Kistik Akneden Kurtulmak için Yapılması Gerekenler | diyetz

Kistik Akneden Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

 

 

Kistik aknenin tedavisi zordur çünkü kistler cildin yüzeyinin altında derin bir enfeksiyon oluşturur. Yüzeyde oluşan sivilcelerden kurtulmayı zorlaştırır. İnsanların kendilerinde güvenin yanı sıra umutlarını da yitirmesine neden olabilir.

 

Kistik akneyi tedavi etmek için birçok etkili yol vardır. En iyi yaklaşım, tam olarak kistik aknenin ne olduğunu ve neye sebep olduğunu anlayarak başlamaktır.

 

 

Kistik Akne Nedir?

Birçok nedenden dolayı en kötü sivilce şeklidir. Sadece tek bir kistiniz olabilir ya da cildinizin geniş bir bölgesine yayılmış birkaç tane olduğunu görebilirsiniz. Yüzünüzü, boynunuzu, göğsünüzü veya sırtınızı etkileyebilir.

 

Kistik akne kıl foliküllerinde derinin altına derinlemesine oluşur. Gözeneklerinize sıkışmış yağın neden olduğu normal sivilcelerin aksine, kistik akne gözeneklerde sıkışan bakterilerin neden olduğu gerçek bir enfeksiyondur. Cildinizin yüzeyinde kırmızı çürükler oluşturan büyük, irin dolu topaklar oluştururlar. Ağrılar, dokudaki sinirleri etkilediği için acı vericidir.

 

Bir kistik akne salgını sivilceden çok farklıdır. Tek bir gözenekteki sivilce formları, tıkanıklığı çıkarmayı kolaylaştırır. Buna karşılık, kistik akne, bağışıklık sisteminin, gözenek içinde sıkışmış olan bakterinin bölgesine belirli kimyasalları gönderdiğinde meydana gelir.

 

Bu kimyasallar cildi o kadar hassas yapar ki, gözenek duvarları bozulur. Bu, bakterilerin çevreleyen dokuyu deri altına almasını sağlar. Bakteriler geniş bir alana yayılabilir ve vücuda yayılmasını önlemek için bir kist oluşturarak yayılmaya tepki gösterir. Bu salgınlar, cilt yüzeyinin çok altında olduğu için tedavi etmek zordur.

 

Kistik aknesi olan insanlar fiziksel görünümün dışında başka durumlara da sahip olabilir.

 

 

Depresyon

Kistik akne genellikle buna sahip olan insanlarda depresyona neden olur. Çalışmalar, kötü akne ve kistik akneye sahip olmanın intihar hakkında daha yüksek bir düşünme riskine yol açtığını göstermiştir.

 

 

 

 

Kendine güven

Toplumumuz, nasıl göründüğümüz hakkında çok fazla baskı yaratır. Kistik akne olan insanlar genellikle onları yargılayan insanların farkındadır. Cildindeki kırmızı lekeler hakkında bilinçlidirler ve insanların onlara bakacaklarından endişe duyarlar. Kistik aknesi olan insanlar kendilerini bu şekilde hissettikleri zaman, genellikle sosyal durumlardan kaçınırlar. Çalışmalar, kistik aknesi olan gençlerin, okulu sallamasının daha olası olduğunu göstermiştir. Bunun gelecekteki başarıları üzerinde bir etkisi olabilir.

 

 

Yara ve Siyah Noktalar

Kistik akne tedavi edilse bile geride izleri kalır. Bunlar, aylar ya da bazen de yıllar süren siyah lekelerdir. Bazı durumlarda, kistlerin ortaya çıktığı alanlarda asla gitmeyen yara izleri gelişir.

 

 

Kistik Akne Kimlerde Olur?

Kistik akne büyük olasılıkla gençlerde görünmekle birlikte, bu her zaman geçerli değildir. Çocuklarda 8 yaşından küçüklerin yanı sıra yaşlı yetişkinlerde görülen kistler hakkında raporlar bulunmaktadır. Daha yaşlı popülasyonda, kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir, ama kadınlar da oluşur. Farklı insanlar farklı nedenlerle kistik akne geliştirir.

 

İlginizi Çekebilir  CBD Yağı ve Potansiyel Etkileri

 

Gençler

Gençler, ergenliğe bağlı olarak hormon düzeylerinde meydana gelen değişimler nedeniyle kistik akne yaşayabilir. Ergenlik döneminde, vücutları daha çok androjen yapar . Bunlar, yağ üretimini artıran testosteron ve diğer hormonların bir kombinasyonudur.

 

 

Kadınlar

Kadınların hormonlarındaki dengesizliğin bir sonucu olarak kistik akne olasılığı daha yüksektir. Bu dengesizlikler menstrüasyon, hamilelik ve menopozdan kaynaklanabilir. Kadınlar hormonların neden olduğu kistik akneyle karşılaştığında, çene üzerinde görülür. Kistik akne, yüzümüzde kullandığımız makyaj, yüksek stres seviyeleri, nemdeki değişiklikler, genlerimiz ve hatta kullandığımız yüz temizleyici ve nemlendiriciler gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir.

 

 

 

Kistik Akne Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kistik akne tipik akne kadar yaygın değildir. Yine de, bu konuda dedikodu ve efsaneler bulunmakta. Kistik akne hakkında olabildiğince fazla şey öğrenmeniz önemlidir. Bunu yapmak, ne yapılacağı ve neler olduğu hakkında kurgudan gerçeği ayırmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yanlış şeyi yaparsanız, başladığın zamandan daha kötüye durumlarla karşılaşabilirsiniz. İşte kistik akne ile ilgili en yaygın yanlış kavramlardan bazıları.

 

  • Sadece bir doktor tedavi edebilir. Bu doğru değil. Bazen kistik akneleri tedavi etmek, yediğiniz şeyi veya yüzünüzü temizlemek için kullandığınız şeyi değiştirmek kadar basit olabilir. Diğer tedaviler, kistlerin özel bir ışıkla tedavi edilmesini içerir.
  • Yüzünüzü yıkamak sorunu çözecektir. Bazı insanlar çözümün yüzünü birçok kez yağdan arındırmak için yüzlerini yıkamak olduğunu düşünüyor. Bunu yapmak cildinizin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir ve bu da cildinizi daha fazla tıkayabilir.
  • Diş macunu kistik akneyi temizleyecektir. Bu doğru değil. Diş macunu çok rahatsız edici. Durumu daha da kötüleştirebilir. İşe yarayan çok sayıda ev ilaçları var ama diş macunu bunlardan biri değil.
  • Kistik akne sivilcesini patlatmak iyidir. Değil. Aslında, eğer kistik akneyi patlatmaya çalışırsanız, onu daha da kötüleştirirsiniz. Kistik akneyi patlatmaya çalıştığınızda, vücudunuzun iyileşme sistemine müdahale edersiniz.
  • Güneşte oturmak akneyi temizleyecektir. Bu da doğru değil. Cildiniz altında bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek özel ışıklar olsa da, güneşle aynı tür ışık ışınları kullanmazlar. Cilt kanseri riskini artırır.
  • Yara ve koyu lekeler kalıcıdır. Gerçek şu ki, kistik aknenin geride bıraktığı koyu noktalar, orijinal salgının bir sonucudur, bu da cildinizdeki melanini artırır. Zamanla bunlar solacaktır ve solma sürecini hızlandıran tedaviler var. Kistik akneden kaynaklanan yara izlerinden kurtulmaya yardımcı olabilecek lazer tedavileri ve kimyasal peelingler vardır.
  • Buz yardımcı olacaktır. Bu doğru değil. Buz kızarıklık, ısı ve acıyı giderebilir, ancak sağladığı rahatlama sadece kısa bir süre devam eder.

 

 

Kistik Akne Nasıl Önlenir?

Her zaman olduğu gibi, kistik akne ile savaşmanın en iyi yolu, ilk etapta bunu önlemek. Kistik akneden kurtulmak için şunlara dikkat edin;

 

 

Kistik akneye neden olan gıdalar

Yapmanız gereken ilk şey beslenmenize yakından bakmak. Bazı insanlardaki kistik akne fazla süt tüketmekten kaynaklanabilir. Eğer ara sıra kistik akne yaşıyorsanız, peynir, dondurma, yoğurt veya sütten oluşup oluşmadığını öğrenmek için bu gıdaları bir süre tüketmeyin. Sonra yavaş yavaş yeniden yemeye başlayın.

 

İlginizi Çekebilir  Esansiyel Amino Asitler: Yararları ve Besin Kaynakları

Şeker, ekmek, makarna ve diğer yüksek glisemik indekse sahip gıdalar iltihaplanmayı daha kötü hale getirir, bu nedenle kistik akneniz varsa, onlardan uzak durmak iyi bir fikirdir. Aynı şey düşük lifli, yüksek işlenmiş gıdalar ve kızarmış yiyecekler için de geçerlidir.

 

Çikolatanın sivilce ve kistik akneyi neden olduğu söylense de; çikolata ve kistik akne arasında bir bağlantı bulunamamıştır, ancak kafein ve akne salgınına yol açabilen hormonlar arasında bir bağlantı vardır.

 

Kistik akneye neden olabilecek yiyeceklerden kurtulmanın yanı sıra, eksik olabileceğiniz vitaminleri ve besinleri olan daha fazla yemeyi deneyebilirsiniz. Kistik akne genellikle hormon dengesizliklerinden kaynaklandığından, B6 vitamini açısından zengin olan besinleri tüketin. Bunlar muz ve bütün tahıl tahılları içerir. Ayrıca inflamasyonu azaltan daha yüksek lifli gıdalar ve antioksidanlar yemek için iyi bir fikirdir.

 

 

Doktor ilaçları

Bazı durumlarda, doktorunuz kistik aknenin oluşumunu engelleyebilecek bazı ilaçlar reçete edebilir. Bu durumu tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçlar doğum kontrol hapları ve antibiyotiklerdir. Ayrıca bezlerin ürettiği yağ miktarını azaltacak bazı ilaçlar da vardır, ancak bunlar ciddi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Bazı durumlarda, doktorlar hastalara doğrudan kist içine bir enjeksiyon verecektir. Bu tip tedavi oldukça acı verici olabilir.

 

 

Kistik Akne için En İyi Gıdalar

Kistik akneyi daha kötü hale getirebilecek gıdalardan uzak durmanın yanı sıra, kistik akneden kurtulmak için beslenmenizde tüketmeniz gereken yiyecekler vardır. Sağlıklı beslenme ve inflamasyonu önleme arasında kanıtlanmış bir bağlantı vardır. Kistik akne için tüketilmesi gereken gıdalar şunlardır:

 

 

Probiyotikler

Probiyotikler içeren kefir ve yoğurtların, akne lezyonlarının sayısını ve yağ üretimini azalttığı gösterilmiştir. Probiyotik takviyeleri de yardımcı olabilir.

 

 

Çinko bakımından yüksek besinler

Çinko eksikliğii kistik akne ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle nohut, kabak çekirdeği ve kaju gibi gıdalar yiyin. Çinko takviyesi deneyebilirsiniz.

 

 

A Vitamini yüksek olan besinler

Bunlar ıspanak, tatlı patates, havuç ve lahanadır. Enfeksiyonla mücadeleye yardım eder.

 

 

Yüksek lifli gıdalar

Lif, kolonunuzu temizlemeye ve bakterilerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur. Taze meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve diğer bazı yiyeceklerde bulunur.

 

 

Su

Bolca su içmek vücudunuza birçok şekilde yardımcı olur ve aynı zamanda kistik akne ile savaşmak için de gereklidir. Akne ile mücadele etmek istiyorsanız, içtiğiniz her bardağa yarım limonun suyunu ekleyin. Ekstra C vitamini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve toksinleri vücudunuzdan temizlemenizi sağlar.

 

 

En İyi Doğal Kistik Akne Tedavileri

Her zaman hafif bir ekstansiyon kullanarak sağlıklı bir cilt bakım rutini ile başlamalısınız. Eksfolyantlar ölü deriden ve gözeneklerin tıkanmasından kurtulmaya yardımcı olur. Sağlıklı cildin gelişimini teşvik eder.

 

İlginizi Çekebilir  K2 Vitamini; Faydaları, Fazlalılığı ve Eksikliği Nedir?

Hafif ve yağsız bir nemlendirici kullanın ve parfümlü ürünlerden kaçının. Kimyasal maddelerden yapılmış olanın yerine tamamen doğal bir güneş koruyucu kullanın. Kistik akne sonrasında ortaya çıktığı koyu lekeler veya yaralar geliştirdiyseniz, iyileşme sürecine yardımcı olmak için bir C Vitamini serumu kullanın.

 

Kistik akneden kurtulmanın kanıtlanmış bir yolu olmamasına rağmen, iyileşme sürecini hızlandırmada etkili olan bazı doğal tedaviler vardır. Bunlar şunlardır:

 

 

Bal maskesi

Bal hem güçlü bir nemlendiricidir hem de etkili bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Bal maskesi yüzünüzü temiz tutar, inflamasyonu önler. En iyi etki için ilave malzemeler içermeyen ham bal kullanın. Yaklaşık 20 dakika bekletin, sonra ılık suyla iyice durulayın.

 

 

Elma Sirkesi Maskesi

Elma sirkesinin kistik akneyi temizlemesine yardımcı olacağına şaşırmamak gerekir. Birçok sorunu çözen bir mucize ilaç!

 

Elma sirkesi yüksek asetik asit seviyesine sahiptir. Bu güçlü antibakteriyel ve anti-fungal, kistik akneye neden olan bakterileri öldürür.

 

Cildinizin pH seviyesine dengeyi geri kazandıracak bir maske yapmak için, limon suyunu elma sirkesiyle eşit ölçüde karıştırın, ardından karışımı bir macun haline getirmek için yeterli miktarda zerdeçal tozu ekleyin. Yüzünüze yaklaşık 5 dakika sürün.

 

 

Soda ve Epsom Tuzu Maskesi

Bu ev ilacı sivilce temizliğinde son derece etkilidir. Her iki bileşeni eşit şekilde sıcak suyla bir macun oluşturmak için karıştırın. Bu karışımı sadece aknelerin üzerine koyun aksi halde cildiniz kurur. Tamamen kurumaya bırakın ve sonra yıkayın. Bu çözümü günde bir kez kullanın.

 

 

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, akneye neden olan bakterileri öldüren uçucu bir yağdır. Ancak güçlüdür, bu yüzden diğer yağlarla veya Aloe Vera veya bal ile karıştırılmalı ve yüze uygulamadan önce seyreltilmelidir. Vücudunuzda kistik akne varsa, temizlemek için banyo suyuna birkaç damla çay ağacı yağı koyun.

 

 

Yeşil çay özü

Yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Yağ üretimini yavaşlatır. Ayrıca iltihabı da yatıştırır. Cildinizde kullanmanın en iyi yolu, bir bezi soğutulmuş yeşil çayın içine daldırılarak ve daha sonra her gün birkaç dakika iltihaplı alanda tutulmasıyla bir kompres yapmaktır.

 

 

Aloe Vera

Aloe vera bitkisi, güneş yanığının kızarıklığını ve sıcaklığını yatıştırmak için harikadır ve kistik akne için de etkilidir. Yapraklarında bulunan jel, en saf formlarında anti-inflamatuar bileşikler içerir, bu yüzden bir losyon satın almak yerine, bitkiyi satın alın! Bir parçayı kırın ve daha sonra kesilen kenarı temizleyin, cildi temizlemek için nemlendirici etkisi elde edene kadar sürdürebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ