zararları Nelerdir?

Kızılcığın meyvesi, takviyesi, tableti ve ekstresi, ölçülü olarak tüketilirse çoğu insan için genellikle güvenlidir.  Ancak aşırı tüketim, mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir – ve ayrıca yatkın kişilerde böbrek taşı riskini de artırabilir.

Böbrek taşı

İdrardaki bazı mineraller yüksek konsantrasyonlara ulaştığında böbrek taşları oluşur. Genellikle çok acı vericidir. Beslenme yoluyla riski en aza indirebilirsiniz.

Çoğu böbrek taşları kalsiyum oksalattır, bu nedenle idrardaki aşırı miktarda oksalat ana risk faktörlerinden biridir.

Kızılcık – özellikle konsantre kızılcık özü – yüksek düzeyde oksalat içerebilir. Bu nedenle fazla miktarda tüketildiğinde böbrek taşları için risk faktörü olarak kabul edilir.

Gelişmekte olan böbrek taşlarına yatkınlık bireyler arasında değişkenlik gösterir. Çoğu insanda, kızılcık muhtemelen böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde etkilemez.

Yine de, böbrek taşı oluşturmaya yatkınsanız, bu meyveyi ve diğer yüksek oksalatlı yiyecek tüketiminizi sınırlamak mantıklıdır.

Sonuç olarak;

Kızılcık, meyveler arasında en yüksek antioksidan konsantrasyonlarından birine sahiptir. Ayrıca C vitamini, manganez ve lif dahil olmak üzere birçok önemli vitamin ve besin maddesinin mükemmel bir kaynağıdır.

Kızılcığın potansiyel faydalarından bazıları arasında iltihabı azaltmak, bağışıklığı güçlendirmek, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek, sindirim sistemine fayda sağlamak, kalp hastalığı riskini azaltmak ve hatta bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olma potansiyeli bulunmaktadır.

Kızılcıktaki en güçlü antioksidanlardan bazıları antosiyaninler, kuersetin, benzoik asit ve epikateşinlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ