Kiraz Alerjisi Nedir, Nasıl Geçer? | diyetz

Kiraz Alerjisi Nedir, Nasıl Geçer?

 

Kiraz alerjik midir?

Diğer alerjiler kadar yaygın olmasa da bazı kişilerde kiraz, alerji yapabilir. 

Vücudumuz belirli maddelere olumsuz tepki verdiğinde alerjik bir reaksiyon oluşur. Besin alerjileri durumunda, bağışıklık sistemi reddettiği yiyeceklerdeki proteinlere saldırır ve negatif semptomlara neden olur. Kuruyemiş, süt, soya, balık, buğday gibi yiyeceklere karşı alerji diğerlerine göre daha sık rastlanır.

Kiraz alerjisi, birincil veya ikincil reaksiyonlar olarak sınıflandırılabilir. Birincil kiraz alerjisi, meyvenin kendisine geliştirilen alerjidir. 

Kiraz gibi meyvelere alerji genellikle oral alerji sendromu (OAS) adı verilen bir durumla ilgilidir. “Polen-gıda sendromu” olarak da adlandırılan oral alerji sendromu, çiğ veya taze meyveleri yerken çoğunlukla ağız çevresinde ve yüzde hafif semptomlara neden olur.

Erken yaşta polene alerjik olanlar, yetişkin bir birey olduklarında kiraz gibi ilgili meyvelere alerji geliştirebilir. Buna ikincil kiraz alerjisi denir. Buna neden olan en yaygın durum kiraz ağaçlarınkiyle benzer olan huş polenidir. Huş polenine alerjiniz varsa, kiraza karşı da alerjiniz olabilir. 

Tek başına kiraz yaygın alerjen değildir. Oral alerji sendromu varsa, diğer meyveler, sebzeler ve bunlarla ilişkili olabilecek kuruyemişlerle birlikte kiraz alerjisi de gelişebilir. Aşağıdakilere alerjisi olanlar kiraza da alerji geliştirebilir:

 

Badem

Elma

Kayısı 

Havuç

Kereviz

Fındık

Kivi

Armut

Ceviz

 

kiraz alerjisi nedenleri

 

Kiraz alerjisi belirtileri

Şiddetli, birincil kiraz alerjisi olanlar, meyveyi tükettikten sonra mide ağrısı veya kramp ve kusma gibi yoğun gastrointestinal semptomlar yaşayabilir. Daha ciddi vakalarda anafilaksiye varan şu belirtiler görülebilir:

 

– Nefes almada zorluk

– Göğüs ve boğazda gerginlik

– Yüzün şişmesi

– Cilt kaşıntısı

– Cilt döküntüsü

– Düşük kan basıncı

– Hızlı kalp atımı

– Karın ağrısı

– Mide bulantısı ya da kusma

– Baş dönmesi

– Bayılma

 

 

Kiraz alerjisi tedavisi

Bazı gıda alerjileri gelip geçer, ancak tedavi edilemez. Kiraz alerjisini tedavi etmenin tek yolu meyvelerden ve diğer ikincil alerjenlerden kaçınmaktır. Oral alerji sendromu olanlar bazı sağlık kuruluşlarına göre kirazı pişirerek, alerjik reaksiyonları azaltabilir, çünkü pişirme, vücudun tepki verdiği kirazdaki proteinleri bozar veya değiştirir.

 

Sonuç olarak;

Kiraz alerjisi, özellikle oral alerji sendromunda rastlanılan bir durumdur. Bununla birlikte, diğer meyvelerle ve hatta bazı sebzelerle çapraz reaktivite nedeniyle, kiraza karşı alerjiyi tespit etmek zor olabilir.

Diğer alerji türlerinden farklı olarak, gıda alerjilerinden kaynaklanan komplikasyonları önlemenin tek yolu alerji yapan gıdalardan tamamen kaçınmaktır. 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ