Kiwano (Boynuzlu Kavun)Nasıl Yenir,Faydaları Neler? | diyetz

Kiwano Meyvesi (Boynuzlu Kavun) Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

 

Kiwano kavunu, Afrika’nın orta ve güney bölgelerinde yetişen egzotik, tuhaf görünümlü bir meyvedir. Cucumis metuliferus olarak da bilinir, boynuzlu kavun olarak da adlandırılır.

 

Olgunlaştığında, kivano kavununun kalın dış cildi parlak turuncu renge ulaşır ve küçük dikenli çıkıntılar yani boynuzlarla kaplanır. İç eti çok sayıda yenilebilir tohumu barındıran jelatinli, kireç yeşili veya sarı bir maddeden oluşur.

 

Kiwano manavda veya pazarda bulabileceğiniz bir meyve değildir, bununla birlikte bazı sağlık yararlarına sahiptir. İşte kiwano meyvesinin faydaları ve besin değeri…

 

 

Kiwano Besin Değeri

 

Kiwano, bir dizi vitamin ve mineral içermektedir. Bir kivano kavunu (209 gram) aşağıdaki besin maddelerini sağlar:

 

 • Kalori: 92

 

 • Karbonhidrat: 16 gram

 

 • Protein: 3.7 gram

 

 • Yağ: 2,6 gram

 

 • C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 18’i

 

 • A Vitamini : RDI’nın % 6’sı

 

 • B6 Vitamini: RDI’nın % 7’si

 

 • Magnezyum: RDI’nin % 21’i

 

 • Demir: RDI’nin % 13’ü

 

 • Fosfor: RDI’nın % 8’i

 

 • Çinko: RDI’nin % 7’si

 

 • Potasyum: RDI’nın % 5’i

 

 • Kalsiyum: RDI’nin % 3’ü

 

Kiwano çoğunlukla sudan oluşur ve kalori, karbonhidrat ve yağ bakımından düşüktür. Kalorilerinin yaklaşık % 16’sı proteinden gelir – diğer meyvelere kıyasla protein değeri yüksektir.

 

 

boynuzlu kavun

 

 

Kivano Meyvesi Faydaları

 

 

Güçlü antioksidanlara sahiptir

Kiwano, besleyici olmakla birlikte güçlü antioksidanlar da sağlar. Antioksidanlar, bazı gıdalarda bulunan ve vücuttaki oksidatif stresin neden olduğu hücresel hasara karşı koruma sağlayabilen bileşiklerdir.

 

Oksidatif reaksiyonlar insan metabolizmasının normal bir parçası olsa da, çok fazla oksidatif gerilme zamanla iltihaplanma ve hücresel fonksiyonlarda bozulmaya neden olur.

 

Vücuttaki bu hasarı kiwano meyvesi gibi yeterli miktarda antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketerek en aza indirebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  En Sağlıklı Otlar ve Baharatlar

Kivano kavunundaki ana antioksidanlar C vitamini, A vitamini, çinko ve luteindir. Bu besinler iltihabı azaltmada ve diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların önlenmesinde rol oynamaktadır.

 

 

Kırmızı kan hücresi üretimini destekler

Kiwano, iyi bir demir kaynağıdır ve günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 13’ünü karşılar. Kırmızı kan hücreleri, vücuttaki oksijeni taşımak için kullanılan hemoglobin adı verilen demir içeren bir madde depolar.

 

Bu nedenle, vücudun uygun oksijen alması için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesi için yeterli demirle beslenmesi gerekir.

 

Bitki demir kaynakları – kiwano kavun gibi – hayvansal kaynaklı demir kadar etkili bir şekilde emilmez. Ancak bu demirin C vitamini ile eşleştirilmesi, emilme oranını arttırır.

 

Bu meyve önemli miktarda C vitamini sağlar. Bu , meyvede bulunan demirin emilimini artırır, bu da kırmızı kan hücresi üretimini ve oksijen taşınmasını desteklemede daha etkili olmasını sağlar.

 

 

Kan şekerini dengeler

Kiwano, düşük glisemik indekse sahiptir, yani yedikten sonra kan şekerinde önemli bir yükselmeye neden olmaz.

 

Ek olarak, zengin bir magnezyum kaynağıdır – doğrudan glikoz (şeker) ve insülin metabolizmasında rol oynayan bir mineraldir.

 

Küçük bir çalışma kiwano kavun ekstraktının diyabetik sıçanlarda kan şekerini önemli ölçüde azalttığını ancak normal kan şekeri seviyesine sahip hayvanlarda olmadığını göstermiştir.

 

 

Hidrasyon sağlar

Hidrasyon deyince ilk önce akla su gelmektedir. Ancak sağlıklı sıvı durumunu korumak için elektrolitler – potasyum, magnezyum ve sodyum gibi – mineraller de gereklidir.

 

Kiwano, yaklaşık % 88 sudan oluşur ve karbonhidrat ve elektrolitler içerir – bu da hidrasyonun arttırılması için faydalıdır.

 

 

Ruh halini geliştirir

Kiwano kavun magnezyum ve çinko içerir – bunlar zihinsel sağlık ve sağlıklı beyin fonksiyonlarıyla yakından ilgili iki mineraldir.

 

İlginizi Çekebilir  Salatalık Faydaları, Besin Değeri ve Kalorisi

Hem magnezyum hem de çinko, ruh halini etkileyen nörotransmiterlerin üretilmesinde rol oynar, depresyon ve anksiyete gibi bazı ruh hali ile ilişkili bozukluklarla bağlantılıdır.

 

 

Diğer Potansiyel Faydaları

 

Kemik sağlığını destekler

Kiwano kavun, magnezyum, C vitamini ve çinko da dahil olmak üzere kemiğin yeniden şekillenmesini ve kemik kuvvetinin korunmasını destekleyen besinler sağlar.

 

Cilt sağlığına faydalı

Kivano kavun içindeki C vitamini ve su, kollajen üretimini, yara iyileşmesini destekler.

 

Kalp sağlığını korur

Kiwano kavun zengin bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Bu mineraller inflamasyonu azaltır, arteriyel plak birikimini önler ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

 

Bağışıklığı güçlendirir

Kiwano kavun ayrıca C vitamini, çinko, demir ve magnezyum da dahil olmak üzere sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan çok fazla besin içerir.

 

 

Boynuzlu Kavun Nasıl Yenir?

Dış kabuğu kalın olan ve küçük dikenlerle kaplı olan bu meyve, olgunlaşmadan önce koyu yeşildir, fakat olgunlaştıkça, portakal rengi kremsi bir ton olur.

 

Kabuğu yenilebilir olsa da, çoğu insan içindeki etli kısmı yemeyi tercih eder. Tadı yumuşak ve hafiftir.

 

Boynuzlu kavun meyvesini yemenin en basit yolu onu açıp dilimlemek ve doğrudan etini kaşıklamaktır. Bazı insanlar lezzetini arttırmak için biraz tuz veya şeker ekler. Taze yenebilir veya pişirilebilir.

 

Sonuç olarak;

Kiwano kavun, zengin besin profilinden dolayı çeşitli sağlık yararları sunan Afrika kökenli egzotik bir meyvedir. Kalın kabuğu, dikenlerle kaplıdır.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ