Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Fayda ve Yan Etkileri | diyetz

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı Fayda ve Yan Etkileri

 

 

Kırmızı ahududu, Avrupa’ya ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü ve tatlı, besleyici meyveleriyle tanınan bir bitkidir.

 

Yaprakları da besinlerle yüklüdür ve tıbbi kullanımı olan bitkisel bir çay yapmak için kullanılır.

 

Yüzyıllar boyunca, kırmızı ahududu yaprakları çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

Bu yazıda, kırmızı ahududu yaprağı çayının genel sağlık yararları ile birlikte hamileler için faydası, güvenliği ve yan etkileri anlatılmaktadır.

 

 

 

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayının Sağlık Faydaları

 

Kırmızı ahududunun yaprakları birçok besin maddelerinde yüksektir ve hem hamile hem de hamile olmayan kadınlar için sağlık faydaları sunar.

 

 

 

Besin ve antioksidan kaynağıdır

 

Kırmızı ahududu yaprağı, vitamin ve mineral bakımından zengindir.

 

B vitaminleri, C vitamini ve potasyum , magnezyum , çinko, fosfor ve demir gibi çeşitli mineraller sağlar.

 

Kırmızı ahududu yaprakları, vücudunuzda antioksidanlar olarak hareket eden ve hücreleri hasara karşı korumaya yardımcı olan tanenler ve flavonoidler gibi polifenoller içerir.

 

Ek olarak, yapraklar karsinojenleri nötralize ettiği ve hatta kanser hücrelerinin kendi kendine yok edilmesine katkıda bulundukları görülen az miktarda ellagik asit içerir.

 

Kırmızı ahududu yapraklarının kanserle savaşma potansiyeli konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç varken, mevcut sonuçlar ümit vericidir.

 

 

 

 

 

 

Özellikle kadınlar için faydalıdır

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, hamile kadınlar için olası faydaları nedeniyle özellikle popülerdir. Ancak, genel olarak kadınlar için faydalıdır.

 

Bazı araştırmalar, kadınların yaprakların kramp, kusma, mide bulantısı ve ishal gibi premenstrüel semptomları (PMS) hafifletmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

 

Kırmızı ahududu yaprakları, bu kasların spazmlarının neden olduğu menstrüel krampları azaltabilen, pelvik bölgedeki kasların tonunu ve sıkılaşmasını sağlayan bir bitki bileşiği olan fragarin içerir.

 

Şu anda içecek miktarına dair belirli bir tavsiyede bulunulmamasına rağmen, kırmızı ahududu yaprağı çayı içerek, adet dönemindeki bazı rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

 

28 gram kırmızı ahududu yaprağı , 19–50 yaş arası kadınlar için önerilen günlük alım miktarının (RDI) % 18’i olan 3.3 mg demir içerir.

 

Yeterince demir almak, ağır menstrüasyon döngüleri olan kadınlarda sıklıkla karşılaşılan anemiyi önleyebilir.

 

 

 

Hamilelikte kullanır

 

Hamilelik ve doğumla ilgili olumsuz semptomların bir kısmına yardımcı olmak için tarih boyunca ebeler tarafından bitkisel çaylar kullanılmıştır.

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterleri için tavsiye edilirken, bazı kadınlar da ilk trimesterde bulantı ve kusmaya yardımcı olmak için bitkisel ilaçları kullanırlar.

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı rahimi güçlendirmek, doğum sonuçlarını iyileştirmek ve doğumdan sonra aşırı kanamayı önlemek için de kullanılmıştır.

 

 

 

Doğumu Kısaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Birçok kadın, kırmızı ahududu yaprağı çayının doğum süresini kısaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 

Kırmızı ahududu yapraklarında bulunan fragarin bileşiğinin, rahim duvarları da dahil olmak üzere pelvik bölgedeki kasları gevşetmeye ve sıkmaya yardımcı olduğu bilinmektedir; bu da doğumun daha kolay yapılmasına yardımcı olabilir.

 

108 kadına ait bir çalışma, gebeliğin son aşamasında kırmızı ahududu yaprağı çayı içenlerin daha kısa bir doğumun ilk aşaması yaşadıklarını  göstermiştir.

 

Çalışma bir yıl sonra 192 kadın arasında tekrarlandı. Kırmızı ahududu yaprağı çayının, doğumun ilk aşamasını kısaltmadığını, ancak ikinci aşamayı ortalama 9.59 dakika kısalttığını gösterdi.

 

 

 

Doğum Müdahalelerini ve Komplikasyonlarını Azaltır

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı içmenin daha az komplikasyona sahip bir doğuma izin verebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

 

Bir çalışmada da, hamileliğin son sekiz haftasında kırmızı ahududu yaprağı çayı tüketen kadınlar için doğum sırasında forseps kullanımı % 11 oranında azalmıştır.

 

Amerikan Hamileliği Derneği ayrıca çay içmenin doğum sırasında forseps kullanımı ihtiyacını azaltabileceğini belirtmektedir.

 

Daha az forseps kullanılan, daha kolay bir doğumun, sonrası dönemde kanama miktarını azaltabileceği düşünülmektedir.

 

 

 

Yan Etkiler ve Dozaj

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı çoğu insan için güvenli görünüyor.

 

Bazı yan etkiler hafif de olsa görülebilir. Yine de bu belirtileri dikkate almak gerekir.

 

Bu bitki çayı, müshil özelliklere sahip olabilir ve bazı kişilerde dışkıyı gevşetmeye neden olabilir. Ayrıca hafif bir diüretik etkisi vardır ve idrara çıkmayı arttırabilir.

 

Tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Araştırma, kırmızı ahududu yaprağı çayı içmeye başlamak için en uygun zamanın 32. gebelik haftasında olduğunu göstermektedir.

 

Bir çalışma, tablet olarak kırmızı ahududu yaprağının günde 2.4 mg alınmasının güvenli olduğunu göstermiştir. Çay olarak günde 1–3 bardak uygundur.

 

Hamilelikte daha erken tüketmeyi tercih ederseniz, alımınızı günde 1 bardak ile sınırlamanız önerilir.

 

Hamilelik sırasında Braxton Hicks kasılmaları yaşıyorsanız, ikinci veya üçüncü trimesterde kanamanız olursa, kullanmayı bırakmalısınız.

 

 

Sonuç olarak;

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı rahmin duvarlarını güçlendirebilir ve hamile kadınlarda doğum süresini azaltabilir ve genel olarak kadınlarda adet belirtilerini hafifletebilir.

 

Çoğu insan için, günde 1–3 bardak içmek güvenli gibi gözükse de, hamileliğin erken döneminde 1 bardak ile sınırlı kalmalıdır.

 

 

Besin maddeleri ve antioksidan içeriği, hem erkekler hem de kadınlar için sağlığa destek sağlayabilir.

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayının tüm olumlu özelliklerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor olsa da, çoğu kişi için güvenlidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ