Kirazın Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri | diyetz

Kirazın Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri

 

Kiraz, en sevilen meyvelerden biridir. Bunun sebebi sadece lezzetli olması değil, aynı zamanda güçlü sağlık etkileri olan vitamin, mineral ve bitki bileşikleri içermesidir.

Kiraz Besin Değeri

 

Kiraz kaç kalori?

Kiraz meyvesi çeşitli renk ve lezzete sahip sert çekirdekli meyvedir. İki ana kategorisi vardır – tart ve tatlı kiraz, sırasıyla Prunus cerasus L. ve Prunus avium L. Renkleri sarıdan koyu siyah-kırmızıya kadar değişebilir.

Tüm çeşitleri oldukça besleyicidir ve lif, vitamin ve minerallerle doludur. Bir bardak (154 gram) tatlı, çiğ, çekirdeksiz kirazın besin içeriği şöyledir:

 

kiraz neye iyi gelir

 

– Kiraz kalori: 97

– Protein: 2 gram

– Karbonhidrat: 25 gram

– Lif: 3 gram

– C Vitamini: Günlük Değerin % 18’i (DV)

– Potasyum: DV’nin % 10’u

– Bakır: DV’nin % 5’i

– Manganez: DV’nin % 5’i

 

 

Kirazda C vitamini var mı?

Bu meyve, özellikle lif, C vitamini ve potasyum içerir ki, bu besinler birçok yönden sağlığa yararlıdır. C vitamini bağışıklık sistemini ve cilt sağlığını korumak için gerekli bir antioksidandır.

Kas kasılması, sinir fonksiyonu, kan basıncı regülasyonu ve diğer birçok kritik bedensel işlem için ise potasyum gereklidir.

Bu sert çekirdekli meyve ayrıca, faydalı bağırsak bakterilerini besleyerek ve bağırsak düzenini teşvik ederek sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca, B vitaminleri, manganez, bakır, magnezyum ve K vitamini sağlar.

 

 

Kirazın Yararları

 

 

Antioksidan ve anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengindir

Yüksek bitki bileşik konsantrasyonu, kirazın faydasından sorumludur. Bu faydalar miktar ve tür çeşitliliğine bağlı olarak değişebilse de, bütün çeşitleri antioksidan ve anti-inflamatuar bileşiklerle doludur.

Bu yüksek antioksidan içeriği, birçok kronik hastalık ve erken yaşlanma ile bağlantılı bir durum olan oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olur.

Bu lezzetli meyve özellikle hücresel hasarla savaşmaya, inflamasyonu azaltmaya ve genel sağlığı güçlendirmeye yardımcı olan geniş bir bitki kimyasal grubu olan polifenoller bakımından yüksektir.

Polifenol bakımından zengin beslenme, kalp hastalığı, diyabet, zihinsel düşüş ve bazı kanserler dahil olmak üzere birçok kronik duruma karşı koruma sağlar.

Bu sert çekirdekli meyve ayrıca, her ikisi de anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan beta karoten ve C vitamini gibi karotenoid pigmentler içerir.

 

 

Kiraz Neye İyi Gelir?

 

 

Egzersiz sonrası kas hasarını önler

Araştırmalar, meyvenin anti-inflamatuar ve antioksidan bileşiklerin egzersize bağlı kas ağrısını, hasarını ve inflamasyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ekşi kiraz suyu ve konsantresinin, kas toparlanmasını hızlandırdığı, egzersize bağlı kas ağrısını azalttığı ve bisikletçiler ve maraton koşucular gibi seçkin sporcularda güç kaybını önlediği belirtilmektedir.

 

 

Kalp sağlığına yararlıdır

Kiraz gibi yoğun gıda maddeleri kalbi korumanın lezzetli bir yoludur. Özellikle potasyum ve polifenol antioksidanları da dahil olmak üzere kalp sağlığını koruduğu bilinen besinler ve bileşikler bakımından zengin olduğu için faydalıdır.

Potasyum düzenli bir kalp atışı sağlamak için gereklidir ve tansiyonu düzenleyen vücuttaki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden yüksek potasyum alımı, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.

Bu meyve antosiyaninler, flavonoller ve kateşinler dahil olmak üzere güçlü polifenol antioksidanları bakımından zengindir, bu da hücresel hasara karşı koruyarak ve iltihabı azaltarak kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 

 

Artrit ve gut semptomlarını iyileştirir

Güçlü anti-enflamatuar etkileri nedeniyle, eklemlerdeki aşırı şişlik, iltihaplanma ve ağrıya neden olabilecek ve ürik asit birikiminden kaynaklanan artrit ve gut semptomlarını azaltabilir.

Pek çok çalışma, kirazın oksidatif stresi önlemeye yardımcı olduğunu ve artritle ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek enflamatuar proteinleri baskılayarak inflamasyonu azalttığını göstermektedir. Ayrıca, vücuttaki ürik asit seviyelerini azalttığı için özellikle gut hastaları için faydalıdır.

 

 

Uyku kalitesini iyileştirir

Kiraz yemek veya suyunu içmek uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu uyku arttırıcı faydalar, meyvenin yüksek konsantrasyondaki bitkisel bileşiklerine bağlıdır. Ek olarak, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemeye yardımcı bir madde olan melatonin içerir.

 

kirazın yan etkileri

 

Kirazın Zararları

Alerjiniz yoksa, bu meyvenin belirgin bir zararı ve yan etkisi yoktur. Çok fazla ve lifli yiyeceklerle birlikte kiraz yemek, rahatsız edici etkilere neden olabilir. Kiraz lif bakımından yüksektir, bir bardağı 3 gram lif sağlar.

Bu miktar tek başına rahatsızlık vermez ancak lifli diğer yiyeceklerle birlikte tüketmek bağırsak gazı, karın krampları veya şişkinlik gibi belirtiler yaşanmasına neden olabilir.

Kiraz alerjisi olanlarda bu meyveyi yemek, tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Alerjiniz varsa bu meyveyi yememelisiniz.

 

 

Kiraz nasıl ve nelerde kullanılır?

Kiraz çok yönlü ve lezzetli bir meyvedir. Hem tatlı hem de ekşi çeşitleri birçok yiyecek ile iyi eşleşir. Ayrıca, kuru kiraz, kiraz suyu gibi ilgili ürünler de birçok tarifte kullanılır.

 

– Tatlı bir atıştırmalık olarak taze yenir.

– Meyve suyu olarak içilir.

– Komposto yapılır ve yoğurt, yulaf ezmesi veya chia pudingi üzerine koyulur.

– Meyve salatasını renklendirir.

– Kuru kiraz fırınlanmış ürünlere eklenir.

– Dondurma ve tatlı ürünlere eklenir.

 

Mutfakta kullanım seçenekleri sınırsızdır, bu yüzden denemekten korkmayın.

 

Sonuç olarak;

Kiraz oldukça besleyicidir ve birçok sağlık yararı sunar.

İltihaplanmayı önleyebilen bitki bileşikleri içermesinin yanında uyku kalitesini iyileştirir, kalp sağlığını güçlendirir ve egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ