Kimyon Neye İyi Gelir ve Faydaları Nelerdir? | diyetz

Kimyon Neye İyi Gelir ve Faydaları Nelerdir?

 

 

Kimyon; Cuminum cyminum bitkinin tohumlarından elde edilen bir baharattır. Özellikle Akdeniz ve Güneybatı Asya bölgelerinde birçok yemekte kimyon kullanılır.

 

Körinin içinde bulunan bir baharattır ve yemek tariflerine farklı bir lezzet katar.

 

Dahası, kimyon uzun süredir alternatif tıpta kullanılmaktadır. Modern çalışmalar, kimyonun sindirimi kolaylaştırma ve gıda kaynaklı enfeksiyonları azaltma da dahil olmak üzere, birçok sağlık yararının olduğunu doğruladı.

 

Araştırmalar aynı zamanda kan şekeri kontrolü, kolesterol ve kilo kaybı gibi bazı avantajlar sağladığını da ortaya koymuştur. Bu yazı kimyonun kanıta dayalı sağlık yararlarını incelemektedir.

 

 

 

Sindirimi kolaylaştırır

 

Kimyonun en yaygın kullanılma yöntemi hazımsızlıktır. Aslında, modern araştırmalar, kimyonun normal sindirimi hızlandıracağını doğrulamıştır.

 

Örneğin; sindirimi hızlandıran ağızda, midede ve ince bağırsakta üretilen sindirim proteinlerinin salınımını arttırır.

 

 

 

 

Kimyon ayrıca safranın karaciğerden salınmasını da arttırır. Bağırsağınızdaki yağları ve belirli besinleri sindirmeye yardımcı olur.

 

Bir çalışmada, irritabl bağırsak sendromu (İBS) olan 57 hasta, iki hafta boyunca konsantre kimyon aldıktan sonra belirtilerin düzeldiğini bildirmiştir.

 

 

 

Zengin bir demir kaynağıdır

 

Kimyon tohumları doğal olarak demir açısından zengindir. Bir çay kaşığı öğütülmüş kimyon, 1.4 mg demir içerir ve bu yetişkinler için günlük alınması gereken demir miktarının % 17.5’ini karşılar.

 

Demir eksikliği en yaygın besin eksikliklerinden biridir ve dünya nüfusunun% 20’sini etkilemektedir.

 

Özellikle, çocukların büyümesini desteklemek için demire ihtiyaçları vardır ve menstruasyon sırasında kaybedilen kan yerine demir alınması gerekir.

 

Birkaç gıdada kimyon kadar demir yoğunluğu vardır. Kimyon, baharat olarak az miktarda kullanıldığında bile iyi bir demir kaynağı sağlar.

 

 

 

Faydalı bitki bileşikleri içerir

 

Kimyon, terpenler, fenoller, flavonoidler ve alkaloidler gibi potansiyel sağlık yararlarıyla bağlantılı birçok bitki bileşiği içerir.

 

Bunların birçoğu, serbest radikallerden vücudunuza verdiği hasarı azaltacak kimyasallar olan antioksidanlar olarak işlev görür.

 

İlginizi Çekebilir  Bakır Minerali Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur? 

Serbest radikaller temelde yalnız elektronlardır. Elektronlar çiftler halinde olurlar ve ayrıldıklarında dengesiz hale gelirler.

 

Bu yalnız veya “serbest” elektronlar diğer elektron partnerlerini vücudunuzdaki diğer kimyasallardan uzak tutarlar.

 

Bu işleme “oksidasyon” denir. Arterlerinizdeki yağ asitlerinin oksidasyonu, tıkanmış arter ve kalp hastalığına yol açar. Oksidasyon diyabette iltihaba neden olur ve DNA’nın oksidasyonu kansere katkıda bulunur.

 

Kimyonda olduğu gibi antioksidanlar, elektronu yalnız bir serbest radikal elektrona verirler ve daha kararlı hale getirirler. Kimyonun antioksidanları muhtemelen bazı sağlık yararlarını açıklar.

 

 

 

Diyabeti tedavi etmeye yardımcı olur

 

Kimyonun bileşenlerinden bazıları diyabeti tedavi etmeye yardımcı olur. Bir klinik çalışma, konsantre bir kimyon takviyesinin, aşırı kilolu bireylerde diyabetin erken belirtilerini iyileştirdiğini gösterdi.

 

Kimyon aynı zamanda diyabetin uzun vadeli etkilerinin bazılarına karşı gelen bileşenleri de içerir. Diyabetin, vücuttaki hücrelere zarar verme yollarından birisi, ileri glikasyon son ürünleri (AGE’ler) aracılığıyla gerçekleşir.

 

Diyabetlilerde, kan şekeri seviyeleri uzun süre yüksek olduğunda kan akışında kendiliğinden üretilirler. AGE’ler şekerler proteinlere bağlandığında ve normal işlevlerini bozduğu zaman oluşur.

 

AGE’ler muhtemelen diyabetteki gözler, böbrekler, sinirler ve küçük damar hasarından sorumludur. Kimyon, en azından test tüpü çalışmalarında AGE’leri azaltan birkaç bileşen içerir.

 

Bu çalışmalar konsantre kimyon takviyelerinin etkilerini test ederken düzenli olarak kimyonu bir baharat olarak kullandığınızda diyabetlilerde kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

 

Bu etkilerden neyin sorumlu olduğu veya fayda sağlamak için kimyonun ne kadarına ihtiyaç duyulduğu henüz net değildir.

 

 

 

Kan kolesterolünü artırır

 

Kimyonun, klinik araştırmalarda kan kolesterolünü de geliştirdiği tespit edilmiştir. Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde iki kez alınan 75 mg kimyon, sağlıksız kan trigliseridlerini azalttı.

 

Bir başka çalışmada, oksitlenmiş LDL yani kötü kolesterol düzeyleri, bir buçuk ayda kimyon ekstresi alan hastalarda yaklaşık% 10 oranında azaltıldı.

 

İlginizi Çekebilir  Kansere İyi Gelen Meyveler Hangileri?

88 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada kimyonun HDL yani iyi kolesterol düzeylerini etkileyip etkilemediği araştırıldı.

 

Üç ay boyunca günde iki kez yoğurtla 3 gram kimyon alanlar, kimyon olmadan yoğurt yiyenlere göre HDL düzeylerini yükseltti.

 

Beslenmede baharat olarak kullanılan kimyonun, bu çalışmalarda kullanılan takviyeleri ile aynı kan kolesterolü yararı olup olmadığı bilinmemektedir.

 

Ayrıca, tüm çalışmalar bu etkiyi kabul etmemektedir. Bir çalışma kimyon takviyesine sahip olan katılımcılarda kan kolesterolünde herhangi bir değişiklik bulamadı.

 

 

 

Zayıflamaya ve yağ azaltmaya yardımcı olur

 

Konsantre edilmiş kimyon takviyeleri birkaç klinik çalışmada kilo vermeye yardımcı olmuştur.

 

88 aşırı kilolu kadınla ilgili yapılan bir araştırma, 3 gram kimyon içeren yoğurtun, kimyon olmadan yenilen yoğurda göre kilo verme oranını arttırdığını ortaya koydu.

 

Bir başka araştırmada, her gün 75 mg kimyon takviyesine sahip olan katılımcıların plasebo (farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali) alanlara kıyasla 1.4 kg daha fazla kaybettikleri görülüyor.

 

Üçüncü bir klinik araştırmada 78 yetişkin erkek ve kadında konsantre bir kimyon takviyesi etkilerine bakıldı. Ek almayı kabul edenler, sekiz haftada 1 kg daha fazla kaybettiler.

 

 

 

Gıda kaynaklı hastalıkları önleyebilir

 

Kimyon dahil birçok baharat maddesinin, gıda kaynaklı enfeksiyon riskini azaltabilecek anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu görülmektedir.

 

Kimyonun çeşitli bileşenleri, gıda kaynaklı bakterilerin ve bazı çeşit bulaşıcı mantarların büyümesini azaltmaktadır. Sindirildiğinde kimyon, megalomisin adı verilen, antibiyotik özelliklere sahip bir bileşen bırakır.

 

Ek olarak, bir test tüpü çalışması kimyonun bazı bakterilerin ilaç direncini düşürdüğünü gösterdi.

 

 

 

Uyuşturucu bağımlılığının azaltılmasına yardımcı olabilir

 

Narkotik bağımlılık uluslararası alanda giderek artan endişe verici bağımlılık türlerinden biridir. Opioid(vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddelerdir) uyuşturucu, beyindeki normal özlem duygusu ve yoksunluk durumu bağımlılığı yaratır. Bu, devam eden veya artan kullanıma neden olur.

 

İlginizi Çekebilir  Sitrülin Nedir, Ne İşe Yarar?

Farelerde yapılan araştırmalar, kimyon bileşenlerinin bağımlılık davranışını ve yoksunluk belirtilerini azalttığını göstermiştir.

 

Bununla birlikte, bu etkinin insanlarda faydalı olup olmayacağını belirlemek için çok daha fazla araştırma gereklidir.

 

 

 

İltihaplanmayı azaltır

 

Test tüpü çalışmaları kimyon ekstraktlarının iltihabı engellediğini göstermiştir.

 

Kimyonun anti-inflamatuar etkilere sahip olabilecek birkaç bileşeni var, ancak araştırmacılar hangisinin en önemli olduğunu bilmiyorlar.

 

Birkaç baharattaki bitki bileşiklerinin, önemli bir iltihap işareti olan NF-kappaB seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 

Beslenmede kimyonun veya kimyon takviyelerinin iltihaplı hastalıkların tedavisinde yararlı olup olmadığını öğrenmek için şu anda yeterli bilgi yok.

 

 

 

 

Kimyon Kullanıyor musunuz?

 

Kimyonun faydalarını yalnızca yemeklere katarak elde edebilirsiniz. Bu miktarlar kan şekeri kontrolünde antioksidanlar, demir ve potansiyel faydalar sağlayacaktır.

 

Kilo kaybı ve kan kolesterolünün düzelmesi gibi diğer daha deneysel faydalar, muhtemelen ek formda daha yüksek bir doz gerektirebilir.

 

Birden fazla araştırma, katılımcıları sorun bildirmeden, 1 grama kadar kimyon takviyelerini test etti (yaklaşık 1 tatlı kaşığı). Bununla birlikte, kimyona karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir ancak çok nadirdir.

 

Bu, gıdada tüketebileceğinden daha fazla kimyon içeren herhangi bir takviye alırken “dikkatli olun” anlamına gelir.

 

Tıpkı herhangi bir bileşen gibi, vücudunuz normalde beslenmeden alamayacağınız dozları işleyecek donanıma sahip olmayabilir.

 

Takviye denemeye karar verirseniz, doktorunuza ne aldığınızı bildirin ve takviyeleri medikal tedavilerin yerine tamamlayıcı olarak kullanın.

 

Sonuç olarak;
Kimyon, kanıta dayalı birçok sağlık yararına sahiptir. Bazıları eski çağlardan beri bilinirken diğerleri daha yeni öğrenilmektedir.

 

Kimyonu baharat olarak kullanmak antioksidan alımını artırır, sindirimi kolaylaştırır, demir sağlar, kan şekeri kontrolünü iyileştirir ve gıda kaynaklı hastalıkları azaltır.

 

Ek formda daha yüksek dozlar almak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen kilo kaybına ve kan kolesterolünde düzelmeye neden olmuştur.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ