Kivinin Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Kalorisi

  Kivinin Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Kalorisi

  Kivinin kökeninin Yeni Zelanda olduğu düşünülse de aslında kaynağı Çin’dir. Meyve ilk olarak 12. yüzyılda yetiştirilmiştir.

  Bağışıklığı güçlendiren ve astım gibi solunum rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçerdiği lif sindirim sağlığını geliştirirken, lutein ve zeaksantin gözlere fayda sağlar.

  Yazıda “kivi kaç kalori”, “kivinin vitamin değeri nedir”, “kivi çeşitleri ve özellikleri nelerdir”, “kivinin yararları nelerdir”, “fazla kivi yemenin zararları var mı”, soruları cevaplanarak, “kivi meyvesi hakkında bilgi” verilecektir.

  Kivi Nedir?

  Kivi meyvesi veya popüler olarak bilinen adıyla Çin bektaşi üzümü, çeşitli türlerin bir kombinasyonu olan Actinidia cinsinin yenilebilir meyvesidir. Yetiştirilen kivi meyvelerinin çoğu oval şekildedir ve genellikle bir tavuk yumurtası büyüklüğündedir. 

  kivi faydaları nelerdir

  Kivi Çeşitleri

  Meyvenin dört farklı tipi mevcuttur. Kivi çeşitlerinin her birini diğerlerinden farklı kılan özellikleri ve nitelikleri vardır.

  Gold kivi

  Yeşil kiviye benzer, ancak altın rengindedir.

  Hardy kivi 

  Sibirya gibi dünyanın daha soğuk bölgelerinde yetişir. Tüysüz bir kivi çeşididir.

  Hayward kivi

  Yeşil etli ve kahverengi tüylerle kaplıdır. Dünyada en çok yetiştirilen kivi türüdür.

  Kolomikta kivi

  Arktik kivi olarak da bilinir. Daha çok Doğu Asya’da yetişir.

  Kivinin Besin İçeriği

  100g kivinin besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 61

  Toplam Yağ: 0.5g

  Kolesterol: 0mg

  Sodyum: 3mg

  Potasyum: 312mg

  Toplam Karbonhidrat: 15g

  Diyet lifi: 3g

  Protein: 1.1g

  A Vitamini: Referans Günlük Alımın % 1’i (RDI)

  Kalsiyum: RDI’nın % 3’ü

  D Vitamini: RDI’nın % 0’ı

  C Vitamini: RDI’nın % 154’ü

  Demir: RDI’nin % 1’i

  Magnezyum: RDI’nin % 4’ü

  Diğer çoğu taze meyve gibi kivi esas olarak su ve karbonhidrattan oluşur.

  Kivi karbonhidrat değeri

  Karbonhidrat kivinin taze ağırlığının %15’ini oluşturan en yaygın besin öğesidir. Kivideki karbonhidrat fruktoz ve glikoz gibi basit şekerlerden oluşmaktadır.

  Lif

  Taze kivi etinin yaklaşık %2-3’ü liftir. Bu oran, lignin ve hemiselüloz gibi çözülmeyen lif ve pektin gibi çözülebilir liften oluşur. Lifli bir beslenme programı kabızlık, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltır. 

  Vitaminler ve Mineraller

  Kivi birçok vitamin ve mineral özellikle de C vitamini için iyi bir kaynaktır. Aşağıdaki vitamin ve mineraller kivide en çok bulunanlardır. 

  C vitamini

  Bir adet kivi (69 gram) günlük önerilen C vitamini ihtiyacının %77 sini karşılar. Kivideki C vitamini miktarı bu vitamin bakımından zengin olarak bilinen limon ve portakal gibi turunçgillerden bile daha fazladır.

  K1 vitamini

  Bu vitamin sağlıklı kemik ve böbrekler ve kan pıhtılaşması için gereklidir. 

  Potasyum 

  Bu mineral, kalp sağlığı için temel bir mineraldir ve yeterli miktarda alınmalıdır. 

  E vitamini

  Bu vitamin en çok kivinin tohumunda bulunur. Ancak tohumun sindirilme miktarı sınırlı olduğundan vücutta çok etkin rol oynayamaz. 

  Bakır

  Gerekli bir iz element olan bakır, eksikliğinde kalp rahatsızlıklarını tetikler. 

  Folat

  B9 vitamini veya folik asit olarak bilinen folat, vücutta önemli işlevlere sahiptir. Özellikle gebelik döneminde yeterli alınmalıdır.

  Diğer bitki bileşikleri

  Kivi çeşitli antioksidanlar bakımından güçlü bir kaynaktır ve bu bitki bileşiklerinin birçok sağlık yararı vardır.

  Kuersetin

  Kivi, bu polifenol antioksidanı yüksek miktarda içerir. Fazla kuersetin alımı kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltır. 

  Lutein

  Bu, kivide en bol bulunan karotenoid antioksidanlardan biridir. Luteinin yüksek miktarda alımı göz sağlığına faydalıdır. 

  Actinidin

  Protein parçalayan bir enzimdir ve kivide bulunan başlıca alerjenlerden biridir. Bu enzim protein sindirimini iyileştirir.

  Kivi Yemenin Yararları Nelerdir?

  Diyabetliler rahatlıkla yiyebilir

  Yüksek lif içeriğine karşılık düşük kalorili ve düşük glisemik indekse sahip olduğu için, diyabetlilerin yiyebileceği en iyi meyvelerden biridir.

  Düşük glisemik indeksi nedeniyle kan şekeri seviyesinin anında yükselme riskini azaltır. İçerisindeki diğer antioksidanlar da kan şekeri seviyesini kontrol altında tutar.

  Böbreklere faydalıdır

  Düzenli olarak kivi yemek, böbreklerin normal fonksiyonunu yerine getirmesini sağladığı için, olası sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. 

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Kivinin düzenli olarak yenmesinin en önemli sağlık yararlarından biri kalp sağlığını iyileştirmesidir. Kivide kolesterol yoktur, sağladığı antioksidanlar ve anti-inflamatuar özellikleri, kalpteki her türlü tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca kan dolaşımını iyileştirir.

  Astım tedavisine yardımcı olur

  Kivi, herhangi bir yan etki yaratmadan sadece doğal yararları ile astım hastalarına fayda sağlayan bir besindir. Günde 1 adet kivi yemek, astım hastalarını rahatlatır.

  Kanserle mücadeleye yardımcı olur

  Kanser hastalığı için korunma, tedaviden daha iyidir. Kanser riskini azaltmak için sağlık uzmanları kivi yemeyi önermektedir.

  Kivide bulunan antioksidanlar ve zengin miktarda C vitamini, serbest radikallerle birlikte büyüyen kanser hücrelerini baskılamaya yardımcı olur. 

  Sindirim sağlığını destekler

  Kivi meyvesi çeşitli besin maddeleri ile birlikte iyi miktarda lif içermektedir. Lif içeriğinden dolayı, sindirim sistemindeki her türlü sorunun tedavisinde etkilidir.

  Özellikle nişastalı yiyeceklerle birlikte kivi yemek, sindirimi kolaylaştırır. Kivide bulunan antioksidanlar, proteini parçalayıp sindirimini rahatlatır.

  Solunum fonksiyonunu iyileştirir

  Kivide bulunan C vitamini, meyvenin solunum bozukluklarıyla mücadelede etmesindeki en büyük etkendir. Kivinin anti-inflamatuar özellikleri, mide rahatsızlığı ve solunum problemlerini azaltır.

  Solunum bozukluklarında kivinin etkisini artırmak için kivi suyu ile balı karıştırarak içebilirsiniz.

  Vücutta asit dengesi oluşturmaya yardımcı olur

  Kivi vücutta asit dengesi oluşturma yeteneğine sahiptir. Diğer meyveler arasında en alkali olanıdır. 

  Kivide bulunan çeşitli vitaminler ve mineraller, midedeki asitliği nötralize eder ve böylece bulantı ve diğer rahatsızlıkların etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

  Kan basıncını düşürür

  Potasyum ve sodyum, kivide bulunan ve kan basıncını düşürmede etkili olan besinlerden ikisidir. Yüksek tansiyon problemi olanlar günde 2-3 adet kivi yiyebilir.

  Ayrıca sabah veya akşam bir bardak kivi suyu içmek de tansiyonu dengelemede etkilidir. Kivi suyunun düzenli kullanımı, kandaki elektrolitleri dengeler ve böylece kan basıncını kontrol altında tutar.

  Kivi zayıflamaya yardımcı olur

  Kivi, kilo vermek için kullanılabilecek, doğal yiyeceklerden biridir. Az kalorili olması ve yüksek lif içeriği sayesinde, vücut ağırlığını dengelemeye yardımcı olur.

  Kivi yüksek miktarda lif içerdiğinden, yemeklerden yarım saat önce bir bardak kivi suyu içmek, aşırı yemeyi engeller ve böylece kilo vermeyi sağlar.

  Kivinin göze faydaları

  Kivi, göz sağlığını iyileştirir ve aynı zamanda yaygın göz sorunlarına karşı savaşmaya yardımcı olan A vitamini içerir. Kivi meyvesinin anti-enfeksiyöz özellikleri, gözde oluşabilecek enfeksiyonları en aza indirmeye yardımcı olur.

  Kivi üzerine yapılan çalışmalardan biri, diğer meyvelerden daha fazla miktarda antioksidan içerdiğini, bunun da gözlere faydalı olduğunu ortaya koydu.

  DNA hasarına karşı koruma sağlar

  Kivinin besin içeriği, DNA hasarlarının oluşmasını engeller. K vitamininin yanı sıra kivide bulunan flavonoidlerin DNA hasarlarına karşı gerekli korumayı sağlamaktan sorumlu olduğu düşünülmektedir. 

  DNA hasarlarını engellemek için her sabah aç karnına 1 bardak taze kivi suyu içebilirsiniz.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Kivi, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan antioksidanlarla birlikte iyi miktarda C ve E vitamini içerir.

  Günde 1-2 adet kivi yemek, bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Dang hummasının tedavisinde kullanılır

  Kivi, dang humması sorununun çözümünde etkilidir. Düzenli kivi suyu içerek, ateş ile birlikte dang humması semptomlarından anında rahatlama sağlanır.

  Düzenli olarak kivi yemek, dang humması hastalarına gerekli enerjiyi verir ve böylece vücudun hastalıktan iyileşmesine yardımcı olur.

  Kivinin Cilde Faydalarıkivinin mideye faydaları

  Akne ile savaşır

  Akne, birçok insanın karşılaştığı ortak sorunlardan biridir. Akne izlerinin iyileştirilmesi oldukça zordur ve bu nedenle soruna karşı en iyi sonuçları verebilecek güçlü bir bileşene ihtiyaç vardır.

  Kivinin anti-inflamatuar özellikleri, akne ile savaşmasını sağlar. Bu özellikler sadece akneyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda onunla ilişkili diğer birçok sorunun etkisini de azaltır.

  Cildin etkilenen kısımlarına aloe vera jeli ile birlikte kivi uygulamak, sorunu çözmeye yardımcı olur. Bu yüz maskesini uyumadan önce düzenli olarak uygulamak, sorunun tekrarlanmasını önleyecektir.

  Yaşlanmayı geciktirir

  Yaşlanma problemi genellikle deride serbest radikallerin varlığı nedeniyle oluşur. Kivide bulunan antioksidanlar, erken yaşlanma belirtilerini azaltmada önemli bir rol oynar. Kivi, serbest radikalleri tedavi eder ve böylece yaşlanma belirtilerini oldukça etkili bir şekilde geciktirir.

  Badem yağı, nohut unu ve kiviyi karıştırın ve bu yüz maskesini uygulayarak yaklaşık 20 dakika bekleyip yıkayın.

  Bu yüz maskesini uyumadan önce düzenli kullanmak, yaşlanma belirtilerini azaltacaktır. Düzenli olarak 2 ay boyunca uygulayın.

  Aşırı sebum üretimini kontrol eder

  Soğutma özelliği nedeniyle kivinin cilde uygulanması anında yatıştırıcı etki sağlar. Kivi aşırı sebum üretimini kontrol etmede yararlı olan amino asitler ve C vitamini bakımından zengindir.

  Kestiğiniz kivi dilimlerini cilde uygulayarak sebum üretimi kontrol altında tutabilirsiniz. Olumlu sonuçlarını görmek için bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

  Göz çevresindeki koyu halkaları azaltır

  Kivi göz çevresindeki koyu halkalar için doğal bir çaredir. Göz çevresinde kivi maskesinin düzenli kullanımı, koyu halkalarla birlikte diğer birçok problemi de azaltır.

  Kiviyi ezin ve posasını göz altlarına uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra normal suyla yıkayın. Bu işlemi uyumadan önce her gece tekrarlamak, göz çevresindeki koyu halkaları azaltacaktır.

  Yüz temizleyici olarak kullanılabilir

  Kivide bulunan C vitamini, yüzün etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Her gün düzenli olarak kivi maskesi uygulamak, yüze parlaklık ve ışıltı verirken, yüzün temizlenmesini sağlar.

  Kivi yüz maskesi yapmak için kivi, limon suyu, yulaf ve kivi yağını karıştırın ve sonra ince bir macun yapın.

  Bu macunu yüze uygulayın ve yaklaşık 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın ve sonra maskeyi 15-20 dakika daha bırakın ve yüzünüzü yıkayın.

  Kivinin Saça Faydaları

  Saçı güçlendirir

  E vitamini, saçı güçlendirmek ve büyümesini sağlamak için gerekli olan en önemli bileşenlerden biridir. Kivi yüksek miktarda E vitamini içerir ve böylece saçın uzamasını destekler. E vitamini ile birlikte saç kalitesini iyileştiren antioksidanlar da içerir.

  Badem yağı ve amla suyunu kivi suyuyla karıştırın ve daha sonra haftada bir kez kafa derinize bunu uygulayın.

  Saç dökülmesi ile mücadele eder

  Kivi, saç dökülmesi sorunuyla mücadele için iki ana bileşen olan zengin bir C ve E vitamini kaynağıdır. Kivinin düzenli kullanımı, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece saç dökülmesi problemini azaltır. 

  Kivi aynı zamanda çinko, magnezyum, fosfor ve demir bakımından zengindir ve bunların hepsi saç büyüme sürecini iyileştirmeye yardımcı olur.

  Saçın erken beyazlamasını önler

  Kivide bulunan çeşitli antioksidanlar saçın erken grileşmesi sorununu azaltır.

  Bir miktar badem yağı, amla suyu ve kivi suyunu karıştırın ve sonra saç derinize ve saçınıza uygulayın. Saçınızı yıkamadan önce bu maske ile düzenli masaj yapın ve 25-30 dakika bekleyip ardından yıkayın.

  Saçın erken beyazlamasını önlemek için bu saç maskesini haftada iki veya üç kez kullanın.

  Kepek ve egzamayı tedavi eder

  Kepek ve egzama temel olarak kuru kafa derisi probleminden kaynaklanır. Saç deriniz ne kadar kuruysa, kepek sorunuyla o kadar fazla karşılaşırsınız. Kivide bulunan çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde, kepek ve egzama problemi azalır.

  Kiviyi lor, limon suyu ve hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve sonra saç derinize ve saçınıza uygulayın. Bu saç maskesini düzenli olarak uygulamak, kepek sorununu azaltacaktır.

  Saç derisinde kolajen oluşumunu teşvik eder

  Kivi C vitamini açısından zengin olduğundan, kafa derisinde kollajen oluşumuna yardımcı olur ve böylece besinlerin emilimini kolaylaştırır. Ayrıca, kivide bulunan antioksidanlar saç kalitesi için gerekli faydaların sağlanmasına yardımcı olur.

  Kiviyi, limon suyu ve hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve sonra kafa derinize uygulayın.

  Karışımı 20-25 dakika bekletin ve sonra saçlarınızı normal yıkadığınız gibi yıkayın. Bu saç maskesini haftada iki kez kullanın. Farkı kısa sürede göreceksiniz.

  kivinin zararları nelerdir

  Kivi Nasıl Yenir?

  – Ortasından kestikten sonra, kaşıkla kivinin etini çıkararak yiyebilirsiniz.

  – Suyunu sıkarak, kivinin suyunu içebilirsiniz.

  – Meyve salatalarına kivi ekleyebilirsiniz.

  – Yoğurda veya smoothielere ekleyerek tüketebilirsiniz.

  Kivinin Zararları Nelerdir?

  Kivi, çoğu insan için güvenli olduğu düşünülen meyvelerden biridir. Kivinin zararları esas olarak aşırı tüketim sonucunda ortaya çıkar, makul miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir.

  Bazı insanlar kiviye karşı alerjik olabilir. Kivi alerjisi diğer alerjilere göre şiddetli değildir. Genellikle ishal, karın ağrısı, hafif şişlik ve kaşıntı oluşur.

  Bazı insanlar alerjik şok gibi ciddi reaksiyonlar yaşayabilir. Bu çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır. Lateks, çimen, huş ağacı, polen alerjisi olan kişilerde kivi alerjisi olma olasılığı daha yüksektir.

  Bazı insanlarda kivi yemek ağız tahrişine neden olabilir. Bu tahriş actinidin olarak bilinen küçük iğneye benzeyen kalsiyum oksalat kristalleri ve protein sindirici maddelerden kaynaklanmaktadır. Ananas da benzer özelliklere sahiptir.

  Benzersiz lif açısından zengin olan kivi, kabızlığa karşı doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bazı insanlar özellikle aşırı tüketim durumlarında kivinin müshil etkisine karşı hassastırlar.

  Kivi ile İlgili İpuçları

  – Sert ve lekesiz olanlarını seçin.

  Olgunluğunu anlamak için meyvenin arkasına bastırın. Eğer basınç veriyorsa, meyve olgundur ve yenmeye hazırdır.

  Eğer kivi olgun değilse, ilk satın aldığınızda, oda sıcaklığında günlük kontrol ederek kahverengi plastik bir poşete koyun.

  Kivi oda sıcaklığında günlerce saklanabilir. Daha uzun saklamak için dört hafta boyunca buzdolabında korunabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ