Kinoanın Faydaları | diyetz

Kinoanın Faydaları

 

Kinoa, yüzyıllar boyunca kimsenin fark etmediği Güney Amerika’da yetişen bir tahıl türüdür. Bu tahılı fark edenler Güney Amerikalılar olmadı, dünyanın geri kalan kısmında yaşayan insanlar tarafından fark edildi ve süper gıda olarak adlandırıldı.

 

Sağlık konusunda bilinçli olanlar kinoayı özel bir yerde tutuyorlar ve tüketiyorlar. Bilmeyenler için kinoanın nasıl bir tahıl olduğunu, besin değerini ve faydalarını açıklayalım.

 

 

Kinoa nedir?

Kinoa, “Chenopodium quinoa” bitkisinin tohumudur. 7000 yıl önce Andes’te yemek için yetiştirilen kinoanın kutsal olduğuna inanılırdı. Artık dünya çapında bilinmesine ve yetiştirilmesine rağmen çoğunluk Bolivya ve Peru’da üretilmektedir. Yüksek besin içeriği ve sağlık yaralarının fark edilmesi 2013 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Kinoa Yılı”olarak seçilmesinden sonra olmuştur.

 

Kinoanın bu kadar popoüler olmasının sebeplerinden biri de glütensiz bir tahıl olmasıdır. Çölyak hastalığı ve buğday alerjisi olanlar rahatlıkla tüketebilmektedirler.

 

 

Kinoanın Çeşitleri

3000’den fazla çeşidi olan kinoanın en çok yetiştirilen ve popüler olan türleri kırmızı, beyaz ve siyah olanıdır. Ayrıca her üçünün de karışımı olan üç renk çeşitleri vardır. Beyaz kinoa bunlar arasında en çok tüketilenidir.

 

Kinoanın besin içeriği renklerine göre değişkenlik gösterir. Kırmızı, siyah ve beyaz kinoayı inceleyen bir çalışma, siyah kinoa en düşük yağ içeriğine sahipken, en yüksek omega-3 yağ asidi ve karotenoid içeriğine sahip olduğunu bulmuştur.

 

Kırmızı ve siyah kinoadaki E vitamini değeri, beyaz kinoadakine göre neredeyse iki katıdır. Kinoanın antioksidan içeriğini analiz eden aynı çalışma, rengin koyulaştıkça antioksidan kapasitesinin yükseldiğini bulmuştur.

 

 

 

 

Kinoanın Faydaları

 

Besin değeri yüksek bir tahıldır

Aşağıda bir bardak(185 gr) kinoanın besin içeriğini görebilirsiniz. Bu değerler pişmiş kinoa için de geçerlidir.

 • Protein: 8 gram
 • Lif: 5 gram
 • Manganez
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Folat
 • Bakır
 • Demir
 • Çinko
 • Potasyum
 • B1, B2 ve B6 vitaminleri
 • Az miktarda kalsiyum, B3 (niasin) ve E vitamini
 • 39 gram karbonhidrat ve 4 gram yağ ile toplam 222 kalori geliyor. Aynı zamanda az miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

Kinoa, GDO, glüten içermez ve genellikle organik olarak yetiştirilir.

 

 

Quercetin ve kaempferol gibi bitki bileşikleri içerir

Sağlık üzerinde yararlı etkileri olduğu bilinen bu iki bitki bileşiği kinoada büyük miktarlarda bulunur. Kızılcık gibi tipik quercetin içeriğine sahip gıdalardan bile daha yüksektir. Bu önemli bitki bileşiklerinin hayvan çalışmalarında anti-inflamatuar, anti-viral,anti-kanser ve anti-depresan etkileri olduğu bulunmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Günlük Potasyum İhtiyacı Ne Kadar?

 

Çoğu tahıldan daha yüksek lif içeriğine sahiptir

Kinoanın bir diğer önemli yararı ise yüksek lif içeriğine sahip olmasıdır. Bardak başına 17-27 gram lif içerir ki bu çoğu tahılın iki katı değerine sahip demektir. Özellikle haşlanmış kinoada daha fazla lif vardır ve bu da fazla suyun emilmesine yardımcı olur.

 

Kinoada bulunan lifin bir kısmı çözünür lif olarak adlandırılan bir lif türüdür ve bu da kan şekeri seviyesini düşürmeye, kolesterolü düşürmeye,doygunluğu artırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 

 

Glüten hassasiyeti olanlar için mükemmel bir gıdadır

Kinoa diğer gıdalar gibi glüteni azaltılmış veya çıkarılmış bir ürün değildir. Doğal olarak glüten içermez ve tipik glütensiz bileşenler yerine glutensiz bir diyetin antioksidan ve besin değerini artırabilir.

 

 

Yüksek protein ve esansiyel amino asitler içerir

Protein amino asitlerden yapılır. Bazıları temel olarak adlandırılır çünkü bunları üretemeyiz ve gıdalar yardımıyla almalıyız. Eğer bir gıdada bütün önemli amino asitler varsa eksiksiz bir protein olarak görülür.

 

Birçok bitki gıdasında “lisin” gibi bazı esansiyel amino asitler yetersizdir. Bununla birlikte kinoa bir istisnadır. Çünkü tüm gerekli amino asitleri içerir. Bu nedenle mükemmel bir protein kaynağıdır.Çoğu tahıldan daha fazla protein içerir.

 

Fincan başına 8 gram kaliteli protein içeriği ile kinoa,vejetaryenler için de mükemmel bir bitki esaslı protein kaynağıdır.

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlayan düşük glisemik indekse sahiptir

Glisemik indeks, gıdaların ne kadar çabuk kan şekeri düzeylerini yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Glisemik indeks, yüksek gıdalar yemenin açlığı teşvik edip obeziteye katkıda bulunabileceği bilinmektedirBu gıdalar tip 2 diyabet ve kronik kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır.


Kinoanın glisemik indeksi 52’tür ve düşük glisemik indeksli gıdalar kategorisine dahildir. Bununla birlikte karbonhidrat içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Kinoa düşük karbonhidrat diyetleri için uygun bir gıda değildir.

 

İlginizi Çekebilir  Dopamini Artırarak İyi Hissettiren Besin Takviyeleri

 

Demir ve magnezyum gibi önemli mineraller içerir

Kinoa yüksek miktarda demir, magnezyum, çinko ve potasyum içerir. Ancak şöyle bir sorun vardır ki; bu minerallerin emilimini azaltan fitik asit adı verilen bir madde de içerir. Kinoayı pişirmeden önce ıslatırsanız fitik asit içeriği azalır.

 

 

Metabolik sağlığa yararlı etkileri vardır

Yüksek miktarda faydalı besin maddesi içerdiği göz önüne alındığında kinoanın metabolik sağlığı iyileştirmesi tesadüfi bir durum değildir. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda kinoanın kan şekeri, insülin ve trigliserid düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur. Ayrıca fruktozun olumsuz etkilerini önlediği de tespit edilmiştir.

 

 

Yüksek miktarda antioksidan içerir

Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek, yaşlanmaya ve birçok hastalığa karşı mücadele ederler. Kinoa yüksek miktarda antioksidan içermektedir.

 

 

Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo vermek için yaktığınızdan daha az kalori almaya ihtiyacınız var. Bazı gıdalar iştahı azaltarak bu işlemi kolaylaştırırlar. Kinoa bu özelliklere sahip bir gıdadır. Protein değerinin yüksek olması, metabolizmayı hızlandırırken iştahınızı keser. Yüksek miktarda lif içermesi doygunluk duygunuzu artırır ve daha az kalori tüketirsiniz.

 

 

 

 

Kinoanın Diğer Faydaları

Kinoa, cilt ve saç sağlığı açısından önemli vitaminler, mineraller ve proteinler içerir.

 

 

Cilt yaralanmalarını azaltır

Kinoa kolajen üretimine yardımcı lizin adı verilen bir madde içerir ve bu sayede yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

 

 

Genç görünmenizi sağlar

Kinoa, kolajen sentezi sayesinde sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. İçeriğindeki riboflavin bileşiği gözaltı torbalarını yok eder.

 

 

Akneyi azaltmaya yardımcı olur

Kinoa, akne ile ilişkili kimyasalların üretimini azaltır. Sebum içeriğinden dolayı akne oluşumunu önler.

 

 

Kepeği önlemede etkilidir

Kinoada büyük miktarda bulunan demir ve fosfor mineralleri kafa derisini nemlendirerek temizler. Bu sayede kepekler sadece kafadan uzaklaştırılmakla kalmaz kepek oluşumu önlenir.

 

 

Saç toniği görevi görür

Kinoa, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. İçeriğindeki bir tür amino asit sayesinde saç köklerini güçlendirir ve saç tellerini dayanıklı hale getirir. Bu sayede günlük kullanıldığında saç toniği görevini görür.

 

 

Saç dökülmesini önler

Kinoa, içeriğindeki mevcut amino asitler sayesinde saçı besleyerek saç büyümesini sağlar. Saç dökülmesini durdurarak saça hacim kazandırır.

 

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini için Alınması Gereken Doz Nedir?

 

Diyabeti tedavi eder

Kinoa diyabeti düzenleyen magnezyum içerir. Diyabet hastaları besin takviyesi olarak kinoa kullanabilirler. Magnezyum, insülinin salgılanmasına yardım ederek ,şeker seviyesini düzenler.

 

 

Kabızlığı önler

İçeriğindeki lifler sayesinde kabızlık için etkilidir. Bu lifler bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır.

 

 

Astıma iyi gelir

Solunum yolu hastalıklarını azaltmada kinoa etkilidir. Kinoa akciğerlere giden kan damarlarını rahatlatıcı özelliğe sahip riboflavin içeriğinden dolayı astıma iyi gelir.

 

 

Kolesterol kontrolü sağlar

Kinoa lifler sayesinde kolesterol düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur.

 

 

Migreni hafifletir

Bazen vücuttaki magnezyum eksikliği migren ağrılarına yol açabilir. Kinoada bulunan magnezyum bunu önlemeye yardımcıdır.

 

 

Doku yenilenmesi sağlar

Kinoa lizin sayesinde hasarlı cilt hücrelerini ve dokularını yeniler. Bağ yırtığı ve cilt çürüklerinin tedavi edilmesinde kullanılır.

 

 

Kan basıncını dengeler

Kinoadaki riboflavin varlığı kan damarlarını rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca vücuttaki stresi azaltarak enerji sağlar.

 

 

Güç verir

Kinoadaki vitamin ve mineraller enerji sağlar. Metabolizma hızını artırır. Glüten içermediğinden glüten alerjisi olanlar için harika bir besin kaynağıdır.

 

 

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Kinoa hazırlaması ve kullanımı kolay bir tahıldır. Sağlıklı gıda satan yerlerde veya süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kinoanın türüne bağlı olarak acı bir lezzete sahip olmaması için iyi yıkamanız tavsiye edilir. Buraya tıklayarak kinoa salatasının tarifini öğrenebilirsiniz.

 

 

Kinoa Salatası

İşte kinoa ile hazırlayabileceğiniz güzel bir salata tarifi… 

 

Besin Çizelgesi

 • Kalori: 150
 • Protein: 4 g
 • Karbonhidrat: 27 g
 • Yağ: 3 g
 • Doymuş Yağ: 0 g
 • Sodyum: 139 mg
 • Lif: 3 g

 

 

Malzemeler

 • 1 su bardağı kinoa
 • 2 su bardağı su
 • 2 domates
 • 1 salatalık
 • 1 tutam maydanoz
 • 3-4 yeşil soğan
 • 1-2 diş sarımsak
 • 1 limon
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 

Yapılışı

 • Kinoayı yıkayın ve bir tencereye koyun. 2 bardak suyu ekleyip bir taşım kaynatın. Altını kısıp 10-15 dk. suyunu çekene kadar bekleyin.
 • Bir kaseye kinoayı boşaltın. Domates, salatalık, maydanoz, yeşil soğan ve sarımsağı doğrayıp kaseye ekleyin.
 • Üzerine limon ve zeytinyağı ekleyip, karıştırın

AFİYET OLSUN!

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ