Kırmızı Şarap Sirkesi Nedir, Nasıl Yapılır? Fayda ve Zararları

   

  Bütün sirkeler, bir karbonhidrat kaynağının alkole fermente edilmesiyle elde edilir. “Asetobakter” bakterileri daha sonra alkolü, asetik aside dönüştürür.

   

  Kırmızı şarap sirkesi nasıl yapılır?

  Kırmızı şarabın fermente edilmesi, sonra süzülmesi ve şişelenmesi ile yapılır. Lezzet yoğunluğunu azaltmak için şişeleme öncesi bekletilir.

   

   

  Kırmızı Şarap Sirkesi Faydası

   

  kırmızı şarap sirkesi nasıl yapılır

   

  Kan şekeri seviyesini düşürür

  Her türlü sirkenin ana bileşeni olan asetik asit, kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur çünkü karbonhidrat sindirimini yavaşlatır. Bazı yemeklerde kullanıldığında, kırmızı şarap sirkesi bu yiyeceklerin glisemik indeksini (GI) düşürebilir.

   

   

  Cilde faydalıdır

  Bu sirkede, bakteriyel enfeksiyonlarla ve cilt hasarlarıyla mücadele edebilecek antioksidanlar bulunur. Bunlar meyve ve sebzelere mavi, kırmızı ve mor renklerini veren pigmentlerden oluşan antosiyaninlerdir. Kırmızı şarap sirkesi, melanom gibi cilt kanseriyle mücadele edebilen bir antioksidan olan resveratrol de içerir.

  Ek olarak, asetik asit cilt enfeksiyonlarıyla savaşır. Asetik asit, 6.000 yıldan uzun bir süredir yara, göğüs, kulak ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

   

   

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Sirkedeki asetik asit zayıflamayı destekler. Bilimsel çalışmalarda asetik asidin yağ depolanmasını azalttığı, yağ yakımını arttırdığı ve iştahı azalttığı gösterilmiştir.

  Dahası, midede yiyecekleri daha uzun süre tutar. Bu, aşırı yemeyi önleyen açlık hormonu ghrelinin salınmasını geciktirir.

   

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Bu sirkedeki ana madde kırmızı şaraptır ve resveratrol dahil olmak üzere güçlü polifenol antioksidanlara sahiptir. Kırmızı şarap ayrıca antosiyaninler adı verilen antioksidan pigmentler içerir.

  Antioksidanlar, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açabilen serbest radikaller olarak bilinen moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önler.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Kırmızı şarap sirkesi kalbi güçlendirir. Asetik asit ve resveratrol, kan pıhtılarının önlenmesine ve kolesterol, inflamasyon ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

  Resveratrol gibi polifenoller kan damarlarını gevşetir ve hücrelerdeki kalsiyum miktarını artırır, bu da kan dolaşımını iyileştirir ve kan basıncını düşürür. Ayrıca, hem asetik asit hem de resveratrol, yüksek düzeyde kalp hastalığı için potansiyel risk faktörleri olan trigliserit ve kolesterolü düşürür.

   

   

  Kırmızı şarap sirkesi nerede kullanılır?

  Kırmızı şarap sirkesi yemeklerde kullanılır, ancak başka uygulamaları da vardır. Genellikle salata sosu olarak tercih edilir. Sığır eti ve sebze gibi yiyeceklerle iyi bir şekilde eşleşir.

  Beyaz sirke genellikle ev temizliği için kullanılırken, kırmızı şarap sirkesi kişisel bakım için tercih edilir. Örneğin, kırmızı şarap sirkesini 1: 2 oranında suyla seyreltebilir ve yüz toniği olarak kullanabilirsiniz. Ek olarak, banyonuza Epsom tuzu ve lavanta ile birlikte 2-3 yemek kaşığı (30-45 ml) kırmızı şarap sirkesi ekleyerek kullanmak, cildi yatıştırır.

   

  İlginizi Çekebilir  CBD Yağı Nedir, Ne İçin Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Kırmızı şarap sirkesi zararları

  Aşırı tüketmenin bazı zararları vardır. Örneğin, çok fazla sirke içmek, mide bulantısı, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi sindirim semptomlarını kötüleştirir.

  Ayrıca kan basıncını daha da azaltabilecek, potasyum seviyelerini düşürerek belirli kan basıncı ve kalp ilaçlarınının işlevini etkileyebilir.

  Ek olarak, sirke gibi asitli çözeltiler diş minesine zarar verebilir, bu nedenle sirke içeren yiyecekleri veya içecekleri tükettikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ