Kırmızı Et Zararlı mı? | diyetz

  Kırmızı Et Zararlı mı?

   

   

  Kırmızı et, beslenme konusunda en çok tartışılan gıdalardan biridir. İnsanın evrimi boyunca kırmızı eti yemesi gerçeğine rağmen, birçok kişi zararlı olduğuna inanıyor.

   

  Bu yazı, kırmızı etin sağlık üzerinde yarattığı etkileri anlatmaktadır.

   

   

   

  Sağlıklı Et Çeşitleri

  İnsanlar evrimleri boyunca et yemiştir ve sindirim sistemlerimiz bunu idare edebilecek donanıma sahipler.

   

  Bununla birlikte bugün yediğimiz et, atalarımızın yediği etten çok farklı. Eski dönemlerde hayvanlar dolaşıp doğal olarak böcek ve otla besleniyordu. Özgürce gezip her türlü bitkinin tadına bakıyordu.

   

  Bu hayvandan elde edilen et, bir fabrikada doğup büyümüş ve tahıl esaslı bir yemle beslenen bir inekten elde edilen etten tamamen farklıdır. Ayrıca, fabrikada yetişen hayvanlar, büyümeyi teşvik eden hormonlar ve antibiyotikler almış olabilir.

   

  Günümüzde, et ürünlerimizden bazıları hayvanlar kesildikten sonra daha fazla işlem görüyorlar … füme, kürlenip nitratlar, koruyucular ve çeşitli kimyasallarla muamele görüyorlar.

   

  Bu nedenle, farklı et çeşitlerini ayırt etmek çok önemlidir:

   

  İşlenmiş et: Bu ürünler genellikle konvansiyonel olarak yetiştirilmiş ineklerden, daha sonra çeşitli işleme yöntemlerinden geçer. Örnekler arasında sosis ve pastırma bulunur.

   

  Konvansiyonel kırmızı et: Konvansiyonel kırmızı etler işlenmemiştir, ancak inekler genellikle fabrika çiftliğinde yetişir. Çiğ kırmızı olduğunda etler “kırmızı” etler olarak tanımlanır. Kuzu, sığır eti ve diğerleri dahildir.

   

  Beyaz et: Pişirince beyaz olan etler “beyaz” etler olarak tanımlanır. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvan etlerini içerir.

   

  Otla beslenen hayvanların, organik eti: Bu et, doğal olarak beslenen ve organik olarak yetiştirilen hayvanlardan, ilaçsız ve hormonlu olmayanlardan elde edilir. Onlara ayrıca yapay kimyasallar eklenmemiştir.

   

  Etin sağlık etkilerini incelerken, her etin eşit olmadığını fark etmek önemlidir.

   

  Et üzerinde yapılan çalışmalar, çoğunlukla, hububat bazlı yemlerle beslenen fabrika çiftlik hayvanlarının etlerini inceliyorlar.

   

   

   

  Kırmızı Et Besleyicidir

  Kırmızı et, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

   

  Sağlık üzerinde derin etkileri olabilecek vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve çeşitli diğer besinler ile yüklüdür.

   

  Çiğ kıyılmış sığır etinin (% 10 yağ) 100 gramı şunları içerir :

   

  B3 vitamini (niasin): RDI’ nın% 25’i.

   

  B12 Vitamini (kobalamin):  RDI’nın % 37’si (bu vitamin, bitki gıdalarında bulunmaz).

   

  B6 vitamini (piridoksin): RDI’nın % 18’i.

   

  Demir: RDI’nın% 12’si (Bu, bitkilerden elde edilen demirden daha iyi emilen yüksek kaliteli heme demirdir).

   

  İlginizi Çekebilir  Su Kestanesinin Şaşırtıcı Yararları

  Çinko: RDI’ nın % 32’si.

   

  Selenyum: RDI’nın % 24’ü.

   

  Daha az miktarda, diğer vitaminler ve mineraller bolca bulunur.

   

  Bu, 20 gram kaliteli hayvan proteini ve 10 gram yağ ile 176 kalori demektir.

   

  Kırmızı et de kreatin ve karnozin gibi önemli besin maddeleri bakımından zengindir. Et yemeyenler genellikle kas ve beyin fonksiyonları da dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönlerini olumsuz yönde etkileyebilecek bu besin maddeleri bakımından yetersizdirler.

   

  Otla beslenen sığırların eti, yemle beslenenlere kıyasla daha fazla A ve E vitamini ile birlikte, kalp sağlıklı Omega-3 yağ asitleri ve CLA içerdiği için daha besleyicidir.

   

   

   

  Kardiyovasküler Hastalık, Şeker Hastalığı ve Ölüm

  Kırmızı etin sağlık üzerindeki etkileri yoğun olarak incelenmiştir.

   

  Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu gözlemsel çalışmalar olarak adlandırılmakta olup, nedensellik kanıtlayamamaktadır, sadece bazı şeyler birbiriyle ilişkilendirilmektedir.

   

  Kırmızı etin kardiyovasküler hastalık, diyabet ve ölüm riskiyle ilişkili olduğunu söyleyen bazı gözlemsel çalışmalar var.

   

  Bununla birlikte, eğer daha kaliteli olan daha büyük çalışmalara bakarsanız, kırmızı etin etkisinin azaldığını görürsünüz.

   

  Toplam 1.218.380 kişiyi içeren 20 çalışmanın kapsamlı bir derlemesinde, işlenmiş et kardiyovasküler hastalık ve diyabet riski ile ilişkilendirildi. Bununla birlikte, işlenmemiş kırmızı et için hiçbir ilişki bulunamadı.

   

  EPIC çalışmasında, işlenmiş et 448.568 kişiyi içeren çok büyük bir gözlem çalışması ölüm riskini artırırken , işlenmemiş kırmızı et için herhangi bir etki görülmedi.

   

  Artan kardiyovasküler hastalık, diyabet ve ölüm riskiyle ilgili olarak, işlenmiş ve işlenmemiş eti ayırmak çok önemlidir çünkü ikisi çok farklı etkilere sahiptir.

   

  Gözlemsel çalışmalar, işlenmiş etlerin erken ölüm ve birçok hastalık riski ile ilişkili olduğunu kabul etmektedir.

   

  Ancak öyle olsa bile, bu çalışmaların sınırlamalarını akılda tutmak önemlidir. Gözlemsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar yanlış olma eğilimindedir. Doğruyu bulmanın tek yolu neden sonuç kurmak için randomize kontrollü çalışmalar yapmaktır.

   

   

   

  Kırmızı Et Kanser Riskinizi Artıyor mu?

  Kırmızı et tüketiminin artmış kanser riski ile ilişkili olduğunu gösteren birçok gözlemsel çalışma bulunmaktadır.

   

  Kırmızı etin neden olduğuna inanılan temel kanser türü, dünyadaki üçüncü en sık teşhis edilen kanser olan kolorektal kanserdir.

   

  Bu çalışmalarda tekrarlanan bir sorun, kabul edilemez olan işlenmiş et ve işlenmemiş kırmızı eti bir araya toplamış olmalarıdır.

   

  Araştırmacıların birçok araştırmadan elde edilen verileri analiz ettiği meta analizlerde, artan kolorektal kanser riski çok düşük. Bir meta-analiz erkekler için zayıf bir etki bulmuş, ancak kadınlar için bir etki görülmemiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Sağlıklı ve Güçlü Tırnaklar İçin Gerekli Vitamin ve Besin Maddeleri

  Diğer çalışmalar artış riskine katkıda bulunan etin kendisinin olmadığını ancak et pişirildiğinde oluşan zararlı bileşiklerin olabileceğini göstermektedir.

   

  Bu nedenle, pişirme yöntemi, etin nihai sağlık etkilerinin ana belirleyicisi olabilir.

   

   

   

  Kırmızı Et ile İlgili Çalışmalar

  Yakından baktığınızda, görünüşe göre kırmızı etin zarar verdiğini “kanıtlayan” tüm çalışmalar gözlemsel çalışmalar olarak adlandırılır.

   

  Bu tür çalışmalar yalnızca iki değişkenle ilişkili olan ilişkiyi gösterebilir.

   

  Bize, daha fazla kırmızı et yiyen kişilerin daha fazla hasta olma ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak kırmızı etin her şeye sebep olduğunu kanıtlayamadığını söyleyebilirler.

   

  Bu tür çalışmalarda karşılaşılan başlıca sorunlardan biri, çeşitli karışık faktörler yüzünden rahatsızlık duymalarıdır.

   

  Örneğin kırmızı et yiyenler (ve herkes kırmızı etin kötü olduğunu bilir “değil mi?”) Sağlık konusunda daha az bilinçli ve daha fazla içki içiyor, fazla içiyor, daha fazla şeker tüketiyor, daha az egzersiz yapıyor vb.

   

  Sağlık bilincine sahip insanlar, olmayan insanlardan daha farklı davranıyor ve bu faktörlerin hepsini düzeltmek olanaksız.

   

  Bu çalışmaların bir diğer problemi, insanların geçmişte yediklerini hatırlaması beklenen gıda sıklığı anketlerine dayanıyor olmasıdır.

   

  Yalnız gözlemsel çalışmalara dayanarak sağlık kararları almak her zaman kötü bir fikirdir. Tarihte, rastgele kontrollü çalışmaların sonuçta tam tersi etkisini gösteren birçok vaka vardır.

   

  Örneğin Hemşire Sağlık Çalışması, bir kez östrojen replasman tedavisinin kadınlarda kalp hastalığının azaltılmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Daha sonra, randomize kontrollü bir araştırma, aslında kalp hastalığını artırdığını keşfetti.

   

   

   

  Kontrollü Çalışmalar 

  Randomize kontrollü denemeler bilimin altın standardıdır.

   

  Bu çalışmalarda, insanlar gruplara ayrılır. Örneğin, bir grup Besin A, diğer grup ise Besin B’yi yer.

   

  Ardından araştırmacılar insanları takip eder ve hangi besinin belirli bir sonuca götürme ihtimalinin daha yüksek olduğunu görürler.

   

  Maalesef, kırmızı eti doğrudan inceleyen böyle bir çalışma yapılmamıştır.

   

  Ancak, düşük yağlı diyetler üzerine çalışmalar var. Bu çalışmalar, doymuş yağı azaltılmasının birincil hedefi olup , bu da doymuş yağ oranının yüksek olduğu ortaya çıkan daha az kırmızı ve işlenmiş et yemeleri gerektiği anlamına gelir.

   

  Kadın Sağlığı Girişimi, 46 binin üzerinde kadına ilişkin bir araştırmadır. Bir gruba düşük yağlı bir besin yemesi talimatı verilirken, diğer grup standart beslenmeye devam etti.

   

  7.5 yıllık bir dönemden sonra, gruplar arasında ağırlık bakımından neredeyse hiçbir fark yoktu. Kalp hastalığı veya kanser oranlarında da fark yoktu.

   

  İlginizi Çekebilir  Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur? Minerallerin Görevleri ve Özellikleri

  Atkins diyetini (kırmızı ette yüksek olanı) Ornish diyetine (kırmızı eti az yağlı bir vejetaryen diyet) kıyasla randomize kontrollü bir araştırma da vardır. Buna A’dan Z’ye kilo kaybı çalışması denir.

   

  Bir yıllık çalışma döneminden sonra Atkins grubu, her zaman istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, hastalık için en önemli risk faktöründe daha fazla kilo vermiş ve daha fazla ilerleme kaydetmiştir.

   

  Düşük karbonhidrat (kırmızı ette yüksek) ve az yağlı (kırmızı ette düşük) diyetleri karşılaştıran çok sayıda başka çalışma da vardır . Bu çalışmalarda, düşük karbonhidratlı diyetler daha sağlıklı sonuçlara yol açmaktadır.

   

  Elbette, bu çalışmalar doğrudan kırmızı eti incelemiyor, sonuçları etkileyebilecek çok şey var.

   

   

   

  Kırmızı Et Optimizasyonu

  Et yüksek bir sıcaklıkta pişirildiğinde zararlı bileşikler oluşturabilir.

   

  Bunların bazıları Heterosiklik Aminler (HAs), Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAHs) ve İleri Glikasyon Son Ürünler (AGE’ler) ‘dir.

   

  Bu maddeler hayvanlarda kansere neden olabilir.

   

  Eğer et gerçekten kanser riskinizi yükseltirse (henüz kanıtlanamamış) bunun sebebi olabilir.

   

  Fakat bu sadece et için geçerli değildir, aşırı derecede ısıtıldığında diğer gıdalar da zararlı bileşikler oluşturabilir.

   

  Etinizin bu zararlı bileşikleri oluşturmadığından emin olmak için bazı ipuçları :

   

  • Izgara ve kızartma yerine, kaynatma ve buharda pişirme gibi daha nazik pişirme yöntemlerini kullanın.
  • Pişirmeyi yüksek ısılarda en aza indirin ve asla etinizi ateşe maruz bırakmayın.
  • Kabuklu veya tütsülenmiş yiyecekleri yemeyin. Et yanmışsa, o zaman kömürleşmiş parçaları kesin.
  • Etinizi sarımsak, limon suyu veya zeytin yağı ile marine ederseniz HCA’ları önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
  • Yüksek ısıda pişirmeniz gerekiyorsa, etinizi yanmaması için sık sık çevirin.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ