Kırmızı Pancar Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Kırmızı pancar en sağlıklı sebzelerdendir. Gıda olarak kullanılmasının yanı sıra tıbbi bir bitki ve gıda renklendiricisi olarak da kullanılır. Birçok pancar çeşidi var ama en çok tercih edileni kırmızı olanıdır.

  Kırmızı pancar nedir?

  Kırmızı pancar bitkisinin sodyum ve yağ oranı düşüktür, iyi bir folat kaynağıdır, bu nedenle zihinsel ve duygusal sağlığı destekler.

  Demir, manganez, bakır, potasyum ve magnezyum gibi diğer besin maddelerini de içerir ki bunların hepsi vücut için hayati öneme sahiptir.

  Sadece kökü değil kırmızı pancar yaprağı da çok faydalıdır. Lif ve protein içerir. Ayrıca K vitamini (kan pıhtılaşma özellikleri) ve kalsiyum (güçlü kemikler ve dişler için) sağlar. Pancar suyu da sağlıklıdır. Yoğun bir betalain kaynağıdır. Suyun sindirimi de kolaydır.

  Bu yazıda “kırmızı pancar neye iyi gelir”, “kırmızı pancar ne işe yarar”, “kırmızı pancar faydaları ve zararları”, “kırmızı pancar kaç kalori”,”diyette kırmızı pancar yenir mi” konularına değinilecektir.

   

   

  kırmızı pancar cilde faydaları

   

   

  Kırmızı Pancar Besin Değeri

   

  BESİN DEĞERİ
  Enerji                                                         45 cal                                                                   
  Karbonhidrat9.56 g
  Protein1,61 g
  Toplam yağ0,17 g
  Kolesterol0 mg
  Lif2.80 g
  Folat109 µg
  Niasin0.334 mg
  Pantotenik asit0.155 mg
  Piridoksin0,067 mg
  B 2 vitamini0,057 mg
  Tiamin0,031 mg
  A vitamini33 IU
  C vitamini4.9 mg
  E vitamini0,04 mg
  K vitamini0.2 µg
  Sodyum78 mg
  Potasyum325 mg
  Kalsiyum16 mg
  Bakır0,075 mg
  Demir0.80 mg
  Magnezyum23 mg
  Manganez0.329 mg
  Çinko0.35 mg
  Karoten-ß20 µg
  Betain128.7 mg
  Lutein-zeaksantin0 µg

   

   

  Kırmızı Pancar Faydaları Nelerdir?

   

   

  Kan basıncını düşürür

  Yapılan araştırmalar kırmızı pancar yararları arasında kan basıncını düşürme olduğunu belirtmektedir. Uzmanlara göre, bu durum vücudun nitrik okside dönüştürdüğü nitratların varlığından kaynaklanmaktadır. Bu süreçte kan damarları genişler. Bu, kardiyovasküler hastalık riski taşıyan bireylere fayda sağlar.

   

  İlginizi Çekebilir  Mavi Renkli Meyveler ve Faydaları Nelerdir?

   

  Kalbe faydalıdır

  Kırmızı pancar çalışan iskelet kaslarına oksijen verimini artırmaktadır. Çalışan iskelet kasları yeterince oksijen almadığında, bozulur ve kollar veya bacakları hareket ettirme kapasitesi azalır. Bu sonuçta kalp hastalığına yol açan fiziksel aktivitenin azalmasına da neden olur.

   

   

  Kanseri önlemeye yardımcı olur

  Kırmızı pancar ekstresi, meme ve prostat kanserini önleme potansiyeline sahiptir. Bu, pancardaki betanin (bir betalain formu) varlığına bağlanabilir.

  Howard Washington Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, kırmızı pancar tüketiminin, akciğer ve cilt kanserlerini önlediği de bulundu.

   

   

  Karaciğere faydalıdır

  Kalsiyum, betain, B vitaminleri, demir ve antioksidanların varlığı kırmızı pancarı karaciğere faydalı bir gıda yapar. Pancardaki betain ayrıca karaciğerin toksinleri yok etmesine yardımcı olur. Lif de, karaciğerden çıkarılan toksinleri temizler.

  Kırmızı pancar ayrıca her ikisi de karaciğer hücrelerini oksidatif strese karşı koruyabilen çinko ve bakır içerir.

   

   

  Enerji verir

  Araştırmalar kırmızı pancarın kasları yakıt açısından daha verimli hale getirdiğini ve böylece dayanıklılığı artırdığını ortaya çıkardı.

  Bilim insanları, pancardaki nitratların kan akışını, hücre sinyalini ve hormonları iyileştirmeye yardımcı olduğunu düşünüyor, bunların hepsi de enerji seviyelerini artırmada rol oynar.

   

   

  İnflamasyonla mücadele eder

  Folat, lif ve betalain içeriği sayesinde kırmızı pancar, en iyi anti-inflamatuar yiyeceklerdendir. Bir araştırma inflamasyon tedavisinde etkili olduğunu belirtmiştir. Bir başka araştırma, kırmızı pancar ekstraktının böbreklerde iltihabı tedavi edebileceğini buldu.

   

   

  Beyin sağlığına faydalıdır

  Pancarların, demansın erken evrelerinde etkilenen beyin alanı olan somatomotor korteksin oksijenlenmesini artırarak beyin nöroplastisitesini geliştirdiği bilinmektedir.

  Pancardaki nitratlar, vücudumuzda nitrik okside dönüştürülür. Bu nitrik oksit, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasına izin vererek beyin sağlığını artırır. Nitratlar ayrıca beyine kan akışını iyileştirir.

   

   

  Sindirime yardımcıdır

  Düzenli olarak kırmızı pancar yemek sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, sindirim sistemi ve kanla ilgili hastalıkların tedavisinde de faydalıdır. Lif bakımından zengin olduğu için divertikülitin tedavisine de yardımcı olur.

   

   

  Kötü kolesterolü azaltır

  Bir hayvan çalışmasında, pancar özleri ile beslenen sıçanlar, toplam kolesterol seviyelerinde bir düşüş ve iyi kolesterolde bir artış yaşadı. Çözünür lifin bu etkiyi sağladığı düşünülmektedir.

   

   

  Anemi tedavisine yardımcı olur

  Kırmızı pancar demir açısından zengindir ve demir emilimi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Pancardaki folat ayrıca kansızlıkla savaşır.

   

   

  Kataraktı önler

  Kırmızı pancar, katarakt oluşma riskini azaltabilecek büyük bir karotenoid kaynağıdır. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Kefir Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Kemik ve dişleri güçlendirir

  Kırmızı pancar, kalsiyum bakımından zengindir ve bu mineral olmadan güçlü kemik ve dişler sağlanamaz.

   

   

  kırmızı pancar zararı

   

  Kırmızı pancar zayıflatır mı?

  “Kırmızı pancar kilo yapar mı?” sorusu merak ediliyor. Kırmızı pancar zayıflamaya yardımcı olur çünkü doğal bir tatlılığa sahiptir.

  100 gram kırmızı pancar kalori olarak 38 kalori içerir. Bununla birlikte 0.1 gram yağ sağlar. Düşük bir glisemik yüke sahiptir. Bu da kan şekerini hızlı yükseltip düşürmeyeceği yani tatlı ve yağlı isteğini azaltabileceği anlamına gelir. Diyette kırmızı pancar yemek kilo vermeye yardımcı olur.

  Kırmızı pancar ayrıca vücudun sindiremediği bir lif olan çözünmez lif bakımından da zengindir. Çözünmeyen lif, daha sık tuvalete gitmeye yardımcı olur, bu da sağlıklı bir sindirim sistemi ve sağlıklı bir bağırsak sağlar ve bağırsak kanseri riskini azaltır.

  Çözünmeyen lif yemek, metabolizmayı hızlandırır ve tok hissetmeye yardımcı olur ve sindirilmediği için ondan fazla kalori alınmaz.

   

   

  Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

  Kırmızı pancar kökü, A vitamini ve karotenoidleri içerir. Ayrıca, başka bir güçlü antioksidan olan iyi bir lutein kaynağıdır. Bunlar serbest radikallerle savaşır ve kırışıklıklar ile mücadeleye yardımcı olur.

   

   

  Kırmızı pancar cilde faydaları

  Kırmızı pancar tüketiminin cilt kanserini önlediği bulunmuştur. Ayrıca, sağlıklı mukus membranlarını koruyan ve cilt sağlığını artıran A vitamini içerir.

   

   

  Kırmızı Pancar Zararları

  Hiçbir sebze veya meyve zararlı değildir. Ancak bazı sağlık koşulları taşıyan kişilerde yan etkilere neden olabilir. İşte kırmızı pancarın yan etkileri...

   

   

  Beeturia’ya neden olabilir

  Gün boyunca yediklerimiz idrarın rengini etkiler. Kırmızı pancarın aşırı tüketimi idrarın pembe veya kırmızı görünmesine neden olabilir. Bir çalışmaya göre, bu etki demir eksikliği olan kişilerde daha yaygındır.

   

   

  Böbrek Taşları

  Kırmızı pancar böbrek taşlarına neden olabilecek oksalat bakımından zengindir. Böbrek taşı öykünüz varsa pancar tüketimini bırakmalısınız. Böbrek taşı riski olmayanlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

   

   

  Cilt döküntüsü

  Nadir olmasına rağmen, bazı kişilerde kırmızı pancar tüketimine tepki olarak alerjik reaksiyonlar görülebilir, bunlar arasında döküntüler, kurdeşen, kaşıntı ve hatta üşüme ve ateş bulunur.

   

   

  Kan basıncında ani düşüş

  Bu kan basıncı yüksek olanlar için bir avantaj olabilir. Ancak kan basıncı seviyeleriniz zaten düşükse sorun olur. Pancar nitrat bakımından zengindir ve bazı çalışmalara göre sağlıklı bireylerde tansiyonu düşürebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Fındığın Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Mide problemleri

  Gastrointestinal sorunlarınız varsa, kırmızı pancar yemek sorunu kötüleştirir. Ayrıca şişkinliğe ve krampa neden olabilir. Gaz sancısı yaşamanıza da neden olur.

  Pancara alerjik olmak, mide krampları gibi sorunları tetikleyebilir.

   

   

  Hamilelik sırasında sorunlar

  Pancarın hamilelikteki kullanımı için endişe yaratan bileşiklerden biri de betaindir. Çalışmalara göre, betain hayvan testlerinde olumsuz etkiler göstermiştir. Hamile kadınların güvenliğini destekleyecek yeterli çalışma yoktur.

  Ayrıca, hamile kadınlar nitritin etkilerine karşı daha hassastır. Bu nedenle nitrit bakımından yüksek olan pancardan bebek bekleyen anneler kaçınılmalıdır.

   

   

  Guta neden olabilir

  Aşırı ürik asit birikmesi nedeniyle oluşan bu tip artrit çok ağrılıdır. Belirtiler arasında aşırı eklem ağrıları (özellikle ayak ucunun dibinde), parlak kırmızı eklemler ve yüksek ateş bulunur. Kırmızı pancar gibi oksalat içeren yiyecekler gut hastalığını tetikleyebilir. Bu nedenle, gut rahatsızlığı olanların bu sebzeden uzak durması gerekir.

   

   

  Karaciğere zarar verebilir

  Pancar; demir, magnezyum, bakır ve fosfor bakımından zengindir ve bunlar vücut için faydalı minerallerdir. Ancak bunların kötü kısmı metal olmalarıdır ve aşırı alındıklarında karaciğerde birikmelere neden olurlar. Bu karaciğer ve pankreasa zarar verebilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ