Kırmızı Marulun Faydaları ve Besin Değeri

   

  Kırmızı marul (Lactuca sativa), yapraklı bir sebzedir. Kırmızı ya da mor renkte olan uçları dışında yeşil marula benzer. Salatalara renk katmasının yanında birçok yararı vardır.

  Kırmızı marul besin değeri

  Kırmızı yapraklı marul besinsel olarak yoğundur, yani çeşitli esansiyel vitamin ve mineraller bakımından yüksektir, ancak kalorisi çok düşüktür.

   

  kırmızı marul nedir

   

  85 gram kırmızı marul bitkisi aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 11

  Protein: 1 gram

  Yağ: 0,2 gram

  Lif: 1 gram

  K Vitamini: Günlük Değerin % 149’u (DV)

  A Vitamini: DV’nin % 127’si

  Magnezyum: DV’nin % 3’ü

  Manganez: DV’nin % 9’u

  Folat: DV’nin % 8’i

  Demir: DV’nin % 6’sı

  C Vitamini: DV’nin % 5’i

  Potasyum: DV’nin % 5’i

  B6 Vitamini: DV’nin % 4’ü

  Tiamin: DV’nin % 4’ü

  Riboflavin: DV’nin % 4’ü

   

  Besinsel olarak birkaç fark olmasına rağmen, kırmızı marul; yeşil marul gibi diğer yapraklı sebzelere benzer.

  Örneğin, romaine marulu ile karşılaştırıldığında, daha fazla K Vitamini ve demir sağlar, kalorisi de daha düşüktür – romaine ise daha fazla lif, A ve C vitaminine sahiptir.

   

   

  Kırmızı Marul Faydaları

   

   

  Vücudu nemlendirir

  Vücudun yeterince nemli olması, genel sağlık için önemlidir. Su içmek, vücudun nemli kalmasında önemli bir rol oynar, ancak kırmızı kıvırcık marul gibi su bakımından zengin yiyecekleri yemek de vücudun sıvı ihtiyacını karşılar çünkü % 96’sı ​​sudur.

  Su içeriği açlık hissini azaltarak, kilo yönetimine katkıda bulunur.

   

   

  Güçlü antioksidanlar sağlar

  Kırmızı kıvırcık marul, vücudu serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyan çok sayıda antioksidan içerir.

  Ayrıca vücudun A vitaminine dönüştürdüğü karotenoid bir pigment olan antioksidan beta karoten bakımından zengindir. Yeterli miktarda beta karoten almak, görme kaybına neden olabilecek bir durum olan maküler dejenerasyon riskini azaltır.

  Kırmızı marul, kırmızımsı-mor renk tonunu, bir flavonoid antioksidan grubu olan antosiyaninlerden alır. Antosiyanin bakımından zengin besinler, iltihapla mücadele eder ve LDL (kötü) kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır.

  Ek olarak, bir diğer güçlü antioksidan olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamini yüksek oranda içeren gıdalar kalp hastalığı ve bazı kanser türleri riskini azaltır.

   

   

  Kalbi sağlıklı tutar

  Genel olarak meyve ve sebzeler, kalp hastalığı riskini azaltır.

  Kırmızı marul iyi miktarda magnezyum ve potasyum içerir. Potasyum ve magnezyum sağlıklı bir kalp atışı sağlar ve kalpteki kas hücrelerinin rahatlamasını sağlar.

  Ek olarak, her iki mineraldeki eksiklik, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalığı gibi kalp ile ilgili birçok rahatsızlığa neden olabilir.

   

   

  A vitamini kaynağıdır

  A Vitamini, bağışıklık sağlığını, hücre büyümesini ve göz sağlığını korumada yer alan yağda çözünen bileşiklerdir. Bu vitamin aynı zamanda kalp, böbrekler ve akciğerler de dahil olmak üzere birçok hayati organın normal gelişimi ve işlevinde merkezi bir görev üstlenir.

  Kırmızı marul mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. 85 gramlık porsiyon günlük ihtiyaçtan da fazlasını sağlar.

   

   

  K vitamini içerir

  Kırmızı marul, mükemmel bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşması için çok önemlidir. Bu vitaminin eksikliğinde kontrolsüz kanama riski artar.

  Ayrıca, bu vitamin kemik büyümesi ve gelişimi için de önemlidir. Yeterli alım osteoporoz ve kırıklara karşı koruma sağlar.

   

   

  Tansiyon düşürücü etkileri vardır

  Dünyadaki birçok insanda yüksek tansiyon var, bu da kalbin daha fazla çalışmasına neden olur ve kalp hastalığı veya inme riskini artırır.

  Son çalışmalar, potasyum yönünden zengin bir beslenmenin, kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Kırmızı marulda yeterli miktarda bulunan potasyum, sodyumun etkisini azaltarak ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak, kan basıncını düşürür.

   

   

  Kırmızı marul ile zayıflama

  Kırmızı kıvırcık marulun birçok özelliği zayıflama dostu bir besin olduğunu gösteriyor. Örneğin, bu sebze kalori bakımından son derece düşüktür, ancak lif bakımından da yüksektir, bu da tokluk hissi sağlar.

  Ek olarak, yüksek bir su içeriğine sahiptir. Araştırmalar, düşük kalorili ve yüksek su içeriğine sahip diyetlerin kilo kaybını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir.

   

   

  Kırmızı marul nasıl yenir?

  Sağlık yararlarına ek olarak, kırmızı yapraklı marul oldukça lezzetlidir. Salatalarda kullanılabilir, sandviçlere eklenebilir. Tek başına da yenebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Kırmızı marul son derece besleyici bir sebzedir. Özellikle antioksidanlar, A ve K vitaminleri bakımından zengindir. Kan basıncının düşmesine, zayıflamaya ve kalp sağlığını artırmaya yardımcı olur.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ