Kinoa Nedir, Ne İşe Yarar? Besin Değeri ve Faydaları | diyetz

  Kinoa Nedir, Ne İşe Yarar? Besin Değeri ve Faydaları

   

  Kinoa, yüzyıllar boyunca kimsenin fark etmediği Güney Amerika’da yetişen bir tahıl türüdür. 

  Bu tahılı fark edenler Güney Amerikalılar olmadı, dünyanın geri kalan kısmında yaşayan insanlar tarafından fark edildi ve süper gıda olarak adlandırıldı.

  Sağlık konusunda bilinçli olanlar kinoayı özel bir yerde tutuyorlar ve tüketiyorlar. Bilmeyenler için “kinoa ne demek, nasıl yenir, neye yarar”, “kinoa ile ne yapılır”, “kinoa faydaları ve zararları”, “kinoa değerleri”, “kinoa protein ve karbonhidrat oranı” ile ilgili bilgi verelim.

  Kinoa nedir?

  Kinoa, “Chenopodium quinoa” bitkisinin tohumudur. 7000 yıl önce Andes’te yemek için yetiştirilen kinoanın kutsal olduğuna inanılırdı. Artık dünya çapında bilinmesine ve yetiştirilmesine rağmen çoğunluk Bolivya ve Peru’da üretilmektedir. 

  Yüksek besin içeriği ve sağlık yaralarının fark edilmesi 2013 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Kinoa Yılı”olarak seçilmesinden sonra olmuştur.

  Kinoanın bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de glütensiz bir tahıl olmasıdır. Çölyak hastalığı ve buğday alerjisi olanlar rahatlıkla tüketebilmektedir. 

   

  kinoa kalorisi ne kadar

   

  Kinoa Çeşitleri

  3000’den fazla çeşidi vardır, en çok yetiştirilen ve popüler olan türleri ise beyaz, siyah ve kırmızı kinoadır. Ayrıca her üçünün de karışımı olan üç renk çeşitleri vardır. Beyaz kinoa bunlar arasında en çok tüketilenidir.

  Kinoanın besin içeriği renklerine göre değişkenlik gösterir. Kırmızı, siyah ve beyaz çeşitleri inceleyen bir çalışma, siyah kinoa en düşük yağ içeriğine sahipken, en yüksek omega-3 yağ asidi ve karotenoid içeriğine sahip olduğunu bulmuştur.

  Kırmızı ve siyah kinoadaki E vitamini değeri, beyazdakine göre neredeyse iki kattır. Antioksidan içeriğini analiz eden aynı çalışma, rengin koyulaştıkça antioksidan kapasitesinin yükseldiğini bulmuştur.

   

   

  Kinoanın Besin Değeri

  Aşağıda 185 gram kinoanın besin değerleri verilmiştir. 

  Protein: 8 gram

  Lif: 5 gram

  Manganez

  Magnezyum

  Fosfor

  Folat

  Bakır

  Demir

  Çinko

  Potasyum

  B1, B2 ve B6 vitaminleri

  Az miktarda kalsiyum, B3 (niasin) ve E vitamini

  39 gram karbonhidrat ve 4 gram yağ ile toplam 222 kalori içerir. Aynı zamanda az miktarda omega-3 yağ asidi de içerir.

  Kinoa, GDO, glüten içermez ve genellikle organik olarak yetiştirilir.

   

   

  Kinoanın Faydaları

   

  Kuersetin ve kaempferol gibi bitki bileşikleri içerir

  Sağlık üzerinde yararlı etkileri olduğu bilinen bu iki bitki bileşiği kinoada büyük miktarlarda bulunur. Kızılcık gibi tipik kuersetin içeriğine sahip gıdalardan bile daha yüksektir.

  Bu önemli bitki bileşiklerinin hayvan çalışmalarında anti-inflamatuar, antiviral, anti-kanser ve anti-depresan etkileri olduğu bulunmuştur.

   

   

  Çoğu tahıldan daha yüksek lif içeriğine sahiptir

  Kinoanın bir diğer önemli yararı ise yüksek lif içeriğine sahip olmasıdır. Bardak başına 17-27 gram lif içerir ki bu çoğu tahılın iki katı değerine sahip demektir.

  Özellikle haşlanmış kinoada daha fazla lif vardır ve bu da fazla suyun emilmesine yardımcı olur.

  Lifin bir kısmı çözünür lif olarak adlandırılan bir lif türüdür ve bu da kan şekeri seviyesini düşürmeye, kolesterolü düşürmeye, doygunluğu artırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

   

   

  Gluten hassasiyeti olanlar için mükemmel bir gıdadır

  Kinoa diğer gıdalar gibi gluteni azaltılmış veya çıkarılmış bir ürün değildir. Doğal olarak gluten içermez.

   

   

  Yüksek protein ve esansiyel amino asitler içerir

  Protein amino asitlerden yapılır. Bazıları temel olarak adlandırılır çünkü bunları üretemeyiz ve gıdalar yardımıyla almalıyız. Eğer bir gıdada bütün önemli amino asitler varsa eksiksiz bir protein olarak görülür.

  Birçok bitki gıdasında “lizin” gibi bazı esansiyel amino asitler yetersizdir. Ancak kinoa bir istisnadır. Çünkü tüm gerekli amino asitleri içerir. Bu nedenle mükemmel bir protein kaynağıdır. Çoğu tahıldan daha fazla protein içerir.

  Fincan başına 8 gram kaliteli protein içeriği ile, vejetaryenler için de mükemmel bir bitki esaslı protein kaynağıdır.

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlayan düşük glisemik indekse sahiptir

  Glisemik indeks, gıdaların ne kadar çabuk kan şekeri düzeyini yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Glisemik indeksi yüksek gıdalar yemenin açlığı teşvik edip obeziteye katkıda bulunabileceği bilinmektedir. Bu gıdalar tip 2 diyabet ve kronik kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

  Kinoanın glisemik indeksi 52’dir ve düşük glisemik indeksli gıdalar kategorisine dahildir. Bununla birlikte karbonhidrat içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalıdır.

   

   

  Demir ve magnezyum gibi önemli mineraller içerir

  Kinoa yüksek miktarda demir, magnezyum, çinko ve potasyum içerir. Ancak şöyle bir sorun var ki; bu minerallerin emilimini azaltan fitik asit adı verilen bir madde de içerir. Kinoayı pişirmeden önce ıslatırsanız fitik asit içeriği azalır.

   

   

  Metabolik sağlığa yararlı etkileri vardır

  Yüksek miktarda faydalı besin maddesi içerdiği göz önüne alındığında kinoanın metabolik sağlığı iyileştirmesi tesadüfi bir durum değildir.

  Bununla ilgili yapılan çalışmalarda kinoanın kan şekeri, insülin ve trigliserid düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur. Ayrıca fruktozun olumsuz etkilerini önlediği de tespit edilmiştir.

   

   

  Yüksek miktarda antioksidan içerir

  Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek, yaşlanmaya ve birçok hastalığa karşı mücadele ederler. Kinoa yüksek miktarda antioksidan içermektedir.

   

   

  Kinoa zayıflatır mı?

  Kilo vermek için yakılandan daha az kalori almaya ihtiyaç vardır. Bazı gıdalar iştahı azaltarak bu işlemi kolaylaştırırlar. Kinoa bu özelliklere sahip bir gıdadır.

  Protein değerinin yüksek olması, metabolizmayı hızlandırırken, iştahı keser. Yüksek miktarda lif içermesi tokluğu artırır ve daha az kalori tüketmeye yardımcı olur. 

   

  kinoa protein oranı

   

  İlginizi Çekebilir  Sindirimi Hızlandırma Yolları Nelerdir? Sindirimi Kolaylaştıran Besinler ve Çaylar

  Kinoanın Diğer Yararları

  Kinoa, cilt ve saç sağlığı açısından önemli vitaminler, mineraller ve proteinler içerir.

   

   

  Cilt yaralanmalarını azaltır

  Kinoa kolajen üretimine yardımcı lizin adı verilen bir madde içerir ve bu sayede yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

   

   

  Genç görünmeyi sağlar

  Kolajen sentezi sayesinde sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. İçeriğindeki riboflavin bileşiği gözaltı torbalarını yok eder.

   

   

  Akneyi azaltmaya yardımcı olur

  Kinoa, akne ile ilişkili kimyasalların üretimini azaltır. Sebum içeriğinden dolayı akne oluşumunu önler.

   

   

  Kepeği önlemede etkilidir

  Kinoada büyük miktarda bulunan demir ve fosfor mineralleri kafa derisini nemlendirerek temizler. Bu sayede kepekler sadece kafadan uzaklaşmakla kalmaz kepek oluşumu da önlenir.

   

   

  Saç toniği görevi görür

  Kinoa, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. İçeriğindeki bir tür amino asit sayesinde saç köklerini güçlendirir ve saç tellerini dayanıklı hale getirir. Bu sayede günlük kullanıldığında saç toniği görevi görür.

   

   

  Saç dökülmesini önler

  İçeriğindeki mevcut amino asitler sayesinde saçı besleyerek saç büyümesini sağlar. Saç dökülmesini durdurarak saça hacim kazandırır.

   

   

  Diyabeti tedavi eder

  Kinoa diyabeti düzenleyen magnezyum içerir. Diyabet hastaları besin takviyesi olarak kullanabilirler. Magnezyum, insülinin salgılanmasına yardım ederek, şeker seviyesini düzenler.

   

   

  Kabızlığı önler

  İçeriğindeki lifler sayesinde kabızlık için de etkilidir. Bu lifler bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır.

   

   

  Astıma iyi gelir

  Solunum yolu hastalıklarını azaltmada da etkilidir. Kinoa akciğerlere giden kan damarlarını rahatlatıcı özelliğe sahip riboflavin içeriğinden dolayı astıma iyi gelir.

   

   

  Kolesterol kontrolü sağlar

  İçeriğindeki lifler sayesinde kolesterol düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur.

   

   

  Migreni hafifletir

  Bazen vücuttaki magnezyum eksikliği migren ağrılarına yol açabilir. Kinoada bulunan magnezyum bunu önlemeye yardımcıdır.

   

   

  Doku yenilenmesi sağlar

  Kinoa lizin sayesinde hasarlı cilt hücrelerini ve dokularını yeniler. Bağ yırtığı ve cilt çürüklerinin tedavi edilmesinde kullanılır.

   

   

  Kan basıncını dengeler

  Kinoadaki riboflavin varlığı kan damarlarını rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca vücuttaki stresi azaltarak enerji sağlar.

   

   

  Güç verir

  Kinoadaki vitamin ve mineraller, enerji sağlar. Metabolizma hızını artırır. Gluten içermediğinden, gluten alerjisi olanlar için harika bir besin kaynağıdır.

   

   

  Kinoa Nasıl Kullanılır?

  Kinoa hazırlaması ve kullanımı kolay bir tahıldır. Sağlıklı gıda satan yerlerde veya süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kinoanın türüne bağlı olarak acı bir lezzete sahip olmaması için iyi yıkamanız tavsiye edilir.

   

   

  İlginizi Çekebilir  Muskat(Hint Cevizi) Nedir? Faydaları ve Zararları   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ