Hamilelikte Kivi Yenir mi? Kivinin Hamilelere Faydaları

Çin’e özgü bir meyve olan kivi meyvesi, kivi kuşunun görünüşüne benzerliği nedeniyle bu isimle adlandırılmaktadır. Sağlıklı bir vücut için gerekli olan C vitamini, E vitamini ve folat gibi birçok vitamin ve mineral içerir.

Bu sebeple kivi hamilelikte, fetüsün gelişimi için olumlu sonuçlar gösterdiğinden hamile kadınlar için şiddetle tavsiye edilir. Yazıda “hamilelikte kivi yemenin faydaları” ve bununla ilgili merak edilenler ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır.

Kivi Meyvesi Nedir?

Kivi, tüylerle kaplı kahverengi veya sarı kabuklu oval şekilli yumurta büyüklüğünde bir meyvedir. Meyvenin içinde, küçük küçük, siyah yenilebilir çekirdeğiyle birlikte, yeşil veya koyu sarı renkli bir eti bulunur.

Zengin bir C vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Eser mineraller, diyet lifi, antioksidanlar, folik asit, potasyum gibi çeşitli besin maddeleri içerir.

Bu meyvenin düzenli olarak yenmesi, cildi beslemeye yardımcı olur, sindirimi geliştirir, kabızlığı azaltır ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kivinin Besin Değerleri Nedir?

Yüz gram kivinin besin içeriği şöyledir:

Toplam kalori: 61

Toplam yağ: 0,5 gram

Potasyum: 312 mg

Sodyum: 3 mg

Toplam karbonhidrat: 15 gr

Diyet lifi: 3 gr

Şeker: 9 gr

C Vitamini: RDI’nın % 154’ü

B6 Vitamini: RDI’nın % 5’i

Kalsiyum: RDI’nın % 3’ü

Magnezyum: RDI’nın % 4’ü

A Vitamini: RDI’nın % 1’i

Bu meyve vitamin ve mineral yüklü olduğundan, hamile bir annenin mutlaka yemesi gereken meyvelerden biridir.

Hamilelikte Kivinin Faydaları Nelerdir?

Hamileyken kivi yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir…

Kardiyovasküler sağlığı korur

Günde iki veya üç adet kivi yemek, kan inceltici etki gösterir ve yağ içeriğini düşürmeye yardımcı olur, böylece kardiyovasküler sağlığı korur. Kivide bulunan yüksek potasyum seviyeleri kan basıncını etkili bir şekilde azaltır. 

Büyük bir folik asit kaynağıdır

Hamile bir kadın, gebe kaldığının ilk aylarında kendisi ve bebeğinin sağlıklı gelişimi için yaklaşık 400mg – 800mg folik asit almalıdır.

Hamilelikte kivi yemek, fetüste bilişsel gelişime yardımcı olur ve ayrıca herhangi bir nöral kusuru önler. Bu nedenle anne adaylarına günde en az bir adet kivi yemeleri önerilmektedir.

Besin içeriği yüksek bir meyvedir

Portakal ile karşılaştırıldığında daha fazla C vitamini içerir ve ayrıca genel olarak büyük miktarda potasyum sağlar. Ayrıca E vitamini içeriği de yüksektir. Bu nedenle kivi yemek, cilt için çok sağlıklıdır ve ayrıca bebeğe gerekli olan vitamin ve besinlerin önemli miktarını sağlar. 

Kivi ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur.

Kemikleri güçlendirir

Kivi mükemmel bir K vitamini kaynağıdır ve bu nedenle güçlü kemiklerin gelişimine yardımcı olur. Kan pıhtılaşmasını azaltır.

Hamilelik sırasında vücuda yeterli miktarda K vitamini gereklidir çünkü doğum sırasında vücut çok kanar. Aşırı kan kaybı büyük bir tehdit oluşturur.

Bağ dokusu gelişimine yardımcı olur

C vitamini bağışıklığı güçlendirir ve vücutta bağ dokularının oluşumundan sorumlu olan kolajen -elastiki benzeri materyal- üretir. Büyüyen bebeğe, vücudundaki bağ dokularının gelişimi için gerekli besinleri sağlar.

Vücudun serbest radikallerden hasar görmesini önler

Kivi, oksidasyona bağlı hücre hasarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindir. Özellikle hamile annelerde, oksidatif stres riski yüksektir.

Yüksek miktarda C vitamini alımı, hücrelerin onarılmasına ve yeni büyümenin teşvik edilmesine yardımcı olur.

Anne adaylarının karnındaki çatlak riskini azaltır

Bu konuda yapılan çalışmalar, kivi meyvesinin düzenli tüketiminin bebeğin doğumu sırasında çatlak riskini azalttığını kanıtlamaktadır.

Cildin elastikiyetinden sorumlu kolajen oluşumunu geliştirir. Böylece, çatlak izleri olasılığı önemli ölçüde azalır. Kivi tüketimi ile birlikte karın bölgesinde nemlendirici bir krem ​​kullanılması da tavsiye edilir.

Doğum kusurlarını önler

Kivi, bir bebeğin sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan folat yani B9 vitamini bakımından zengindir. Folat eksikliği oluştuğunda, bir bebekte doğum sırasında çeşitli kusurlara neden olur.

Spina bifida, vücudunda B9 vitamini bulunmayan bebeklerde görülen bir hata türüdür. Yüksek oranda folat içeren kivi yemek, bu tür sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Fetüsün beyin ve bilişsel gelişimine yardımcı olur

Bu meyve çok iyi bir folat kaynağı olduğundan, erken yaşta beyin gelişim sürecine yardımcı olur. Bu nedenle kivi yemek, bebek bekleyen bir anne için son derece yararlıdır.

Sindirimi teşvik eder

Kivi, hamile bir kadının kabızlıkla başa çıkmasına yardımcı olan yüksek miktarda diyet lifi içerir. Bu meyveyi düzenli olarak yemek, sindirimi kolaylaştırır, bağırsak hareketini teşvik eder ve şişkinlik, gaz gibi durumlardan rahatlamaya yardımcı olur.

Ayrıca, bağırsak sağlığını iyileştirmek için probiyotik bakterilerin büyümesini teşvik eden prebiyotikler de içerir.

Nörotransmitterleri uyarır

Kivi içinde bulunan C vitamini, beyin fonksiyonlarını iyileştirmede önemli olan nörotransmitterlerin oluşumuna yardımcı olur.

Kan şekeri seviyesini dengeler

Kivi meyvesi, düşük glisemik indeksli meyvelerden biridir ve gestasyonel diyabeti(gebelik diyabeti) olanlar için iyi bir seçimdir. Kan şekerinde ani bir artışa neden olmaz ve diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Hormonal denge sağlar

Hormonlar, hamilelik sırasında yorgun ve stresli hissetmeye neden olabileceğinden vücutta tahribat yaratabilir. Bir porsiyon kivi, ruh hali değişimini önleyerek, hormonları dengelemeye yardımcı olur.

Gebelikte Kivinin Zararları Nelerdir?

Kivi alerjisi nadir görülen bir durumdur. Kivi alerjisi olanlarda boğazda ve dilde şişme ve kaşıntı, yutma sorunu, göğüste ağrılı yanma hissi, asit reflü ve mide bozukluğu görülebilir. Kivi alerjisi olanlar, kividen uzak durmalıdır. Kivinin hamile kadınlar için yan etkileri şöyle sıralanabilir:

Oral Alerjiler

Aşırı kivi tüketimi, ağızda kaşıntıya veya karıncalanma hissine neden olabilir, bu da dudakların ve dilin şişmesine sebebiyet verir. Bazı durumlarda astımı tetikleyebilir, cilt döküntüleri ve kurdeşen oluşumuna neden olabilir.

Deri Hastalıkları

Aşırı kivi yemek akut ürtiker, kronik ürtiker, dermatit ve hatta kontakt dermatite neden olabilir. Alerjiniz varsa bu konuda risk daha yüksektir.

Sindirim Sorunları

Bazı durumlarda, aşırı kivi yemek, ishale, kusmaya veya mide bulantısına neden olabilir.

Lateks Alerjisi

Lateks alerjisi olan insanlar kivi alerjisine daha meyillidir. Bu gibi durumlarda kividen uzak durulması tavsiye edilir.

Pankreasta hasar

Kivi zengin bir C vitamini, E vitamini, serotonin ve potasyum kaynağıdır. Büyük miktarlarda yendiğinde, kandaki trigliserit seviyelerini değiştirebilir ve uzun vadede pankreas için zararlı olabilir.

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

Kivi meyvesi mantar önleyici özelliklere sahiptir ve mantar önleyici ilaçlarla birleştirildiğinde ilave bir etkiye yol açabilir. Antikoagülanlar, heparin, aspirin, steroidal olmayan, anti-inflamatuar veya anti-trombosit ilaçları alıyorsanız, kivi tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında ne kadar kivi yemek gerekir?

Hamilelik sırasında kivi yemek için herhangi bir kısıtlama sınırı olmamasına rağmen, günde 2 ya da 3 meyveden fazla yenmemesi gerekir. Her şeyin fazlası vücuda zarar olabileceği için bazı sağlık sorunlarına ve rahatsız edici durumlara yol açabilir.

Hamilelikte olgunlaşmamış kivi yenir mi?

Olgunlaşmamış kivi, olgunlaşmış olan kividen daha asidiktir ve aşırı yerseniz, ağızda veya dilde yaralara neden olabilir. Bu sorunu önlemek için yoğurt ile birlikte yemek daha iyi olacaktır.

Meyveyi yemeden önce, herhangi bir patojeni veya zararlı böcek ilacını gidermek için meyveyi iyice yıkayın. Kivi besleyici bir meyvedir ve hamilelikte yemek için çok faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ