Kırmızı Marul – Lolorosso – Faydaları Nelerdir?

Her yemeğin olmazsa olmazı vardır. Marul da salataların olmazsa olmazıdır. Kıvırcık marul, ıceberg marul, romaine marul…Hepsi farklı amaçlarla kullanılan pek çok marul çeşidi var.

Şimdi, ufak dokunuşuyla kahvaltı soframıza renk katan kırmızı yapraklı marul dediğimiz lolorossodan bahsedelim. Kırmızı marul (Lactuca sativa), yapraklı bir sebze, kökleri yeşil, uçlara doğru kırmızı ya da mor renge bürünüyor.

kırmızı marul nedir

Eminim içimize bahar havası estiren, görüntüsüyle hafızalarımıza kazınan, kırmızı marulu siz de merak ediyorsunuz. Başlayalım anlatmaya.

Lolorosso nedir?

Kırmızı marul lolorosso, Asteraceae familyasının Lactuca cinsinden. Dünyanın her yerinde yetişir, gevşek yapraklı olarak tabir edilen bir marul türü. 

Yapraklarının kenarlarında bulunan koyu kırmızılık dışında diğer yerleri yeşil renk. Kırmızı marul tazeyse eğer, yaprakları lekesiz olur, renk değiştirme veya renginin solması gibi bir durum olmaz.

Kırmızı marulun besin içeriğini merak ediyor musunuz?

Kırmızı marul besin değeri

Kırmızı yapraklı marulun kalorisi düşük olmasına rağmen, yoğun besin içeriği ile dikkat çeken bir sebze. 85 gram kırmızı marul bitkisinin besin içeriğini verelim: 

Kalori: 11

Protein: 1 gram

Yağ: 0,2 gram

Lif: 1 gram

K vitamini: Günlük Değerin % 149’u (DV)

A vitamini: DV’nin % 127’si

Magnezyum: DV’nin % 3’ü

Manganez: DV’nin % 9’u

Folat: DV’nin % 8’i

Demir: DV’nin % 6’sı

C Vitamini: DV’nin % 5’i

Potasyum: DV’nin % 5’i

B6 Vitamini: DV’nin % 4’ü

Tiamin: DV’nin % 4’ü

Riboflavin: DV’nin % 4’ü 

Besinsel olarak çok küçük farklar var ama kırmızı marul genel olarak yeşil marul gibi yeşil yapraklı sebzelere benziyor.

Örneğin, romaine marulu ile karşılaştırırsak, daha fazla K vitamini ve demir sağlıyor fakat kalorisi daha düşük – romaine marul ise daha fazla lif, A ve C vitamini içeriyor.

Bu besin içeriği sayesinde kimbilir ne kadar önemli faydaları vardır kırmızı marulun? İşte merak edenler için kırmızı marulun faydaları

Kırmızı Marul Lolorosso Yararları Neler?

Kırmızı marula faydasını veren taze yaprakları, A vitamini ve beta karoten kaynağı olmasının yanı sıra zengin K vitamini, C vitamini ve folat kaynağıdır. Aynı zamanda vücut metabolizması için çok önemli olan demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi birçok mineral içerir. 

Kırmızı marulu düzenli yemenin bazı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

 • Vücudu nemlendirir; Vücudun nemli olmasında su içmek kadar önemli bir şey daha var, kırmızı kıvırcık marul gibi su bakımından zengin yiyecekleri yemek… vücudun sıvı ihtiyacını karşılar çünkü bu sebzenin % 96’sı ​​sudur. Su içeriği sayesinde açlığı da azaltır.
 • Güçlü antioksidanlar; Kırmızı marul, vücudu serbest radikallerin zararlarından koruyan çok sayıda antioksidan içerir. Ayrıca beta karoten bakımından zengindir. Beta karoten önemli bir pigmenttir çünkü maküler dejenerasyon riskini azaltır yani zamanla oluşabilecek görme kaybını… Kırmızı marul, kendisine kırmızı rengini veren, bir antioksidan grubu olan antosiyanin bakımından zengindir. Antosiyanin bakımından zengin besinler, iltihabı önlediği ve kötü kolesterolü düşürdüğü için kalp hastalığı riskini de azaltır. C vitamini içeriği de bu önemli faydasına destek verir. Yüksek oranda C vitamini içeren yiyecekler, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltır. 
 • Kalbe faydası; Kırmızı marul iyi miktarda magnezyum ve potasyum içerir. Bundan dolayı kalbin sağlıklı atmasını ve kalpteki kas hücrelerinin rahatlamasını sağlar. Eğer bu iki mineralde bir eksiklik olursa, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalığı gibi kalp ile ilgili birçok rahatsızlık meydana gelir. 

 • Tansiyonu düşürür; Kırmızı marulda yeterli miktarda bulunan potasyum, sodyumun etkisini azaltır, kan damarlarını genişletir, bundan dolayı da kan basıncını düşürür. 
 • Gözlere faydası; Kırmızı marulda bol miktarda A vitamini bulunur. A vitamini görüşü iyileştirir. Gözlerin ışık değişikliklerine uyum sağlamasına yardımcı olarak, gece görüşünü iyileştirir. Ayrıca göz kuruluğunun önlenmesinde de faydalıdır. 

 • Kansere etkisi; Kırmızı marul, mide, prostat, kolon, burun ve ağız kanseri riskini azaltan önemli miktarda K vitamini içerir. K vitamini karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcıdır. 

 • Kemik sağlığı; Kırmızı marulda bulunan manganez, kemik yapısının düzgün ve normal gelişimi için gerekli. Omurga kemiğinin mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olan çok etkili bir mineral. Özellikle menopoz sonrası kadınlar için faydalı. 
 • Huzursuz bacak sendromu; Huzursuz bacak sendromunun ana nedenlerinden biri demir eksikliği. Hastalığın tedavisi için, kırmızı marul gibi demir açısından zengin sebzeleri, düzenli olarak yemek gerekir. 
 • Gut riski; Gut ayak baş parmağını etkileyen ağrılı bir artrit tipi. Kırmızı marul gibi C vitamini açısından zengin sebzeler, gut riskini azaltmaya yardımcı olur. 
 • Psikolojik durumlar; Kırmızı marulda bulunan B9 vitamini, zihinsel ve duygusal bozukluğun tedavisine yardımcıdır. Günümüzün en yaygın ruh sağlığı sorunlarından ikisi olan anksiyete ve depresyonun tedavisine katkı sağlar.

Kırmızı marul  zayıflatır mı?

Kırmızı kıvırcık marulun birçok özelliği zayıflama dostu bir yiyecek olduğunu kanıtlıyor. Örneğin, bu sebze kalori bakımından son derece düşük olmasına rağmen; lif açısından yüksek. Bu da daha hızlı doymayı ve dolayısıyla iştahın azalmasını sağlıyor.

Yüksek su içeriği de zayıflatan bir yiyecek olmasında etkili. Çünkü düşük kalorili olduğu halde, yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri yemek, kilo vermeyi sağlıyor.

Peki kırmızı marulu nerelerde kullanabilirsiniz?

Kırmızı marul nasıl yenir?

Kırmızı yapraklı marul sağlık yararları ile birlikte oldukça lezzetli bir yiyecek. Görsel olarak göze hitap eder, lezzetiyle damakları şenlendirir. Kırmızı marulu şu şekilde yiyebilirsiniz;

 • Salatalarda kullanın. 
 • Sandviç yaparken kullanın.
 • Dürüm ya da hamburger yaparken kullanın.
 • Smoothielere ekleyin.
 • Kahvaltı tabağını renklendirin.

Peki kırmızı marulun yan etkisi var mı?

Kırmızı marulun zararları

Marulu yemeden önce bolca yıkayın çünkü bu tür yapraklı sebzelere böceklerin gelmemesi için çok fazla böcek ilacı sıkılır. Marul, bazı insanlar için alerjik reaksiyon kaynağıdır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ