Kırmızı Ahududu Faydaları ve Besin Değeri

Ahududu, gül ailesindeki bir bitkinin yenilebilir meyvesidir.

Siyah, mor ve altın da dahil olmak üzere birçok türde ahududu vardır – ancak kırmızı ahududu veya Rubus idaeus en yaygın olanıdır.

Kırmızı ahududu, Avrupa ve Kuzey Asya’ya özgüdür ve dünya çapında ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir.

Bu tatlı meyve, kısa bir raf ömrüne sahiptir ve sadece yaz ve sonbahar aylarında bulunur. 

Kırmızı Ahududu Besin Değeri

Kalorisi düşüktür fakat birçok önemli besin maddesi içerir. Bir bardak (123 gram) kırmızı ahududu besin içeriği şöyledir:

Kalori: 64

Karbonhidrat: 14.7 gram

Lif: 8 gram

Protein: 1.5 gram

Yağ: 0.8 gram

C Vitamini: Referans Günlük Alım Miktarının % 54’ü (RDI)

Manganez: RDI’nın % 41’i

K vitamini: RDI’nın % 12’si

E vitamini: RDI’nın % 5’i

B vitaminleri: RDI’nın % 4-6’sı

Demir: RDI’nın % 5’i

Magnezyum: RDI’nın % 7’si

Fosfor: RDI’nın % 4’ü

Potasyum: RDI’nın % 5’i

Bakır: RDI’nın % 6’sı

Kırmızı Ahududunun Yararları Nelerdir?

kırmızı ahududu faydaları

Güçlü antioksidan içeriği hastalık riskini azaltır

Antioksidanlar, hücrelerin oksidatif strese karşı savaşmasına ve iyileşmesine yardımcı olan bitki bileşikleridir. Oksidatif stres ise, kanser, diyabet, kalp hastalığı ve diğer hastalıkların riskini artırır.

Kırmızı ahududu C vitamini, kuersetin ve ellagik asit dahil olmak üzere birçok güçlü antioksidan bileşikte yüksektir.

Diğer meyveler ile karşılaştırıldığında; çilek ile benzer bir antioksidan içeriğe sahiptir, ancak böğürtlenin yarısı kadar ve yaban mersininin çeyreği kadar antioksidan sağlar.

Yüksek lif ve tanen içeriği kan şekeri kontrolü sağlar

Kırmızı ahududunun karbonhidrat miktarı düşük ve lif miktarı yüksektir. Bir bardak (123 gram) 14.7 gram karbonhidrat ve 8 gram lif içerir, bu da porsiyon başına sadece 6.7 gram net sindirilebilir karbonhidratı olduğunu gösterir.

Kırmızı ahududu kan şekeri seviyesini yükseltmez çünkü çoğu dutsu meyve gibi düşük glisemik gruba girer.

Ek olarak, çalışmalar ahududunun kan şekerini düşürdüğünü ve insülin direncini iyileştirdiğini göstermektedir.

Ahududu, nişastayı parçalamak için gerekli bir sindirim enzimi olan alfa-amilazı bloke eden tanenler bakımından da yüksektir.

Alfa-amilazı bloke eden meyve, yemekten sonra emilen karbonhidrat sayısını azaltır ve bu da kan şekeri üzerindeki etkisini azaltır.

Kanserle mücadele eder

Kırmızı ahududunun yüksek antioksidan seviyesi kansere karşı korur. Dutsu meyvelerin özleri – kırmızı ahududu da dahil olmak üzere – kolon, prostat, meme ve ağız kanser hücreleri üzerinde yapılan test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerini yok etmiştir.

Bir test tüpü çalışmasında, kırmızı ahududu ekstresinin % 90’a kadar mide, kolon ve meme kanseri hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

Bununla ilgili yapılan hayvan çalışmaları da kansere karşı koruyucu etkisini gözlemlemektedir.

Artriti iyileştirir

Kırmızı ahududu, artrit semptomlarını azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir çalışmada, kırmızı ahududu özütü ile tedavi edilen sıçanların, kontrol grubundaki sıçanlardan daha düşük bir artrit riski vardı. 

Bir başka çalışmada, farelerde, ahududu özütü verilenler kontrol grubuna göre daha az şişme ve eklem tahribatına sahipti.

Meyvenin, iltihap ve ağrıya neden olan bir enzim olan COX-2’yi bloke ederek artrite karşı korunduğu düşünülmektedir.

Kırmızı ahududu zayıflamaya yardımcı olur

Bir bardaklık porsiyon sadece 64 kalori ve 8 gram lif içerir. Dahası, % 85’den fazlası sudur. Bu da düşük kalorili bir meyve olarak tok tuttuğu anlamına gelir.

Ek olarak, doğal tatlılığı, tatlı isteğinizi tatmin eder. Kırmızı ahudududa doğal olarak bulunan kimyasal maddeler de kilo kaybına yardımcı olur.

Yaşlanma ile mücadele eder

Kırmızı ahududu antioksidan bakımından yüksektir, bu da vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar, insanlarda anti-aging etkileri göstermektedir.

Ahududu sağlıklı ciltler için gerekli olan C vitaminini yüksek oranda içerir. UV ışınlarının neden olduğu kolajen üretimini ve cilt hasarını iyileştirir. 

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Fayda ve Yan Etkileri

Kırmızı ahududu, Avrupa’ya ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü ve tatlı, besleyici meyveleriyle tanınan bir bitkidir. Yaprakları da besinlerle yüklüdür ve tıbbi kullanımı olan bitkisel bir çay yapmak için kullanılır.

Yüzyıllar boyunca, kırmızı ahududu yaprakları çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

kırmızı ahududu yaprağı çayı faydaları

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayının Yararları

Kırmızı ahududunun yaprakları birçok besin maddelerinde yüksektir ve hem hamile hem de hamile olmayan kadınlar için sağlık faydaları sunar.

Besin ve antioksidan kaynağıdır

Kırmızı ahududu yaprağı, vitamin ve mineral bakımından zengindir. B vitaminleri, C vitamini ve potasyum, magnezyum, çinko, fosfor ve demir gibi çeşitli mineraller sağlar.

Kırmızı ahududu yaprakları, vücutta antioksidanlar olarak hareket eden ve hücreleri hasara karşı korumaya yardımcı olan tanenler ve flavonoidler gibi polifenoller içerir.

Ek olarak, yapraklar karsinojenleri nötralize ettiği ve hatta kanser hücrelerinin kendi kendine yok edilmesine katkıda bulundukları görülen az miktarda ellagik asit içerir.

Kadınlar için faydalıdır

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, hamile kadınlar için olası faydaları nedeniyle özellikle popülerdir. Ancak, genel olarak kadınlar için faydalıdır.

Bazı araştırmalar, kadınların yaprakların kramp, kusma, mide bulantısı ve ishal gibi premenstrüel semptomları (PMS) hafifletmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Kırmızı ahududu yaprakları, bu kasların spazmlarının neden olduğu menstrüel krampları azaltabilen, pelvik bölgedeki kasların tonunu ve sıkılaşmasını sağlayan bir bitki bileşiği olan fragarin içerir.

Şu anda içecek miktarına dair belirli bir tavsiyede bulunulmamasına rağmen, kırmızı ahududu yaprağı çayı içerek, adet dönemindeki bazı rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

28 gram kırmızı ahududu yaprağı, 19–50 yaş arası kadınlar için önerilen günlük alım miktarının (RDI) % 18’i olan 3.3 mg demir içerir.

Yeterince demir almak, ağır menstrüasyon döngüleri olan kadınlarda sıklıkla karşılaşılan anemiyi önleyebilir.

Hamilelikte kullanılır

Hamilelik ve doğumla ilgili olumsuz semptomların bir kısmına yardımcı olmak için tarih boyunca ebeler tarafından bitkisel çaylar kullanılmıştır.

Kırmızı ahududu yaprağı çayı genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterleri için tavsiye edilir.

Kırmızı ahududu yaprağı çayı rahimi güçlendirmek, doğum sonuçlarını iyileştirmek ve doğumdan sonra aşırı kanamayı önlemek için de kullanılmıştır.

Doğumu kısaltmaya yardımcı olabilir

Birçok kadın, kırmızı ahududu yaprağı çayının doğum süresini kısaltmaya yardımcı olduğunu söylemektedir.

Kırmızı ahududu yapraklarında bulunan fragarin bileşiğinin, rahim duvarları da dahil olmak üzere pelvik bölgedeki kasları gevşetmeye ve sıkmaya yardımcı olduğu bilinmektedir; bu da doğumun daha kolay yapılmasına yardımcı olabilir.

108 kadına ait bir çalışma, gebeliğin son aşamasında kırmızı ahududu yaprağı çayı içenlerin doğumun ilk aşamasını daha kısa yaşadıklarını göstermiştir.

Çalışma bir yıl sonra 192 kadın arasında tekrarlandı. Kırmızı ahududu yaprağı çayının, doğumun ilk aşamasını kısaltmadığını ancak ikinci aşamayı ortalama 9.59 dakika kısalttığını gösterdi.

Doğum müdahalelerini ve komplikasyonlarını azaltır

Kırmızı ahududu yaprağı çayı içmenin daha az komplikasyona sahip bir doğuma izin verebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışmada, hamileliğin son sekiz haftasında kırmızı ahududu yaprağı çayı tüketen kadınlar için doğum sırasında forseps kullanımı % 11 oranında azalmıştır.

Amerikan Hamileliği Derneği ayrıca çay içmenin doğum sırasında forseps kullanımı ihtiyacını azaltabileceğini belirtmektedir.

Daha az forseps kullanılan, daha kolay bir doğumun, sonrası dönemde kanama miktarını azaltabileceği düşünülmektedir.

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Yan Etkileri ve Dozaj

Kırmızı ahududu yaprağı çayı çoğu insan için güvenlidir. Bazı yan etkiler hafif de olsa görülebilir. Yine de bu belirtileri dikkate almak gerekir.

Bu bitki çayı, müshil özelliklere sahip olabilir ve bazı kişilerde dışkıyı gevşetmeye neden olabilir. Ayrıca hafif bir diüretik etkisi vardır ve idrara çıkmayı arttırabilir.

Araştırma, kırmızı ahududu yaprağı çayı içmeye başlamak için en uygun zamanın 32. gebelik haftasında olduğunu göstermektedir. Çay olarak günde 1–3 bardak içmek uygundur.

Hamilelikte daha erken tüketmeyi tercih ederseniz, alımınızı günde 1 bardak ile sınırlamanız önerilir.

Hamilelik sırasında Braxton Hicks kasılmaları yaşıyorsanız, ikinci veya üçüncü trimesterde kanamanız olursa, kullanmayı bırakmalısınız.

Sonuç olarak;

Kırmızı ahududunun kalorisi düşüktür ancak lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar içerir. Diyabet, kanser, obezite, artrit ve diğer hastalıklara karşı korur ve hatta yaşlanma karşıtı etkiler sağlar.

Kırmızı ahududu yaprağı çayı rahmin duvarlarını güçlendirebilir ve hamile kadınlarda doğum süresini kısaltabilir ve genel olarak kadınlarda adet belirtilerini hafifletebilir.

Çoğu insan için, günde 1–3 bardak içmek güvenli gibi gözükse de, hamileliğin erken döneminde 1 bardak ile sınırlı kalmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ