Kırmızı Muz Nedir? Faydaları ve Sarı Muzdan Farkı

  Kırmızı Muz Nedir? Faydaları ve Sarı Muzdan Farkı

  Dünyada 1000’in üzerinde farklı muz çeşidi vardır. Kırmızı muz, Güneydoğu Asya’dan gelen kırmızı kabuklu muzdur.

  Yumuşaktır ve olgunlaştıkça tadı artar. Kırmızı muzun tadını sarı muza benzetenler olduğu gibi ahududuya benzetenler de var.

  Birçok temel besin maddesi sağlar ve bağışıklık sistemine, kalp sağlığına ve sindirime faydalıdır. İşte kırmızı muz hakkında bilinmesi gerekenler…

  Kırmızı muz nerede yetişir?

  Bu muz çeşidi Güney Amerika ve Asya’da yetiştirilmektedir.

  kırmızı muz zayıflama

  Kırmızı Muz Besin Değeri

  Sarı muz gibi kırmızı muz da temel besinleri sağlar. Özellikle potasyum, C vitamini ve B6 vitamini bakımından zengindir ve oldukça fazla miktarda lif içerir. Bir küçük kırmızı muz (100 gram) aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  Kalori: 90 kalori

  Karbonhidrat: 21 gram

  Protein: 1,3 gram

  Yağ: 0,3 gram

  Lif: 3 gram

  Potasyum: Referans Günlük Alımın (RDI) % 9’u

  B6 Vitamini: RDI’nin % 28’i

  C Vitamini: RDI’nın % 9’u

  Magnezyum: RDI’nin % 8’i

  Kırmızı Muzun Faydaları Nelerdir?

  Kırmızı muz tüketiminin fazla olduğu bölgelerde halk arasında, kırmızı muzun böbrek taşları ve osteoporoz gibi çeşitli sorunların tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Zengin besin profili sayesinde enerji seviyesini yüksek tutar.

  Diyabet hastaları için sağlıklıdır

  Araştırmalar diyabet yönetiminin glisemik kontrolün geliştirilmesine bağlı olduğunu göstermiştir. Düşük glisemik indekse sahip gıdaların tüketilmesi, kan şekeri seviyelerinin ani yükselmesini engellemeye yardımcı olur.

  Bir çalışma, kırmızı muzun düşük glisemik yanıtının diyabetli bireyler için yararlı olabileceğini belirtmiştir. 

  Antioksidan özelliklerine sahiptir

  Kırmızı muz fenoller ve C vitamini bakımından zengindir. 

  Antioksidanlar, hücresel hasara neden olabilecek serbest radikalleri temizler. Serbest radikallerin fazlalığı, oksidatif strese neden olur ve sonunda diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi metabolik bozukluk riskini artırır.

  Kırmızı muzda karotenoidler, antosiyaninler ve flavonoller bulunur. Kırmızı muzun antioksidan özellikleri ayrıca yüksek karotenoid içeriklerine de atfedilebilir. Çalışmalara göre, sarı kuzenlerinden daha fazla antioksidan içerdiği tespit edilmiştir.

  Tansiyonu düşürür

  Kırmızı muz potasyum açısından zengindir. Potasyum kan basıncını korumada ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada rol oynar. Potasyum alımının fazlalaşması, hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını azaltır.

  Göz sağlığına faydalıdır

  Kırmızı muz lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Bu karotenoidlerin yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruma sağladığı bulunmuştur. Ayrıca beta karotenoidler içerir. Bunlar A vitamininin öncüleridir ve özellikle besin kaynaklarından alındığında etkilidir.

  A vitamini göz sağlığı için gereklidir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir.

  Bağışıklık sistemini destekler

  Kırmızı muz, bağışıklığı güçlendirebilecek birkaç antioksidan içerir. Ayrıca mükemmel C ve B6 vitaminleri kaynağıdır.

  Araştırma, C vitamininin bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca C vitamini enfeksiyon riskini azaltır.

  Sindirim sağlığını iyileştirir

  Geleneksel olarak kırmızı muz, ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

  Çalışmalar, muzdaki yüksek lif içeriğinin (veya dirençli nişastanın) bağırsak hareketlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Muz genel olarak prebiyotik özelliklere sahiptir. Bağırsak mikrobiyomunun sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Lifleri gerekli besin maddelerine ayıran iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Kırmızı muz, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek oligosakkaritler de içerir.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Kırmızı muz lif ve besin bakımından zengindir. Yağ ve kalorisi nispeten düşüktür. Lif, tok hissetmeye yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik eder.

  Lif ayrıca bağırsak bakterilerini iyileştirir ve iltihabı azaltır. Obezite, diyabet ve kardiyovasküler bozukluklar gibi diğer ilişkili hastalıkların riskini azaltır.

  Anti-hiperglisemik özellikler (kan şekerini düşürme) ve kırmızı muzun düşük glisemik indeksi de şekerin kan dolaşımına düzenli olarak salınmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda aşırı yeme isteğini azaltmaya yardımcı olur.

  Nikotin yoksunluğunun semptomlarını iyileştirir

  Kanıtlar sınırlı olmakla birlikte, nikotinin yoksunluğunun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için magnezyum gibi mineraller önerilir. Magnezyum, sigara içmenin iki önemli risk faktörü olan kötü ruh halini ve stresi hafifletmeye yardımcı olur.

  Çalışmalar ayrıca diyet karotenoidlerinin erkeklerde daha az sigara içme ve akciğer kanseri ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

  Böbreklere ve kemiklere faydalıdır

  Potasyum, böbrek taşı oluşumunu önler. Ayrıca vücudumuzda kalsiyum tutmaya yardımcı olur, bu da kemiklerin güçlenmesini sağlar.

  Kanı temizler

  Kırmızı muz, hemoglobin sayısını artıran antioksidan ve vitamin bakımından zengindir. Sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir. Proteinlerin parçalanmasına ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan B6 vitamini içerir.

  Mide ekşimesini tedavi eder

  Kırmızı muzun anti-asit etkisi vardır ve bu da mideyi yatıştırır. Düzenli olarak kullanılırsa, kronik mide ekşimesini giderir.

  Anemi tedavisi

  Anemi, vücudun, akciğerlerden diğer tüm bölgelerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücresinin bir parçası olan hemoglobin yapmak için yeterli demire sahip olmadığı ciddi bir durumdur.

  Kırmızı muz aneminin tedavisine yardımcı olabilir, çünkü vücudun hemoglobin yapması için gereken B6 vitamini bakımından zengindir.

  kırmızı muz zararları

  Kırmızı Muzun Tıbbi Kullanımları

  Kırmızı muz, çeşitli hastalıkları iyileştirmeye ve tedavi etmeye de yardımcı olabilir.

  Anjina pektoris

  Anjina pektorisin tedavisi ve önlenmesi amacıyla kırmızı muz şu şekilde kullanılır:

  – 20 gram bal ve 300 gram kırmızı muz posasını balla karıştırın ve günde bir kez 15 gün boyunca aç karnına yiyin.

  Sık idrara çıkma

  Çok sık idrara çıkıyor ve gece bu yüzden uykunuz bölünüyorsa, kırmızı muz imdadınıza yetişecektir.

  – 100 gram kırmızı muz posası, amla suyu ve esmer şekeri karıştırın ve günde iki kez yiyin.

  – Bunu en az 10 gün boyunca uygulamalısınız.

  Lökore

  Kırmızı muz yemek ve daha sonra bir çay kaşığı bal ekleyerek süt içmek lökore rahatsızlığına yardımcı olur.

  Pika sendromu (kil veya toprak yeme)

  Birçok çocuk ve hamile kadın kil veya toprak yer. Bu sorun pika olarak bilinir. Kırmızı muz bu problemden kurtulmaya yardımcı olabilir.

  Kırmızı muz posasını bal ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Ayrıca bir kırmızı muz yiyebilir ve içine bir çay kaşığı bal ekleyerek bir bardak su içebilirsiniz.

  Çocuklarda yetersiz beslenme

  Kırmızı muz, yetersiz beslenen çocuklar için iyi bir besindir. Besin içeriği, yetersiz beslenen çocuklara yeterli enerji ve besin sağlar.

  Yetersiz beslenen bazı çocukların sindirim sorunları vardır ve yiyecekleri sindirmekte zorlanabilirler. Bu nedenle kırmızı muzun üzerine karabiber ve siyah tuz serpmek sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirir.

  Kırmızı Muzun Cilde ve Saça Faydaları

  Kırmızı muz, yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olan antioksidanlar ve C vitamini ve karotenoidler gibi antienflamatuar bileşikler içerir. C vitamini, cilt ve saç mimarisinin ayrılmaz bir bileşeni olan kollajen üretimini uyarır.

  Kollajenin topikal uygulaması cilt dokusunu ve pigmentasyonunu iyileştirir. Anekdot kanıtları, kırmızı muzun saçları düzeltmek için de kullanılabileceğini düşündürmektedir. İşte kırmızı muzun cilt ve saçta kullanımını içeren maske tarifleri…

  Cilt Aydınlatıcı Maske

  Malzemeler

  • Orta boy kırmızı olgun muz
  • Bal (bir yemek kaşığı)

  Yapılışı

  – Muz hamurunu ezin ve pürüzsüz bir macun yapmak için bal ekleyin.

  – Karışımı yüze eşit olarak uygulayın. 20 dakika sonra yıkayın.

  – Günde bir kez tekrarlayın.

  Saç Bakım Maskesi

  Malzemeler

  • Orta boy kırmızı olgun muz
  • Limon suyu (birkaç damla)
  • Zeytinyağı (bir çay kaşığı)
  • Yoğurt (bir yemek kaşığı)

  Yapılışı

  – Kalın bir macun oluşturmak için tüm malzemeleri karıştırın.

  – Kökten uca saça uygulayın.

  – 20 dakika sonra yıkayın.

  – Haftada üç kez tekrarlayın.

  Kırmızı ve Sarı Muzun Farkları

  Besin Profili

  Kırmızı muz sarı muza kıyasla daha fazla fenolik ve beta karoten içeriğine sahiptir. C vitamini gibi diğer besin maddelerinde de daha zengindir. Kırmızı muz sarıdan daha düşük glisemik indekse sahiptir.

  Boyut 

  Kırmızı muz sarı muzdan daha küçük ve dolgundur.

  Renk

  Kırmızı muz kırmızımsı ila mor renkli dış kabuğa ve kremsi pembemsi ete sahiptir. Sarı muzun, beyaz etli sarı renkli kabukları vardır.

  Tat

  Kırmızı muzun tadı, sarı kuzenine benzemekle birlikte ahududuya da benzemektedir.

  Doku

  Doku açısından, her iki muz çeşidi aynıdır. Olgunlaşmadıkları zaman serttir. Olgunlaştıkça yumuşak ve hassas olurlar.

  Kırmızı Muz Nasıl Yenir?

  Kırmızı muz en iyi şekilde olgunlaştığında yenir. Kabuğunu soyduktan sonra normal bir muz gibi yiyebilirsiniz. Kahvaltıda yulaf ezmesine katabilir ve dondurma, meyve salatası ve smoothie gibi tatlılara da ekleyebilirsiniz.

  Muzlu ekmek, kek ve krep gibi pişmiş tariflere harika bir lezzet verir. Kırmızı muz pişirildikten veya kızartıldıktan sonra tuzlu bir atıştırmalık olarak da tüketilebilir.

  Sonuç olarak;

  Kırmızı muz, besin açısından yoğun, yüksek lifli ve antioksidan açısından zengin bir meyvedir.

  Geleneksel olarak, kabızlığı, şişkinliği ve gazı rahatlatmak için kullanılır. Ayrıca kan basıncını düşürmeye, kilo kaybını teşvik etmeye, diyabet ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Besin profili açısından, kırmızı muz, sarı kuzenlerinden biraz daha iyi gibi görünüyor. Ancak her ikisi de sağlıklıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ