Kistik Sivilce Nedir, Neden Olur? Kistik Akne Tedavisi

  Kistik Sivilce Nedir, Neden Olur? Kistik Akne Tedavisi

  Kistik sivilce tedavisi zor bir durumdur çünkü kistler cildin yüzeyinin altında derin bir enfeksiyon oluşturur. Bu enfeksiyon yüzeyde oluşan sivilcelerin iyileşmesini zorlaştırır.

  Kistik sivilce tedavisi için birçok etkili yol vardır. Bunun için öncelikle kistik aknenin nedenlerini bilmek gerekir.

  Kistik Akne Nedir?

  En kötü sivilce şeklidir. Sadece tek bir kist ya da cildin geniş bir bölgesine yayılmış birkaç tane olabilir. Yüz, boyun, göğüs ve sırt bölgelerini etkileyebilir.

  Kistik sivilce, kıl foliküllerinde derinin altında derinlemesine oluşur. Gözeneklere sıkışmış yağın neden olduğu normal sivilcelerin aksine, gözeneklerde sıkışan bakterilerin neden olduğu gerçek bir enfeksiyondur.

  Cildin yüzeyinde kırmızı büyük, irin dolu topaklar oluşturur. Dokudaki sinirleri etkilediği için ağrı yapar. 

  Kistik Sivilce Neden Olur ve Kimlerde Görülür?

  Çoğunlukla gençlerde görülmekle birlikte, başka yaş grubundan insanları da etkileyebilir. Çocuklarda, 8 yaşından küçüklerin yanı sıra yaşlı yetişkinlerde görülen kistler hakkında raporlar bulunmaktadır.

  Yaşlı popülasyonda, kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Farklı insanlarda farklı nedenlerle oluşur. 

  Gençler

  Gençler, ergenliğe bağlı olarak hormon düzeylerinde meydana gelen değişimler nedeniyle kistik sivilce yaşayabilir. Ergenlik döneminde, vücutları daha çok androjen yapar. Bu, yağ üretimini artıran testosteron ve diğer hormonların bir kombinasyonudur.

  Kadınlar

  Kadınlarda, hormonlarındaki dengesizliğin bir sonucu olarak kistik sivilce olasılığı daha yüksektir. Bu dengesizlikler menstrüasyon, hamilelik ve menopozdan kaynaklanabilir. Kadınlarda hormonlar nedeniyle böyle bir durum oluştuğunda genellikle çenede kistik sivilce oluşur. 

  Yüzde kullanılan makyaj, yüksek stres seviyeleri, nemdeki değişiklikler, genler ve hatta kullanılan yüz temizleyici ve nemlendiriciler gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir.

  kistik sivilce nedenleri

  Kistik Sivilce Belirtileri Nelerdir?

  Kistik akne, daha ciddi ve daha nadir bir akne şeklidir. Kistik akne olduğunda cildin gözenekleri yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkanır ve iltihaplanır.

  Gözenek derinin altında yırtıldığında kistik akne olur ve bu da iltihabın çevredeki cilt dokusuna yayılmasına neden olur.

  Bu zincirleme reaksiyon ciltte devam edebilir, daha geniş iltihabı tetikleyebilir, daha fazla akne bakterisi ve daha fazla sivilce yayabilir. Ardından, vücut iltihabın daha fazla yayılmasını durdurmak için bölgenin etrafında bir kist oluşturur.

  Kistik akne belirtileri şunlardır:

  – Yüz, göğüs, sırt, üst kollar, omuzlar veya uyluklarda büyük, kırmızı ve ağrılı çatlaklar

  – Genellikle beyaz nokta göstermeyen kabarık, kırmızı yumrular gibi görünen nodüller

  – Genellikle cildin altında hissedilen lezyonlar

  – Papül ve püstüllere ek olarak kist ve nodül üreten daha görünür akne

  – Dokunulduğunda veya dokunulmadığında bile ağrılı olan kopmalar

  Kistik aknenin görünümü, yağ bezinin yoğun iltihaplanma ve tahrişine neden olan akut hasardan kaynaklanır, bu da kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya neden olur. Kistik aknenin bir dermatolog tarafından teşhis edilmesi kolaydır ve herhangi bir özel test gerektirmez.

  Kistik Sivilce Nasıl Önlenir?

  Bu durum ile savaşmanın en iyi yolu, ilk oluştuğunda ya da daha oluşmadan önlemektir. Kistik akneden kurtulmak için şunlara dikkat etmek gerekir:

  sağlıksız yiyecekler kilo aldırır

  Kistik Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

  Yapmanız gereken ilk şey beslenmenize dikkat etmek. Bazı insanlardaki kistik sivilce fazla süt tüketiminden kaynaklanabilir.

  Eğer ara sıra bu durumla karşılaşıyorsanız, peynir, dondurma, yoğurt veya sütten oluşup oluşmadığını öğrenmek için bu gıdaları bir süre tüketmeyin. Sonra yavaş yavaş yeniden yemeye başlayın. 

  Şeker, ekmek, makarna ve diğer yüksek glisemik indekse sahip gıdalar iltihabı daha da kötüleştirir, bu nedenle kistik akne durumunda, bu yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Aynı şey düşük lifli, yüksek işlenmiş gıdalar ve kızarmış yiyecekler için de geçerlidir.

  Çikolatanın sivilce ve kistik sivilceye neden olduğu söylense de; böyle bir bağlantı bulunamamıştır ancak kafein ve sivilceye yol açabilen hormonlar arasında bir bağlantı vardır.

  Kistik sivilceye neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra, eksik olabileceğiniz vitaminleri ve besinleri daha fazla yemelisiniz.

  Bu durum genellikle hormon dengesizliklerinden kaynaklandığından, B6 vitamini açısından zengin olan besinleri tüketin. Ayrıca inflamasyonu azaltan daha yüksek lifli gıdalar ve antioksidan sağlayan yiyecekler yemek gerekir. 

  kistik sivilce izleri

  Kistik Sivilce için Tıbbi Tedavi

  Bazı durumlarda, doktor kistik aknenin oluşumunu engelleyebilecek ilaçlar reçete edebilir. Bu durumu tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçlar doğum kontrol hapları ve antibiyotiklerdir. 

  Ayrıca bezlerin ürettiği yağ miktarını azaltacak bazı ilaçlar da vardır ancak bunlar ciddi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir.

  Bazı durumlarda, doktorlar hastalara doğrudan kist içine bir enjeksiyon verecektir. Bu tip tedavi oldukça acı verici olabilir.

  Kistik Sivilceye İyi Gelen Yiyecekler

  Durumu kötüleştirecek gıdalardan uzak durmanın yanı sıra, bundan kurtulmak için yemeniz gereken yiyecekler de vardır. 

  Kistik sivilceye faydalı yiyecekler şunlardır:

  Probiyotikler

  Probiyotikler içeren kefir ve yoğurdun, akne lezyonlarının sayısını ve yağ üretimini azalttığı gösterilmiştir. Probiyotik takviyeleri de yardımcı olabilir.

  Çinko bakımından yüksek besinler

  Çinko eksikliği kistik sivilce ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle nohut, kabak çekirdeği ve kaju gibi gıdalar yiyin. Çinko takviyesi de deneyebilirsiniz.

  A vitamini içeriği yüksek olan besinler

  Bunlar ıspanak, tatlı patates, havuç ve lahanadır. Enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olurlar.  

  Yüksek lifli gıdalar

  Lif, kolonu temizlemeye ve bakterilerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur. Taze meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve diğer bazı yiyeceklerde bulunur.

  Su

  Bol su içmek vücuda birçok şekilde yardımcı olur ve aynı zamanda kistik sivilce ile savaşmak için de gereklidir.

  Akne ile mücadele etmek istiyorsanız, içtiğiniz her bardağa yarım limonun suyunu ekleyin. Ekstra C vitamini, enfeksiyonlarla savaşmayı ve toksinleri vücuttan temizlemeyi sağlar.

  Kistik Akne Bitkisel Tedavi

  Cilt bakımı bu durumda büyük önem kazanmaktadır.

  Hafif ve yağsız bir nemlendirici kullanın ve parfüm içeren ürünlerden kaçının. Kimyasal maddelerden yapılmış olanların yerine tamamen doğal bir güneş koruyucu kullanın.

  Kistik sivilce sonrası ortaya çıkan koyu lekeler veya yaralar varsa, iyileşme sürecine yardımcı olmak için bir C vitamini serumu kullanın. 

  Kistik sivilceden kurtulmanın kanıtlanmış bir yolu olmamasına rağmen, iyileşme sürecini hızlandırmada etkili olan bazı doğal tedaviler vardır.

  Bal maskesi

  Bal hem güçlü bir nemlendiricidir hem de etkili bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Bal maskesi yüzünüzü temiz tutar, inflamasyonu önler.

  En iyi etki için ilave malzemeler içermeyen ham bal kullanın. Yüze uyguladıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekleyin, sonra ılık suyla iyice durulayın.

  Elma Sirkesi Maskesi

  Elma sirkesi yüksek asetik asit seviyesine sahiptir. Bu güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliği, kistik sivilceye neden olan bakterileri öldürür.

  Cildin pH seviyesine dengeyi geri kazandıracak bir maske yapmak için, limon suyunu elma sirkesiyle eşit ölçüde karıştırın, ardından karışımı bir macun haline getirmek için yeterli miktarda zerdeçal tozu ekleyin. Yüzünüze sürün beş dakika bekledikten sonra yıkayın. 

  Soda ve Epsom Tuzu Maskesi

  Bu ev ilacı sivilce temizliğinde son derece etkilidir. Her iki bileşeni eşit şekilde sıcak suyla bir macun oluşturmak için karıştırın. Bu karışımı sadece aknelerin üzerine koyun aksi halde cildiniz kurur. Tamamen kurumaya bırakın ve sonra yıkayın. Bu çözümü günde bir kez kullanın. 

  Çay ağacı yağı

  Çay ağacı yağı, akneye neden olan bakterileri öldüren uçucu bir yağdır. Ancak güçlüdür, bu yüzden diğer yağlarla veya aloe vera veya bal ile karıştırılmalı ve yüze uygulamadan önce seyreltilmelidir. Vücudunuzda kistik sivilce varsa, temizlemek için banyo suyuna birkaç damla çay ağacı yağı koyun.

  Yeşil çay özü

  Yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Yağ üretimini yavaşlatır. Ayrıca iltihabı da yatıştırır. Ciltte kullanmanın en iyi yolu, bir bezi soğutulmuş yeşil çayın içine daldırılarak ve daha sonra her gün birkaç dakika iltihaplı alanda tutulmasıyla bir kompres yapmaktır.

  Aloe Vera

  Aloe vera bitkisi, güneş yanığının kızarıklığını ve sıcaklığını yatıştırmak için harikadır ve kistik sivilce için de etkilidir. Yapraklarında bulunan jel, en saf formunda anti-inflamatuar bileşikler içerir, bu yüzden bir losyon satın almak yerine, bitkiyi satın alın! 

  Bir parçayı kırın ve daha sonra kesilen kenarı temizleyin, cildi temizlemek için nemlendirici etkisi elde edene kadar sürebilirsiniz.

  Cadı Fındığı

  Yüzünüzü yıkayın ve temiz bir pamuk top kullanarak etkilenen bölgelere cadı fındığı uygulayın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra toner olarak her gün iki veya üç kez kullanın.

  Cadı fındığı, kistik akne üzerinde sert ve cilde naziktir. Gözenekleri sıkılaştırır ve rahatlatır, bu da kistik iltihabı azaltır. Ayrıca hasarlı cildi yumuşatır, iyileştirir ve nemlendirir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ