Kivi Suyu Faydaları ve Tarifi

   

  Kivi suyu, kivi meyvesinin etinin ezilmesiyle yapılan, yapıldığı meyveye bağlı olarak, yeşil ila koyu sarı arasında değişen bir renge sahip, lezzetli ve besleyici bir içecektir.

  Kivi suyunun doğal olarak tatlı ve ekşi karışımı bir lezzeti vardır. Meyve olgun ve ekşi olmadıkça suyu da rahatlıkla fazla şekere ihtiyaç kalmadan içilir. Meyvenin çekirdekleri, yumuşak dokulu bir meyve suyu yapmak için etiyle birlikte ezilir.

  Kivi meyvesi, vücudun sağlığı için önemli olan C, K, E vitamini, folat ve potasyum gibi birçok hayati besin sağlar. Ayrıca oksidasyon nedeniyle vücutta hücre hasarını önlemek için gerekli olan antioksidanlar ve flavonoidler bakımından da zengindir. Sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra görme duyusunu geliştirmeye de yardımcı olur.

  Kivi Suyunun Kalorisi

  Kivi düşük kalorili ancak besleyiciliği yoğun olan bir meyvedir. Ayrıca lezzetli ve suludur. Kivi suyunun bir porsiyonunda 42 kalori vardır ve şeker miktarı da oldukça azdır. 

  Bu özelliğinin yanı sıra besin gereksinimlerinin bir parçası olarak insan vücudu için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından da zengindir.

   

   

  Kivi Suyu Besin Değerleri

  Bir porsiyon kivi suyunun besin içeriği şöyledir:

   

  Diyet lifi: 2 gr

  Sodyum: 2 gr

  Potasyum: 215 mg

  Karbonhidratlar: 10 gr

  Şekerler: 6,2 gr

  C Vitamini: % 107 (DV)

  Kalsiyum: DV’nin % 2’si

  A Vitamini: DV’nin % 1’i

  Demir: DV’nin % 1’i

   

   

   

  Evde Kivi Suyu Nasıl Yapılır?

   

  Malzemeler

  – 2 adet kivi

  – Buz küpleri

   

  Kivi Suyu Yapımı

  – Kiviyi iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun.

  – İçindeki yeşil etli kısmı, küçük dilimler halinde kesin.

  – Onları buz küpleriyle birlikte bir karıştırıcıya yerleştirin.

  – Kıvama gelene kadar iyice karıştırın.

  Kivi suyunu bir bardağa alın ve afiyetle için.

  – Daha farklı bir lezzet ya da sağlık faydası için elma veya kereviz de ekleyebilirsiniz.

   

   

  Kivi Suyu Nasıl Saklanır?

  Kivi suyunu cam bir kapta ve buzdolabında saklamak gerekir. Doğal bir meyve suyudur ve hazırlandıktan sonra 2-3 gün içinde tüketilmesi gerekir.

   

   

  Günde Ne Kadar Kivi Suyu İçebilirim?

  Günde önerilen kivi meyve suyu miktarı, 2 kivi meyvesi ile yapılan 1 bardak meyve suyudur. Daha fazlasının daha fazla sağlık yararı olacağını düşünüyorsanız yanılırsınız. Sağlıklı yiyecekler ve içeceklerin bile fazlası zararlıdır. 

   

   

  Kivi Suyunun Faydaları

   

  Solunum rahatsızlıklarını tedavi eder

  Her gün kivi suyu içmenin solunum sistemi ile ilgili her türlü problem ve hastalığı olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Buna astım, nefes darlığı ve uzun süreli öksürük dahildir.

   

   

  Kalbe faydalıdır

  Araştırmacılara göre, düzenli olarak kivi suyu içen insanlar daha düşük kardiyovasküler problem riskine sahiptir. Kan pıhtılaşma sorunlarından uzak durmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını düşürür ve dengeler. Bu durumlardan her ikisi de ciddi kalp problemlerine yol açabilir. 

   

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  E vitamini ve polifenoller, kivi suyunda bulunan vücuttaki iltihap ile birlikte artrit kadar ciddi sorunları tedavi edebilen anti-inflamatuar enzimlerden bazılarıdır. Her türlü iltihap ve ağrı, kivi suyu ile tedavi edilebilir.

   

   

  Stresle savaşır

  Kivi suyu vücuttaki elektrolitlerde doğru dengeyi sağlamaya yardımcı olmakla birlikte, vücutta ve zihinde oluşan stresle savaşmaya da yardımcı olur. Serotonin, kivi içinde bulunan ve ruh halini artırdığı bilinen bir enzimdir. Bu da depresyondan uzak kalmayı sağlayacaktır.

  Spor yapıyorsanız, egzersiz sırasında kaybedilen elektrolitleri düzenli olarak kivi suyu içerek telafi edebilirsiniz. 

   

   

  Uyumakta zorlananlar için faydalıdır

  Uykusuzluk yaşayanlar ve uyumakta zorlananlar için kivi suyu içmek faydalı olabilir. Araştırmalara göre kivi, rahat uyku sağlayabilecek birçok antioksidan ve serotonin içerir. Sağlıklı bir uyku için yatmadan önce iki adet kivi tüketmeniz önerilir.

   

   

  Zayıflamaya yardımcıdır

  Zayıflatma etkisi, kivi suyunun mükemmel faydalarından biridir. Vücuda vitamin ve mineral sağlayan düşük kalorili bir içecektir. Vücuda fazla kalori girmeden, mevcut vücut yağlarının yakılmasına yardımcı olur.

   

   

  Sindirimi artırır

  Kivi suyu besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Özellikle yeşil kivi ile yapılan meyve suyu, kompleks proteinleri bile sindirebilen ve midedeki yükü azaltan actinidin adlı bir enzim sağlar. Günde bir bardak kivi suyu mideyi hafif hissettirir ve sindirimi kolaylaştırır.

   

   

  Bağırsakları korur

  Kivi suyu, posası ile birlikte tüketildiğinde, bir miktar diyet lifi içerir. Bu, bağırsaklardaki atık malzemeleri temizleyerek kabızlığı tedavi eder. Kanıtlanmamış olmasına rağmen, kivi meyve suyunun, sağlık için önemli olan probiyotiklerin veya bağırsak bakterilerinin etkilerini taklit ettiği bilinmektedir.

   

   

  Kemikleri güçlendirir

  Kivi suyu, kemik gelişimi için faydalı olduğu bilinen potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi çok sayıda mineral içerir. Çalışmalar, kivi suyunda bulunan K vitamini seviyelerinin, osteoporoz ve diğer kemikle ilgili hasarlar için gerekli olan mineralleşmeyi desteklediğini göstermektedir.

   

   

  Tansiyonu kontrol altında tutar

  Kivi suyundaki potasyum, tuzun olumsuz etkilerini dengeler ve bu da kan basıncını düşürür. Potasyum ayrıca kan damarlarındaki gerilimi hafifleterek yüksek tansiyonun yönetilmesine yardımcı olur.

   

   

  Hamileler için faydalıdır

  Kivi hamile kadınların tüketmesi önerilen meyvelerden biridir. C vitamini bakımından zengin olan kivi suyu, gebelikte anne adayının yaşaması muhtemel sindirim ve solunum sistemi sorunlarını önler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. 

   

  kivi suyu yapımı

   

  Kivi suyunun cilde faydaları

   

  Kırışıklıkları önler

  Kivi suyu, yaşlanma belirtileri ile mücadele eder. Kivi suyunun zengin antioksidan seviyeleri, cildi sıkılaştırmak ve hasara neden olan ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine yol açan serbest radikallerin temizlenmesini sağlamak için mükemmeldir. Kivi suyu cildinize, kullandığınız ticari ürünlerden daha fazla fayda sağlayacaktır.

   

  Cildi hafifletir

  Sistemi serbest radikallerden, kir ve tehlikeli atıklardan temizler. Kivi suyu cildi içeriden temizler, cildi aydınlatır, daha net hale getirir ve parıltı ekler. Kivi suyu içmek, canlı cilt elde etmenin en doğal yollarından biridir.

   

  Yaraları tedavi eder

  Kivi suyunda, hücrelerin ve dokuların onarımını sabitlemeye yardımcı olabilecek iyi miktarda potasyum vardır. Bu, yaraların çok daha hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. 

  Sadece yaralar için değil, aynı zamanda cildi enfeksiyonlar ve yara izleri de dahil olmak üzere herhangi bir sorundan iyileştirmek için piyasada bulunan herhangi bir kremden kesinlikle daha güçlüdür.

   

   

  Kivi suyunun saça faydaları

   

  Saç tellerini güçlendirir

  Kivi suyunda bulunan E vitamini, saç tellerini güçlendirerek, saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. Bunun için her gün rutin olarak bir bardak kivi suyu içmek gerekir.

   

  Saçlara parlaklık kazandırır

  Saçları seyreltilmiş kivi suyu ile yıkamak, saça sağlık ve parlaklık kazandırmaya yardımcı olacaktır.

   

  Saç dökülmesini önler

  Kivi suyu mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Bunlar güçlü bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, genel sağlık durumu iyileşecektir. İyi bir bağışıklık sistemi saç dökülmesi problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

   

   

  Kivi Suyunun Yan Etkileri

  Kivinin birçok faydası olsa da, meyvenin potansiyel yan etkileri de vardır. Sadece nadir durumlarda bu meyve bazılarına zararlıdır, ancak bazı reaksiyonlar hayatı tehdit edici olabilir. Kivi suyu tüketiminin yan etkileri ve neden olabileceği komplikasyonlar şöyledir:

  – Boğazda kaşıntı

  – Dilin şişmesi

  – Kusma

  – Kurdeşen

  – Yutma sorunu

  – Asidite

  – Dermatit

  – Bazı ilaçlarla özellikle mantar önleyici ilaçlarla etkileşim

  – Kanama olasılığını artırma

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ